Προς το περιεχόμενο

effects στον tonelab


PGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως γιατι δεν εχει expression pedlas' date='δεν εχει βρωμικους ηχους & βεβαια ΔΕΝ εχει και καλυτερα εφε???(για το τελευταιο ειμαι σιγουρος)[/quote']

 

με μια midi πεταλιερα (οπως την behringer fcb1010) μπορεις να κανεις assign στα δυο πεταλια της οποιαδηποτε παραμετρο και να την ελεγχεις σε real time.........

 

Οσον αφορα στα εφε, εχω δοκιμασει και τα δυο και.....εξαιρωντας το γεγονος οτι η tonelab εχει distortions ενω το gmajor οχι (εξαλλου καμμια φετα δεν φτιαχνεται με ενσωματωμενο dist δεν ειναι αυτος ο σκοπος τους.....αν θες dist σε rack παιρνεις ξεχωριστη προενισχυση) στον τομεα τον εφε εγω σχηματισα την εξης αποψη και εαν δεν με απατα η μνημη μου......η tonelab ειναι καλυτερη και καπως πιο ζεστη σε ολα σχεδον τα εφε flange/phase/choruses ενω το g major ειναι απειρως καλυτερο σε ολα τα reverbs. Δεν αναφερομαι στα delays καθοτι προσκειμαι φιλικα προς ολα τα digital delays οποτε γερνω προς τα delays του g major

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι όλοι όσοι επιλέγουν πολύεφέ αντί μιας αναλογικής πεταλιέρας στο μυαλό τους έχουν πάνω κάτω τις ίδιες παράμετρους: Ποιότητα ήχου/ευκολία στη χρήση/ ευκολία στη μεταφορά/ ευκολία στο γρήγορο σετάρισμα στο live/ ποικιλία ήχων /. Σίγουρα πιστεύω ότι σε κάθε μεμονωμένο τομέα θα υπάρχουν καλύτερες λύσεις απ' την tonelab αλλά στο overall rating υπερτερεί κατά τη γνώμη κατά πολύ. Κι εγώ υπέρ των αναλογικών εφέ είμαι αλλά καμιά φορά είναι pain in the neck... Για τις στιγμές που βαριέμαι ή που ο ήχος του χώρου δεν μπορεί να αναδείξει την υπεροχή ενός αναλογικού εφέ ή τις περιπτώσεις που θέλω ένα επιτηδευμένα ουτοπικό "ψεύτικο" ήχο η tonelab είναι το καλύτερο εργαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι δεν παιρνεις ενα G-MAJOR με ενα midi controller που σιγουρα θα εχεις πολυ πολυ πολυ καλυτερη ποιοτητα εφφε??

 

το ειχα το g major και το εδωσα...μιλαμε για τρομερο μηχανημα χωρις πλακα...αλλα το πεταλακι του μονο ευχρηστο δεν ειναι...μια αλλη λυση ειναι να βρεις μια midi πχ behringer που να ειναι συμβατη με το gmajor...

 

αλλα θα σου ρθει ακριβα το ολο project και δεν θα εχεις ολα τα εφφε που εχει η tonelab...δηλαδη δεν εχει distortion' date='wah...οποτε παλι καταληγουμε στην tonelab...η στην line6(την ειχα και αυτη πολυ καλη)...[/quote']

 

Μηπως γιατι δεν εχει expression pedlas' date='δεν εχει βρωμικους ηχους & βεβαια ΔΕΝ εχει και καλυτερα εφε???(για το τελευταιο ειμαι σιγουρος)[/quote']

η λογική του major είναι ποιοτικότατα εφφε(πολύ καλύτερα απτις tonelab κατά την γνώμη μου και χιλιάδων κιθαρίστων ανά τον πλανήτη)μεγάλη ευκολία στον προγραμματισμό(midi) και φυσικά distortion απτών λαμπατο σου ενισχυτή.

έχει τρομερούς κονβερτορες για να σου αφήνει αναλλοίωτο το σήμα(να μην αλλαζει το χρώμα του ενισχυτη) και με ένα midi controller πχ behringer έχεις και εύκολο χειρισμό και expression pedals και μπορείς να κανείς και το θεϊκό...να αλλάζεις τα κανάλια του ενισχυτή σου(καθαρό-βρώμικο) μαζί με τα εφφε που έχεις προγραμματίσει αποθηκεύοντας τον κάθε συνδυασμό.

Τι άλλο μπορεί να θέλει ένας κιθαρίστας??

:wink:

εδω που τα λεμε οι περισσοτεροι απο εμας θελουμε κορυφαιο distortion πολυ καλα reverbs και delays αντε και ποτε ποτε κανα chorus στα καθαρα(και αυτο οχι παντα) για σκεφτητε το..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται αλλα ευκολα το αντιμετωπιζεις με δυο τροπους

 

1.χρησιμοποιεις τους βρωμικους ενισχυτες για γκαζια & τα πεταλακια της πρωτης μπανκας

 

2.χρησιμοποιεις τα βρωμικα πεταλακια της πρωτης μπανκας με τα Leslie/phaser της modulation μπανκας

 

3.παιρνεις ενα πεταλακι Overdrive/fuzz & το βαζεις πριν το Tonelab...

 

4. Χρησιμοποιείς ένα Dist/OD/Fuzz στο insert της Tonelab

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.η tonelab ειναι καλυτερη και καπως πιο ζεστη σε ολα σχεδον τα εφε flange/phase/choruses ενω το g major ειναι απειρως καλυτερο σε ολα τα reverbs. Δεν αναφερομαι στα delays καθοτι προσκειμαι φιλικα προς ολα τα digital delays οποτε γερνω προς τα delays του g major

 

αυτη ειναι & η δικη μου διαπιστωση εχοντας συγκρινει και τα δυο side by side (reverb δεν χρησιμοποιω ποτε μου γιατι μου χαλαει τον ηχο μου οποτε δεν μπορω να ξερω γιατι ουτε καν το εχω ακουσει στην Tonelab :lol: )

 

Τα εφε της Tonelab ακουγονται απιστευτα αναλογικα ενω στο G Major ακουγονται ακριβως αυτα που ειναι δηλ. ΠΟΛΥ ψηφιακα (για καποιους ειναι καλο αυτο,αλλα για αυτους που "προερχονται" απο τον χωρο των πεταλιων, oπως εγω, ειναι αντιαισθητικα)

Η Τonelab ακουγεται ακριβως οπως τα αναλογικα πεταλια without the hassle.

Τα delay της Tonelab ειναι για εμενα τα καλυτερα που εχω ακουσει ποτε μου γιατι ακριβως ακουγονται εντελως αναλογικα ,με τις "ατελειες" δηλ. της τεχνολογιας αυτης ενω στην πραγματικοτητα ειναι digital.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου