Προς το περιεχόμενο

Τι μουσικη ακουτε τωρα? III


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Όλο το κομμάτι και sτιχουργικά και μουσικά είναι αριστούργημα!Το άτομο  έκανε πολιτική.Δεν είναι τυχαίο που τους κυνήγησε το σοσιαλιστικό  πασοκ αφού στην ουσία περιέγαφε το american-greek dream που ακολούθησε μετά.

 

yep...

 

δυστυχώς μάλιστα στα πρώτα του βήματα έφαγε και αναίτιο "κράξιμο" από  την "ανυποψίαστη" και ψιλοπαρθένα μέχρι τότε ροκοφάρα μας...

 

δεν θα ξεχάσω μια εμφάνισή του σε pub στην Αχαρνών (JRB νομίζω αν μου επιτρέπει το γήρας) στα 16 μου (ευτυχώς χωρίς τον μπαμπά μου όπως μερικοί μερικοί πάνκηδες :P), που μετά το perfomance πιάνουμε κουβέντα στο μπαρ και όταν του ζητάω με το φιλαράκι μου αυτόγραφο για πλάκα, μας υπογράφει στο μπράτσο ως "Μ@λ@κ@ς"... ευτυχώς η πικρία που είχα εκλάβει από την κουβέντα που ακολούθησε ότι είχε εισπράξει τότε, δεν τον πτόησε και συνέχισε να ταράζει τα νερά (όχι του Ευρίπου... ήσυχα εσύ)...  ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...όταν του ζητάω με το φιλαράκι μου αυτόγραφο για πλάκα, μας υπογράφει στο μπράτσο ως "Μ@λ@κ@ς"...

Αν μη τι αλλο, ειχε το γνωθι σαυτον. ;D

Ρε τι μου θυμισατε τωρα. Ηταν καπου στα τελη των 80s και ειχε ερθει ο Πανουσης Χαλκιδα για ενα live στο γηπεδο. Το τι εγινε στο live αυτο δεν λεγεται. Τρελο γελιο. Μας μιλαγε και ξαφνικα σκυβει και πιανει απο κατω ενα τζιτζικι, το κοιταει και το πεταει προς το κοινο. Το τζιτζικι πεταει λιγο, κανει στροφη και του ξαναερχεται μπροστα στα ποδια του. ;D

 

Σε μια αλλη φαση, βλεπει μια κυρια με το παιδακι της να φευγει απο τις κερκιδες, και της λεει "που πας κυρια μου? δεν σου αρεσει το live?" και απευθυνομενος στο παιδι της του λεει "ελα παιδακι μου να πουμε μαζι: Μου#'ι! Μου#ί!" ;D ;D

 

Το αποκορυφωμα ηρθε στο ρεφραιν του "Μαγισσα Μανουλα", παει να πει "μανα, μητερα, μανουλα, μαμα", και στο Μανα πεφτει το ρευμα σε ολο το γηπεδο για κανα 5λεπτο. ;D

 

Ρε τον Jim, οταν δεν ξεφευγει (γιατι ενιοτε ξεφευγει) ειναι ωραιος. Εχει γραψει κομματαρες κατα καιρους. Το "Καγκελα Παντου" πχ, απο το οποιο ερχεται το παρακατω βιντεο, εχει μεσα διαμαντια. image.gif

 

https://youtu.be/fkej_4XI3yg

 

"Με σταυρους και με κουκουλες, αρπαζουνε τους πανκ (τ'ακους Samy?) τους καινε στις πλατειες, Αθηναιοι κου κλουξ κλαν..." image.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

άντε magna για να επανορθώσω που σε προβόκαρα με το mgate κοίτα τι σου βρήκα... τελικά η παράνομη πρώτη κασέτα είχε επανακυκλοφορήσει σε cd το 1996... βρήκα ένα ακυκλοφόρητο στο yt...

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------

Από εδώ ξεκίνησαν όλα. Ανεξάρτητη παραγωγή των Μουσικών Ταξιαρχιών.

Πρώτη κυκλοφορία 1980. Επανακυκλοφόρησε δεκαέξι χρόνια μετά, σε CD και χωρίς λογοκρισία, μαζί με το βιβλίο Υγιεινή Διαστροφή (εκδόσεις Opera, 1996).

Περιέχει 10 τραγούδια: Τα 9 ηχογραφημένα πριν το 1977 και ένα δέκατο (Νύχτες της Μόσχας) που είναι νεότερο και αναφέρεται στα θλιβερά γεγονότα στο Χημείο του Πανεπιστημίου του Βλαδιβοστόκ (όπως αναφέρεται στο εξώφυλλο, της Αθήνας στην πραγματικότητα). Παίζουν οι μουσικοί: Σπύρος Πάζιος (κιθάρα), Βαγγέλης Βέκιος (τύμπανα και κρουστά), Παντελής Φουρνιάδης (μπάσο), Βαγγέλης Σβάρνας (σαξόφωνο, δεύτερη κιθάρα), Στίχοι-Μουσική-Φωνητικά: Τζίμης Πανούσης (Ο Τζιμάκος τραγουδάει σε όλα τα κομμάτια εκτός από το τελευταίο όπου τραγουδάει η Λίλη Πανούση).

Οι τίτλοι των τραγουδιών είναι καμουφλαρισμένοι με τίτλους ταινιών.

Τα 1,2,7,8 ξανακυκλοφόρησαν σε επανεκτέλεση στο δίσκο Μουσικές Ταξιαρχίες:

1) Οικογενειακή Συνωμοσία (Ερωτικό)

2) Αποκάλυψη Τώρα (Οι Εκλογές)

3) Ζόμπι, το Ξύπνημα των Νεκρών

4) Το Ρετιρέ της Ανωμαλίας

5) Ουγκέτσου Μονογκατάρι

6) Για μια Χούφτα Δολάρια

7) Στενές Επαφές Τρίτου Τύπου (Disco Tsoutsouni)

8 ) Όσα Παίρνει ο άνεμος (One Song for the Calavrita place)

9) Η Αυτοκρατορία των Αισθήσεων

10) SOS: Πεντάγωνο καλεί Μόσχα (Νύχτες της Μόσχας)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιπτάμενα μπουρίτα και πράσινα αλόγατα

  Άκου στίχο λαίμαι  ;D ;D ;D

 

 

στη δεύτερη στροφή μου διαφεύγουν κάτι στίχοι... ;D

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου