Προς το περιεχόμενο

Epiphone Μαιμού ή Κανονική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αφού δε μας λες, θα σου πω τη δικιά μου. ;D

ενδιαφερόμουν για μια dot.

Είχα παίξει στου Νάκα και μου είχε αρέσει αρκετά. Εκανε κοντά 400.

Το ξέχασα.

Μετά από λίγο καιρό είδα αγγελία για μτχ στα μισά λεφτά.

Και μάλιστα δίπλα στα πόδια μου που λενε.

Πήγα την είδα την άκουσα την δοκίμασα.

Ήταν αυτό που λέμε παρατημένη σε λάθος χέρια. Η κιθάρα δεν ήταν για το παιδί που την είχε διότι έπαιζε άλλα.

Όταν την πήρα και την καθάρισα, της άλλαξα χορδές, τη σετάρισα κλπ και έγινε κουκλί, ΜΕΤΑ άρχισα να σκέφτομαι, ας δω το serial, ας ψάξω...

Είδα ότι ήταν κινέζικη του 2010 (? θα σε γελάσω). Μετά είδα φωτογραφίες, απο κουρδιστήρια, δεσίματα, pickguard κ.ά.

Σε μερικά κατάλαβα ότι κάτι διαφορές υπήρχαν εδώ και εκεί αλλά σταμάτησα να ασχολούμαι.

Το εργαλείο έπαιζε σωστά, ήρθε εκεί που ήθελα και ας ήταν και αντίγραφο στο κάτω κάτω.

Ο Θωμάς έχει harley benton dot σε εξευτελιστικές τιμές. Γύρω στα 200.

Θα μπορούσα να είχα παρει τσίλικη μαιμού του Θωμά στα ίδια λεφτά.

 

Χωρίς να τη δώ, χωρίς να την είχα πιάσει ή παίξει.

Αν λέμε τώρα ήθελα να τη δώσω.

Του Θωμά πόσο να την έδινα?

Αυτήν πόσο να την έδινα? Δεν θα έπιανε αυτή που γράφει επάνω dot πιό πολλά από του Θωμά έστω και δεύτερο τρίτο τέταρτο χέρι?

Ασε που ΔΕΝ την δίνω πια.

Ποτέ μου δεν αγόρασα κιθάρα ή όργανο με σκέψη πόσο θα την πουλήσω κάποτε. Αγόρασα επειδή μου άρεσε αυτό που έβγαινε.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλημέρα! Μαϊμού Epiphone υπάρχουν και μάλιστα πολλές black beauty. Επίσης τα Grover που λέει ο ledge και αυτά υπάρχουν σε μαϊμού ας πούμε. Γενικά μια δοκιμή στο Google θα σε πείσει. Τωρα το αν αυτη είναι.. Ρε παιδί μου οι μπανάνα κατασκευαστές αλλάζουν διαρκώς και εξελίσσονται με αποτέλεσμα να μην παίρνεις πρέφα εύκολα αν είναι η όχι.. Και ειδικά όταν είναι μαϊμού κατασκευή μιας σε εισαγωγικά βήτα έκδοσης ενός μεγάλου κατασκευαστή. Όπως είναι η Epiphone για τη Gibson. Τωρα αυτη που παρουσιάζεις.. Εγώ προσωπικά βλέπω κάποια στοιχεία γνησιότητας και κάποια μπανάνας. Τωρα από φωτό μόνο δεν νομίζω πως εύκολα μπορεί κάποιος να κρίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατασκευαστικά μπορεί να έχει διαφορές από άλλες που βλέπεις στο ίντερνετ, γιατί ίσως είναι από άλλες περιόδους ή άλλα εργοστάσια. Πέραν τούτου, δεν είναι Gibson για να ξέρεις τα στάνταρ χαρακτηριστικά. Είναι μια φθηνή, καλή κιθάρα. Και μαϊμού να είναι, τί θα αλλάξει; Εφόσον δεν την πλήρωσες αυθεντική Gibson, μην σκας...Άσε που δεν είναι και συνηθισμένο μοντέλο για να ανησυχείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να μπορω σε καμια περιπτωση με βεβαιοτητα να πω αν ειναι αυθεντικη ή οχι εχω καποιες παρατηρησεις .

 

1. Το binding ειναι πολυ λευκο τουλαχιστον στις φωτο ετσι φαινεται και δεν παραπεμπει σε κιθαρα σχεδον 20ετιας

 

2. Το truss rod cover φαινεται να τελειωνει πολυ ψηλα .

 

3. Τερμα πανω στην μεση του headstock η γωνια που κανει το binding  ειναι πολυ αποτομη και βαθια .

 

4. Η κλιση του λογοτυπου ειναι πολυ μεγαλη και το τελευταιο "e" διαφορετικο .

 

Παραθετω και μια φωτο απο το epiphonewiki για συγκριση :

 

Lpbb3headstock.jpg

 

[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθετω και φωτο απο το headstock της τωρινης black beauty  απο το site της epiphone ( οπως φαινεται υπαρχουν διαφορες ) :

 

Head.jpg

 

Τωρα ποσα μοντελα εχουν βγαλει και ποσο διαφορετικα ειναι το ενα απο το αλλο δεν γνωριζω . Το μονο σιγουρο ειναι οτι κυκλοφορουν μαιμουδες epiphone και χρειαζεται προσοχη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογότυπο έχει αλλάξει ρε παιδιά, εδώ και λίγα χρόνια! Η κιθάρα του ΟΡ έχει το παλιό

κι αυτό είναι το καινούργιο

oJYR8j4.jpg?1

 

Η κιθάρα εμένα μου φαίνεται μια χαρά, αν θέλεις όμως ντε και καλά να μάθεις, ρώτα εδώ http://www.mylespaul.com/forums/epiphone-les-pauls/31153-fake-epiphone-thread-ii-512.html να σου πούν σίγουρα! Έχουν κολλήσει πολλά ένσημα στην αναγνώριση μαϊμουδιάρικων Epiphone  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι ο OP δεν θέλει να μοιραστεί μαζί μας τον λόγο που ρωτάει, παρεπιπτόντως, εμένα με ενοχλεί. Σε αυτά τα θέματα είμαι καχύπτοπτος...

 

 

 

Σε αντίθεση με τους προλαλήσαντες, στο θέμα της αυθεντικότητας μιας κιθάρας, η γνώμη μου είναι πάντως ότι αν δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για αυτήν (όπως και αν μπορεί να προκύψει το "σίγουρος"), ΔΕΝ αγοράζεις. Ούτε ευκαιρία - ούτε ξευκαιρία. Οτιδήποτε άλλο άλλο μπαίνει στη λογική του "γουρουνιού στο σακί".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα ηρθε στα χερια μου μεσω διπλης ανταλλαγης! Επειδη εδωσα κατι που αξιζε σαφως παραπανω αν σε περιπτωση που η κιθαρα ειναι ρεπλικα και θα με ετρωγε παντα, η κιθαρα επεστραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου