Προς το περιεχόμενο

Olympus guitars!


noe13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ έχω κάποια αυτόγραφα κάμποσων κιθαριστών, στα πουλάω για 20 ευρώ το ένα

 

Μην μου λες τέτοια γιατί θα τα πάρω όλα!  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ευχαριστώ στον Otto και στον Odin που κατάφεραν να διασώσουν ένα κατεστραμμένο νήμα και να του δώσουν ενδιαφέρον. Τί κρίμα που είναι η μειοψηφία στο Noiz...

 

 

 

Στο θέμα της υποκειμενικής αντίληψης / διαστρέβλωσης που συμβαίνει όταν γνωρίζεις την τιμή ενός πράγματος, έτσι για την κουβέντα, να παραθέσω την ιστορία του Henry juszkiewicz, ο οποίος έχει παραδεχτεί σε συνέντευξη ότι όταν ανέλαβε την Gibson τους πρώτους μήνες δεν έκανε απολύτως τίποτα στην παραγωγική διαδικασία των κιθαρών, απλώς προχώρησε (σε διάστημα μηνών) σε τρεις διαδοχικές ανατιμήσεις τους. Με κάθε ανατίμηση, οι πωλήσεις αυξάνονταν, γιατί η αγορά υπέθετε ότι οι αυξήσεις τιμών συνεπάγονταν και βελτιώσεις  στην κατασκευή τους, το οποίο δεν ίσχυε.

 

Αν κάποιος έχει λίγη όρεξη, ας δει (με χιουμοριστική διάθεση, απαραιτήτως) αυτό το video:

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι είναι πολλές?

Κάτσε να πιάσουμε και τον άλλο απατεώνα, τον Nasokosm  :-* :-* να δεις τι έχει να γίνει. ;D ;D ;D

Ωχ με καταλάβανε ..τώρα το είδα ;D

 

Τόχουμε σκίσει το νήμα ο καθένας το τραβάει από κει που μπορεί

Έχουμε χάσει τη μπάλα είκοσι άτομα τριάντα διαφορετικές γνώμες

 

Το να φτιάξεις μια κιθάρα και να μπορέσεις να την πουλήσεις δεν ειναι εύκολο , κι αν καταφέρεις να τη μοσχοπουλήσεις μαγκιά σου γιατί όλα ειναι προσφορά και ζήτηση, στο χειροποίητο δεν υπάρχουν τιμοκατάλογοι αν δεν σου αρέσει πας αλλού

Προσωπικά ποσώς με ενδιαφέρει η όλη παραφιλολογία που αναπτύχθηκε ο τύπος κόβει και στοκάρει ξύλα από τον τόπο του και προσπαθεί με αυτά σαν πρώτη ύλη να τα καθιερώσει με το αζημίωτο, το αν ειναι master luthier θα το δείξει η Ιστορία και οι πωλήσεις των οργάνων που φτιάχνει

 

Μόνο και μόνο για το ότι προσπαθεί είμαι μαζί του

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο, πλην Λεπτοκαρυάς, πρέπει να περάσουν πολλά χρόνια πριν κάποιος κατασκευαστής φτάσει να θεωρηθεί master builder. Και θα πρέπει να σκουπίσει πολλά πατώματα με πριονίδι πριν ΄΄ερθει εκείνη η μέρα, if you know what I mean.

 

Α, επίσης τα ξύλα πρέπει να στεγνώσουν. Υπάρχουν κατασκευαστές, όπως ο Rick Kelly λόγου χάρη που αναζητούν ξύλα των αρχών του αιώνα, με το σκεπτικό ότι έχουν στεγνώσει ομαλά,,  τα τελευταία 150 χρόνια.

Το πόσο και πώς έχει στεγνώσει ένα ξύλο, είναι κάτι που θα πρέπει να δείχνει ότι γνωρίζει ένας Luthier, αντί να μιλάει για το δασαρχείο και για το από που πάει και τα κόβει.  Διαφορετικά, τίποτα δεν σου εγγυάται ότι η πανάκριβη κιθαρούλα που αγόρασες παστωμένη στο χρώμα ή με τα πολύ ωραία της "νερά" έτσι και τη βάλεις στη γλάστρα δεν θα φυτρώσει.

 

The quality of the material means nothing if the quality of the craftmanship is n't there.

 

Καμία εξήγηση ακόμη για τα δυο ονόματα του συγκεκριμένου; Ξέρετε πολλούς με δυο επώνυμα; (και δεν αναφέρομαι σε κιουρίες που έπαιρναν το επώνυμο του συζύγου κρατώντας παράλληλα και το δικό τους).

Αν υποθέσουμε ότι κάποιος θέλει να γίνει αναγνωρίσιμος με το όνομά του ως κατασκευαστής,  έχει κανένα νόημα να αλλάζει ονόματα ή να έχει δυο;

ΟΚ, κάποιος μπορεί να το παλεύει, και μπράβο του, το ζήτημα είναι όμως, και ΤΙ άλλο παλεύει επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ στον Otto και στον Odin που κατάφεραν να διασώσουν ένα κατεστραμμένο νήμα και να του δώσουν ενδιαφέρον. Τί κρίμα που είναι η μειοψηφία στο Noiz...

 

 

Ευτυχώς όμως, μειοψηφία στο Νόιζ είναι και οι θλιβεροί κόλακες, όπως και εκείνοι που όταν κατηγορούν κάποιον συμφορουμίτη δημόσια και μετά καλούνται να αποδείξουν τον ισχυρισμό τους, κάνουν γαργάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, επίσης τα ξύλα πρέπει να στεγνώσουν.

 

πραγμα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ευκολο και ΓΡΗΓΟΡΟ στην Ελλαδα,ακομα και αν ακολουθηθει ο φυσικος τροπος ξηρανσης,καλα στο εξωτερικο μιλαμε πλεον για λιγα ΛΕΠΤΑ μια και υπαρχουν τεχνητα μεσα που κατεβαζουν την υγρασια στο 8% σε χρονο dt...

 

επιπλεον υπαρχουν εδω και καιρο κατασκευαστες που προχωρουν ενα βημα παραπανω και παλι μεσα σε μια - δυο ωρες ΨΗΝΟΥΝ τα μπρατσα και τα σωματα κατεβαζοντας την υγρασια κατω απο το 4%.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο, πλην Λεπτοκαρυάς, πρέπει να περάσουν πολλά χρόνια πριν κάποιος κατασκευαστής φτάσει να θεωρηθεί master builder. Και θα πρέπει να σκουπίσει πολλά πατώματα με πριονίδι πριν ΄΄ερθει εκείνη η μέρα, if you know what I mean.

 

Προσωπικά αϊ ντοντ νόου γουατ γιου μην.

Να ανάγουμε σε Master Luthier/Builder (όρος από μόνος του ασαφής και μη κατοχυρωμένος επίσημα με εξετάσεις / πιστοποιητικά) διάφορους συναρμολογητές απομίμησης lego επειδή έχουν "όνομα" και δη του εξωτερικού, δεν το αντιλαμβάνομαι.  (Το δε κουβαλάω καφέδες, σκουπίζω τόνους πριονίδια μέχρι ράσπα στα χέρια μου να πιάσω, είναι τουλάχιστον ψιλορομαντικό και ουχί πραγματικότης....πλέον)

Μιλάμε για πεπερασμένη και ατελή τεχνολογία που δημιουργήθηκε χάριν γρήγορης παραγωγής και εύκολου κέρδους.

Μια πίστα πιο πάνω πάμε στα LPοειδή με set neck και curved / chambered σώματα και αρχίζουμε να μιλάμε για Luthier όταν μπαίνουμε στα semi-acoustic και ακόμα περισσότερο στα ακουστικά όργανα.

 

Έχω δει προσωπικά συγκινητικές δουλειές από απλά μαστόρια και έχω δει αστείες καταστάσεις από Luthiers. Και το αντίστροφο βέβαια.

 

Τώρα αν ψάχνει ο Τζώνης ο Φοξ μαδέρια που στεγνώσαν στον Μισισιπή για 200 χρόνια για να φτιάξει μια stratocaster που θα δώσει ήχο μέσα από τους μαγνήτες της και θα περάσει την ζωή της (αν όχι στη ντουλάπα ως επένδυση) μέσα από την παραμόρφωση της λάμπας και των πάσης φύσης πεταλακίων, έχει την ίδια αξία για μένα με το να ψάχνεις κούτσουρα από τον Όλυμπο που τα βλόγησε ο Δίας.

Και η γιαγιά μου φίλαγε ένα κομματάκι ξύλο που ήταν από τον Τίμιο Σταυρό. Και καλά έκανε και κουβέντα δεν της είπα ποτέ αφού την έκανε και ένοιωθε καλά.

 

Και πρόσεχε, σου μιλάει ένας άνθρωπος που μασάει την παραμύθα ασύστολά (και παραδείγματα δεν θα δώσω γιατί θα γελάει ο κόσμος).

Αλλά ξέρω ότι είναι παραμύθα και ξέρω μέχρι που δύναμαι και πρέπει να τα "στάξω" για αυτή και λογαριασμό σε κανέναν σας δεν δίνω.

Καθότι για ένα perception ζούμε και την επιθυμία ψάχνουμε (εφόσον έχει καλυφθεί η ανάγκη αν σώφρονες είμαστε).

 

Ο δε Μποναμάσας και γνώστης είναι και μπαίχτης είναι (άσχετο αν αρέσει ή αν δεν αρέσει) και την παραμύθα ξέρει και μεγάλωσε σε αυτή και τι αξίζει το πιάνει το ματάκι του / αυτί του.

Αν παρήγγειλε κιθάρα από τον Όλυμπο, έστω και από περιέργεια έστω και για γέλιο, παράσημο είναι για την εταιρεία, θες δεν θες.

 

Με όλη την συμπάθεια για το πάθος σου ρε συ Tamtam και στα ίσα θα το πω, πολύ Μανιάτικο το πήρες με τον τύπο και αν λίγο που σε διαβάζω δεν ήξερα, θα έλεγα και ύποπτο.

 

Άσε τον κόσμο να κάνει τη δουλειά του και μην μιζεριάζεις (και μη πάρεις ποτέ Ολυμποκιθάρες που τόσο σε χαλάνε, έτσι, για να του δείξεις εσύ)

 

Άντε ωρέ παίδες, με τις καλημέρες μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγα ΛΕΠΤΑ μια και υπαρχουν τεχνητα μεσα που κατεβαζουν την υγρασια στο 8% σε χρονο dt...

 

μεσα σε μια - δυο ωρες ΨΗΝΟΥΝ τα μπρατσα και τα σωματα κατεβαζοντας την υγρασια κατω απο το 4%.

 

Αυτά που περιγράφεις δεν συνιστούν/ φτιάχνουν καλά όργανα και το ξέρεις! Κάποιοι μάλιστα περνούν τα ξύλα από μηχανήματα που "σκοτώνουν" τις ίνες του ξύλου, για να μη σκεβρώσουν. Το γρήγορο στέγνωμα δεν είναι καλό.

Τα κάνουν και οι ΚΙνέζοι, Ινδονήσιοι και μέσα σε 5 ώρες η κιθάρα από τη ζούγκλα ταξιδεύει προς το μαγαζί προς πώληση. Αλλά δεν είναι καλό!

Ε, ο μάστερ λουθιερ παπαγιάτζιος δε λέει τίποτα γι' αυτό...

 

>> ΑudioKostas,

Κανένα μανιάτικο φίλε μου. Λέω απλά ότι:

όποιος δεν έχει καθαρά χαρτιά, μπορεί να μην έχει καθαρές προθέσεις.

Βάζω κι ένα 'μπορεί' έτσι;

 

Το να τρέξω να υποστηρίξω κάποιον ή κάτι επειδή απλά προέρχεται ( ; ) από την ίδια χώρα με μένα, μου φαίνεται μίζερα τοπικιστικό και απόλυτα λανθασμένο.

Με απλά λόγια:

Το ότι ο Jam και ο Blue Pedals φτιάχνουν πεταλάρες, δε σημαίνει και ότι αν αύριο εγώ αρχίσω να φτιάχνω κυκλώματα, πως θα πρέπει να φωνάζουμε "φόρτσα μιχάλη, ζήτω η Ελλάδα μας να πάει μπροστά" γιατί μπορεί απλά να είμαι ένα δισυπόστατο λαμόγιο.

 

Επίσης, ισχύει ότι στην Ισπανία, λόγου χάρη, αυτοί που φτιάχνουν κλασικές ή φλαμένκο κιθάρες δεν γίνονται master builders πριν από μια ηλικία. Το ίδιο ισχύει και στο μεξικό, όπου υπαρχουν ολόκληρα χωριά που ασχολούνται με την κατασκευή έγχορδων από ξύλο. Το ίδιο στο Βιετνάμ, με τις ακουστικές, το ίδιο σε όλο τον κόσμο, πλην Λεπτοκαρυάς.

 

Τέλος, να είσαι σίγουρος ότι πολλοί που μπορούν να σκάσουν 3-4 χιλιάρικα (αστείο ποσό για guitar stars που δίνουν 10 Χ και άνω για να αποκτήσουν κάποιες παραγματικά παλιές και σοβαρές κιθάρες), θα τα δώσουν για να βάλουν άλλη μια "ιδιαίτερη" κιθάρα στη συλλογή τους.

Το παραμυθάκι κάποιου που είναι "μαστερ λούθιερ" στα 35 του και ζει στους πρόποδες ενός "μυθικού βουνού" και κόβει ξύλα απ' αυτό για να φτιάξει κιθάρες, είναι πολύ αμπρακατάμπρα και πουλάει ίσως.

 

Προσωπικά, θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για τα υπόλοιπα specs της κιθάρας (που κι αυτά τα φτιάχνουν έλληνες) αλλά φαίνεται ότι ο πραπαγιάτζιος κάνει μόκο γι' αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για τα υπόλοιπα specs της κιθάρας

 

Οι κιθάρες δεν είναι εκεί, για να τις δοκιμάσει ο κάθε ενδιαφερόμενος; ο ez, πχ, δεν έπαιξε με μια από αυτές και έχει τις καλύτερες εντυπώσεις; υπάρχει κάποια αρνητική εμπειρία, σε σχέση με τα όργανα;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου