Προς το περιεχόμενο

Ιδέες για looper


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Το έχει κανείς? Μπορείς να "βγάλεις" τα bass/drums σε μόνιτορς?

Εάν εννοείς individual - να βγάλεις ξεχωριστά π.χ. τα drums από το bass, χλωμό το βρίσκω. Μάλλον στις εξόδους πρέπει να βγάζει όλο το mix.

 

Αρχικά κοιτούσες για απλό looper. Η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις για καθαρόαιμο looper με ένα ή και παραπάνω track για μελλοντική χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εάν εννοείς individual - να βγάλεις ξεχωριστά π.χ. τα drums από το bass, χλωμό το βρίσκω. Μάλλον στις εξόδους πρέπει να βγάζει όλο το mix.

 

Αρχικά κοιτούσες για απλό looper. Η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις για καθαρόαιμο looper με ένα ή και παραπάνω track για μελλοντική χρήση.

 

Μανώλη χρόνια πολλά. Μωρέ για λουπερ ψάχνω και ήμουν έτοιμος με το jamman αλλά είδα αυτό και μου φάνηκε πολύ καλό.

 

Το θέλω για εξάσκηση και οικιακή διασκέδαση οπότε με τα features που έχει το trio είναι πολλά υποσχόμενο. Βέβαια το σεταπ μου είναι πραγματικά απλοικοτατο και έχω πολλά ερωτηματικά αν θα λειτουργεί σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μανώλη χρόνια πολλά.

Επίσης, καλές γιορτές με υγεία.

 

Μωρέ για λουπερ ψάχνω και ήμουν έτοιμος με το jamman αλλά είδα αυτό και μου φάνηκε πολύ καλό.

Καλό δείχνει το jamman, αν και δεν το έχω δοκιμάσει (ακούσει). Πιστεύω πως πρέπει να είναι καλό.

 

Επίσης το trio είναι καλό αλλά βασικά κάνει άλλη δουλειά. Βέβαια έχει και looper αλλά δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο (looper) μέχρι που μπορεί να φτάσει και κατά πόσο χρηστικό είναι.

Καλό θα ήταν να σου απαντήσει κάποιος που να το έχει δοκιμάσει και να το γνωρίζει καλά.

 

Το θέλω για εξάσκηση και οικιακή διασκέδαση οπότε με τα features που έχει το trio είναι πολλά υποσχόμενο.

Πράγματι, τουλάχιστον για το κομμάτι της δουλειάς που κάνει (trio).

 

...και έχω πολλά ερωτηματικά αν θα λειτουργεί σωστά.

Όπως για παράδειγμα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν το ξερω το πεταλακι trio, αλλα για απλο λουπερ αποφασισε πρωτα αν θελεις ντραμς και μνημες η οχι. Εμενα με βολευουν, ειναι διασκεδαστικο να βαζεις και κανα beat που και που, και αν βγει καμμια ωραια λουπα να την σωζεις.

 

γενικα μια κατηγορια ειναι τα απλα λουπερ χωρις πολλα πολλα, δευτερη τα stereo με μνημες ντραμς κτλ, και τριτη τα διπλα (οπως το digitech 4, electroharmonix 2250) με δυο ανεξαρτητες λουπες που λενε πολυ για λαιβ χρηση. Τεταρτη κατηγορια το Boss rc-300 με τρεις λουπες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως για παράδειγμα;

 

Αν μπαίνει απλά μπρος από τον ενισχυτή για παράδειγμα. Αν εχω και πεταλια που τα βαζω; αν παιρνω και εφε απο τον ενισχυτη (πχ ριβερμπ και βρομια) θα χρωματιζει το τρακ που εχω ηδη γραψει; κάπου έχω μπερδευτεί γιατί βλέπω από πολλά βίντεο που το συνδέουν σε λουπες και μετά πάλι λουπες (καλά σας γερός ακουγομαι) κλπ.

 

δεν το ξερω το πεταλακι trio, αλλα για απλο λουπερ αποφασισε πρωτα αν θελεις ντραμς και μνημες η οχι. Εμενα με βολευουν, ειναι διασκεδαστικο να βαζεις και κανα beat που και που, και αν βγει καμμια ωραια λουπα να την σωζεις.

 

γενικα μια κατηγορια ειναι τα απλα λουπερ χωρις πολλα πολλα, δευτερη τα stereo με μνημες ντραμς κτλ, και τριτη τα διπλα (οπως το digitech 4, electroharmonix 2250) με δυο ανεξαρτητες λουπες που λενε πολυ για λαιβ χρηση. Τεταρτη κατηγορια το Boss rc-300 με τρεις λουπες

 

Οταν το πρωτοσκέφτηκα ήθελα απλά ένα λουπερ. Είχα χάσει επεισόδια είναι η αλήθεια. Τελευταία φορά που έπαιξα με λουπερ ήταν πριν 10 χρόνια σε έναν φίλο. Μετά εμπλεξα με τα ψηφιακά και τώρα είμαι αμπαλος στα των ενισχυτων.

 

Λοιπον μετά από ψάξιμο βρήκα αυτό το πεταλακι που κάνει αυτομάτως arrangement (trio+) και με έβαλε σε σκέψεις. Δε βάζει απλά drum beats αλλά τα ταιριάζει με μπάσο και μάλιστα έχει πολλές επιλογές για quantitation και θεωρώ πως θα είναι πιο Fun και εύκολο να χαζολογησεις σε σχέση με ενα απλό λουπερ. Νομίζω πως τα άλλα που λες παραπάνε. Δε θέλω τόσο εξεζητημενα  (όπως το boss). Θέλω κάτι σχετικά απλό αλλά να έχει και δύο τρία μπλιμπλικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν μπαίνει απλά μπρος από τον ενισχυτή για παράδειγμα.

Δεν κατάλαβα. Εννοείς αν ξεκινάει - ανάβει;

Μπαίνει μπρος=ανάβει (π.χ. το RC-3) όταν βάλεις βύσμα στο input.

Μπαίνει μπρος=Γράφει/παίζει (rec/play) όταν πατήσεις τον ποδοδιακόπτη.

 

Αν εχω και πεταλια που τα βαζω; αν παιρνω και εφε απο τον ενισχυτη (πχ ριβερμπ και βρομια) θα χρωματιζει το τρακ που εχω ηδη γραψει; κάπου έχω μπερδευτεί γιατί βλέπω από πολλά βίντεο που το συνδέουν σε λουπες και μετά πάλι λουπες (καλά σας γερός ακουγομαι) κλπ.

Ανάλογα.

 

Αν γράψεις το καθαρό στο looper τότε ο καθαρός σου ήχος είναι στο looper και από εκεί και πέρα όπου στείλεις την έξοδό του (στα εφφέ) θα "χρωματίσεις" ανάλογα που θα στείλεις το σήμα.

 

Αν γράψεις με τα διάφορα εφφέ, δηλαδή αν στείλεις το σήμα της κιθάρας πρώτα στα εφφέ και μετά στο looper τότε ο ήχος όπως τον ακούς θα γραφτεί στο looper και από εκεί στέλνεις το σήμα (έξοδο του looper) στον ενισχυτή. Σε αυτή την περίπτωση ο ήχος θα γραφτεί στο looper με τα εφφέ.

 

Ανάλογα τον ενισχυτή και τη συνδεσμολογία, μπορεί να μπει και στο loop του ενισχυτή.

 

Εξαρτάται τι θες να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες για πείτε καμία άποψη λαίμεεεεεεε.

 

Μπορείς να "βγάλεις" τα bass/drums σε μόνιτορς?

Μπορεις!!!

Ρίξε μια ματιά εδώ...σε περιορίζει βέβαια το οτι χρησιμοποιείς εφέ απο τον ενισχυτή.

IMG_0254.thumb.PNG.4952502377f87af698dc7605fa12b6da.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις!!!

Ρίξε μια ματιά εδώ...σε περιορίζει βέβαια το οτι χρησιμοποιείς εφέ απο τον ενισχυτή.

1) καρφί συνδεδεμένο στο amp out όλο το mix στον ενισχυτή

2) καρφί συνδεδεμένο στο mix out όλο το mix στην κονσόλα με ενεργοποιημένο speaker emulator για τις κιθαρες.

3) και τα δυο καρφιά συνδεδεμένα... οι κιθαρες στον ενισχυτή και το μπάσο και τα τύμπανα στην κονσόλα monitor κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα. Εννοείς αν ξεκινάει - ανάβει;

Μπαίνει μπρος=ανάβει (π.χ. το RC-3) όταν βάλεις βύσμα στο input.

Μπαίνει μπρος=Γράφει/παίζει (rec/play) όταν πατήσεις τον ποδοδιακόπτη.

Ανάλογα.

 

Αν γράψεις το καθαρό στο looper τότε ο καθαρός σου ήχος είναι στο looper και από εκεί και πέρα όπου στείλεις την έξοδό του (στα εφφέ) θα "χρωματίσεις" ανάλογα που θα στείλεις το σήμα.

 

Αν γράψεις με τα διάφορα εφφέ, δηλαδή αν στείλεις το σήμα της κιθάρας πρώτα στα εφφέ και μετά στο looper τότε ο ήχος όπως τον ακούς θα γραφτεί στο looper και από εκεί στέλνεις το σήμα (έξοδο του looper) στον ενισχυτή. Σε αυτή την περίπτωση ο ήχος θα γραφτεί στο looper με τα εφφέ.

 

Ανάλογα τον ενισχυτή και τη συνδεσμολογία, μπορεί να μπει και στο loop του ενισχυτή.

 

Εξαρτάται τι θες να κάνεις.

 

Καπου δε τα γραφω καλα ενεκα της στραβομαρας μου. Εννοώ το εξής: έχω απλό ενισχυτή με built in effects. Αν συνδέσω ως εξής: κιθάρα-τριο ενισχυτής και γράψω ένα καθαρό loop με καθαρά settings από ενισχυτή  (όχι βρομια, όχι delay klp) μόλις βάλω παραμόρφωση και θέλω να γράψω ένα πιο ροκ loop από πάνω θα βρομισει και το παλιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καπου δε τα γραφω καλα ενεκα της στραβομαρας μου. Εννοώ το εξής: έχω απλό ενισχυτή με built in effects. Αν συνδέσω ως εξής: κιθάρα-τριο ενισχυτής και γράψω ένα καθαρό loop με καθαρά settings από ενισχυτή  (όχι βρομια, όχι delay klp) μόλις βάλω παραμόρφωση και θέλω να γράψω ένα πιο ροκ loop από πάνω θα βρομισει και το παλιο;

 

Αν η βρωμιά είναι από τον ενισχυτή, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου