Προς το περιεχόμενο

300 - The movie


Abraxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ταινία με 'κοντινό' μας θέμα και πολύ καλές προοπτικές έρχεται το Μάρτιο στις κινηματογραφικές αίθουσες.

 

Το θέμα είναι η Μάχη των Θερμοπυλών, με τη διήγηση όμως να βασίζεται όχι στον μπαρμπα-Ηρόδοτο, όσο στο ομότιτλο, ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ κόμικ (ή, πιο με την πιο politically correct διατύπωση, graphic novel), του μοναδικού Frank Miller.

 

Όποιος είδε το Sin City, ειδικά αν είχε διαβάσει πριν και το κόμικ, θα πρέπει να περιμένει μάλλον κάτι ανάλογο. Όλα τα backgrounds έχουν φτιαχτεί σε υπολογιστή.

 

Περισσότερα (όπως και trailer/teaser) εδώ:

 

http://300themovie.com/

 

http://www.myspace.com/300themovie

 

Πραγματικά θα με ενδιέφερε αν υπάρχει και κάποιος άλλος που να έχει διαβάσει το κόμικ... υποψιάζομαι πως ναι! :wink:

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ξέρω ότι εδώ μέσα δεν έχουμε ούτε Ελληναράδες ούτε Προοδευτικάριους, που θα προσπαθήσουν να εκμεταλευτούν το θέμα για να προωθήσουν τις εξίσου άρρωστες απόψεις τους... κάτι λίγοι που είχαν εμφανιστεί παλιότερα πήραν αυτό που έπρεπε :wink: Ας μην ξεχάσουμε λοιπόν ότι μιλάμε για κινηματογραφική ταινία βασισμένη σε ένα εξαιρετικό κόμικ, και ας μείνουμε σε αυτό. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά θα με ενδιέφερε αν υπάρχει και κάποιος άλλος που να έχει διαβάσει το κόμικ... υποψιάζομαι πως ναι! :wink:

 

 

Υπαρχουν και ειμαι ενας απο αυτους!

 

Το κομικ ειναι φανταστικο και απ' οτι εχω δει απο τα trailer το ιδιο θα ειναι και η ταινια! Και το κυριωτερο απ' οτι φαινεται η ταινια θα ειναι απολυτα πιστη στο κομικ!

 

Και ενα λινκ ακομα για οποιον εχει quick time ή quick time alternative και θελει να κατεβασει τα trailer στο σκληρο του.

 

http://www.apple.com/trailers/wb/300/hd/

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως και πως την περιμένω αυτήν την ταινία.

με έχουν ξενίσει κάτι τέρατα που είδα στο trailer (όχι ο εφιάλτης) και κάτι ...olephant που δεν έχουν σχέση με το κόμικ αλλά λογικά θα είναι πολύ καλή μεταφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως και πως την περιμένω αυτήν την ταινία.

με έχουν ξενίσει κάτι τέρατα που είδα στο trailer (όχι ο εφιάλτης) και κάτι ...olephant που δεν έχουν σχέση με το κόμικ αλλά λογικά θα είναι πολύ καλή μεταφορά.

 

Ελέφαντες έχει το κόμικ. Ρινόκερους δεν θυμάμαι... 8)

 

Όσο για τα ανθρωπόμορφα τέρατα... ας μην ξεχνάμε ότι πρέπει να γίνει και λίγο μπούγιο χολυγουντιανού στυλ :wink:

 

Αυτό που ελπίζω (και νομίζω ότι το πέτυχαν' date=' μιας και ο Miller ήταν από κοντά στην παραγωγή) είναι να κρατήσουν τον [b']ανθρωποκεντρικό[/b] χαρακτήρα και μάλιστα να τον ενισχύσουν ίσως (π.χ. διάλογος Λεωνίδα-Γοργούς, που δεν υπάρχει στο κόμικ :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει το trailer καμιά 50 φορές!!!

 

Από το Lord Of The Rings The Two Towers έχω να νιώσω τόση μεγάλη ανυπομονησία για ταινία... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν άκουσα για αυτήν την ταινία βασίλη νόμιζα ότι βασίζεται στο "gates of fire" του steven pressfield! Γιαυτό και ενθουσιάστηκα, επειδή είναι τρομερό βιβλίο. Από ότι βλέπω έκανα λάθος όμως, ελπίζω να είναι καλή ταινία και όχι ακόμα ένας αλέξανδρος ή μια τροία... :roll:

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν άκουσα για αυτήν την ταινία βασίλη νόμιζα ότι βασίζεται στο "gates of fire" του steven pressfield! Γιαυτό και ενθουσιάστηκα' date=' επειδή είναι τρομερό βιβλίο. Από ότι βλέπω έκανα λάθος όμως, ελπίζω να είναι καλή ταινία και όχι ακόμα ένας αλέξανδρος ή μια τροία... :roll:[/quote']

 

Και εγώ αυτό ρώτησα όταν πρωτοέμαθα ότι θα βγει η ταινία. :wink: Ωστόσο το κόμικ καταπιάνεται με το θέμα από μια τελείως διαφορετική σκοπιά και αυτό μεταφέρεται στην ταινία.

 

Όποιος δεν το έχει διαβάσει να το κάνει... είναι πραγματικό αριστούργημα. Έχει κυκλοφορήσει και στα Ελληνικά.

 

Είμαι σίγουρος ότι Τροία δεν θα είναι η ταινία με τίποτα. :wink: :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα στην αρχή με ξένισε λίγο το πρώτο trailer γιατί σκεφτόμενος τις "πύλες της φωτιάς",ξενέρωσα με τα τέρατα και τα παραμορφωμένα πρόσωπα..(στο αρχικό trailer υπήρχαν όντως και ρινόκεροι..).Αργότερα έπεσε...στα χέρια μου το κόμικ και εκεί μπορώ να πώ πως ησύχασα,μιας και μπορεί το περιβάλλον να έχει μια περίεργη αισθητική,αλλά αυτό ήταν άποψη και όχι παρωδία.

Οι δε χαρακτήρες δεν είναι υπερβολικοί αλλά και πάλι νομίζω ότι στην ταινία θα μείνουν κενά σε όσους δεν έχουν διαβάσει κάτι πέρα από το κόμικ.

Ο πρωταγωνιστής δείχνει να το πιστεύει και ούτε gay φαίνεται αλλά ούτε και ούγκ.

Το σίγουρο είναι ότι όλοι το περιμένουμε με πολύ αγωνία. :D

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πρωταγωνιστής δείχνει να το πιστεύει και ούτε gay φαίνεται αλλά ούτε και ούγκ.

 

Επειδή έχω παρακολουθήσει και συνεντεύξεις του Gerald Butler στο journal που υπάρχει στο επίσημο site' date=' όντως δείχνει να το πιστεύει... αυτός είναι Ιρλανδός ή κάτι τέτοιο; Μάλλον επιλογή κοντά στο τέλειο.

 

Στο κόμικ ο Λεωνίδας εμφανίζεται σαν μια τραγική (με την αρχαιοελληνική έννοια της λέξης) φιγούρα, μια ιδέα που παίρνουμε από την τελευταία σκηνή του teaser.

 

H σύγκριση με τον Μπραντ Πιτ στην Τροία, αν και για πολλούς αναπόφευκτη, μάλλον καταντάει γελοία εδώ. :lol: :lol:

 

edit: Διόρθωση, είναι Σκωτσέζος ο τύπος. Διαβάστε και αυτό το ενδιαφέρον:

 

[i']While filming the movie Mrs. Brown in Scotland with Dame Judi Dench and Billy Connolly, he was enjoying a picnic with his mother near the River Tay when they heard the shouts of a young boy who had been swimming with a friend who was in trouble. Butler jumped into the river and consequently saved the young boy from drowning. He received a "Certificate of Bravery" from the Royal Humane Society. He felt he only did what anyone in the situation would have done.[/i]

 

Χμμμμ... όχι, δεν θα μπορούσαν να βρουν καλύτερο Λεωνίδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

He received a "Certificate of Bravery" from the Royal Humane Society.

 

Γι αυτό τους πάω τους κρυόκωλους! Είναι ρομαντικοί μέχρι αηδίας! :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου