Προς το περιεχόμενο

θορυβος κατα την ηχογραφηση ακουστικης/φωνης με digital re


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα, θα ηθελα τα φωτα σας αν ξερει καποιος σχετικα με πως μπορουμε να μειωσουμε το θορυβο ηχογραφωντας ακουστικη κιθαρα η γενικα με χρηση μικροφωνου ,δηλαδη χωρις απευθειας συνδεση του οργανου στον Η/Υ η σε καποια καρτα / digital recorder κλπ.

Συγκεκριμενα γραφω με το BOSS BR-800 αλλα και σε υπολογιστη με garageband που εχω γραψει υπαρχει ενας θορυβος που συνοδευει την ακουστικη/κλασικη κιθαρα η ηλεκτρικη κιθαρα/μπασο και ηχογραφηση ηχου οπως ειναι στον χωρο απο τον ενισχυτη.

Αυτο πρεπει να το εξαλειψω αργοτερα και δεν υπαρχει αλλη λυση?

Δε γινεται καπως να γραφεται με τη μια καθαρα? Ισως με καποιο καλο μικροφωνο η με ρυθμισεις αν εχει καποιος το συγκεκριμενο digital recorder?

Τι προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλησπερα φιλε , αν εννοεις θορυβο το φυσιγμα και οχι κατι αλλο τοτε νομιζω οτι παιζει ρολο η αποσταση του οργανου απο το μικροφωνο. Δηλαδη οσο πιο κοντα στο οργανο τοσο λιγοτερο φυσιγμα! Στην ηλεκτρικη κιθαρα ειναι μαλλον το ιδιο αλλα στο ηχειο του ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς λέγοντας θόρυβος.

Εχω το BR600 με το οποίο έκανα κάποιες ηχογραφήσεις ακουστικής πριν κάποια χρόνια. Τώρα δεν το χρησιμοποιώ.

Αλλά πρέπει λίγο να μας διευκρινίσεις τι εννοείς.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεω για 'θορυβο' εννοω μαλλον αυτο που περιγραφεις soter79 ως φυσιγμα, δηλαδη ενα χρρρρ.

συγκεκριμενα με το br800 (μιλαω για ηχογραφηση απο τα ενσωματωμενα μικς που εχει στα πλαγια)

ΜΟΝΟ οταν βγαζει ηχο η κιθαρα ακουγεται απο πισω κι αυτο το χρρρρ συγχρονως ενω αν δεν παιζω δεν ακουγεται τιποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτο σκοπευω αλλα δεν εχω το cd εγκαταστασης που το συνοδευε τωρα σπιτι μου και αδυνατω να τα περασω στον υπολογιστη αλλα θα ανεβασω με την πρωτη ευκαιρια - thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν

δεν βλέπω τίποτα παράξενο στην ηχογράφηση, εκτός από το ότι είναι ηχογραφημένη  χαμηλά με τα (μέτριας ποιότητας) μικρόφωνα του 800.

Δεν ισχύει αυτό που λες ότι όταν δεν παίζει η κιθάρα δεν ακούγεται θόρυβος.

 

προτείνω

τοποθέτηση του μηχανήματος όχι σε τραπέζι που πχ υπάρχει υπολογιστής κλπ

όσο το δυνατόν κοντά την κιθάρα στα μικρόφωνα. Δηλαδή νομίζω είναι εφικτό στα 20 εκατοστά.

Ανέβασμα της ευαισθησίας εισόδου και έντασης ηχογράφησης μέχρι να κλιπάρει στα υψηλότερα περάσματα και μετά ρύθμιση ελάχιστα πιό κάτω.

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο με τα μικρόφωνα αυτά.

Μετά εναλλακτικά με άλλο μικρόφωνο στην είσοδο Mic.

 

Επίσης παίζεις κάπως ..δειλά και χωρίς δυναμικές.

Αλλά σίγουρα αυτό θα το βελτιώσεις αργότερα.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου