Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις σχετικα με το playability της jazzmaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερά σε όλους! Εχω μια  Jazzmaster Troy Van Leeuwen εδω και ενα χρονο...κι ενώ απο ήχο σπερνει με εχει προβληματισει το playability.  Θα ήθελα πιο χαμηλο action και την HIGH E χορδη να μην κινδυνευει να βγει εξω απο την ταστιερα. Σε ξενογλωσσα φορουμ για να βελτιωσεις το playability προτεινουν:

 

α) αλλαγη γεφυρας σε Tune-o-matic ή σε staytrem ή σε mastery

 

β) buzz stop

 

γ) να κανεις shim στο neck  της κιθαρας

 

δ) να πουλησεις την κιθαρα  :P

 

αυτα ξεχωριστα και ολα μαζι... συνκιθαριστες και συνjazzmasterιστες δωστε μου τα φωτα σας γιατι εχω μπερδευτει. Μεχρι και να αλλαξω το neck της εχω σκεφτει!!!

 

ΥΓ. Η κιθαρα μου εχει radius 7.25"

Ευχαριστω εκ τον προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κιθαρα σου θελει απλα ενα ΚΑΛΟ σετ απ.Τιποτα παραπανω και τιποτα παρακατω.

 

α) αλλαγη γεφυρας σε Tune-o-matic ή σε staytrem ή σε mastery

 

β) buzz stop

 

γ) να κανεις shim στο neck  της κιθαρας

 

ΤΙΠΟΤΑ απο αυτα δεν βελτιωνει το playability,το buzzstop μαλιστα κανει την κιθαρα πιο επιρεπη σε ξεκουρδισματα και πολυ πιο σκληρη στο χερι μια και αυξανει το tension

 

μια καλη γεφυρα βεβαια δεν βλαπτει ειδικα αν δεν ξερεις τα κολπα που χρειαζονται για να κανεις την παραδοσιακη γεφυρα να....παιζει..

 

δεν χρειαζεται να δωσεις μια περιουσια για Mastery ,αυτη εδω κανει εξισου καλη δουλεια και φερνει και τις εξω χορδες λιγο πιο μεσα

 

http://staytrem.com/epages/950002362.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/950002362/Categories/JM_Jaguar__Jazzmaster_bridge1

 

Θα ήθελα πιο χαμηλο action

 

και τι σε εμποδιζει αυτη τη στιγμη να το πετυχεις?

 

ΥΓ. Η κιθαρα μου εχει radius 7.25"

 

υπερβολικα χαμηλο action με αυτο το radius δεν μπορεις να εχεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όπως τα λέει ο Φάνκυ παραπάνω...ένα καλό σετ απ.

Το πρόβλημα μπορεί να ανακύψει βέβαια, καθότι δεν σετάρουν όλοι τις κιθάρες τους με τον ίδιο τρόπο, ούτε έχουν ίδιες προτιμήσεις... ::)

Δεν έχω δεί ακόμη Jazz master που να μην "βελτιώθηκε" με μιά "καλύτερη"/διαφορετική γέφυρα.

Το "καθισμα" του μπράτσου στο neck pocket (πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά) μπορεί να έχει θεαματικά διαφορετική τελική αίσθηση στο πως "νοιώθεις" την κιθάρα. Είναι κάτι που θα μπορούσες να κάνεις και μόνος σου, προκειμένου να φέρεις το όργανο "στα μέτρα σου", όμως είναι προυπόθεση να ξέρεις τι θέλεις και να μπορείς να το κάνεις.

Radius & action είναι παρεπόμενα αυτών των διαδικασιών.

Ιδιότροπα όργανα οι Jazz master  ;D...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το buzzstop μαλιστα κανει την κιθαρα πιο επιρεπη σε ξεκουρδισματα και πολυ πιο σκληρη στο χερι

 

α μπραβο αλλο ενα ειναι αυτο ειναι και σκληρη και δεν θελω να την ριξω ενα τονο κατω να μαλακωσει. αυτο εχει να κανει με το intonation?

 

 

Παράθεση

Θα ήθελα πιο χαμηλο action

 

και τι σε εμποδιζει αυτη τη στιγμη να το πετυχεις?

 

ενω στα πρωτα ταστα μπορει να ειναι ενταξει οσο κατεβαινεις η αποσταση μεγαλωνει δυσαναλογα (το ξερω οτι ειναι φυσιολογικο να μεγαλωνει η αποσταση αλλα μεγαλωνει πολυ). αυτο δηλαδη με το shim δεν φτιαχνει?

 

υπερβολικα χαμηλο action με αυτο το radius δεν μπορεις να εχεις.

 

γαμωτο τυφλωθηκαν τα αυτια μου απο το ηχο της και εσκασα τις αιματηρες μου οικονομιες χωρις να υπολογισω τοσες παραμετρους. Τι να κανω να αλλαξω neck με αλλο radius? (το ξερω ακουγομαι απελπισμενος) :-\

 

Δηλαδη αν βαλεις γεφυρα με αλλο radius δεν βοηθαει σε τιποτα?

 

Ιδιότροπα όργανα οι Jazz master  ;D...

 

ναι κι εγω αυτο καταλαβα, πως εχω μπλεξει! αλλα μαρεσει :P

 

ευχαριστω και τους δυο για τις γρηγορες απαντησεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.warmoth.com/Modified-Mustang-Bridge-Chrome-P616C716.aspx

 

The Warmoth Mustang/Jaguar replacement neck features a compound radius (10" - 16") fingerboard (much better for low action and string bending). Many stock Mustang bridges feature a vintage 7-1/4" radius... not so good. To allow adjustment to any desired radius, we offer modified Mustang bridges with individual saddle height adjustments on every saddle. This bridge works on the Mustang, Jaguar and Jazzmaster style bodies.

 

αυτο δηλαδη δεν ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω στα πρωτα ταστα μπορει να ειναι ενταξει οσο κατεβαινεις η αποσταση μεγαλωνει δυσαναλογα (το ξερω οτι ειναι φυσιολογικο να μεγαλωνει η αποσταση αλλα μεγαλωνει πολυ)

Πιθανόν το πρόβλημά σου τότε να είναι πιο απλό απ' ότι νομίζεις. Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς λίγο με το truss rod αλλά αν είσαι άσχετος με το θέμα πήγαινε την κιθάρα σε έναν καλό τεχνικό που γνωρίζει τη δουλειά του, πες του τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις και να σου κάνει ένα καλό set up.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ timotheos

 

απο τις ερωτησεις σου καταλαβαινω οτι δεν γνωριζεις αρκετα βασικα γυρω απο το σετ απ....ΜΗΝ αλλαξεις το μπρατσο  ;D..πηγαινε την κιθαρα σε εναν επαγγελματια να στην σεταρει σωστα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερά σε όλους! Εχω μια  Jazzmaster Troy Van Leeuwen εδω και ενα χρονο...κι ενώ απο ήχο σπερνει με εχει προβληματισει το playability.  Θα ήθελα πιο χαμηλο action και την HIGH E χορδη να μην κινδυνευει να βγει εξω απο την ταστιερα. Σε ξενογλωσσα φορουμ για να βελτιωσεις το playability προτεινουν:

 

α) αλλαγη γεφυρας σε Tune-o-matic ή σε staytrem ή σε mastery

 

β) buzz stop

 

γ) να κανεις shim στο neck  της κιθαρας

 

δ) να πουλησεις την κιθαρα  :P

 

αυτα ξεχωριστα και ολα μαζι... συνκιθαριστες και συνjazzmasterιστες δωστε μου τα φωτα σας γιατι εχω μπερδευτει. Μεχρι και να αλλαξω το neck της εχω σκεφτει!!!

 

ΥΓ. Η κιθαρα μου εχει radius 7.25"

Ευχαριστω εκ τον προτερων

 

αυτό με την high e δεν το έπιασα....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με την high e δεν το έπιασα....

Κάποιοι με κιθάρες με 42mm nut width έχουν θέμα με την high E. Όταν παίζουν βγαίνει εκτός της ταστιέρας. Κάποιες εταιρίες προσπάθησαν να το διορθώσουν βγάζοντας κιθάρες με 43 mm. Αν βάλεις γέφυρα με ποιο στενό string spacing διορθώνεται κάπως το πρόβλημα αρκεί να μην έχεις χοντρά δάχτυλα. Λέω εγώ τώρα ο σχετικά άσχετος  ::)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι με κιθάρες με 42mm nut width έχουν θέμα με την high E. Κάποιες εταιρίες προσπάθησαν να το διορθώσουν βγάζοντας κιθάρες με 43 mm. Αν βάλεις γέφυρα με ποιο στενό string spacing διορθώνεται κάπως το πρόβλημα αρκεί να μην έχεις χοντρά δάχτυλα. Λέω εγώ τώρα ο σχετικά άσχετος  ::)

 

η διάσταση του νατ δεν πάει πακέτο με το μπράτσο?

δεν πιάνω ακριβώς το πρόβλημα.

Τι ακριβώς γίνεται...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου