Προς το περιεχόμενο

Ψάχνοντας για Laptop το 2017


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Αφου έχω στην κατοχή μου το laptop μια βδομάδα, να σας πω τις πρώτες εντυπώσεις μου.

Πρώτη εντύπωση πως το Dell Inspiron 3537 των 500 ευρώ, που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά του. Δεν με δυσκόλεψε πουθενά και έκανα όλες αλλά και τις μουσικές μου δουλειές μια χαρά. Αν του έριχνα και άλλα 4 για συνολικά 8 Gb RAM θα πέταγε.

 

Το ASUS έχει καλύτερη οθόνη με πιο πιστά χρώματα και παρα το ότι έψαχνα φωτιζόμενο πληκτρολόγιο παρατήρησα πως δεν το χρησιμοποιώ, καθώς το ανοιχτό χρώμα της επιφάνειας με εξυπηρετεί και το πρόβλημα μου ήταν το μαύρο χρώμα που έχουν τα περισσότερα laptop σήμερα. Βέβαια οταν το πάρω αγκαλιά στον καναπέ τη νύχτα εκει αλλάζουν τα πράγματα.

 

Εγκατέστησα το Cubase και είναι όλα ΟΚ με ότι δοκίμασα απο παλιά projects.

Είναι ήσυχο πολύ, παρα την δυνατή κάρτα γραφικών. Δεν ακούγεται καθόλου.

Η μπαταρία του κρατάει 4.5 ώρες (λίγο) αλλά δεν με πολυαπασχολεί μιας και το χρησιμοποιώ σαν desktop replacement.

 

Το μηχανάκι είναι τουμπανάκι και ελπίζω να την βγάλω καθαρή για καμιά πενταετία καλά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

αυτό που είπες για το dell είναι εκτιμητέον....

H κατηγορία 500-600 ευρώ έχει πολλά ψωμιά. Go for it!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πάντως με παλιό Intel I5 (520m), 4 giga ram σε windows 7 λάπτοπ και με το reaper, μόλις τέλειωσα κομμάτι με 12 tracks audio με 2 vst το καθένα (guitar rig και NI Supercharger) και 8 tracks τύμπανα (Superior drummer 2)  όπου σε δύο tracks του έχω 4 vst.  Όλα ρέουν νεράκι....  Καθόλου latency, καθόλου "περίεργα" κολλήματα, εργασία και χαρά.... :D 

  Edit: Ξέχασα.....άλλα 3 vst, βαριούτσικα, στο μάστερ τσάνελ... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

άλλο ρίπερ, άλλο κουβάς...

Λάθος σκέψη.

Και τα 2 DAW κάνουν την ίδια δουλειά.

Το πόσα virtual instruments και εφέ ανα κανάλι θα φορτώσεις είναι που δυσκολεύει τον υπολογιστή.

 

Το Ripper είναι αξιόλογο, τίμιο και φτηνό στα 50 δολάρια.

Το Cubase Elements 9 στα 99 ευρώ προσφέρει 2-3 VST instruments και καλά εφέ παραπάνω.

Σαν μηχανές ηχογράφησης δεν έχουν ακουστές διαφορές όπως ειδαμε στο τεστ που καναμε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ripper είναι αξιόλογο, τίμιο και φτηνό στα 50 δολάρια.

  Με 60$ εγώ πάντως δεν βρήκα κάτι να του λείπει, να με "δυσκολεύει" ή να με κάνει να ζηλέψω άλλα πιο ξακουστά ::) Daws....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια.

Άντε και εγώ σιγά σιγά απο του χρόνου, θα πάρω ένα τουμπανολάπτοπ των 2000+ για να δουλεύω το μουσικό software και το αντίστοιχο hardware μου απο εκεί αλλά και να παίζω και παιχνίδια εκεί.

 

Ήρθε η ώρα να φύγω και εγώ πλήρως από το desktop μιας και τα σύγχρονα desktop replacement έχουν εξαιρετικές επιδόσεις ΚΑΙ στα παιχνίδια, είναι πιό κοντά από ποτέ στις επιδόσεις των high-end pc.

 

Φορητότης, εργονομία, επιδόσεις.

Ναι. ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ χαχαχαχαχαχαχαχα

 

Πάντως και το λαπτοπ που έχω ακόμα σκύλος είναι το καημένο.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου