Προς το περιεχόμενο

Collage - cigaret13


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επέστρεψα.... :o :o :o (ούτε ο Freddie νά'μουνα....  ;D). Μετά από τις επισημάνσεις του Npap, του Cos_dr και των άλλων παιδιών και φυσικά με "μπούσουλα" το track που ανέβασε ο Superfunk (ευχαριστώ Νίκο... :)), το ξαναμίξαρα και το ξανάλλαξα στο Soundcloud.... ελπίζω τελευταία.....

Το link είναι το ίδιο στο αρχικό μου post αλλά και εδώ....

https://soundcloud.com/cigaret13/collage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολυ καλυτερο,βαλε και στο 2 bus εναν glue comp (με ηπιες ρυθμισεις) , ενα eq  με λιγη εμφαση στα χαμηλομεσαια (απο υψηλομεσαια  εισαι μια χαρα) και καποιο Limiter για να ανεβει λιγο η ενταση (γυρω στα -9 με -10 RMS ) γιατι ειναι χαμηλα και θα εισαι Ζουπερ  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι καλύτερο έχεις βγάλει, για τα πιάτα λαίμαι   ;D ;D ;D

 3 μπαλαλάικ

Ευχαριστώ δάσκαλε και εργοδότα....τα λόγια σου βάλσαμο.....  

Σε καταλαβαινω γιατι και γω γραφω σε ενα pc του '08, αλλα αμα σηκωνει τοσα λιγα tracks μονο ειναι οντως περιοριστικο, εγω βεβαια τα γραφω ολα wet και δε βαζω καθολου plugins (περα απο κανα vst drums και πιανο) οποτε αντεχει παραπανω... Ελπιζω να αναβαθμιστεις για να σαι ανετος στο κοντινο μελλον και να μη σε περιοριζουν τα μηχανηματα του διαολου :)

Τάκη σηκώνει άλλα 2-3 tracks, αλλά εδώ και 2-3 μήνες με παρακαλάει να του κάνω format (~1,5 χρόνο δουλεύει έτσι... ::)) αλλά εγώ το βιολί μου.....  

Αν κατεβεις προς Αθηνα ποτε ριξε ενα μηνυμα :) :)

Τελικά βρε Τάκη Αθήνα, Λέσβο, ή στα ξένα είσαι; Σε πόσα ταμπλό επιτέλους.....;  ::) ;D  Άντε και του χρόνου διπλός....επίσημα.....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλυτερο,βαλε και στο 2 bus εναν glue comp (με ηπιες ρυθμισεις) , ενα eq  με λιγη εμφαση στα χαμηλομεσαια (απο υψηλομεσαια  εισαι μια χαρα) και καποιο Limiter για να ανεβει λιγο η ενταση (γυρω στα -9 με -10 RMS ) γιατι ειναι χαμηλα και θα εισαι Ζουπερ  ;D

Το 2 bus, Νίκο, δεν ξέρω τι είναι....Glue comp έχω βάλει (The Glue), Eq "έδωσα" μόνο στις ψηλές και χαμήλωσα τις χαμηλομεσαίες....(ο μ@λ@κ@ς.....), ένταση...κι'άλλο...; φτάνει στο κόκκινο στο +0.6!  Ευχαριστώ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2 bus ειναι το stereo mix bus.

 

ένταση...κι'άλλο...; φτάνει στο κόκκινο στο +0.6!  Ευχαριστώ...

 

RMS οχι PEAK.....το daw σου πρεπει να εχει ρυθμιση που επιτρεπει το monitoring και του RMS & του PEAK....εσυ αυτο που θες ειναι το PEAK να ειναι στο 0 και το RMS να κυμαινεται γυρω στο -9  (σε αυτο που εχεις τωρα ειναι στο -11)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2 bus ειναι το stereo mix bus.

Άααααα έτσι πες...κατάλαβα, όσο για το.....

RMS οχι PEAK.....το daw σου πρεπει να εχει ρυθμιση που επιτρεπει το monitoring και του RMS & του PEAK....εσυ αυτο που θες ειναι το PEAK να ειναι στο 0 και το RMS να κυμαινεται γυρω στο -9  (σε αυτο που εχεις τωρα ειναι στο -11)

δεν μπορώ να πω ότι σε εννόησα απόλυτα, αλλά θα το ψάξω. Το Reaper δουλεύω σε Pc.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ να πω ότι σε εννόησα απόλυτα, αλλά θα το ψάξω

 

κανε ενα γουγλη για rms vs peak volume και θα καταλαβεις αμεσως.

 

δεν ειναι λιγο το -11 αλλα στο σημερινο πΣηφιακο κοσμο μπορεις και δυνατοτερα  ;D  

 

ακου την διαφορα στην...συνεχη (οχι στα peaks)  ΕΝΤΑΣΗ μεταξυ του ‘‘μαστεραρισμενου‘‘ δικου μου με το δικο σου για να καταλαβεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε ενα γουγλη για rms vs peak volume και θα καταλαβεις αμεσως.

 

δεν ειναι λιγο το -11 αλλα στο σημερινο πΣηφιακο κοσμο μπορεις και δυνατοτερα  ;D 

 

ακου την διαφορα στην...συνεχη (οχι στα peaks)  ΕΝΤΑΣΗ μεταξυ του ‘‘μαστεραρισμενου‘‘ δικου μου με το δικο σου για να καταλαβεις.

Το έψαξα στο Net, το βρήκα στο Reaper και εν τέλει το κατάλαβα..... :o Έβαλα και το δικό σου στο Daw μου και είδα την διαφορά....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το νο2 με τα τουμπάνος ήρθε και έδεσε  ;)

 

Να ακούς τον Σούπερφανκι γιατί τα ξέρει καλά τα μηχανήματα του διαβόλου*  ;D

 

*Και έχει γράψει και μερικά από τα καλύτερα μπασοτύμπανα που έχω ακούσει εδώ μέσα  8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου