Προς το περιεχόμενο

Νεο Noiz.gr interface.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπας και δούμε τι πρόβλημα έχει ο Dinosp.

 

Μήπως έχει κανά πρόβλημα στυτικής δυσλειτουργίας και μας το κρύβει ο κανάγιας?  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Τα απεσταλμένα και εισερχόμενα μηνύματα εμφανίζονται ως μία στενή λωρίδα στο κέντρο.

1. Με τι browser και ανάλυση οθόνης;

2. Πάτα το πορτοκαλί βελάκι που βρίσκεται πάνω απο την κολόνα αριστερά και θα ανοίξει η διάταξη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Με τι browser και ανάλυση οθόνης;

Chrome, 1024x768

 

2. Πάτα το πορτοκαλί βελάκι που βρίσκεται πάνω απο την κολόνα αριστερά και θα ανοίξει η διάταξη.

Και πάλι, τα Fresh κλπ από δεξιά καταλαμβάνουν μεγάλο μέρος >1/3 της οθόνης.

Ενώ όταν απαντάς σε κάποιο μήνυμα, η δεξιά στήλη είναι σε "λογικά" επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

• H επιτρεπομενη αναλυση για ανεβασμα εικονων πρεπει να αλλαξει. Το 600x600 ειναι πολυ μικρο για τα συγχρονα δεδομενα των PC.

Εμεις γραφουμε προτασεις για την καλυτερευση του ΝΟΙΖ και το αποτελεσμα ειναι να γινεται χειροτερο. Μετα το αστειο 600x600, τωρα το νεο φορουμ μικραινει αυτοματα οτι εικονα ανεβαζει κανεις στην αναλυση των 500x500. Ωραια. Αντε και στα 200x200. :P

Και Οχι, δεν ειναι λυση να ανεβαζει κανεις μαγαλυτερες εικονες και να πρεπει να παταει πανω στο 500x500 thumbnail τους για να τις δει σε πληρη μεγεθος, οπως γινεται τωρα. Αυτα ειναι λυσεις για κινητα τηλεφωνα, οχι για οθονες απο PC στα 1920x1080+.

 

• Στα δυο παρακατω παραδειγματα φαινεται η σελιδα του ΝΟΙΖ σε πληρη αναπτυξη με το Opera και το Chrome σε οθονη με αναλυση 1920x1080. To μισο ή και μεγαλυτερο μερος των συγκεκριμενων browsers καταλαμβανουν το logo του ΝΟΙΖ μαζι με τη φωτογραφια, τις ετικετες, τα διαστηματα κλπ.
Τα εγραφα εγω, αλλα ποιος με ακουει. Πριν λιγο τελειωσα ενα αρκετα μεγαλο ποστ. Το Part 2 του ποστ αρχιζε σε μια νεα σελιδα. Ποσο απο το ποστ αυτο βλεπει κανεις στην αρχη της σελιδας, σε μια οθονη στα 1920x1080? Ελαχιστο. Τον μεγαλυτερο χωρο της σελιδας πιανουν τα "Logo του ΝΟΙΖ μαζι με τη φωτογραφια, τις ετικετες, τα διαστηματα κλπ.". Περιττο να γραψω για τα αριστερα και δεξια της σελιδας. Τοσο "πεταμενο" χωρο σε site δεν εχω ξαναδει στη ζωη μου. Ενα μικρο δειγμα παρακατω με τον ωφελιμο χωρο του φορουμ που μπορει καποιος να γραψει κατι και να ποσταρει εικονες. Τα 8/10 της σελιδας ειναι αχρηστα για τα μελη του φορουμ. eyeroll.gif

Το ΝΟΙΖ μοιαζει στην οθονη του PC σαν ενα WAP site για κινητα.

 

pic2l.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω κάνω υπομουνί, αλλά ως πότενες δαίμονα? Έχει δίκιο ο Γουοτερφόλιος, εξάλλου έχει γράψει και μερικές χιλιάδαι  πουστ περί DP& MOOOOOOOOOOOOOG. Εγώ πάντως το πουστεύω , τι κι αν δεν έχω Άη Παδ και Άει Μίσου  ;D ;D ;D

 

Αναδάσωση ΤΩΡΑ λαίμαι

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθούμε, εδώ τοπικά, να μην έχουμε full site σε συσκευές με IOS. To δε site "για κινητά" απλώς δεν βλέπεται... ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ

 

Ξέρω... "να πάτε αλλού, Κύριε"

 

Στο iphone η πρώτη σελίδα δεν υπάρχει... δεν εμφανίζεται λαίμαι... δεν γουστάρει, ρε παιδί μου... Έτσι, εκτός των άλλων, από το interface (oΘντκ) του noiz στη συσκευή είναι αδύνατο να πας στις αγγελίες.

 

Ξέρω, ξέρω... το πρόβλημα είναι τοπικό.

 

Αντιθέτως στο Samsung βλέπω full site (όμως ούτε εδώ εχω την αρχική σελίδα). Επίσης, σε αντίθεση με το real full site στο Samsung βλέπω τα link στο youtube σαν links και όχι σαν εικόνες.

 

Αυτά... 

δεν ματαξανασχολούμαι ούτε ματαξαναενοχλώ με το θέμα - κάντε ότι σας φωτίσει ο Θεός  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αγαπητέ φίλε (αλλά και 1-2 γνωστοί άλλοι), ο τόνος που θέτεις τα προβλήματα παρα το ότι έχει να κάνει με την θετική εξέλιξη της σελίδας, κατα την άποψη σου, δεν είναι αυτό που θα λέγαμε... κομψός.

 

1. Η σελίδα είναι σε beta φάση.

Για όσους καταλαβαίνουν. Το έγραψα και πιο περιγραφικά.... Θυμάμαι το Youtube να είναι σε beta τουλάχιστον ένα χρόνο, κάποια εποχή.

Δεν έκανα κάποια ανακοίνωση σχετικά με τις αλλαγές στην σελίδα. Γιατί είναι σε εξέλιξη. Κάποιος άνοιξε το θέμα εδώ και 4-5 άτομα πήραν φωτιά. Οι παρατηρήσεις είναι ευπρόσδεκτες έγραψα. Αρκεί να μην είναι προσταγές ή αλλιώς...

 

2. Απο ότι φαίνεται μιλάμε για 2 διαφορετικά πράγματα ταυτόχρονα. Για την desktop εμφάνιση και την mobile.

 

3. Σε ότι αφορά την mobile, πέρα απο τον Dinosp υπάρχει άλλος που βλέπει την σελίδα ανακατεμένη; Επαναλαμβάνω πως σε Ios αλλά και Android συσκευές που έχει δοκιμαστεί, λειτουργεί μια χαρά. Αν κάποιος δεύτερος έχει πρόβλημα σαν το παραπάνω ας το αναφέρει. Συνήθως πάντως η μνήμη του browser κάποιες φορές κρατάει μια εκδοχή που επαναλαμβάνει και για αυτό καλό είναι να γίνεται καθάρισμα στο cache και τα cookies.

 

Να διευκρινίσω πως στην εμφάνιση αυτή, φαίνεται μια απλουστευμένη και κυρίως ευανάγνωστη εκδοχή του φόρουμ.

Οσον αφορά την μη εμφάνιση των βίντεο, γίνεται για να μην χρεώνονται bandwidth απο data αυτόματα οι περιηγητές που δεν βρίσκονται σε wifi. Αυτό διορθώνεται άμεσα και το συζητάω.

 

4. Τα χρώματα και οι επιλογές στην εμφάνιση dektop έγιναν απο έμπειρο τιμ γραφιστών. Δεν τα έκανε κάποιος κομπογιανίτης by trial and error. Σε σωστά ρυθμισμένες οθόνες τα χρώματα είναι ξεκούραστα και απείρως ευανάγνωστα σε σύγκριση με την προηγούμενη εμφάνιση. Οι στυλιστικές επιλογές έχουν λόγο ύπαρξης, σύμφωνα με τις τελευταίες προδιαγραφές του διαδικτύου που ας σημειώσω, τρέχουν (κι εμείς απο πίσω τους). Κάποιες δεν εξυπηρετούν τα "αυτονόητα" (που δεν είναι πια) καθώς υπάρχει μια άλλη λογική που δεν έχει ξεδιπλωθεί ακόμα.

 

Θέλουμε να δουλεύουμε μεθοδικά και όχι σπασμωδικά και πυροσβεστικά.

 

Σκοπός δεν είναι να διώξουμε κόσμο με τις αλλαγές αλλά να προσελκύσουμε.

Το φόρουμ και οι αγγελίες λειτουργούν κανονικότατα και γρήγορα.

 

 

Σας ευχαριστώ για την κατανόηση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα για τα χρώματα και φαίνεται μια χαρά το σάιτ (Windows 8, Chrome). Στο κινητό, δε, είναι εξαιρετικά εύκολο να το διαβάσει κανείς.

 

ΑΠΛΑ ότι στο κινητό, βγάζει τα 10 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ποστ κάτω κάτω, αντί για τα 10 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ θρεντς, οπότε μπορεί να έχει 5 ποστ από 1 θρεντ... και χάνεται χόρος έτσι.

 

Αυτό μόνο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου