Προς το περιεχόμενο

ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, δε ξέρω αν με τις διηγήσεις βοηθάμε καθόλου. (Ray, ανατρίχιασα...)

Εντωμεταξύ ο fusion έχει να απαντήσει απ' το βράδυ. Είσαι καλά, έτσι;

 

:)

 

Εξίσου φοβιτσιάρης εδώ, με τη σημείωση ότι αν αντιληφθώ καταπάτηση του χώρου μου κυνηγώ και σκοτώνω ανελέητα και με μεγάλη ικανοποίηση.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά φλεγόμενες κινούμενες κατσαρίδες δεν είναι καλή ιδέα.

 

Πάντως θα πλήρωνα εισιτήριο για show με αυτό τον τίτλο. ;D

Επίσης πολύ ωραίο όνομα για μπάντα. ;D

 

Αν δεν έχεις ήδη, βάλε σίτες σε όλα τα παράθυρα του σπιτιού (και στον φωταγωγό) και κράτα τες κλειστές at all cost (θα γλυτώσεις και από άλλους ιπτάμενους εφιάλτες).

 

Σίτα, μεγάλη εφεύρεση. Γλυτώνεις κι από τον άλλο άκρως εκνευριστικό και εν δυνάμει επικίνδυνο επισκέπτη, τα κουνούπια.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι να υπαρχει μια σαγιοναρα καβατζα, φτηνη, 46-47 νουμερο αν ειναι δυνατον για μεγαλυτερη επιφανεια λιωσιματος. και δε θελει σκεψη, γρηγορες κινησεις,,, ΦΛΑΠ! και τη στελνεις στη γη των προγονων της με τα μεγαλα μανιτου  8)

 

*τρελαινονται για ζαχαρη εχω διαβασει, προσοχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το '99 στο στρατό με κάλεσε ο διοικητής του Λ/Δ της  Σ.Ε.Α.Π. (ήμουν του Υγειονομικού) και μου εξήγησε ότι μοναδικός μου εχθρός είναι οι κατσαρίδες στα μαγειρεία και τα εστιατόρια.

Ήταν (κυριολεκτικά) εκατομμύρια σε εκατοντάδες ρωγμές και γύρω/κάτω/πίσω από εκείνα τα τεράστια ψυγεία. Είχαν φτάσει οι μάγειρες να ανάβουν τους φούρνους, να περιμένουν 10 λεπτά, να σκουπίζουν μισομαγειρεμένες  με ψάθινες σκούπες όσες κατσαρίδες δεν είχαν προλάβει να φύγουν από τους φούρνους και μετά να βάζουν τα ταψιά.

Πήγα ρώτησα ειδικούς, διάβασα, τις παρατήρησα, ξαναπήγα, με συμβούλεψαν και τελικά έφτιαξα ένα σχέδιο ενός μήνα για την ολοκληρωτική μου κυριαρχία επί της κατσαρίδας.

1. Βρήκαμε τα σημεία που δεν καθαρίζονται σωστά (π.χ. πίσω από ψυγεία) και φροντίσαμε το καθάρισμα να ξεκινάει από εκεί.

2. Στοκάραμε κάτι μεγάλες ρωγμές.

2. Πήγαινα και ψέκαζα με ειδικά εντομοκτόνα και ψεκαστήρα ghostbusters μετά τα μεσάνυχτα, 3 φορές τη βδομάδα, σε όλες τις ρωγμές και όλες τις γωνίες (Ψέκαζα 1 ώρα, οι χώροι είναι τεράστιοι).

3. Ψέκαζα κάδους σκουπιδιών και τα τοιχώματα σε φρεάτια.

4. Ενθαρρύναμε όλο το τάγμα ώστε αν κάποιος έβλεπε κατσαρίδα να μην το θεωρεί φυσιολογικό και να το λέει στο μάγειρα ή στον εστιάτορα ώστε να τις εντοπίσουμε καλύτερα.

 

 

Τελικά τις εξαφανίσαμε αλλά συνέχισα να ψεκάζω προληπτικά μια φορά το μήνα, συνήθως Τρίτη που είχε και νυχτερινή οπότε ήμουν μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω το κόλπο του Ray με το οινόπνευμα με τη διαφορά ότι δεν χρειάζεται καν να κάνεις κύκλο. Χρόνια τώρα, φροντίζω να υπάρχει πάντα ένα μπουκαλάκι καθαρό οινόπνευμα πρόχειρο σε κάποιο ράφι της κουζίνας ή στο μπάνιο και στις σπάνιες φορές που θα εντοπίσω κατσαρίδα, την πιτσιλάω εξ αποστάσεως ζουλώντας το μπουκάλι. Μετά είναι θέμα δευτερολέπτων να ξαπλώσει ανάσκελα και να παραδώσει πνεύμα...

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αρκετες ιστοριες να πω - πχ με ιπταμενη κατσαριδα που εκτελεστηκε mafia-style με αεροβολο στο κεφαλι και στην καρδια - αλλα η πιο ασχημη ειναι η πιο προσφατη.

 

    Το σκηνικο αυτο κρατησε μια εβδομαδα περσι το καλοκαιρι,κατα το μουντιαλ. Μονος στο σπιτι, επινα Weiss μπυρα και γρατζουναγα λιγο παιζοντας με το guitar rig οσο εβλεπα αγωνες. Και τοτε ειδα την 1η.

 

2zp2sy8.png

 

Aφηνω την κιθαρα αργαααα πανω στο κρεβατι.... παιρνω την μιτσουκο και της την πεταω σουρινγκεν. Αυτη μισοπεθαμενη μπαινει πισω απο τον ενισχυτη και χωνεται μεσα σε πεταλια,καλωδια, πεταλιερες....Την εψαξα. Την βρηκα. Την σκοτωσα. Τιποτα stylish απλα ψοφος.

 

Μετα απο 30 λεπτα ηρθε η 2η.

 

316pylc.jpg

 

Παρόμοια τακτικη, αυτη κρυφτηκε πισω απο την ντουλαπα ομως. Την ψεκασα λιγο και βγηκε εξω οπου και την περιμενα με σπατουλα και την αποκεφαλισα. Σιτ γκοτ ριαλ. Νομιζα οτι ειχα νικησει... ομως ηταν η αρχη. Μετα απο περιπου 2 ωρες εκει που βλεπω Ακτη μαο μαο - τατζικισταν και παιζω κατι κλιμακουλες ξαφνικα τον βλεπω πανω στο γραφειο να με κοιταει. Μεγαλoς και μαυρος. Αποκαλυψη.

 

ejfqwy.png

 

Δεν με φοβηθηκε ... ηταν αναμετρηση στα ισα. Ηρθε να διεκδικήσει τον χωρο μου για τους υπηκοους του. Ε οκ. Η μαχη ηταν σφοδρη. Κρυβοταν σε τρομερα σημεια μεσα στο δωματιο και μου πηρε 2 ωρες μεχρι να τον ψεκασω και να τον σπατουλαρω. Πριν πεθανει ομως καλεσε ενισχυσεις.

 

Τα επομενα 2 βραδια κατσαριδες ανα 2 ωρες μπαινανε στο δωματιο μου 1-1 για να μου σπασουνε το ηθικο. Τα καταφερανε. Κοιμηθηκα αλλου γιατι ειχα μανια καταδιωξεως. Εφτασα σε σημειο να εχω κολλητο σπιτι, να περναει κατσαριδα, να κρυβεται σε ντουλαπα και να το εχω στο μπαμ το ψεκασμα/σπατουλαρισμα σε φαση "ναι και μετα...μισο μια.. ΦΣΣΣ ΚΛΑΝΓΚ.. ετσι που λες!". Ομως κατι επρεπε να γινει. Τοτε ηταν που ο πατερας εφερε το ειδικο συνεργειο καθαρισμου ΠΛΟΙΩΝ.

 

 

Υπο τους ηχους των ανελεητων σολο των Κερυ Κινγκ βγαινανε απο τα σιφωνια παραμορφωμενες και ξεψυχαγανε.

 

Δεν εμεινε τιποτα. Καμια δεν εζησε να διηγηθει την ιστορια της δοξας μου. ΤΟΤΑΛ ΒΙΚΤΟΡΙ. ΓΚΛΟΡΙ , ΓΚΛΟΡΙ, ΓΚΛΟΡΙ

 

https://www.youtube.com/watch?v=G_LOd5JbhyA

 

ΥΓ. Αστειο μεν, αλλα κατσαριδα που ανεβαινει σε γραφειο μπροστα σου ΚΑΙ ΣΕ ΚΟΙΤΑΕΙ με φωτα τιγκα πανω της ειναι γενναια κατσαριδα. ΤΗΝ ΣΠΑΤΟΥΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΩΑ

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο, μάζεψα όλο μου το κουράγιο, πήρα ένα παλιό περιοδικό, και πλησίασα το κουφάρι που από χθες είχε μείνει στο μπαλκόνι.

 

Αφού την κούνησα λίγο και δεν έδειξε σημεία ζωής, την σκούπισα με το περιοδικό και την πέταξα απ' το μπαλκόνι (και το περιοδικό στα σκουπίδια).

 

Όμως δεν ξέρω αν νίκησα.

Η μάχη με το τέρας μου άφησε κουσούρια.

 

Μόλις πριν λίγο έκανα εμετό από τον πόνο στο δεξί μου γόνατο και τον αριστερό γλουτό.

 

Αφόρητος πόνος, είναι και η ζέστη....

 

Αν δω κι άλλη .... μπάι μπάι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τώρα που το θυμήθηκα, πριν από αρκετά χρόνια, πιάνω μια παλιά κλασική κιθάρα που υπήρχε στο σπίτι παρατημένη από τον καιρό που πάλευε η μητέρα μου να μάθει να παίζει ακκόρντα για να ψιλογρατζουνίσω βλέποντας tv σε μισοσκόταδο. Κουνώντας την κιθάρα καταλαβαίνω ότι υπάρχει κάτι μέσα στο ηχείο της και λέω τυχερός είμαι, θα έχει πέσει καμια πένα οπότε ας τη βγάλω για να μην ψάχνω να βρω άλλη.

Κουνώντας βέβαια την κιθάρα για να πέσει η υποτιθέμενη πένα, πιάνω με τα χεράκια μου (και μέχρι να καταλάβω τι ήταν το ζουλάω και ακούω ένα υπέροχο τρίξιμο) το κουφάρι της κατσαριδούλας που είχε απόφασίσει να αποθάνει μέσα στο όργανο δεν ξέρω πόσο καιρό πριν... Σοκαρίστηκα ...

 

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κομματάρα η τερέζα, κάποτε ήθελα να το διασκευάσω για ακουστική.

Πάνε σχεδόν 10 χρόνια, βρήκα το video και μόλις τώρα το ανέβασα.   :P

#paratragouda_mode

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου