Προς το περιεχόμενο

οικονομικα headphones


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τι ακουστικά headphones θα προτεινατε να παρω με ενα χαμηλο budget 30€ το πολυ?  παιρνεις τιποτα αξιολογο με τοσα χρηματα?

Για τι δουλειά τα θέλεις? Τι απαιτήσεις έχεις ακριβώς από ένα ζευγάρι ακουστικά?

 

Αρα οσον αφορα τον ηχο οι διαφορες μεταξυ αυτων των τριων ειναι απειροελαχιστες?

Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι?

 

Όχι μεταξύ αυτών που στείλαμε και αυτών που λες εςυ οι διάφορες στον ήχο δεν είναι απειροελάχιστες. Είναι σημαντικές και ουσιαστικές.

Όπως?

 

Τα superlux φαίνονται του κωλου αλλα έχουν ΦΟΒΕΡΟ ήχο για τη τιμή που κοστίζουν ενώ τα αλλα είναι του κωλου σε όλα.

Δηλαδή?

 

Επίσης όσο αφορά την αξιοπιστία, εχω ακουστικά που κάνουν 150 ευρώ και ξαφνικά μετα από 2μηνες έπαψαν να λειτουργούν με προσεκτική χρήση, προφανώς έπεσα σε ελαττωματικό προϊόν, και εχω και τα superlux που τα εχω για πρόχειρα και δεν έχουν πάθει μετα από ένα χρόνο τίποτα.

Κριτική βασισμένη σε μια προσωπική εμπειρία και τίποτε άλλο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα superlux σχεδιαστικά είναι κλώνοι των akg και συγκεκριμένα βασίζονται στην σειρά Κ240-Κ270-Κ271-Κ272.

Ποιοτικά είναι καλά (εντάξει δεν έχουν την ποιότητα ούτε των κινεζοαμερικάνικων akg της Harmann και εννοείται ούτε των αυστριακών). Είναι καλά με τη λογική ότι στηρίχτηκαν σε σχεδίαση που αντέχει 40 και χρόνια. Εχω τρία ζευγάρια αυστριακά akg και ξέρω τι εστί ποιότητα. Και θα έλεγα ότι τα superlux είναι ικανοποιητικά.

Ηχητικά όταν κυκλοφόρησαν πριν λίγα χρόνια θεωρήθηκαν giant killers (ιδίως κάποια μοντέλα που μπορούσαν με φτηνές μοντίφες να ξεπεράσουν σε ήχο μοντέλα άνω των 100-120 ευρώ). Διαβάστε σχετικά άρθρα στο headfi.

Εχω ένα ζευγάρι, μοντιφαρισμένο και ηχητικά είναι εξαιρετικό για τα χρήματά του - τότε κόστιζε 18 ευρώ - και αξιοπρεπέστατο στην κατηγορία έως 100.

Σχετικά με την πίεση στο κεφάλι-αυτί, οι βέργες τους (που είναι μεταλλικές) μπορούν με προσοχή να ανοίξουν. Εχω φίλους που το έκαναν.

Προσωπικά δεν με πιέζουν περισσότερο από τα παλιά μου Κ-240

 

Σχετικά με τα άλλα που προτάθηκαν, προσωπικά θα τα διάλεγα με κλειστά μάτια και για ήχο, άνεση, αίσθηση και αξιοπιστία.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι ο φίλος ΟΡ ότι ακουστικά και να πάρει τελικά θα του φανούν καλύτερα σε σχέση με αυτά που έχει τώρα (αν έχει). Πάντως απ 'ότι βλέπω με μεταφορικά και αντικαταβολή θα του βγουν όσα περίπου και τα AKG Κ77 (αν μένει Αθήνα και τα πάρει από γνωστό κατάστημα) ή κάνα 10άρικο φθηνότερα αν πάει για τα Κ44 ΙΙ. Και τα Superlux που προτείνατε είναι καλή αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επίσης να ξέρεις πως εκτός ελαχίστων και ακριβών προϊόντων, όλα είναι made in China όποτε δεν εχει να κάνει.

 

εκπλήσσομαι γιατί πίστευα ότι αυτή η απλοϊκή προσέγγιση που οδηγούσε σε αυτό το παρωχημένο πλέον αρνητικό hype, είχε εκλείψει μαζί με τα αποπροσανατολιστικά "τσουβαλιάσματα"... 8) ;D

 

επί το πλείστον οι σύγχρονες γραμμές παραγωγής στην Κίνα (ειδικά στα ηλεκτρονικά), είναι εφάμιλλες και πολλές φορές και πολύ μπροστά από ανάλογες άλλων προηγμένων κρατών...

 

ένα προϊόν πλέον, πρέπει να "κρίνεται" (σε ένα πρώτο ενδεικτικό πάντα χρόνο) από την τεχνογνωσία, την έρευνα ανάπτυξης, τις επιλογές των part στον αρχικό σχεδιασμό και το ποσοστό στο τελικό κόστος του quality control που αποφασίζει η "μαμά" εταιρεία (άλλη η δειγματοληψία ενδελεχούς ελέγχου 1/1000 και άλλη 1/10000 κομμάτια)...

 

και χωρίς να εμβαθύνουμε σε δεκάδες λεπτομέρειες που μπορούν να κάνουν τις διαφορές, ναι μεν δύνανται πια και μικρές ή άγνωστες (ασχέτως μεγέθους) εταιρείες, να είναι ανταγωνιστικές (ειδικά νέες κινέζικες που ακολουθούν την πεπατημένη των Κορεάτικων και σύντομα θα κυριαρχήσουν) με τις μεγάλες και καθιερωμένες, αλλά ούτε όλα τα προϊόντα που κατασκευάζονται στην Κίνα είναι "ίδια" (όπως αφήνει να εννοηθεί η διατύπωση του φίλου μας Zambi2016), ούτε υπάρχει πια σοβαρά τεκμηριωμένο "αξίωμα" για το ότι ένα προϊόν γιαπωνέζικης κατασκευής είναι "απριόρι" ανώτερο από ένα κινέζικης όπως δεκάδες χρόνια πριν...

 

ΥΓ σόρυ από όλους για το οφτόπικ... συνεχίστε... O0

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου φιλε mauromouris!

Εντάξει το διόρθωσες το γραπτό? Χαχαχα.

Λοιπόν δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτά που παραθέτεις γιατί πρώτον μου φάνηκες επιθετικός, δεύτερον πως, η το ψυριζεις το πράγμα άνευ λόγου η μπορεί να έθιξα κάτι που σε ενόχλησε? δεν ξερω, και σε αυτές τις περιπτώσεις δεν απαντώ. Σε φόρουμ γράφω όχι στο what hifi φιλε. Παραθέτω τις προσωπικές μου απόψεις και εμπειρίες και τίποτε άλλο. Και συ το ίδιο έκανες με τα akg. Πις εντ Λόβ

 

Γεια σου npap!!! Δεν άφησα να εννοηθεί κάτι διαφορετικό από αυτό που λες. Εγραψα πως όλα είναι made in China και πως δεν εχει να κάνει με τη ποιότητα για τους προφανείς λόγους , που εσύ ΚΑΤ έγραψες ενώ εγώ όχι. Γιατί θεώρησα πως δεν χρειαζόταν παραπάνω ανάλυση. Έφερα και ένα παράδειγμα που τα γερμανικά μου ακουστικά( ναι προσωπική εμπειρία εννοείται δεν χάλασαν σε όλους..)  κακαρωσαν ενώ τα κινεζικά μου όχι. Δατς ιτ! Λόβ γιου όλ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου φιλε mauromouris!

Γεια σου και σένα  :)

 

Εντάξει το διόρθωσες το γραπτό? Χαχαχα.

Δε διόρθωσα τίποτα. Απλά έκανα διευκρινιστικές ερωτήσεις για να δούμε για τι χρήση προορίζει τα ακουστικά ο ΟΡ. Αν θέλει απλά να ακούει μουσική, να ηχογραφεί όργανα, να ηχογραφεί φωνή, να κάνει DJing, να κάνει μίξεις(αν και δεν ενδείκνυται με ακουστικά) κλπ κλπ  ;)

 

Λοιπόν δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτά που παραθέτεις γιατί πρώτον μου φάνηκες επιθετικός

Σου φάνηκα ή είσαι σίγουρος? Και αν είσαι σίγουρος πως το κατάλαβες μέσω του γραπτού λόγου?  ::)

 

δεύτερον πως, η το ψυριζεις το πράγμα άνευ λόγου η μπορεί να έθιξα κάτι που σε ενόχλησε?

Δε νομίζω ότι από αυτά που έγραψα φαίνεται κάτι τέτοιο  ;)

 

δεν ξερω, και σε αυτές τις περιπτώσεις δεν απαντώ. Σε φόρουμ γράφω όχι στο what hifi φιλε.

Οκ  :)

 

Παραθέτω τις προσωπικές μου απόψεις και εμπειρίες και τίποτε άλλο. Και συ το ίδιο έκανες με τα akg.

Καλά έκανες  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και θίχτηκε το θέμα.

Τα superlux ΔΕΝ κάνουν για μίξη ηχογράφησης.

 

Όπως φυσικά και δεν κάνουν τα akg K77 ή K44.

 

και αυτό δεν σημαίνει ότι τα superlux δεν είναι πολύ καλά για ακρόαση μουσικής.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και θίχτηκε το θέμα.

Τα superlux ΔΕΝ κάνουν για μίξη ηχογράφησης.

Όπως φυσικά και δεν κάνουν τα akg K77 ή K44 .

Τώρα μας έκανες την καρδιά περιβόλι..... ::) :-[ :'( 

Νομίζω ότι κανένα δεν κάνει. Μίξεις μόνο με μόνιτορ  ;)

Βαλτός είσαι κι εσύ....;  >:D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου