Προς το περιεχόμενο

Blackfield-Blackfield Cover


Multinstumentalist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμένα μου άρεσε.

Δεν ξέρω το κομμάτι, κάτι κάπου δεν μου κολλάει με τα φωνητικά

 

Για το ξεκούρδισμα και την επιμονή του φίλου, μπορώ να δώσω κάποιες ερμηνείες ίσως με θέματα intonation κύρια στην αρχή, ή θέματα των Modulation effects που δίνουν τέτοια ας πούμε πιό έντονη αίσθηση.

 

Τα ίδια θα έγραφα και με πρόλαβε άλλος ;D

Ίσως επειδή είσαι βασικά κρουστός να μην πιάνεις κάποια θέματα intonation που ίσως εχει η κιθάρα σου, αλλά ας μην κοιτάμε το δέντρο και χάσουμε το δάσος εμένα μου άρεσε κυρίως το οργανικό μέρος

Άκουσα και πλήκτρα αλλά δεν τα είδα και τα τύμπανα είχαν διαφορές  άκουγα crash και έπαιζες ride , τόφτιαξες πάνω σε backing track?

Καλή συνέχεια

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για το ξεκούρδισμα και την επιμονή του φίλου, μπορώ να δώσω κάποιες ερμηνείες ίσως με θέματα intonation κύρια στην αρχή, ή θέματα των Modulation effects που δίνουν τέτοια ας πούμε πιό έντονη αίσθηση.

 

Πάντως αν κάτι με ενόχλησε (και αν) στο κούρδισμα είναι μέχρι το 20.

Μετά ΔΕΝ καταλαβαίνω για ποιά ηλεκτρική λένε τα παιδιά.

 

 

 

περίεργο...

ηλεκτρικη δεν παίζεις?

δεν σε ενοχλει κατι  οπου μπαινει η Ibanez ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ίσως επειδή είσαι βασικά κρουστός να μην πιάνεις κάποια θέματα intonation που ίσως εχει η κιθάρα σου, αλλά ας μην κοιτάμε το δέντρο και χάσουμε το δάσος εμένα μου άρεσε κυρίως το οργανικό μέρος

 

 

το οτι εχει προβληματα intonation εχει και για αυτο ακουγεται ξεκουρδιστο το αποτελεσμα στην ηλεκτρικη και σαφως δεν πρέπει να χασουμε το δασος,

αλλα δυστυχως αυτο το ομορφο δασος λαμπαδιασε απο εκεινο το δεντρο που πηρε intonation problem κιθαροφωτιά  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μου υποδείξεις ακριβώς το δευτερόλεπτο ευχαρίστως να το ακούσω πιό προσεκτικά.

 

(ναι ηλεκτρική -και ηλεκτρική και ακουστική και μπάσο και πλήκτρα ενίοτε- και είμαι πολύ απαιτητικός σε θέματα κουρντίσματος, αν και πρέπει να παραδεχτώ ΕΧΩ αφήσει σημεία έξω από τον τόνο σε ηχογραφήσεις μου που με ενοχλούν αλλά ώρες ώρες θεωρώ ότι "και τί έγινε?" ή δεν θέλω να τα αλλάξω επειδή μου αρέσουν ως ήχος ή ο,τιδήποτε άλλο).

 

Είμαι συνέχεια με το κουρδιστήρι στο μάτι και διορθώνω συνέχεια την παραμικρή απόκλιση που πιάνει, δηλαδή 1-2%, αλλά από την άλλη θεωρώ ότι αυτά όλα είναι μάταια, διότι τέλειο intonation δεν υπάρχει σε όργανο με τάστα. Λίγη πίεση παραπάνω λίγο σήκωμα παραπάνω, λίγο παλιές χορδές ή ό,τι θες πάει περίπατο.

Αλλο φυσικά να σου φεύγει 5 και 10% και μάλιστα σε καντίνια.

 

Στο κομμάτι έχω την εντύπωση ότι ο φίλος χρησιμοποιεί δυό διαφορετικά modulation που αυτά χαλάνε το intonation και από εκεί και πέρα...τί να πω.

 

Να σημειώσω εδώ ότι αρκετοί τραγουδιστές δεν μπορούν να τραγουδήσουν όταν τους συνοδεύει κιθάρα με chorus ή flanger.

Πχ θυμάμαι όταν ήμουν στη Λέσχη της 110 στην ορχήστρα και παίζαμε με τον γνωστό τραγουδιστή το κορίτσι του Μάη, σχολεία, τρόπους, δια ροπάλου μας είχε βάλει να τα κλείσουμε.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μου υποδείξεις ακριβώς το δευτερόλεπτο ευχαρίστως να το ακούσω πιό προσεκτικά.

Πωπω σηριαλ εγινε.

Ποιο δευτερολεπτο?

Οπου παιζει η ηλεκτρικη κιθαρα, υπαρχει ξεκουρδισιά καργα (οχι ελαφρως). 

Απλα γιατι δεν ειναι κουρδισμενη (για οποιοδηποτε λογο)  η κιθαρα.

Απο την πρωτη νοτα που παιζει η ηλεκτρικη (στα καντινια) στο 1 δευτερολεπτο (και αυτη που παιζει στα πρωτα ταστα Left channel και αυτη που παιζει octava right channel) .... στραβωνει το συμπαν.

Παιξε και με το balance στα ηχεια σου τερμα Left τερμα Right και ακου τη καθε ηλεκτρικη κιθαρα ξεχωριστα, να ακουσεις ποσο ξεκουρδιστη ειναι.

 

Η E  καντινι εχει ηδη προβλημα κουρδισματος ακομα και οταν παιζεται open.

Προβλημα εχει και η B χορδη (οχι τοσο μεγαλο οσο η B, αλλά εχει)

Το προβλημα μεγαλωνει οταν τα δυο καντινια παιζονται μετα το 12ο ταστο (θεμα intonation ή ηλικια χορδης)

Παιζωντας λοιπον και οι δυο ηλεκτρικες μαζι, γινεται ακομα μεγαλυτερο το προβλημα.

Και αυτο γιατι:

Ακουμε 3 διαφορετικες συχνοτητες μαζι, ξεκουρδιστες μεταξυ τους.

Τη "σωστη" Α (στα μπασα) - ("σωστη" γιατι στο μπασο κουρδιζει το αυτι μας), 

μια 2η συχνοτητα στο E καντινι open (5η βαθμιδα της συγχορδιας) ξεκουρδιστη (σε σχεση με τη Α μπασο),

και μια 3η συχνοτητα μετα το 12ο οταν παιζει Ε νοτα στη 2η χορδη στο 17 ταστο (ακομα πιο ξεκουρδιστη και με τις δυο προηγουμενες)

Και φυσικα αυτο γινεται και σε ολες τις υπολοιπες νοτες της μελωδιας και του σολο μετα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ο άνθρωπος ανεβασε την διασκευη του για να ακουσει γνωμες και να βελτιωσει οτι χρειαζεται στο μελλον.

Ειναι φως φαναρι οτι ειχε ενα θεμα κουρδισματος με την ηλεκτρικη του και σαν κρουστος που ειναι ισως να μην το καταλαβε αρα αναφεραμε το προβλημα για να το προσεξει στο μελλον, δεν ειναι θεμα modulation , detune η pitch shift εφε που εβαλε .

Το να του λεμε οτι ολα ηταν καλα κακο του κανουμε.

 

αν μου υποδείξεις ακριβώς το δευτερόλεπτο ευχαρίστως να το ακούσω πιό προσεκτικά.

 

;D  τα δευτερολεπτα, πολλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ο άνθρωπος ανεβασε την διασκευη του για να ακουσει γνωμες και να βελτιωσει οτι χρειαζεται στο μελλον.

Ειναι φως φαναρι οτι ειχε ενα θεμα κουρδισματος με την ηλεκτρικη του και σαν κρουστος που ειναι ισως να μην το καταλαβε αρα αναφεραμε το προβλημα για να το προσεξει στο μελλον, δεν ειναι θεμα modulation , detune η pitch shift εφε που εβαλε .

Το να του λεμε οτι ολα ηταν καλα κακο του κανουμε.

 

;D  τα δευτερολεπτα, πολλα...

Ακριβως.

Η προσπαθεια ειναι πολυ καλη,

Απλα το κουρδισμα στην ηλεκτρικη τη χαλασε.

Βεβαια, δεν εχουν ολοι το ιδιο "αυτι" και δεν μπορουν να διακρινουν το προβλημα και να το διορθωσουν.

Αλλα και το "αυτι"  μπορει να εξασκηθει.

Τελειο βεβαια δεν γινεται αν δεν το εχεις απο τη μαμα, αλλα μπορει να βελτιωθει αισθητα.

Το κουρδηστηρι δεν ειναι πανακεια,

Καμια κιθαρα δεν ειναι τελεια παντου (στην ταστιερα) και παντα.

Το αυτι πρεπει να μπορει να ελεγχει το κουρδισμα σε καθε νοτα που παταμε (οχι μονο στις κενες που ελεγχουμε με το κουρδηστηρι) και να κανουμε instant διορθωση με το χερι.

Οσο λιγοτερα προβληματα εχει η κιθαρα, τοσο λιγοτερο κοπο καταβαλουμε σε αυτο τον τομεα φυσικα.

Και φυσικα το χερι δεν μπορει να διορθωσει μεγαλα προβληματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK

πάω πάσο.

Είμαι κουφός. ;D

 

προσωπικά ό,τι παρατήρησα ήταν στην εισαγωγή και το είπα ήδη, δεν με ενόχλησε - το θεώρησα ποιητική αδεία που λένε, ή έστω minor detail σε μια ειλικρινή προσπάθεια.

Και οι κιθάρες έχουν Modulation και ένα shimmering effect δεξιά.

Από εκεί και πέρα όταν μπαίνουν τα τύμπανα και η κιθάρα είμαι μόνη της δεξιά δεν τρέχει τίποτα.

Ειλικρινά έχω ακούσει πολλά κομμάτια όπου υπάρχουν σοβαρότερα θέματα Intonation και σε σηκώματα και σε απλές νότες.

 

Είπαμε να λέμε τα στραβά αλλά όχι να ρίχνουμε στ αυτιά.

Η προσπάθεια είναι καλή period.

 

(Άποψή μου - ΟΚ?)

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Δημήτρη (αν δεν κάνω λάθος ε?). Πολύ καλό που παίζεις τόσα όργανα και πολύ καλή η προσπάθεια. Απλά κάποια στιγμή στο μέλλον και αν βρεις χρόνο και σε ενδιαφέρει ψάξε λίγο τα περί μίξης  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το πρόβλημα είναι το τραγούδι και όχι το κούρδισμα  ;D

 

Σοβαρά τώρα, καλή προσπάθεια, ό,τι είπαν τα παιδιά και ακόμα καλύτερα στην επόμενη διασκευή.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου