Προς το περιεχόμενο

Ακουστική κιθάρα και τάση χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στα παλικάρια και ... καλό χειμώνα.

 

Έχω μια ηλεκτρακουστική κιθάρα.

Όταν την είχα πάρει, προσπάθησα να την συμμαζέψω και κατέβασα την γέφυρα (το nut είναι άψογο).

Ήρθε περίπου εκεί που ήθελα (έπαιρνε κι άλλο, αλλά είπα να την αφήσω έτσι μέχρι νεωτέρας).

 

Είχα πολύ καιρό να την πιάσω και πρόσφατα την ξαναδοκίμασα.

Μου φάνηκε αρκετά πιο σκληρή απ' όσο την θυμόμουν (είναι βέβαια και η απαιξία μου στην μέση) και είδα ότι έχει πάρει το μπράτσο λίγο (μην φανταστείτε τίποτα φοβερό) προς τα πάνω (upbow).

 

Πάντα φορούσε 12άρες χορδές.

Έκανα την σκέψη να κουρδίσω ημιτόνιο χαμηλότερα, μήπως και έρθει λίγο το μπράτσο, και .... θαύμα.

Η κιθάρα έγινε βούτυρο.

Υπέροχη, φανταστική.

Σκέφτομαι να δοκιμάσω να την κουρδίσω και τόνο χαμηλότερα, να δω την διαφορά.

 

Όμως οι χορδές είναι ... πολύ παλιές και κάποια στιγμή θα τις αλλάξω.

 

Κατά την γνώμη σας (και βασικότερα την εμπειρία σας) θα μπορούσα να βάλω 11άρες χορδές και να έχω στάνταρντ κούρδισμα με περίπου ανάλογη αίσθηση παιξίματος?

Η τάση που ακούν οι 11άρες σε κανονικό κούρδισμα σε σχέση με την τάση που ασκούν οι 12άρες κουρδισμένες ημιτόνιο χαμηλότερα, θα μεγαλώσει, θα είναι περίπου ίδια ή θα είναι μικρότερη?

 

Από την άλλη ο όγκος που έχουν οι 12άρες έχει διαφορά (και μου αρέσει πολύ περισσότερο) σε σχέση με τις 11άρες.

 

Χμμμ, τι λέτε?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταση μπορει να ειναι ιδια, αλλα ο ογκος καμια σχεση.

Βαλε καινουρια 12αρια, απλα ρυθμισε σωστα το οργανο και λιωσε τη λιγο να ξεσκουριασεις και ολα θα ειναι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο μου σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δίκιο έχεις αλλά .... αν δοκιμάσεις πχ να πιάσεις μπαρέ με τον δείκτη του αριστερού στο 1ο (ή 2ο) τάστο (χωρίς να χρησιμοποιήσεις τα υπόλοιπα δάχτυλα του αριστερού) και να παίξεις άρπισμα, σχεδόν οι μισές είναι τζούφιες (για μένα μιλάω).

 

Τώρα είναι απόλαυση.

 

Έτσι από περιέργεια θα μπορούσες να κουρδίσεις για λίγο ημιτόνιο χαμηλότερα να μου πεις την γνώμη σου?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ειναι πολυς κοσμος που του αρεσει το κουρδισμα ενα η δυο ημιτονια χαμηλοτερα. Και η μικροτερη ταση των χορδων αλλα και (για μενα τουλαχιστον προσωπικα) τα περισσοτερα μπασα. Εγω στις ακουστικες, οπου χρησιμοποιω 12 η 13ρες, δεν βλεπω μεγαλη διαφορα σε ταση. Αλλα η διαφορα στον ηχο μπορει καλιστα να επηρεαζει το πως αισθανεσαι την κιθαρα (οπως πχ οι καλυτερες ακουστικες εχουν πολλες φορες την αισθηση ευκολοτερης κιθαρας επειδη οι νοτες "ξεπηδουν" τοσο πλουσια απο το οργανο). Επισης, παλιες χορδες ειναι και πιο σκληρες, και πιο δυσκολες στο να βγει ηχος.. ενα καινουργιο σετ θα πει! Αμα βαριεσαι να αλλαζεις συχνα παρε coated χορδες

 

Προσωπικα ειμαι φαν, ειδικα αν εχεις ακουστικη κιθαρα απο mahogany (μπασα) ειναι πολυ ομορφος ηχος.. Στην δε ηλεκτρικη.. βλεπε hendrix  ;) 

 

στην τελικη ομως, μετα απο σεταπ και επιλογες, πρεπει την κιθαρα να μπορεις να την παιξεις ανετα και χωρις να σου δυσκολευει τα χερια. Οποτε αυτος ειναι ενας δευτερος παραγοντας μετα τον ηχο που εγω δεν τον αγνοω ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι από περιέργεια θα μπορούσες να κουρδίσεις για λίγο ημιτόνιο χαμηλότερα να μου πεις την γνώμη σου?

Το κανω συχνα.

Εχω δοκιμασει και 11αρια, αλλαζω αναλογα την περισταση και κουρδισματα κλπ.

 

Ειναι δεδομενο οτι θελει διορθωση η βεργα (αν θελουμε να ειναι 100% σωστο το οργανο) καθε φορα που αλλαζει tension ειτε απο αλλαγη στο παχος χορδων, ειτε απο drop κουρδισμα.

Απλα ειχε "παρει" το οργανο και οταν αλλαξες κουρδισμα, "ηρθε" και σε βολεψε.

Αυτο που ειπα ειναι οτι σε οποιαδηποτε περιπτωση τα 12αρια ειναι καλυτερα απο τα 11αρια.

Αρκει να εχουμε σωστο Setup και .... να μπορουμε να παιξουμε  ;D

 

Αλλαξε χορδες καταρχας.

Τα λεω μεν, αλλα κι εγω παντα την παταω  ;D Καθε φορα που βγαζω οργανο απο τη ντουλαπα που εχει καιρο να παιχτει και εχει παλιες χορδες, θελω να το πουλησω (κι ας μην εχει "παρει" το μπρατσο). Μεχρι να αλλαξω χορδες ομως και να κανω ενα υποτυπωδες σεταπ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραία είναι όλα αυτά  :D.

Το ζήτημα είναι να μπορείς να εκφραστείς με άνεση και ελευθερία στο όργανο σου και να αντλείς έμπνευση απο την αίσθηση του.

Αν κάτι σου αρέσει, μη μασάς  ;D και μη το φοβάσαι.

Προσωπικά, έχω κάνει πολλά πειράματα τέτοιου είδους κατά διαστήματα.

Επι του προκειμένου, κάποτε έπαιζα με μιά all hog Martin κουρδισμένη έναν τόνο χαμηλότερα και με καποτάστο μόνιμα στο δεύτερο τάστο.

Woody, punchy, inspiring... ;)

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους έναν προς έναν παιδιά.

 

Μάλλον μου δείξατε τον δρόμο.

Φίλτατε Ηλία, αυτό με το καποτάστο δεν το είχα σκεφτεί.

Αγαπητέ μου Alter έχεις απόλυτο δίκιο.

Η ελάχιστη αυτή "χαλαρότητα" της χορδής κάνει τον ήχο πολύ πιο "γεμάτο" αλλά δεν είναι τόση που να μου αφαιρεί την δυνατότητα να κοπανάω πολύ δυνατά την πένα κοντά στην γέφυρα για πιο "στακάτο" single string παίξιμο.

 

Η αίσθηση της χορδής που πάλλεται λίιιγο πιο ελεύθερα, σε συνδυασμό με τον πιο γεμάτο - ζουμερό ήχο, κάνει την κιθάρα πολύ πιο ευκολόπαιχτη.

 

Σπύρο μου θα ξαναπάω σε 12άρες.

Δεν έχει νόημα να πάω σε πιο λεπτές και πιο "τεντωμένες" χορδές, την στιγμή που έχω και πιο γεμάτο ήχο, και πιο χαλαρές χορδές. ;)

 

Αν ξαναβγάλεις όργανο από την ντουλάπα, ρίξε ένα pm.

"Την πουλάω" πες μου, κι εγώ θα σου πω, "άλλαξες χορδές?" ;D ;D

 

Να είστε όλοι καλά κύριοι. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος (να με διορθωσετε κυριοι  :-[ ) με πιο χονδρες χορδες (ουαου, ωραια γραφτηκε!  :o ) μπορουμε να καταφερουμε πιο χαμηλο action, καθως δεν παλλονται τοσο σε ευρος ετσι ωστε να εχουμε string buzz.

 

εε;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά αυτός είναι ο τελευταίος παράγοντας.

 

Σε μια καλά σεταρισμένη κιθάρα όπως έγραψε και ο Σπύρος, το buzz σε χαμηλό action, εξαρτάται περισσότερο από τον τρόπο παιξίματος (αν σκάβεις ή αν χαϊδεύεις).

 

Μετά έρχεται το string gauge.

 

Η δική μου εμπειρία αυτό λέει.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Τι έγινε Στράτε...;  Να περιμένουμε καινούριο κομμάτι ίσως......;  Unplugged...; 

    Άντε ντε!!!!!  O0  καιρό έχουμε να σ'ακούσουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου