Προς το περιεχόμενο

Line6 M13 - no sound


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Έχω μια Μ13 Line 6 η οποία δεν παίρνει ήχο.

Λέω ότι το πρόβλημα είναι στην είσοδο γιατί ούτε το κουρδιστήρι πιάνει σήμα από την κιθάρα. Η έξοδος δεν είναι "νεκρή", υπάρχει αυτό το ανεπαίσθητο φύσημα που θα έκανε αν είχα συνδεδεμένη την κιθάρα με κλειστό το volume.

Μέχρι να "μπουτάρει" βγάζει ήχο (σαν bypass) οπότε τα βύσματα/καλώδια είναι ΟΚ.

Έκανα reset στα εργοστασιακά setting και εξακολουθεί να μη δουλεύει.

Το πρόβλημα παρουσιάστηκε μετά από περίπου 1 χρόνο αποθήκευσης εκτός τροφοδοσίας οπότε πιθανώς κάτι έχει χαθεί από τη μνήμη.

Διαβάζω στα ιντερνέτ ότι επανεγκατάσταση του firmware (reflash) μπορεί να διορθώσει το πρόβλημα. (Δεν υπάρχει κάποιο firmware update, το ίδιο που έχει τώρα θα ξαναβάλω).

 

Το reflashing χρειάζεται κάποιο interface midi / USB.

(Οδηγίες εδώ: M13 Firmware Update Instructions - M5 / M9 / M13 - Knowledge Base - Knowledge Base - Line 6 Community )

Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

Έχει αντιμετωπίσει κανείς το πρόβλημα? Έχει λυθεί με reflash?

Οι τιμές των usb interface κυμαίνονται από 6 ως 600 ευρώ. Τι χρειάζομαι? Μπορώ να χρησιμoποιήσω mac ή pc για τη δουλειά.

 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ως προς αυτά που θα χρειαστείς, σύμφωνα με τον κατασκευαστή:

 

1. Αξεσουάρ :: MIDI Interfaces :: MIDISport Uno - ELINA - Προϊόντα

2. Το Sequencer / DAW που χρησιμοποιείς στο Mac, αρκεί να μην είναι μόνο για audio αλλά να επεξεργάζεται και MIDI.

 

Δεν, φόλοου δε μπούσουλα.

 

Χωρίς να γνωρίζω πάντως, μου ακούγεται πρόβλημα στο flash memory αφου δεν μπορεί να κάνει boot.

 

Δεν ξέρω αν έχει και κάποια μπαταρία  κάπου που έχει πεθάνει, σαν αυτή που έχουν οι υπολογιστές.

Για δες πρώτα πριν ξεκινήσεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Thanks, κάτι τέτοιο πρέπει να γίνεται με κάποια la bataria.

Δεν το ανοίγω να ψάχνω για μπαταρίες κλπ πάντως, πολύς κόπος μου φαίνεται, δηλαδή προτιμώ να παίζω με τα πετάλια για πάντα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks, κάτι τέτοιο πρέπει να γίνεται με κάποια la bataria.

Δεν το ανοίγω να ψάχνω για μπαταρίες κλπ πάντως, πολύς κόπος μου φαίνεται, δηλαδή προτιμώ να παίζω με τα πετάλια για πάντα.  ;D

 

 

Σχεδον ολοι οι κιθαριστες του πλανητη το ιδιο προτιμουν  ;D , αλλα η μπαταρια (υποθετω καμια 2032 ή παρομοια) πιθανον να ειναι ο ενοχος οποτε αν δεν το ανοιξεις να την αλλαξεις μαλλον θα ξαναπερασεις τα ιδια συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου