Προς το περιεχόμενο

Bill Markos Strat-o-tele ή φωτορομάντζο ΙΙ


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υβριδίων συνέχεια με ένα side project που αρχίσαμε με τον κατά noiz.gr ierissiotis.

 

Κάποτε σε ένα live στην Καβάλα οδηγημένος από το πάθος και παίζοντας το free bird έσπασε τη στράτο του και διαχωρίστικε το headstock ευτυχώς με τρόπο επιδιορθώσιμο.

 

Μετά από καιρό μου την έφερε να την κολλήσω και μ'αυτα και μ'αυτά ξεκινήσαμε ένα πρότζεκτ.

 

Εγώ είχα ένα σώμα από τέλε (beach pine) που καθότανε και είπαμε να τα παντρέψουμε.

 

Ακολουθούν σκόρπιες φωτόζ θα προσπαθήσω να εξηγήσω ό,τι θυμάμαι γιατί έχει και πολύ καιρό που το δουλεύουμε λίγο λίγο.

 

Μερικές λεπτομέρειες

 

Μαγνήτες Bill Lawrence noiseless

Κλειδιά plate κλπ από τις αγγελίες του noiz.

Pickguard στην αρχή λευκό περλέ και μετά από κομμάτια που είχα από spalted maple έφτιαξα ένα bookmatched pickguard για καλύτερο ήχο (ΠΛΑΚΑ κάνω έγινε καθαρά για ομορφιά.)

 

Γομολάκα για φινίρισμα, countersunk bolts για ένωση σώματος- μανικιού και veneer από το ίδιο κομμάτι pine για το headstock! Oh yes για να μη φαίνεται το σπάσιμο και είναι σπαστικιά η κιθάρα!

 

Έγινε και ένα waterslide decal με το όνομα Bill Markos και σιγά σιγά παίρνει μορφή το πρότζεκτ, είμαι στη φάση της συναρμολόγησης - setup.

 

To τελικό αισθητικό αποτέλεσμα προσωπικά μου φέρνει χρωματικά στη signature tele του prince. Ίσως θα ήταν καλό να υπάρχει περισσότερη αντίθεση αλλά νομίζω πάλι έχει κάτι το διαφορετικό αν μη τι άλλο.

 

Το σώμα ήταν βαρύ και το κούφωσα να φτάσει στα 1700 περίπου γραμμάρια.

 

Γενικά η κιθάρα βγήκε ελαφριά και σίγουρα όπως λέει και ο SF ο κοπανιστός αέρας προσφέρει στον ήχο!

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε ξαναπαιζω το free bird! Δε ξαναπαιζω το free bird! Δε ξαναπαιζω το free bird!

Δε ξαναπαιζω το free bird! Δε ξαναπαιζω το free bird! Δε ξαναπαιζω το free bird!

χαχαχαχα! Φτάνει η τιμωρία argytar ή να γράψω κι άλλα?

 

Επιτέλους το project φτάνει στο τέλος! Τα χεράκια σου είναι μαγικά φίλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Τζώνυ! Δε σε ξέχασα! Θα κανονίσουμε!

 

Θα βλέπετε σιγά σιγά πράγματα να αλλάζουν στην πορεία όπως το πικαπ ράουτινγκ και το headstock κλπ κλπ

 

Από μπροστά έλειπαν φλύδες maple και το στόκαρα αλλά όπως βλέπετε δεν ήταν και πολύ εμφανίσιμο. Εδώ μερικές ακόμα 'δοκιμές συμβατότητας'

 

IMG_1192_zpsdtc8qwsu.jpg

 

Χωρίς ή ΜΕ pickguard. (Έβγαλα ένα από την Paveza Esquire μου)

 

IMG_1193_zpsbxd8hpia.jpg

 

Nα 'ναι καλά το πλανιστήρι που μπαίνει στο δράπανο!!

 

 

IMG_1245_zpsvlc9ih7l.jpg

 

IMG_1259_zpsgcjcltuy.jpg

 

IMG_1265_zpsup8z6z1p.jpg

 

Εδώ διασταυρωνόμαστε με το θρεντ της Gretsch-o-tele!

 

2014-12-17231645_zps30177745.jpg

 

Kολλημένο και πλανισμένο...

 

IMG_1270_zpsyiak4il7.jpg

 

IMG_1271_zpsrdsiimab.jpg

 

IMG_1272_zpsya7mbntv.jpg

 

Οι τρύπες δεν ταίριαζαν οπότε τις άνοιξα στα .25" και μετά έφτιαξα maple plugs για να τα κλείσω και να ανοίξω καινούριες τρύπες...

 

IMG_1304_zpsmhcsauac.jpg

 

IMG_1305_zpsp73irubo.jpg

 

IMG_1306_zpsdksinvu2.jpg

 

Γομολάκα..

 

IMG_1398_zpsonhmtwmi.jpg

 

Matching headstock veneer..

 

2015-01-26225834_zps4e23bef4.jpg

 

2015-01-26233717_zps8bf4c19d.jpg

 

2015-01-26%2023.40.54_zpscshfetmq.jpg

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κουκλάρα είναι αυτή.... :o  Αργύρη σου ετοιμάζω ιατρείο και πελατεία στην Αλεξάνδρεια......,μπας και δούμε και μεις τίποτα τέτοιο..... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Pickguard στην αρχή λευκό περλέ και μετά από κομμάτια που είχα από spalted maple έφτιαξα ένα bookmatched pickguard για καλύτερο ήχο (ΠΛΑΚΑ κάνω έγινε καθαρά για ομορφιά.)

 

;D

 

Πλάκα... πλάκα, είναι πανέμορφο και της πάει με 1000.

 

Κλάσεις ομορφότερη σε σχέση με το λευκό. Της δίνει ένα άλλο touch  8)

 

Μπράβο Αργύρη. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου