Προς το περιεχόμενο

Όσο γερνάει ο άνθρωπος το χάνει. Περί Neil Young ο λόγος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε εντάξει μεγαλώνοντας με την κλασική ιστορία ότι ο Bruce Springsteen αρνήθηκε στον Reagan  να παίζει το  Born in th USA θα ήθελα  και ο Neil Young, που μου αρέσει περισσότερο, να είχε άλλη θέση.

 

AΛΛΑ εγώ παραιτήθηκα από τη δουλειά μου επειδή δεν συμφωνούσα, εκτιμούσα, εμπιστευόμουν τον νέο διευθυντή και τώρα βλέπω το τραπεζικό μου balance να γέρνει και κάθομαι όλη μέρα, μπορώ να καταλάβω μερικώς τον Neil Young  :( :-\ :-[ :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ότι τον υιοθέτησαν τον ίδιο τον συνθέτη οι "Δεξιοι" δεν αρκει;

 

ηταν ανευ χαρτοφυλακιου η υιοθεσια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχετικό σχόλιο στο fb δίνεται μια πειστική (για μένα) απάντηση.

 

Αντιγράφω:

 

Although I initially cringe. Neil is right. If the music is licensed properly it is a legal use. He said he supports Bernie but to deny Trump a legal right is not true American equality - it's denying one side's voice, which neither side should do. Neil supports everyone's right to use music legally - not just those of anti-Trumpers

 

+1000

 

Βεβαια αντε να το καταλαβει ο Ελληνας αυτο.... ;D...(ο οποιος παντα κρινει το ΠΡΟΣΩΠΟ που μιλαει και οχι αυτα που ΛΕΕΙ  ;D....)....& δε βγαζω αποξω την ουρα μου (και ας ζουσα καποτε στις ΗΠΑ και ειχα αρχισει να...προσαρμοζομαι στην απολυτη δημοκρατια της) τα ιδια shit ειμαι και εγω  ;D ;D

 

Βεβαια η Αμερικη εχει ΑΠΟΛΥΤΗ δημοκρατια απο....παντα ενω σε εμας δεν εχει ακομα φτασει.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απογοητεύτηκα για τον Neil....

 

τουλάχιστον αυτός δεν με πρόδωσε

1:20'

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καταλαβαίνω το επιχείρημα της απόλυτα δημοκρατικής αντιμετώπισης του θέματος. Όμως ομολογώ ότι αν π.χ. ο Μιχαλολιάκος μου ζητούσε την άδεια να χρησιμοποιήσει τραγούδι μου για την επόμενη προεκλογική καμπάνια της Χ.Α., δε θα την έπαιρνε ποτέ των ποτών. Και ας γίνω λίγο λιγότερο δημοκράτης απ' ό,τι ήμουν.

 

Βέβαια, για να πω του στραβού το δίκιο, μουσική σε δε θα έδινα σε κανένα κόμμα, ανεξαρτήτως  κατεύθυνσης. Κατ' εμέ αυτά τα δύο δεν (πρέπει να) συνδυάζονται.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άμα δεν έχει πρόβλημα μπορεί να το δώσει και στο ΠΑΣΟΚ που είχε τρεχάματα με τους συνθέτες και τον ύμνο του.

Να βάλουν Ελληνικό στίχο, να λέει για τα έργα, π.χ. στο

"keep on rocking in the free world" θα λέει

"γέφυρα Ρίου-Αντιρίουουουου" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όμως ομολογώ ότι αν π.χ. ο Μιχαλολιάκος μου ζητούσε την άδεια να χρησιμοποιήσει τραγούδι μου για την επόμενη προεκλογική καμπάνια της Χ.Α., δε θα την έπαιρνε ποτέ των ποτών. Και ας γίνω λίγο λιγότερο δημοκράτης απ' ό,τι ήμουν.

 

Σκέφτηκες ακριβώς τον λόγο που θα το έκανες αυτό;

 

Δεν θα το έκανες μήπως και σε βαπτίσουν "Χρυσαυγίτη"; (που θα το έκαναν κάποιοι* )

 

Με 400.000 ψηφοφόρους να σαι σίγουρος πως έχεις ήδη συναλλαγει

στην επαγγελματική σου πρακτική με κάποιον από αυτούς.

 

Όπως και με κάποιον Συριζαίο, Πασόκο.....νεοδημοκράτη κ.λ.π.

 

Είναι αστείο* (δεν το λέω για εσένα-επεξήγηση στο αστερίσκο είναι) που στα πλαίσια της "κρίσης", μια κατεξοχήν απολιτικ γενιά (ναι η δική μας ) ξαφνικά απέκτησε πολιτική άποψη με χιπστερ αποχρώσεις χώρις ΚΑΜΙΑ απολύτως βάση επ' αυτού......με αφορμή την "οικονομική κρίση".

 

Αυτη η έλλειψη πολιτικης "παιδείας" οδήγει σε αυτές της άκυρες επαγωγές:

Έδωσε τραγούδι στην Χ.Α.  ΑΡΑ  <=>  είναι Χρυσαυγίτης (ό,τι και να σημαίνει αυτό).

 

Όχι, έδωσε τραγούδι στην Χ.Α.  ΑΡΑ  <=> είναι  τραγουδοποιός.  (αυτη ειναι μια λογική επαγωγη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκες ακριβώς τον λόγο;

 

Δεν θα το έκανες μήπως και σε βαπτίσουν "Χρυσαυγίτη"; (που θα το έκαναν κάποιοι )

 

 

 

Ουδόλως με ενδιαφέρει πώς και γιατί θα με βαφτίσει κάποιος πολιτικά. Ούτως ή άλλως ό,τι κι αν αποφανθεί, λάθος θα κάνει. Ο λόγος που δε θα το έκανα, αφορά την προσωπική μου θεώρηση σχετικά με το τι είναι τέχνη, από πού πηγάζει, τι εξυπηρετεί και πού απευθύνεται. Είναι μεγάλη κουβέντα Λάκη και θα την έκανα ευχαρίστως εκ του σύνεγγυς.

 

Συμφωνώ όμως σε όλα όσα λες παρακάτω. Και ομολογώ ότι το παράδειγμα της Χ.Α. το χρησιμοποίησα λίγο προβοκατόρικα.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου