Προς το περιεχόμενο

ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πυρηνικό πόλεμο τους άνοιξες Κώστα, ετοιμάζουν αντίποινα!  ;D

 

παντως στις οδηγιες, μεχρι και γυαλια  ελεγε να φορας. Τι μου εδωσε ο π$@#$#@. Και δεν το συγκρατησα να θυμαμαι πιο ειναι, θα τον ξαναρωτησω.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακόμα σπαρταράει, την λυπάμαι μα δεν μπορώ να την σκοτώσω.

kogiot.png.....

 

H ολη φαση μου θυμισε μια αλλη ιστορια που μου ειχαν πει κατι παλιοτεροι κολλητοι με τον Νικο Τζονιχακη, με κατι φιλους-"κοκκαλα", κατι μπραβους, μια μυγα κι ενα τσεκουρι... ;D ;D Αλλα βαριεμαι να την γραψω τωρα, η ιστορια εχει πιο πολυ γελιο αν στην πει καποιος που ηταν στο σκηνικο.

 

Anyway. Φιλε Φιουζιε, διακρινω μια ταση προς δυσκολια αυτοσχεδιασμου, μια ελλειψη φαντασιας να το πω, σε σχεση με τους τροπους αντιμετωπισης των κατσαριδων? chin.gif

Να σου δωσω μερικες ιδεες. Παλια, στα 90s, οταν ημουν πιο αγριο νιατο, μια προσφιλης και 100% αποτελεσματικη μεθοδος εξουδετερωσης κατσαριδων ηταν η καυση τους με καθαρο οινοπνευμα. ;D

 

Μπαινεις σπιτι μετα απο ενα δυσκολο βραδυ (κοινως, εισαι κοκκαλο), και βλεπεις μπροστα σου μια κατσαριδα, πανω στον νεροχυτη της κουζινας για παραδειγμα. Παιρνεις μια παντοφλα ή μια μυγοσκοτωστρα και βαρας την κατσαριδα ελαφρα, ισα ισα για να την ζαλισεις. Μετα, την παιρνεις με το φαρασι και την βγαζεις στην βεραντα.

 

Παιρνεις το καθαρο οινοπνευμα (τονιζω το καθαρο, Οχι Μπλε και αλλα υποπροϊοντα που βρομανε) και μ'αυτο φτιαχνεις ενα κυκλο γυρω απο την κατσαριδα. Κατοπιν, τον αναβεις. Ξαναπαιρνεις το οινοπνευμα και αρχιζεις να ριχνεις πανω στον φλεγομενο κυκλο, τραβωντας μια γραμμη προς το μερος της κατσαριδας.

 

Τα υπολοιπα φανταζομαι τα καταλαβαινεις. 8) Αυτη η μεθοδος ειναι η καλυτερη_απαντα και στις ενστασεις του cos_dr_αλλα ειναι λιγο ακριβη. Μια παρομοια και φτηνοτερη μεθοδος ειναι με σκετο χαρτι. :P Καποτε ειχα δοκιμασει και...ουισκι, ;D ;D οταν δεν ειχα οινοπνευμα, και τζιφος. Παρα τα οσα δειχνουν στα εργα, το ουισκι δεν αναβει με τιποτα. :(

 

Τελος, μια αλλη φορα ειχα γεμισει τον τοπο με αφρο ξυρισματος κυνηγωντας μια κατσαριδα, αλλα το αποτελεσμα ηταν να χαλασω ολον σχεδον τον αφρο και η κατσαριδα να ξεφυγει. >:(

 

Αν τα παραπανω σας φαινονται πολυ brutal και σαδιστικα, εχετε δικιο.

Ειναι. shy.gif No Mercy For Cockroaches! Ή αυτες ή εμεις. glasses9.gif

 

To περιεργο ειναι οτι σαν ανθρωπος ειμαι γενικα παρα πολυ φιλοζωος, αλλα δεν ξερω, με τις κατσαριδες με πιανει κατι...Τεσπα, αυτα στα 90s οπως ειπα, τωρα στα γεραματα εχω μαλακωσει και τις σκοτωνω συνηθως με παντοφλια. 8)

 

Σχετικα με αυτο που εγραψε ο Κωστας με το τζελ, μου θυμισε μια περιπτωση οταν ημουν μικρος και εμενα στο παλιο σπιτι, το οποιο ειχε απιστευτο προβλημα με τις κατσαριδες. Ο ιδιοκτητης εφερε καποια στιγμη εναν τυπο να κανει απολυμανση, και εριξε ενα υγρο στην μικρη αποθηκη και διπλα στον χωρο του λεβυτα του καλοριφερ που ηταν εξω απο το σπιτι. Μεσα σε 10 λεπτα, εκατονταδες κατσαριδες αρχισαν να τρεχουν προς τα εξω και να φευγουν. Οταν λεω εκατονταδες δεν υπερβαλω, μιλαμε για κυματα κατσαριδων να φευγουν σαν τρελες. :o Δεν εχω ξαναδει στη ζωη μου τοσες μαζεμενες κατσαριδες παρα μονο σε θριλερ. :-X

Μετα απ'αυτο, για κανα χρονο δεν ξαναειδαμε κατσαριδα στον οριζοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα μου (WF-K) είχα φίλο που διασκέδαζε τα βράδια με οινόπνευμα στο χέρι και σπίρτα, να βλέπει φλεγόμενες κατσαρίδες να τρέχουν σαν τρελές στο σπίτι του.

 

Δεν το μπορώ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα γραφτει κανα νεο μελος και θα δει το θεμα και θα πει.

 

Ρε φιλε, τι μου προτεινες το noiz για site με μουσικους.

Μπηκα μεσα και εμαθα πως να εξολοθρευω κατσαρίδες και μιλαμε με επιστημονικες μεθοδους οχι αστεία. Μεχρι και για αρχετυπα, για ψυχολογικα υποβαθρα.

 

Οι τυποι δεν ειναι μουσικοι.

 Ειδικευμένοι εξολοθρευτές εντόμων ειναι. Και πορωμένοι. Τις σκοτωνουν παραδειγματικά. Το γουστάρουν αυτο που κάνουν.

 

χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχα

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα μου (WF-K) είχα φίλο που διασκέδαζε τα βράδια με οινόπνευμα στο χέρι και σπίρτα, να βλέπει φλεγόμενες κατσαρίδες να τρέχουν σαν τρελές στο σπίτι του.

Τοσες πολλες ειχε σπιτι του? ;D Στη δικη μου μεθοδο παντως η κατσαριδα δεν τρεχει. Δεν προλαβαινει δηλαδη... 8)

 

Ρε τι μου θυμιζετε σημερα. Εχω παντα ενα μπουκαλακι οινοπνευμα πανω στο γραφειο (πυρομανης χαχαχα.... ;D ;D ;D), και παλιοτερα που καπνιζα εχει τυχει να κραταω τσιγαρο αναμενο και να ριχνω απο συνηθεια οινοπνευμα στα χερια και να πιανω φωτια και να τρεχω γυρω γυρω σαν τρελος.laugh4.gif

 

Αααααχ, ωραιες, παλιες, ανεμελες εποχες....daydream.gif

 

θα γραφτει κανα νεο μελος και θα δει το θεμα και θα πει.

Ρε φιλε, τι μου προτεινες το noiz για site με μουσικους.

Μπηκα μεσα και εμαθα πως να εξολοθρευω κατσαρίδες και μιλαμε με επιστημονικες μεθοδους οχι αστεία. Μεχρι και για αρχετυπα, για ψυχολογικα υποβαθρα.

Το καλο μουσικο φορουμ πρεπει να διαθετει και γνωσεις γενικης κατευθυνσης, για μια καλυτερη ζωη απαλλαγμενη απο κατσαριδες, οι οποιες μπορουν να σε αποσπασουν απο το συνθετικο σου εργο....meditate.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι οποιες μπορουν να σε αποσπασουν απο το συνθετικο σου εργο....

 

γιαμ γιαμ!

χαχαχαχα

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κατσαρίδες (όπως και πολλά άλλα σιχάματα) λατρεύουν τον combo ζέστη-υγρασία-σκοτάδι.

 

Επομένως αυτή την εποχή είναι σε έξαρση οι πληθυσμοί τους (ειδικά τη νύχτα γίνεται πάρτυ).

 

Να απελπιστείς όταν δείς κατσαρίδα στο σπίτι ντάλα μεσημέρι να βολτάρει, εκεί είναι τίγκα οι φωλιές και έχεις πρόβλημα..

 

 

Η σωστή κατσαριδοκτονία συνοψίζεται ως εξής :

 

1) Μέτρα πρόληψης

 

ΜΗΝ αφήνεις ποτέ αποφάγια στο σπίτι και σκουπίδια στο μπαλκόνι, είναι κανονικό προσκλητήριο κατσαρίδων.

 

Αν δεν έχεις ήδη, βάλε σίτες σε όλα τα παράθυρα του σπιτιού (και στον φωταγωγό) και κράτα τες κλειστές at all cost (θα γλυτώσεις και από άλλους ιπτάμενους εφιάλτες).

 

 

 

2) Καταστολή

 

Για μέσα στο σπίτι κάποιο ειδικό gel με ψαρωτικό όνομα (Goliath, MaxForce, Serpa) H κάποιο σκεύασμα που θα ψεκάσεις (Fendona, Icon, K-Othrine, Attack).

 

Τα κυριότερα σημεία είναι η κουζίνα (κάτω-πίσω από την ηλεκτρική κουζίνα, κάτω-πίσω από το ψυγείο, μέσα στα ντουλάπια του νεροχύτη, πάνω στα ντουλάπια του απορροφητήρα) και τα μπάνια (πίσω-κάτω από το πλυντήριο, μέσα στα σιφώνια).

 

Προφανώς θα περάσεις και μπαλκόνια, βεράντες, δωμάτια, σκάλες.

 

Με σωστή εφαρμογή (και μέτρα πρόληψης) θα κάνεις χρόνια να ξαναδείς κατσαρίδα.

 

Να ξέρεις πάντως ότι τον πόλεμο τον έχουν κερδίσει ήδη οι κατσαρίδες (χρόνια τώρα) και εμείς απλά προσπαθούμε να κρατήσουμε τους πληθυσμούς σε ανεκτά επίπεδα για λόγους υγιεινής και αηδιαστικότητας.

 

Hope that helps. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρομοια και φτηνοτερη μεθοδος ειναι με σκετο χαρτι. :P Καποτε ειχα δοκιμασει και...ουισκι, ;D ;D οταν δεν ειχα οινοπνευμα, και τζιφος. Παρα τα οσα δειχνουν στα εργα, το ουισκι δεν αναβει με τιποτα. :(

 

Τρελός είσαι; Να βγεί βρώμα ότι κερνάς ποτάκι και να μαζευτεί όλη η πλέμπα, όλη η αλητεία των κατσαριδώνε; ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά φλεγόμενες κινούμενες κατσαρίδες δεν είναι καλή ιδέα.

Σκεφτείτε να πάει π.χ. προς τις κουρτίνες...

 

Anyway, ένα tip που το έμαθα πρόσφατα σε ένα εξοχικό:

 

φωτιστικό οινόπνευμα (χωρίς να το ανάψεις).

 

Κάνεις έναν κύκλο γύρω από την κατσαρίδα για να μην μπορεί να φύγει και μετά την ποτίζεις. Πεθαίνει σε χρόνο dt. Μάλλον θα παίζει και το καθαρό οινόπνευμα, αλλά κοστίζει. Το επιπρόσθετο όφελος είναι ότι απολυμαίνεις και την περιοχή στην οποία τη σκότωσες.

 

Και μια ιστορία: Όταν ήμουν νιος, έπαιζα πολύ μπιλιάρδο. Το μπιλιάρδο τότε παιζόταν σε καταγώγια (ήταν εποχή πριν το Color of money και δεν είχε γίνει ακόμα δημοφιλές). Σκύβω λοιπόν για μια στεκιά (έπαιζα snooker style με το πηγούνι στη στέκα) και νοιώθω κάτι να με γεργαλάει στον αυχένα. Κάνω να ξυθώ και πιάνω κάτι κριτσανιστό και μεγάλο και δέκατα δευτερολέπτου μετά βλέπω μια κατσαρίδα μεγέθους F-14 να απογειώνεται από το σβέρκο μου και να πετάει προς άλλες πολιτείες... Η ΦΡΙΚΗ! Καταλαβαίνετε...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου