Προς το περιεχόμενο

Olympus guitars!


noe13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερεις ποια ειναι η διαφορα ομως?

 

Ο SF συγκρινει αυτες τις 2

https://www.thomann.de/gr/fender_2012_am_vintage_59strat_3tsbmn.htm

https://www.thomann.de/gr/fender_eric_johnson_strat_2ts.htm

 

Οι οποιες ειναι πολυ κοντα οχι μονο εμφανισιακα ή spec-wise αλλα και ποιοτικα. Και ναι, η διαφορα στην τιμη ειναι στην ταξη του 25%

 

Εσυ συγκρινεις αυτες τις 2

https://www.thomann.de/gr/fender_eric_johnson_strat_2ts.htm

https://www.thomann.de/nl/fender_american_special_strat_mn_2csb.htm?sid=a7be70f77ca6fe8adfe73d5170cf4b83

 

Oι οποιες μπορει να μοιαζουν εμφανισιακα και στα χαρτια αλλα οποιος τις εχει ακουμπησει και τις δυο μπορει να σε διαβεβαιωσει οτι συγκρινεις τη βουρτσα με τη λουτσα (ναι, τετοιας ταξης ειναι η διαφορα μεταξυ τους και χωρις αυτο να σημαινει οτι η special δεν ειναι αξιοπρεπεστατη).

 

Οποτε ναι, ειναι διπλασια η τιμη αλλα που ειναι ακριβως το περιεργο? Μιλαμε για διαφορετικης κατηγοριας οργανα, οι διαφορες τους ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ και δεν περιοριζονται ουτε για πλακα στο οτι η πρωτη φερει την υπογραφη ενος διασημου και η 2η οχι.

 

 

Το παραπανω το γραφω γιατι ειναι απλα θεμα κοινης λογικης, οχι επειδη χρειαζεται ο SF (ή οποιοσδηποτε αλλος)"υπερασπιση", ποσο μαλλον απο εμενα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ξερεις ποια ειναι η διαφορα ομως?

 

Ο SF συγκρινει αυτες τις 2

https://www.thomann.de/gr/fender_2012_am_vintage_59strat_3tsbmn.htm

https://www.thomann.de/gr/fender_eric_johnson_strat_2ts.htm

 

Οι οποιες ειναι πολυ κοντα οχι μονο εμφανισιακα ή spec-wise αλλα και ποιοτικα. Και ναι, η διαφορα στην τιμη ειναι στην ταξη του 25%

 

Εσυ συγκρινεις αυτες τις 2

https://www.thomann.de/gr/fender_eric_johnson_strat_2ts.htm

https://www.thomann.de/nl/fender_american_special_strat_mn_2csb.htm?sid=a7be70f77ca6fe8adfe73d5170cf4b83

 

Oι οποιες μπορει να μοιαζουν εμφανισιακα και στα χαρτια αλλα οποιος τις εχει ακουμπησει και τις δυο μπορει να σε διαβεβαιωσει οτι συγκρινεις τη βουρτσα με τη λουτσα (ναι, τετοιας ταξης ειναι η διαφορα μεταξυ τους και χωρις αυτο να σημαινει οτι η special δεν ειναι αξιοπρεπεστατη). Οποτε ναι, ειναι διπλασια η τιμη αλλα που ειναι ακριβως το περιεργο? Μιλαμε για διαφορετικης κατηγοριας οργανα, οι δαιφορες τους ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ και δεν περιοριζονται ουτε για πλακα στο οτι η πρωτη φερει την υπογραφη ενος διασημου και η 2η οχι.

 

Οκ πάσο. θεωρώ ότι διαφορά 1500 ευρώ ειναι κάπως μεγάλη για όργανο που βγαίνει από την ίδια γραμμή παραγωγής (προσοχή δε συγκρίνω τις custom shop), και όπως λες μοιάζουν και στα χαρτιά, αλλά δε θα επιμείνω εφόσον φαίνεται ότι ίσως κάτι χάνω στο συλλογισμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ πάσο. θεωρώ ότι διαφορά 1500 ευρώ ειναι κάπως μεγάλη για όργανο που βγαίνει από την ίδια γραμμή παραγωγής αλλά δε θα επιμείνω εφόσον φαίνεται ότι ίσως κάτι χάνω στο συλλογισμό μου.

 

Αυτο δεκτο, μπορει να θεωρεις την διαφορα μεγαλη - ειναι εξαλλου πολυ προσωπικο το ποση αξια προσδιδει καποιος στις διαφορες μεταξυ δυο τετοιων οργανων και κατοπιν το τι χρηματικο αντιτιμο ειναι διατεθειμενος να δωσει για τη διαφορα αυτη.

 

Υποψην οτι οταν εχουμε φτασει να συγκρινουμε (ηλεκτρικες) κιθαρες με τετραψηφιο price tag οι διαφορες γινονται πολυ πιο subtle απ'οτι μεταξυ φτηνοτερων οργανων. Οσο ανεβαινουμε σε χρηματικες κλιμακες τοσο μεγαλυτερο αντικρυσμα στην τιμη εχουν ολο και μικροτερες λεπτομερειες. Μπανει λοιπον το θεμα του ποσο ειναι διατεθειμενος καποιος να ξηλωθει ωστε να προσεγγισει το ιδανικο οργανο (για τα γουστα του).

 

Για αλλους η διαφορα μεταξυ των δυο παραπανω οργανων μπορει να ειναι υπαρκτη μεν αλλα οχι ικανη να δικαιολογησει την τιμη, για αλλους μπορει να μην τιθεται καν θεμα συγκρισης μεταξυ των δυο. Ειπαμε ειναι προσωπικο θεμα και εχει να κανει και σε μεγαλο βαθμο με το τι σημεια αναφορας εχει ο καθενας.

 

Και για να γυρισουμε και στο θεμα μας, εδω μπαινει και η τιμολογηση ενος χειροποιητου οργανου. Ξαφνικα αυτες οι διαφορες μεγενθυνονται -μπορει ενα χειροποιητο οργανο να ειναι σχεδον εφαμιλλο με ενα top-end εργοστασιακο και να κοστιζει τα διπλα χρηματα. Εστω οτι το χειροποιητο ειναι μολις κατα ολιγον τι καλυτερο, κερδιζει στις λεπτομερειες. Αν αυτο το πλεονεκτημα ειναι κατι που εσυ ως παικτης αντιλαμβανεσαι και νιωθεις οτι θελεις/χρειαζεσαι τοτε ναι, αν η μονη λυση να το αποκτησεις ειναι να δωσεις κυριολεκτικα τα διπλα λεφτα για μια μικρολεπτομερεια μαντεψε τι θα κανεις -θα δωσεις τα διπλασια λεφτα ακομα και αν αφορουν μια μικρολεπτομερεια. Ετσι λειτουργει ο high-end χωρος στα ΠΑΝΤΑ, απο φαι και ρουχα μεχρι μουσικα οργανα και αυτοκινητα.

 

Καλη ωρα ενα προσωπικο παραδειγμα -παντα θεωρουσα παλαβες τις τιμες των Tyler. Μιλαμε για ενα high-end strat οργανο που εκ πρωτης οψεως δεν εχει κατι ιδιαιτερο - οκ, ειναι high end θα ειναι ακριβο. Αλλα 5000 και βαλε τιμη? Αν ειναι δυνατον. Οσο καλη και να ειναι ειναι υπερβολικο το ποσο. Η παραπανω διαπιστωση εβρισκε συμφωνους τους περισσοτερους κιθαριστες που ειχα γνωρισει. Παρατηρησα κατι περιεργο ομως - κανενας τους δεν ειχε παιξει με μια τετοια κιθαρα. Αντιθετως, οι λιγοι που ειχα γνωρισει και ειχαν παιξει ειχαν αντιθετη γνωμη απο μενα.

 

Ε μια μερα ετυχε και εγω να περασω μερικα λεπτα με μια τρομερα υπερτιμολογημενη Tyler Studio Elite στα χερια. Και ξερεις ποιο ηταν το συμπερασμα μου? Οτι

(α) αν ειχα εκεινη την ωρα πεντε χιλιαρικα τα εδινα χωρις δευτερη σκεψη και

(β) αν η ενασχοληση μου με την κιθαρα δεν ειχε περασει σε δευτερη μοιρα στην παρουσα φαση της ζωης μου θα ειχα κανει το σκατο μου παξιμαδι για να μαζεψω τα πεντε χιλιαρικα που ζητουσε ο κυριος Tyler, τον οποιο μεχρι το προηγουμενο βραδυ θεωρουσα ολιγον τι κλεφτη.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεκτο, μπορει να θεωρεις την διαφορα μεγαλη - ειναι εξαλλου πολυ προσωπικο το ποση αξια προσδιδει καποιος στις διαφορες μεταξυ δυο τετοιων οργανων και κατοπιν το τι χρηματικο αντιτιμο ειναι διατεθειμενος να δωσει για τη διαφορα αυτη.

 

Υποψην οτι οταν εχουμε φτασει να συγκρινουμε (ηλεκτρικες) κιθαρες με τετραψηφιο price tag οι διαφορες γινονται πολυ πιο subtle απ'οτι μεταξυ φτηνοτερων οργανων. Οσο ανεβαινουμε σε χρηματικες κλιμακες τοσο μεγαλυτερο αντικρυσμα στην τιμη εχουν ολο και μικροτερες λεπτομερειες. Μπανει λοιπον το θεμα με το ποσο ειναι διατεθειμενος καποιος να ξηλωθει ωστε να προσεγγισει το ιδανικο οργανο (για τα γουστα του).

 

Για αλλους η διαφορα μεταξυ των δυο παραπανω οργανων μπορει να ειναι υπαρκτη μεν αλλα οχι ικανη να δικαιολογησει την τιμη, για αλλους μπορει να μην τιθεται καν θεμα συγκρισης μεταξυ των δυο. Ειπαμε ειναι προσωπικο θεμα και εχει να κανει και σε μεγαλο βαθμο με το τι σημεια αναφορας εχει ο καθενας.

 

Και για να γυρισουμε και στο θεμα μας, εδω μπαινει και η τιμολογηση ενος χειροποιητου οργανου. Ξαφνικα αυτες οι διαφορες μεγενθυνονται -μπορει ενα χειροποιητο οργανο να ειναι σχεδον εφαμιλλο με ενα top-end εργοστασιακο και να κοστιζει τα διπλα χρηματα. Εστω οτι το χειροποιητο ειναι μολις κατα ολιγον τι καλυτερο, κερδιζει στις λεπτομερειες. Αν αυτο το πλεονεκτημα ειναι κατι που εσυ ως παικτης αντιλαμβανεσαι και νιωθεις οτι θελεις/χρειαζεσαι τοτε ναι, αν η μονη λυση να το αποκτησεις ειναι να δωσεις κυριολεκτικα τα διπλα λεφτα για μια μικρολεπτομερεια μαντεψε τι θα κανεις -θα δωσεις τα διπλασια λεφτα ακομα και αν αφορουν μια μικρολεπτομερεια. Ετσι λειτουργει ο high-end χωρος στα ΠΑΝΤΑ, απο φαι και ρουχα μεχρι μουσικα οργανα και αυτοκινητα.

 

Καλη ωρα ενα προσωπικο παραδειγμα -παντα θεωρουσα παλαβες τις τιμες των Tyler. Μιλαμε για ενα high-end strat οργανο που εκ πρωτης οψεως δεν εχει κατι ιδιαιτερο - οκ, ειναι high end θα ειναι ακριβο. Αλλα 5000 και βαλε τιμη? Αν ειναι δυνατον. Οσο καλη και να ειναι ειναι υπερβολικο το ποσο. Η παραπανω διαπιστωση εβρισκε συμφωνους τους περισσοτερους κιθαριστες που ειχα γνωρισει. Παρατηρησα κατι περιεργο ομως - κανενας τους δεν ειχε παιξει με μια τετοια κιθαρα. Αντιθετως, οι λιγοι που ειχα γνωρισει και ειχαν παιξει ειχαν αντιθετη γνωμη απο μενα.

 

Ε μια μερα ετυχε και εγω να περασω μερικα λεπτα με μια τρομερα υπερτιμολογημενη Tyler Studio Elite στα χερια. Και ξερεις ποιο ηταν το συμπερασμα μου? Οτι

(α) αν ειχα εκεινη την ωρα πεντε χιλιαρικα τα εδινα χωρις δευτερη σκεψη και

(β) αν η ενασχοληση μου με την κιθαρα δεν ειχε περασει σε δευτερη μοιρα στην παρουσα φαση της ζωης μου θα ειχα κανει το σκατο μου παξιμαδι για να μαζεψω τα πεντε χιλιαρικα που ζητουσε ο κυριος Tyler, τον οποιο μεχρι το προηγουμενο βραδυ θεωρουσα ολιγον τι κλεφτη.

 

Θέτεις το θέμα σωστά και σε ευχαριστώ που το κάνεις με τόσο κόσμιο και καλοπροαίρετο τρόπο. Ο τρόπος σου προάγει τον διάλογο και βάζει βάση για μια ωραία κουβέντα, μιας και τα θέματα που θίγεις είναι πολλά (προσωπική εμπειρία, ανάγκη, τιμολόγηση και πολτικές στην αγορά).

 

Μήπως όμως σε κάθε τόσο ακριβό αντικείμενο υπάρχει και ένα κομμάτι προκατάληψης; Εννοώ, μήπως όταν ξέρεις ότι η κιθάρα κοστίζει 5κ τότε σπρώχνεις λίγο τον εαυτό σου (όχι εσύ, γενικώς) να πιστέψει σε "αυτό το κάτι παραπάνω" και με αυτόν τον τρόπο να καλύψει και το ματαιόδοξο κομμάτι του χόμπι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μήπως όμως σε κάθε τόσο ακριβό αντικείμενο υπάρχει και ένα κομμάτι προκατάληψης; Εννοώ, μήπως όταν ξέρεις ότι η κιθάρα κοστίζει 5κ τότε σπρώχνεις λίγο τον εαυτό σου (όχι εσύ, γενικώς) να πιστέψει σε "αυτό το κάτι παραπάνω" και με αυτόν τον τρόπο να καλύψει και το ματαιόδοξο κομμάτι του χόμπι;

 

Μα φυσικα! It's all part of the game ;)

Παντα προσπαθεις να το εχεις αυτο υποψην και να αξιολογεις ορθολογικα. Αλλα στην τελικη, αν νομιζεις οτι κατι ειναι καλυτερο ,αυτο δεν το καθιστα και οντως καλυτερο σε καποιο βαθμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φυσικα! It's all part of the game ;)

Αλλα στην τελικη, αν νομιζεις οτι κατι ειναι καλυτερο ,αυτο δεν το καθιστα και οντως καλυτερο σε καποιο βαθμο?

 

Αυτό είναι φιλοσοφικό ερώτημα και αφορά στον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε την πραγματικότητα. Η απάντηση είναι: "Δεν ξέρω!".

 

Σε πράγματα όπως η κιθάρα, το φαγητό, ένας πίνακας ζωγραφικής κλπ, όπου το "αποτέλεσμα" δεν είναι μετρήσιμο τότε κανείς δε μπορεί να διαφωνήσει σε αυτό το κάτι παραπάνω. Όμως για μένα, όπως θιχτηκε, είναι θέμα κόστους. Πόσο κοστολογείς το έξτρα και ποσο άνετος είσαι να το διαθέσεις.

 

Ολύμπιε σου έρχομαι για καστομιά!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fender Artist Series Eric Johnson Stratocaster Electric Guitar | Musician's Friend

 

Fender American Special Stratocaster Electric Guitar | Musician's Friend

 

για να ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΦΟΡΟΥΣ και ΔΑΣΜΟΥΣ (για πιο ξεκαθαρη εικονα)

 

μιλαμε λοιπον για 897 ευρω διαφορα

 

εχουμε και λεμε ,

 

Υπαρχουν οι εξης ΔΙΑΦΟΡΕΣ

 

ΘΗΚΗ (ΔΕΝ εχει η AS(η EJ εχει super deluxe ltd θηκη)  200 euros

ΖΩΝΗ,ΚΑΛΩΔΙΟ 3m George L (ΔΕΝ εχει η AS η EJ εχει )  50 euros

NITRO FINISH (ΔΕΝ εχει η AS η EJ εχει ) & ENVIROMENTAL TAX για τη χρηση του 150 euros

Quartersawn neck w/ custom deep dish behind the nut  (ΔΕΝ εχει η AS η EJ εχει ) 100 euros

US made  Custom made pickups (ΔΕΝ εχει η AS που φοραει ΜΕΞΙΚΑΝΙΚΟΥΣ TS η EJ εχει ) 100 euros

SS custom made tremolo block (ΔΕΝ εχει η AS η EJ εχει ) 50 euros

2 piece LIGHTWEIGHT alder body w/ custom contours (EJ) vs 4-5 piece οτι να ναι body  ;D

100 euros

 

οκ?  ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fender Artist Series Eric Johnson Stratocaster Electric Guitar | Musician's Friend

 

Fender American Special Stratocaster Electric Guitar | Musician's Friend

 

για να ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΦΟΡΟΥΣ και ΔΑΣΜΟΥΣ (για πιο ξεκαθαρη εικονα)

 

μιλαμε λοιπον για 897 ευρω διαφορα

 

εχουμε και λεμε ,

 

Υπαρχουν οι εξης ΔΙΑΦΟΡΕΣ

 

ΘΗΚΗ (ΔΕΝ εχει η AS(η EJ εχει super deluxe ltd θηκη)  200 euros

ΖΩΝΗ,ΚΑΛΩΔΙΟ 3m George L (ΔΕΝ εχει η AS η EJ εχει )  50 euros

NITRO FINISH (ΔΕΝ εχει η AS η EJ εχει ) & ENVIROMENTAL TAX για τη χρηση του 150 euros

Quartersawn neck w/ custom deep dish behind the nut  (ΔΕΝ εχει η AS η EJ εχει ) 100 euros

US made  Custom made pickups (ΔΕΝ εχει η AS που φοραει ΜΕΞΙΚΑΝΙΚΟΥΣ TS η EJ εχει ) 100 euros

SS custom made tremolo block (ΔΕΝ εχει η AS η EJ εχει ) 50 euros

2 piece LIGHTWEIGHT alder body w/ custom contours (EJ) vs 4-5 piece οτι να ναι body  ;D

100 euros

 

οκ?  ;D

 

Yes sir, I sir.

;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fender Artist Series Eric Johnson Stratocaster Electric Guitar | Musician's Friend

 

Fender American Special Stratocaster Electric Guitar | Musician's Friend

 

για να ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΦΟΡΟΥΣ και ΔΑΣΜΟΥΣ (για πιο ξεκαθαρη εικονα)

 

μιλαμε λοιπον για 897 ευρω διαφορα

 

εχουμε και λεμε ,

 

Υπαρχουν οι εξης ΔΙΑΦΟΡΕΣ

 

ΘΗΚΗ (ΔΕΝ εχει η AS(η EJ εχει super deluxe ltd θηκη)  200 euros

ΖΩΝΗ,ΚΑΛΩΔΙΟ 3m George L (ΔΕΝ εχει η AS η EJ εχει )  50 euros

NITRO FINISH (ΔΕΝ εχει η AS η EJ εχει ) & ENVIROMENTAL TAX για τη χρηση του 150 euros

Quartersawn neck w/ custom deep dish behind the nut  (ΔΕΝ εχει η AS η EJ εχει ) 100 euros

US made  Custom made pickups (ΔΕΝ εχει η AS που φοραει ΜΕΞΙΚΑΝΙΚΟΥΣ TS η EJ εχει ) 100 euros

SS custom made tremolo block (ΔΕΝ εχει η AS η EJ εχει ) 50 euros

2 piece LIGHTWEIGHT alder body w/ custom contours (EJ) vs 4-5 piece οτι να ναι body  ;D

100 euros

 

οκ?  ;D

 

Να συμπληρώσουμε ότι η Eric Johnson έχει staggered tuners ενώ η american special όχι (κανά 50άρι Ευρώ χοντρικά - ίσως λέω και λίγα) και τέλος

Η ES έχει 12άρι radius ενώ η AS 9.5άρι. Αυτό δεν κοστολογείται αλλά για κάποιους είναι ένας σημαντικότατος λόγος αγοράς που δεν το βρίσκεις εύκολα σε standard μοντέλα, ασχέτως αν κάποιες mex είχαν βγει με 12άρι (h classic player ήταν? Κάποια από αυτές)

 

Άντε να δώσω κι ένα 'υποκειμενικό' ατού της ES από τα υπόλοιπα signature μοντέλα. Δεν φέρει στο headstock την υπογραφή του Eric Johnson παρά μόνο στο πίσω μέρος στο neck plate μία φιγούρα του. Αυτό για εμένα που είμαι περίεργος και δεν θέλω να βλέπω τις υπογραφές των άλλων, αξίζει 20Ε παραπάνω  ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για εμένα που είμαι περίεργος και δεν θέλω να βλέπω τις υπογραφές των άλλων, αξίζει 20Ε παραπάνω  ;D ;D

Εδώ έχω κάποια αυτόγραφα κάμποσων κιθαριστών, στα πουλάω για 20 ευρώ το ένα

 

201451917653834.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου