Προς το περιεχόμενο

το αίσχος της αεπι


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γρήγορη ερώτηση: GEMA, ASCAP, PRS κλπ... είναι ΑΕ? Ειναι ιδιωτικές εταιρίες; ή τι;

 

ακόμα πιό γρήγορη....

τί μισθούς παίρνουν οι ceo  τους και τι μέσες αποδοχές τα μέλη τους

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα πιό γρήγορη....

τί μισθούς παίρνουν οι ceo  τους και τι μέσες αποδοχές τα μέλη τους

 

Γρήγορη απάντηση : Πολλά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλά ποιοί?

πχ θα ήθελα να ξέρω

μισθός ceo της εταιρείας στην ελλάδα, μέσες απολαβές μέλους.

το αντίστοιχο πχ στην ευρώπη ή αμερική....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Γρήγορη ερώτηση: GEMA, ASCAP, PRS κλπ... είναι ΑΕ? Ειναι ιδιωτικές εταιρίες; ή τι;

Ιδιωτικές.

 

π.χ.

The American Society of Composers, Authors and Publishers (ASCAP /ˈæskæp/) is an American not-for-profit performance-rights organization (PRO) that protects its members' musical copyrights by monitoring public performances of their music, whether via a broadcast or live performance, and compensating them accordingly.[1]

 

ASCAP collects licensing fees from users of music created by ASCAP members, then distributes them back to its members as royalties. In effect, the arrangement is the product of a compromise: when a song is played, the user does not have to pay the copyright holder directly, nor does the music creator have to bill a radio station for use of a song.

 

In 2012, ASCAP collected over US$941 million in licensing fees and distributed $828.7 million in royalti

 

The Gesellschaft für musikalische Aufführungs- und mechanische Vervielfältigungsrechte (GEMA; English: Society for musical performing and mechanical reproduction rights) is a state-authorized collecting society and performance rights organization based in Germany, with administrative offices in Berlin and Munich. GEMA represents the usage rights stemming from authors' rights (e.g., mechanical licensing, broadcast licensing, synchronization licensing) for the musical works of those composers, lyricists, and publishers who are members in the organization. It is the only such institution in Germany and a member of BIEM and CISAC. Other collecting societies include the (AKM) Society of authors, composers and music publishers (de) in Austria and SUISA in Switzerland.

 

As an "accredited profit-making association with legal capacity" (de: rechtsfähiger wirtschaftlicher Verein), GEMA's capacity to be a subject of legal rights and duties is based upon state conferral (under Article 22 of the German civil code). The chairperson of the executive board (CEO) is Harald Heker (since 2007); the chairperson of the board of directors is Enjott Schneider.

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πρεπε να νοιάζει κανέναν τι μισθούς παίρνει κάποιος σε μια ιδιωτική εταιρία.

Θα πρέπει να μας παρανοιάζει όμως όταν αυτή η εταιρία διαπιστώνεται ότι

δεν μπορεί να εξοφλήσει τις υποχρεώσεις της και οι μισθοί της συνεχίζουν να καταβάλλονται ακατέβατοι

Υποχρεώσεις προς α) το κράτος, β) τους υπαλλήλους της γ) τους "πελάτες" της /προμηθευτές της (στη συγκεκριμένη πετρίπτωση οι συνθέτες, μουσικοί κλπ) στους οποίοςυ χρωστούσε από αδιανέμητα κέρδη... 42 εκατομμύρια ευρώ! Τι συζητάμε τώρα;

 

Το πόρισμα λοιπόν αναφέρει (και πολύ καλά λέει ο dim sonic να κάνετε ένα κόπο να το διαβάσετε:

Link: Σκάνδαλο: 52.000 ευρώ το μήνα έπαιρνε ο Διευθυντής της ΑΕΠΙ - Όλο το πόρισμα

 

ότι

 

"Οι ορκωτοί λογιστές διαπιστώνουν την ύπαρξη αρνητικών κεφαλαίων ύψους 19,9 εκ. ευρώ που αποδεικνύει την αδυναμία της εταιρείας να εξοφλήσει το σύνολο των υποχρεώσεών της, καθώς και το σύνολο στοιχείων ενεργητικού (περιουσιακά στοιχεία και απαιτήσεις) είναι μικρότερο του συνόλου των υποχρεώσεων".

 

Η δικαιοσύνη πρέπει να επέμβει φυσικά και να πιάσει αυτούς τους μάγκες που παντελονιάζουν μισθό προέδρου της δημοκρατίας, δίνουν δάνεια σε μέλη του ΔΣ (ενώ απαγορεύεται), δεν πλερώνουν παρά μόνο τους εαυτούς τους και όταν τους ζητά στοιχεία το Υπουργείο Πολιτισμού (όπως προβλέπεται να κάνει, βάσει του καταστατικού του χάρτη που παρέθεσε νωρίτερα ο LK) αρνούνται να τα προσκομίσουν ή εμφανίζονται να έχουν δώσει προκαταβολές χιλιάδων ευρώ χωρίς τιμολόγια (δείτε το πόρισμα)

Δεν είναι εικόνα υγιούς επιχειρηματικότητας αυτή. Eίναι ένας εσμός συμφερόντων-κακοί καπιταλιστές, όπως έγραψε κάποιος παραπάνω. Και όλοι τους, μα όλοι ανεξαιρέτως, έχουν χρέη προς το δημόσιο, επιβαρύνοντας όλους εμάς.

Αυτό είναι αίσχος και νομίζω ότι δικαιολογεί τον τίτλο του thread.

 

Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τον χάρτη της διαπλοκής τους με την εκτελεστική εξουσία για την περίοδο που εξετάστηκε.

Και σε αυτό διαφωνώ με τον Υameth, διότι ακριβώς όπως και σε πλείστες άλλες περιπτώσεις στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια που διάφοροι ευαγείς εκδότες περιοδικών, πάροχοι ενέργειας κλπ, ανακαλύπτουμε ξαφνικά ότι χρωστάνε από 5-6 μέχρι 200άρια εκατομμύρια σε ασφαλιστικά ταμεία , φορολογικές υποχρεώσεις, εισφορές κλπ., γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να ελέγχονται π.χ. και οι διοικητές των ταμείων ή οι αντιστοιχοι ομόλογοι της Κονιόρδου ή του Ξυδάκη (που επί ημερών του ξεκίνησε όπως μαθαίνω η έρευνα στην ΑΕΠΙ) για το ότι επέτρεψαν τα χρέη αυτων των εταιριών να φτάσουν σε τέτοια δυσθεώρητα ύψη.

Πώς αφήνεις μια οφειλή προς το δημόσιο να φτάσει κάποια εκατομμύρια ευρώ κύριος, όταν εμένα θα μου πάρεις το σκαλπ για 1 και δυο χιλιάρικα;

Κάτι μου λέει ότι αν ποτέ βγουν στη φόρα (και) αυτές οι σχέσεις διαπλοκής, δεν θα εκπλαγεί κανείς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλά ποιοί?

πχ θα ήθελα να ξέρω

μισθός ceo της εταιρείας στην ελλάδα, μέσες απολαβές μέλους.

το αντίστοιχο πχ στην ευρώπη ή αμερική....

 

Φίλε μου, στο Ελλάντα 50 χιλιάρικα το μήνα παίρνει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας.

Και ο Πρόεδρος της ΑΕΠΙ όπως μάθαμε πρόσφατα...  ;D

And both of them enjoy benefits.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, στο Ελλάντα 50 χιλιάρικα το μήνα παίρνει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας.

11.561 ευρώ

Μικρος ηθελα να γινω δικηγορος αλλα με κερδισε το ζιγκολικι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου