Προς το περιεχόμενο

θορυβος κατα την ηχογραφηση ακουστικης/φωνης με digital re


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστω πολύ, νομιζω ενα μικροφωνο καλυτερο απο αυτα του μπος να κανει μια μικρη βελτιωση.

Παντως οντως οταν δεν παιρνει ηχο δεν γραφει τιποτα και οταν παιρνει εστω και λιγο εχει απο πισω τον θορυβακο-σα να κοβει το θορυβο στα διαστηματα που υπαρχει σιγη.

Γενικα πως σας φαινεται το μηχανημα ? Μονο για κατι προχειρο ή θα μπορουσε κανεις να το χρησιμοποιησει για πιο σοβαρη ηχογραφηση?

 

 

Επίσης παίζεις κάπως ..δειλά και χωρίς δυναμικές.

ε ενταξει απλως  χτυπησα τις χορδες για να βγει ηχος , δεν εστιασα στο παιξιμο! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ευχαριστω πολύ, νομιζω ενα μικροφωνο καλυτερο απο αυτα του μπος να κανει μια μικρη βελτιωση.

Παντως οντως οταν δεν παιρνει ηχο δεν γραφει τιποτα και οταν παιρνει εστω και λιγο εχει απο πισω τον θορυβακο-σα να κοβει το θορυβο στα διαστηματα που υπαρχει σιγη.

Γενικα πως σας φαινεται το μηχανημα ? Μονο για κατι προχειρο ή θα μπορουσε κανεις να το χρησιμοποιησει για πιο σοβαρη ηχογραφηση?

ε ενταξει απλως  χτυπησα τις χορδες για να βγει ηχος , δεν εστιασα στο παιξιμο! :P

 

πιθανότατα σου ξεφεύγει κάτι σημαντικό.

όταν ηχογραφείς με τα δικά του μικρόφωνα, γενικά αυτό επιλέγει κάποια εφέ.

Εχω την υποψία ότι ή έχει επιλεγεί μόνο του ή επέλεξες εσύ κατά λάθος ένα εφέ με noise gate. Γι αυτό γίνεται αυτό που λες. Όταν δεν παίζεις το gate ενεργοποιείται.

Δες όταν ηχογραφείς να είναι το κουμπί με το effects σβηστό.

Το μηχάνημα είναι εξαιρετικό για όσους δεν θέλουν υπολογιστή.

Εγώ εχω το 600, και τώρα το χρησιμοποιώ σχεδόν πιό σπάνια, μια και τα κάνω όλα με τον υπολογιστή. Αλλά υπάρχουν κάποια εφέ μέσα του που είναι εξαιρετικά. Ασε που το πήρε η κόρη μου και κάνει τα δικά της.

Για τα πρώτα βήματα σε ηχογράφηση είναι μάνα.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Από αυτό που άκουσα, μάλλον έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο μηχάνημα ή κάτι φταίει στις ρυθμίσεις κατά την ηχογράφηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε δικιο αλλα μολις λιγες μερες το εχω πιασει στα χερια μου και το μαθαινω. Εχει noise gate ή noise suppresion (δεν ξερω πως λεγεται) και οταν δεν παιζω κοβει ολο το θορυβο που ομως θα εκανε!!

Μονο να βαλει κανεις την επιλογη να παρει ηχο απο τα ηχεια κανει συνεχως αυτο το θορυβο που επισυναπτω στο αρχειο 5'' παρακατω που εχω βγαλει το NS-Noise gate.

Unttld2.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Το μηχάνημα το πήρες καινούργιο ή μεταχειρισμένο;

2. Το λειτουργείς με το δικό του τροφοδοτικό;

3. Τον ίδιο θόρυβο κάνει και από τα ακουστικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ,απο τον οποιον το δανειστηκα,ειχε παρει καινουριο πριν καιρο.

Πως σου φαινεται αυτο που με προβληματιζει, δε θα επρεπε να το κανει?

White noise κατα την ηχογραφηση με μικ ειναι κατι που περιμενεις ή οχι γενικα?

Δεν εχω πολλη πειρα απο ηχογραφησεις και ετσι ρωταω τα πιο απλα πραγματα ισως.

 

Το λειτουργω με το δικο του τροφοδοτικο.

Οταν γραφω εχω ακουστικα στα αυτια μου συνδεδεμενα σε αυτο και ακουω τι γραφω και παντα υπαρχει αυτος ο θορυβος ο,τι ηχος κι αν φτανει στα ηχεια-ακομα και με τη σιγη,μονο με την επιλογη να παρουν ηχο τα ηχεια εμφανιζεται αυτο το χρρρ.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το λειτουργω με το δικο του τροφοδοτικο.

Οταν γραφω εχω ακουστικα στα αυτια μου συνδεδεμενα σε αυτο και ακουω τι γραφω και παντα υπαρχει αυτος ο θορυβος.

Δοκίμασε να το λειτουργήσεις με μπαταρίες, ίσως φταίει το τροφοδοτικό.

Εάν συνεχίσει να κάνει το ίδιο, τότε πιθανολογώ πως έχει κάποιο πρόβλημα το συγκεκριμένο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμασω-ευχαριστω πολυ :)

Να ρωτησω , γενικα οσον αφορα σε μια ηχογραφηση απο μικροφωνο σε υπολογιστη ή σε μια καρτα ηχου/digital rec.  θεωρειται μη αναμενομενος ενας τετοιος θορυβος ή ειναι κατι συνηθες ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν και στην περίπτωσή σου δεν μιλάμε για υπολογιστή αλλά καθαρά για hardware κατάσταση, τέτοιος θόρυβος είναι μη αναμενόμενος. Προσωπικά θα έλεγα απαγορευτικός.

Αν θες μπορείς να φορτώσεις τα demo του μηχανήματος να ακούσεις πόσο καθαρά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου