Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή midi drums-cubase


Neuroscar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Πρόκειται να γράψω κάποια ηλεκτρονικά (midi) τύμπανα για ένα project. Δυστυχώς, η κάρτα ήχου μου (M-AUDIO Firewire solo) δεν έχει είσοδο MIDI. Ποιες είναι οι επιλογές μου, εκτός από το δανεισμό της κάρτας ήχου φίλου με midi in;

 

Έχω ένα MP25 Akai. Έχει midi in. Υπάρχει πιθανότητα να μπορώ να συνδέσω τα τύμπανα στο Akai και, στη συνέχεια να το συνδέσω κανονικά με τον υπολογιστή μέσω του USB; Θα ηχογραφηθούν τα τύμπανα; Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ολίγον τι πιο επίπονο, αλλά μπορείς να τα γράψεις ως midi ψηφιακά (ακόμα και στο GP γίνεται αν έχεις κουράγιο και υπομονή) και να τους περάσεις το vst που θέλεις στο πρόγραμμα ηχογράφησης (ez drummer π.χ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν μας λες με τι drum kit / sound module θα γράψεις. Συνήθως αυτά έχουν USB/MIDI έξοδο, την οποία μπορείς να συνδέσεις πάνω στον υπολογιστή χωρίς παρέμβαση κάρτας ήχου.

 

Αν έχει πάντως MIDI Through function το AKAI μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω και πολλά για το κιτ, θα είναι ένα roland γύρω στα 1500€ (οπότε φαντάζομαι αρκετά καλό). Δεν είμαι ο drummer, γι'αυτό και δε γνωρίζω παραπάνω.

Η εγγραφή θα γίνει στο cubase, και απότι βλέπω το ΑΚΑΙ δεν έχει midi thru.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1. Το πιό πιθανό είναι το Roland να έχει USB/MIDI έξοδο. Ρώτα να μάθεις μοντέλο.

 

2. Κοίταξα το Akai και 99,9% μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν MIDI IN/THRU.

Δηλαδή Drum Kit>Akai MIDI In>Akai USB out>PC.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου