Προς το περιεχόμενο

JBL PRX 715 VS EV EKX15


johnwow13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τους μουσικόφιλους!

Θα ηθελα μερικες γνώμες και εμπειρίες αναμεσα στα JBL prx715 και EV EKX15, μιας και θελω να αγορασω 2 αυτοενισχυόμενα ηχεια που θα προοριζονται για live μουσική. Τα PRX 715 τα εχω ακουσει  ομως τα EKX15 δεν εχω την δυνατοτητα να τα ακουσω γιαυτο θα ηθελα μια γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τα  EV EKX 15 είναι passive...  σίγουρα εννοείς τα EV EKX 15P τα οποία για μένα είναι στην κατηγορία τους (ειδικά όταν συνοδεύονται με τα sub τους) ότι καλύτερο ηχητικά, τεχνολογικά και εργονομικά υπάρχει...

 

όμως επειδή δεν μιλάμε για studio monitor, όπου μια "αντικειμενική θεώρηση" με συγκεκριμένες απαιτήσεις μπορεί να έχει βάση και να "επιβάλει" μια "τυφλή" (ή καλύτερα "κουφή"  ;D) επιλογή σε μια ενδεχόμενη απειρία σου που θα καθοριστεί από προτάσεις κάποιας "αυθεντίας", δεν είναι "σοφό" να αγοράσεις PA ηχεία ΧΩΡΙΣ να τα έχεις ακούσει πριν...

 

προσπάθησε να ακούσεις και τα EV, αλλά αν δεν τα καταφέρεις, σε περίπτωση που ήδη σου άρεσαν πολύ τα JBL, πάρε αυτά... άλλωστε είναι πολύ "κοντά" στα EV και είναι και αυτά στις κορυφαίες επιλογές στην κατηγορία...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Συγκρίνοντας τα prx 715 με τα prx 415(παθητικά) που έχω ,τα 715 είναι αρκετά καλύτερα .Έχουνε περισσότερο μπάσο και πιο γλυκές μεσσαιες.  Ωστόσο δοκίμασα το πιάνο ενός kurzweil pc3k8 σε ένα prx715 και σε ένα ev sx300(12ρι παθητικό) ,στημένα και σαν μόνιτορ αλλά και σε απόσταση και το sx300 ακουγόταν πιο καθαρό (ειδικά όταν τα είχα σαν μόνιτορ), ενώ το prx715 λίγο πιο μουντό και γι'αυτο προβληματιζομαι μήπως τα ev ekx(που λογικά είναι καλύτερα από τα sx300) μου αρέσουν πιο πολύ. Βέβαια έχω ακούσει EV ηχεία που ξυρίζουν με τις πρίμες τους και επίσης  ένα πλεονέκτημα των prx715 είναι ότι ζυγίζουν 21,6 κιλά ενώ τα EKX 15 ζυγίζουν 24,4...σημαντικό για μένα γιατί μερικές φόρες θα χρειάζεται να τα κουβαλώ και να τα στήνω μόνος μου. Έχω σκοπό να πάρω και τα αντίστοιχα sub όποτε είναι μεγάλο διλήμμα για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δυστυχώς "αξιόπιστα" συμπεράσματα συγκρίνοντας ενεργά με παθητικά ηχεία δεν μπορούν να παραχθούν, γιατί στην εν γένει ηχητική συμπεριφορά των δεύτερων, μεγάλο ρόλο παίζουν οι ενισχυτές που τα συνοδεύουν...  το "x" matching από τον χρήστη κατά περίπτωση, είναι πάντα αστάθμητος παράγοντας (που κατά κανόνα τα αδικεί σε σχέση με το τελικό κύκλωμα ενίσχυσης που συνοδεύει τα ενεργά και είναι ειδικά μελετημένο από τον κατασκευαστή γι αυτά)...

 

τώρα τα EV EKX 15P έχουν όντως καλύτερη "παρουσία" στην μεσαία περιοχή... τι να σου πω... ελπίζω να μπορέσεις να τα ακούσεις ώστε να είσαι απόλυτα σίγουρος για την τελική επιλογή σου...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτοχος και χρήστης των EKX 15P θα σου πρότεινα να κατευθυνθείς σε αυτά με κλειστά μάτια. Άψογη ποιότητα ήχου, πολύ δυνατά (134db) Τρομερό DSP Control στο πίσω μέρος,πολύ ελαφριά και όχι πολύ ογκώδη και κάτι πολύ σημαντικό για μένα, είναι φτιαγμένα σαν ΤΑΝΚ! Τρομερή ποιότητα κατασκευής και πάρα πολύ στιβαρά ηχεία. Μου ρίξανε ένα ηχείο από τα 2 μέτρα που ήταν σε τρίποδο (λάθος δικό μου που το έβαλα τόσο ψηλά) έφερε 5-6 τούμπες στο τσιμέντο και όταν το είδα είχε απλά κάνει κάποια βαθουλώματα η σίτα μπροστά και είχε σπάσει λιγάκι το ξύλο στην γωνία. Στο εσωτερικό δεν κατάλαβε Χριστό! Μη σου πώ ότι έπαιζε και καλύτερα από το άλλο. :P

Ειδικά αν τα συνδιάσεις με τα sub τους θα εκπλαγείς από το ηχητικό αποτέλεσμα! Go for it!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. δύσκολο να αποφασίσω γιατί από την μια τα jbl είναι λίγο ελαφρύτερα οποτε θα με βολεύει καλύτερα στην μεταφορά( είναι θέμα και αυτό τον κάποιες φορρες πρέπει να στηνεις μόνος σου), από την άλλη τα ev πιθανόν να μου αρέσουν ηχητικά λίγο καλύτερα. Πάντως ενώ στην αρχή το τιμόνι πήγαινε πιο πολύ προς jbl τώρα νομίζω ότι τείνει προς Ev.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα prx οταν τα ακουσα μου εδωσαν την εντυπωση ..."εριξα μια κουβερτουλα πανω απ το ηχειο να μην κρυολογησει"  ;D και τελικα πηρα μια τετραδα elx που ηταν η καλυτερη επιλογη για τα λεφτα τους.

Τα ekx δεν τα ακουσα,αλλα φανταζομαι οτι δεν θα απεχουν πολυ απο τον χαρακτηρα των elx μιας και νομιζω οτι φορανε τις ιδιες μοναδες μεγαφωνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου