Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα για αγορά ενισχυτή


ffilz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Αυτό το ""γιατί απλά μπουκώνει αν τον δυναμώσω πάνω από τα μισά"", μήπως να χαμήλωνες λίγο το gain και τα μπάσα....; το λέω αυτό χωρίς καμιά δόση "εξυπνάδας"....γιατί μου φαίνεται περίεργο σε ενισχυτή 30 watt με 12άρη μεγάφωνο!   

  Όσο για το δίλημα μεταχειρισμένο ή καινούριο, εάν ξέρεις και έχεις την δυνατότητα να τον δεις-ακούσεις, ναι, γιατί όχι από αγγελίες;  Αλλιώς πάρε τον Marshall και καθάρισες...!!       

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με 300 € (σύνολο) παίρνεις αυτόν

 

Fender Frontman 212R - Ενισχυτές Οργάνων

 

τον χρησιμοποιείς μόνο στο καθαρό κανάλι, και κουμπώνεις και αυτό

 

Boss ME-70 - Πετάλια - Εφέ

 

και σε 10 λεπτά έρχεται η αστυνομία να σου πει να χαμηλώσεις. ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά για τις προτάσεις σας, αλλά εγώ δεν μπορώ να ψάχνω πως να ρυθμίσω  κάθε φορά τον ενισχυτή για να φτιάξω τον ήχο. Εγώ θέλω να κάνω search ACDC να μου βγάζει μια επιλογή, να την επιλέγω και να παίζω. Και μετά να γράφω Maiden να πατάω ένα κουμπί και να τελειώνω. Δεν έχω ούτε χρόνο ούτε διάθεση να κάτσω να τα μάθω. Ψυχοθεραπεία είπαμε κάνω. Ούτε πρόκειται να θυμάμαι ποτέ τι είχα κάνει πριν μια μέρα και πέτυχα τον ήχο ώστε να το ξανακάνω.

Γι αυτό και έχω βρει την υγεία μου με τον Line6. Κάνεις ένα search στο site, σου βγάζει μια εικόνα, γυρνάς τα κουμπιά όπως σου δείχνει η εικόνα και τέλος. Τώρα αν το ηχόχρωμα είναι πλαστικούρα ….χέστηκα. Παίζω , ξεδίνω και άντε αύριο δουλειά

Αυτός ο VOX μου αρέσει, έχει και εφαρμογή , αλλά οδηγίες δεν βλέπω πουθενά. Σιγά μην ξέρω τι είναι όλοι αυτοί οι ενισχυτές και τα πετάλια. Αυτά θέλω μια ζωή να τα μάθω και εγώ είμαι σε κρίσιμη ηλικία για κλιμακτήριο. Δεν είμαι για τέτοια.

Υπάρχει τελικά άλλος εκτός από Line6 που να κάνει αυτό το πράγμα? Ιδού η απορία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να κάνω search ACDC να μου βγάζει μια επιλογή, να την επιλέγω και να παίζω. Και μετά να γράφω Maiden να πατάω ένα κουμπί και να τελειώνω.

Κάνεις ένα search στο site, σου βγάζει μια εικόνα, γυρνάς τα κουμπιά όπως σου δείχνει η εικόνα και τέλος.

Μα ακριβώς γι' αυτό σου σύστησα ενισχυτή και πεταλιέρα.

Δεν χρειάζεται καν να γυρίσεις τα κουμπιά.

 

Μπαίνεις στο site της boss ή εδώ

.: Guitar effect patches for Boss ME-70 :.

και κατεβάζεις ότι γουστάρεις, έχοντας μια ρύθμιση που σου αρέσει στον ενισχυτή (ψιλοφλατ) στο καθαρό κανάλι. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ fusiongtr

νομίζω ότι έγγραψες !

ούτε είχα ιδέα ότι το κάνει αυτό η πεταλιέρα

Ευχαριστώ πολύ

Στο site της boss σε ποιο σημείο ? μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις ένα link?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site της boss σε ποιο σημείο ? μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις ένα link?

Εδώ έκανα λάθος.

Το boss tome central

What is BOSS TONE CENTRAL? | BOSS TONE CENTRAL

δεν υποστηρίζει την me70, αλλά την me25 και την me80.

 

Μόνο από χρήστες λοιπόν, όπως το λινκ στο προηγούμενο post μου.

 

Sorry :-[

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε ένα λαμπάτο στα 5-10 βατ και ξέχνα τα τάμπλετ και τα φορτώματα έτοιμων ήχων...

τουλάχιστον πάνε να ακούσεις ένα λαμπάτο, αν δεν έχεις όπως λες.

 

+100.000 !!!!!  *και λίγα λεω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά για τις προτάσεις σας, αλλά εγώ δεν μπορώ να ψάχνω πως να ρυθμίσω  κάθε φορά τον ενισχυτή για να φτιάξω τον ήχο. Εγώ θέλω να κάνω search ACDC να μου βγάζει μια επιλογή, να την επιλέγω και να παίζω. Και μετά να γράφω Maiden να πατάω ένα κουμπί και να τελειώνω. Δεν έχω ούτε χρόνο ούτε διάθεση να κάτσω να τα μάθω. Ψυχοθεραπεία είπαμε κάνω. Ούτε πρόκειται να θυμάμαι ποτέ τι είχα κάνει πριν μια μέρα και πέτυχα τον ήχο ώστε να το ξανακάνω.

 

Γι αυτό και έχω βρει την υγεία μου με τον Line6. Κάνεις ένα search στο site, σου βγάζει μια εικόνα, γυρνάς τα κουμπιά όπως σου δείχνει η εικόνα και τέλος. Τώρα αν το ηχόχρωμα είναι πλαστικούρα ….χέστηκα. Παίζω , ξεδίνω και άντε αύριο δουλειά

Αυτός ο VOX μου αρέσει, έχει και εφαρμογή , αλλά οδηγίες δεν βλέπω πουθενά. Σιγά μην ξέρω τι είναι όλοι αυτοί οι ενισχυτές και τα πετάλια. Αυτά θέλω μια ζωή να τα μάθω και εγώ είμαι σε κρίσιμη ηλικία για κλιμακτήριο. Δεν είμαι για τέτοια.

Υπάρχει τελικά άλλος εκτός από Line6 που να κάνει αυτό το πράγμα?

 

Ιδού η απορία

 

Όχι. Για αυτό που θες ο spider είναι ακριβώς αυτό που θες. Συμφωνώ και εγώ ότι δεν υπάρχουν καλύτερες επιλογές από πλευράς ήχου, αλλά αν το βασικό σου κριτήριο είναι η ευελιξία και η άνεση να κατεβάζεις έτοιμα patches, προχώρα με κλειστά τα μάτια.

 

 

Εναλλακτικά, μπορείς να αγοράσεις ένα μικρό λαμπάτο που θα σου βγάλει πολύ καλύτερο ήχο και να τον συνδυάσεις με κάποιο πολυεφφέ της line6  που θα σου δώσει πάλι την ευελιξία που θες (και αν δεις μετά οτι δεν σου κάνει, σου μένει και ο ενισχυτής).

 

 

EDIT

Διόρθωση, δεν πρόσεξα το προηούμενο post για την Boss. και η επιλογή ενισχυτή με πολυεφφέ είναι πολύ ανώτερη του spider. Απλά έχε κατά νου οτι τα patches τα φτιάχνουν  χρήστες, και αυτό δεν σημαίνει οτι πάντα ξέρουν τι κάνουν. θέλει αρκετό ψάξιμο για να βρεις κάτι καλό

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσέκαρε και Blackstar TVP, είναι modelling με προσομοίωση λαμπάτων και μπορείς να το συνδέσεις με USB στο PC/tablet σου και να "κατεβάσεις" έτοιμα patches με στυλ AC/DC κτλ  ;)

 

https://www.thomann.de/gr/blackstar_id30_tvp.htm?ref=search_rslt_blackstar+tvp_315581_2

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου