Προς το περιεχόμενο

είναι κεφάτη, γυρίζει από του thomann.


feather

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε vagoum εχω επισκευθει απο κοντα τις εγκαταστασεις του thomann και πιστεψε με ολα τα καταστηματα τις Ελλαδος μαζι να βαλεις, δεν μαζευεις τετοιο stock και χωρους. Εγω δεν μιλησα ποτε για κλεφτες, για ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ μιλησα. Εχει διαφορα! Γιατι δηλαδη εγω σαν Ελληνας με βασικο μεροκαματο 30 ευρω την ημερα να πληρωνω για μια κιθαρα 1000 ευρω, ενω ο Γερμανος με βασικο μισθο 50 ευρω την ημερα να πληρωνει 700? Και ακριβως οπως το ειπες τα περνουν οι μαγκες στο εξωτερικο διοτι ειναι μαγκες και οχι απατεωνες, διοτι εχουν αψογο service, ανταγωνιστηκες τιμες και πανω απ'ολα ειλικρινια στις περιγραφες των προιοντων και των υπηρεσιων τους. Γιατι ρε πουστη πηγα στο Leeds σε μαγαζι μουσειο και επαιξα μια jaguar που καποτε ηταν στα χερια του Kurt Cobain, σε ενισχυτη που καποτε ανηκε στον θρυλο Jimy Hendrix, και εδω δεν μ'αφηνουν να δοκιμασω ενα μπασο 1000 ευρω εαν δεν δειξω καθαρες προθεσεις να το αγορασω, η αν πρωτα δεν εχω κλισει ραντεβου :lol: (Πραγμα που ζητανε στον Στολλα). Φιλε vagoum δεν ξερω εαν εχεις επισκευθει μαγαζια του εξωτερικου, αλλα ειμαι σιγουρος πως εαν το κανεις θα αλλαξεις γνωμη για αυτα που γραφεις ποιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατι ρε πουστη πηγα στο Leeds σε μαγαζι μουσειο και επαιξα μια jaguar που καποτε ηταν στα χερια του Kurt Cobain

 

AKΡΙΒΩΣ!1

 

Εχω ζήσει και στις ΗΠΑ και στην Αγγλία και ΠΟΤΕ δεν μου απαγόρευσε κανείς να δοκιμάσω κιθάρα ακόμα και αν ήταν ΠΡΟΦΑΝΕΣ ότι ΔΕΝ μπορούσα να την αγοράσω!!

 

Εχω ΔΟΥΛΕΨΕΙ σε ένα απο τα μεγαλύτερα μουσικομάγαζα του κόσμου τον SAM ASH στην Νέα Υόρκη και το πρώτο πράγμα που μου είπαν όταν "εκπαιδευόμουν" ήταν "ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΩ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ Ο Τ Ι ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ!"

 

Πρόσφατα ήμουν στο www.vintageandrareguitars.com στο Λονδίνο και οι τύποι όχι μόνο με άφησαν να παίξω ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κιθάρα είχαν (ΟΛΕΣ ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ) αλλα και να ΣΥΓΚΡΙΝΩ την ταπεινή μου WARMOTH (ιδιοκατασκευή) Tele με original απο τα 60'ς & 50'ς (μιλάμε για κιθάρες που είχαν τιμη 15.000 ευρω!).

Είχαν μάλιστα την ΜΑΓΚΙΑ να παραδεχτούνε ότι η custom tele μου δεν είχε τίποτα να ζηλέψει ηχητικά απο τις vintage (αν και με συμβούλεψαν ότι σαν επένδυση δεν άξιζε τίποτα!!)

 

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ CUSTOMER SERVICE!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι! Εαν δεν παιξεις, συγκρηνεις, ξεψειρισεις, πως θα αποφασισεις τι θα παρεις? Και στην τελικη ολα αυτα ειναι υπερ του καταστηματος. Αυτος ο τυπος που ειχε τετοια αψογη μεταχειρηση, οταν θα θελει να αγορασει το επομενο του μουσικο προιον που θα πρωτοπαει αραγε? Και εαν στην τελικη μεσα απο τις δοκιμες καταλαβεις οτι η κιθαρα που θελεις να παρεις ειναι αυτη των 1000 ευρω και οχι των 600, ποιος κερδιζει αραγε? Τι να πεις και να ξαναπεις. Keep on shopping in the free www.world! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ-ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ!!!!!!!

Eγώ παράτησα και τη σχολή του μακα γιατί είναι απατεώνες!!!!!!! κοιτάνε μόνο πως θα σου τα πάρουνε.....οοουστ!!!

 

μου αρεσε ο χαρακτηρισμος "σχολη" , περι σχολης προκειται , πως λεμε σχολη εμποροπλοιαρχων , ε ! κατι παρομοιο σε πιο χυμα μορφη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι φενεται ολοι ψωνιζουμε απο εξω,τοτε πως βγαζουν τα εξοδα τους τα δικας μας καταστηματα?δε μπενουν στον πειρασμο να ριξουν και αυτοι τις τιμες τους ωστε να μαζεψουν και τα δικα μας χρηματα?....εχω μεγαλη απορεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα ελληνικά μουσικομάγαζα ζούνε κατακλεβοντας τους ανυποψίαστους γονείς οι οποίοι πάνε να αγοράσουνε για τα παιδιά τους μουσικά όργανα.

Εχω γίνει πολλές φορές μάρτυρας απίστευτων σκηνών με τον πιτσιρικά να θέλει να αγοράσει την πρώτη του κιθάρα,μπάσο,ντράμς και τον καταστηματάρχη να ξεφορτώνεται τη σαβούρα του πανάκριβα παραμυθιάζοντας τον δύσμοιρο πατέρα.... :twisted:

Μια φορά μάλιστα δεν άντεξα και πήρα παράμερα έναν συμπαθέστατο κύριο ο οποίος ήταν έτοιμος να αγοράσει πανάκριβα μια "επαγγελματική" YAMAHA απο 100% καπλαμά για το παιδί τουκαι του εξήγησα ορισμένα πραγματάκια :? εφυγε τρέχοντας ο άνθρωπος....

 

δυστυχώς είμαστε οι τελευταίοι στην ΕΟΚ σε internet συνδέσεις οπότε για αρκετά χρόνια ακόμα θα δουλευουν μια χαρά οι επιτήδειοι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει καποιες βελτιωσεις αλλα σε πολυ μεμονωμενες περιπτωσεις και απο νεα ατομα στον χωρο, που γνωριζουν πολυ καλα τι γινεται στο ιντερνετ. Αλλα και παλι δεν τους αφηνουν οι αντιπρωσοποι να κινηθουν. Ολοι εχουν αρχισει να καταλαβαινουν αλλα οσο υπαρχουν πατεραδες και μαναδες ανυποψιαστοι, αυτοι θα κανουν δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους κάποιος το σκέφτηκε και το είπε. Να' σαι καλά TechnoPrisoner!!

 

Λοιπόν, για να μην υπάρχουν απορίες, ο feather το είπε ξεκάθαρα από το πρώτο post: "ο φόβος και ο τρόμος του έλληνα αντιπροσώπου μπήκε πλέον σε κάθε σπίτι που διαθέτει σύνδεση στο internet και πιστωτική κάρτα". Προσέξτε παρακαλώ το συνδυασμό: internet ΚΑΙ πιστωτική κάρτα. Και ναι μεν από πιστωτικές κάρτες καλά πάνε οι έλληνες (χρωστάνε της Μιχαλούς σύμφωνα με τον διευθυντή της Εθνικής Τράπεζας), αλλά αν ρίξετε μία ματιά σε οποιαδήποτε σχετική μελέτη θα δείτε ότι το ποσοστό στο οποίο έχει εισέρθει το ίντερνετ στην ελληνική κοινωνία είναι το προ-τελευταίο σε ολόκληρη την Ευρώπη.

 

Συμπέρασμα: Οι συμμετέχοντες στο thread (και οι οποίοι καλά κάνουν και απαιτούν κάτι περισσότερο και συνεπώς αγοράζουν από το εξωτερικό) είναι μία καταναλωτική μειοψηφία - όλοι οι υπόλοιποι είναι αυτοί που ζουν τους τοπικούς αντιπροσώπους και συντηρούν τις όποιες νοοτροπίες τους. Και - έχω την εντύπωση - δεν κινδυνεύουν καθόλου να κλείσουν. Ας κάνει ο καθένας το καθήκον του στην προσπάθεια επιμόρφωσης φίλων, συγγενών, μαθητών, πελατών κλπ, ώστε να μάθουμε όλοι να ζητάμε περισσότερη ποιότητα και καλύτερες υπηρεσίες. Μόνο έτσι θα υπάρξει κάποιο φως στο τοπικό καταναλωτικό μας μέλλον.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχη ομως στο thomann διοτι στις τιμες που γραφει στο site ειναι +18% φπα

 

φίλε fleamail αυτό δεν ισχύει!οι τιμές του ΤΗΟΜΑΝΝ είναι αυτές ΑΚΡΙΒΩΣ που αναγράφονται σε ΕΥΡΩ (με αλλα λόγια είναι συνυπολογισμένος ο ΦΠΑ στην αναγραφόμενη τιμη) (εχω ψωνίσει άπειρες φορες)

ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΣΗΜΑΙΑΚΙ.

Καθε χώρα πληρώνει διαφορετική τιμη ανάλογα με τον επιβαλόμενο ΦΠΑ.

 

Π.Χ οι Φιλανδοι πληρώνουν 22,7% ,οι Αγγλοι 17,5%, εμείς και οι Γερμανοι 18% κτλ.

 

Ετσι κι αλλοιώς μόλις παραγγείλης (ακόμα και απο το Αγγλικο "σημαιάκι" οι τύποι ¨διορθώνουν" την τιμή ανάλογα με την χώρα που θα αποστείλουν την παραγγελία).

 

Πάντως για να δεις τι τελικά θα πληρώσεις καλό είναι να μπαίνεις στο ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ site (γερμανική γλώσσα).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από εμένα και καλώς ήρθα.....

Υστερα από εντατικό διάβασμα σε αυτόν τον τόπο και αρκετή επιμόρφωση (που λέει και ο φίλος fleamail), ήθελα απλώς να καταθέσω οτι:

 

Παρέλαβα σήμερα την κιθάρα που παρήγγειλα απο το thomann.de (λινκ) την 11-11-2004. Ολα ήταν άψογα, πολύ καλή συννενόηση και άμεση, το packaging άψογο. 580€ κιθάρα+σκληρή θήκη+μεταφορικά. Τιμή στην Ελλάδα που είχα βρεί (ομολογώ οτι δεν έψαξα πολύ) :550+ΦΠΑ.

Συμπέρασμα: ΘΑ ΤΟ Ξ Α Ν Α Κ Α Ν Ω και ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ-ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ!!!!!!!

 

....αυτά για τώρα, πρέπει να ξαναπάω στο topic για το σετάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου