Προς το περιεχόμενο

Ιδέες για looper


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λέω να πάρω ένα looper για να ανανεωθω. Για πείτε καμία ιδέα γιατί βλέπω παίζει πολύ πράμα.

 

Εννοείς phrase looper, φαντάζομαι, όχι pedal-switching system, σωστά; Αν είναι το πρώτο, το Ditto της TC Electronic κάνει όλα όσα θέλω και τίποτα που δεν. Στη σωστή τιμή και στις αγγελίες συνεχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πιστεύω ότι χρειάζεται να (μας) διευκρινήσεις, αν το θέλεις για χρήση στο σπίτι ή για live καταστάσεις (όπου αλλάζουν και ακριβαίνουν αρκετά έως πολύ τα πράγματα).

  Για οικιακή χρήση, πάντως, το ditto είναι μια χαρά (ή και το ditto x2, αν θέλεις reverse playback, ανάμεσα σε άλλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Διευκρινίζω: δουλεύω και ψηφιακά και αναλογικά. Το θέλω για τον ενισχυτή μου. Ψηφιακά έχω βρει λύσεις αλλά δε μου πολυαρεσε η φάση με το ποντίκι. Αυστηρά οικιακή/ερασιτεχνική χρήση. Για να μπω να τσεκαρω αυτό που γράψατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω έχει απλό, χ2, χ4 και απλό στέρεο.

 

για χρήση στο σπίτι το απλό (όπως και κάτι digitech, που παίζουν κάτω από το 100άρικο) σε καλύπτει μια χαρά..αν θέλεις μερικά παραπάνω features (όπως reverse, half speed κ.α.), πας για το x2.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από αρκετό ψάξιμο, κατέληξα στο Digitech Jamman. Το πήρα μεταχειρισμένο από αξιότιμο χρήστη του noiz και έμεινα πλήρως ευχαριστημένος. Το έχω κυρίως για χρήση στο σπίτι. Μελέτη και αποθήκευση ιδεών. Το ditto φαίνεται πολύ διάσημο και δεν καταλαβαίνω γιατί. Δεν το έχω τσεκάρει για να είμαι ειλικρινής, αλλά δεν ξέρω αν έχει ιδιότητες τύπου quantize στο ρυθμό, πράγμα που βρίσκω πολύ βολικό.

 

Συστήνω ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

...Το ditto φαίνεται πολύ διάσημο και δεν καταλαβαίνω γιατί. Δεν το έχω τσεκάρει για να είμαι ειλικρινής, αλλά δεν ξέρω αν έχει ιδιότητες τύπου quantize στο ρυθμό, πράγμα που βρίσκω πολύ βολικό.

 

Συστήνω ανεπιφύλακτα.

Το έχω εγώ και με εξυπηρετεί απόλυτα. Οταν κυκλοφόρησε ήταν το φθηνότερο με την μεγαλύτερη διάρκεια χρόνου και το απλούστερο στην χρήση και γι αυτό έγινε ο ντόρος.

 

Δυστυχώς δεν έχει quantize κάτι που θα δυσκολέψει αρκετούς που δεν έχουν μάθει να κρατούν χρόνο με το πόδι τους όταν παίζουν, καθως η λούπα δεν θα δένει απόλυτα και θα το ξαναπροσπαθήσει μέχρι να το πετύχει. Αναγκαστικά λοιπόν γίνεται αφορμή και για να μάθει κανείς να κρατάει σταθερό τέμπο.

 

Το looper σαν συσκευή θεωρώ πως είναι το σημαντικότερο πετάλι για κάθε μουσικό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετό ψάξιμο, κατέληξα στο Digitech Jamman. Το πήρα μεταχειρισμένο από αξιότιμο χρήστη του noiz και έμεινα πλήρως ευχαριστημένος. Το έχω κυρίως για χρήση στο σπίτι. Μελέτη και αποθήκευση ιδεών. Το ditto φαίνεται πολύ διάσημο και δεν καταλαβαίνω γιατί. Δεν το έχω τσεκάρει για να είμαι ειλικρινής, αλλά δεν ξέρω αν έχει ιδιότητες τύπου quantize στο ρυθμό, πράγμα που βρίσκω πολύ βολικό.

 

Συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

Συμφωνώ απολύτως κι εγώ αυτό έχω. Στα χρηματά του είναι το μόνο που προσφέρει τόσα : Εκτός από αποθήκευση (200 loops μνήμη , με 10'μέγιστη διάρκεια κάθε μνήμης, μπορείς ακόμη να το χρησιμοποιήσεις για να εισάγεις ήχους προηχογραφημένους στο live, να αποθηκεύσεις τις λούπες σου στο PC ή να περάσειςό το PC ήχους στο Jamman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου