Προς το περιεχόμενο

Διαγωνισμός με απαράδεκτους όρους - μέγαρο μουσικής


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε θα συμπεριλαμβάνεται στην ταινία που θα αποστείλεις και θα συμμετέχει στο διαγωνισμό. Οπότε μόλις επιλεχθεί ο νικητής θα μπουν τα στοιχεία του και η ταινία με τη μουσική αυτή θα παίζεται όσες φορές κλπ κλπ κλπ

Και εσυ που το ξερεις?

 

Τα συμπερασματα μου δεν ειναι αναληθη. Ειπα 3 πραγματα και δεν ειναι λαθος.

Αναφερονται ξεκαθαρα στους ορους.

 

Οταν λεω ''Ο συνθετης ΔΕΝ πρεπει να βαλει πουθενα το ονομα του'' , το οτι σε βρισκει συμφωνο δε σημαινει οτι το εβγαλα απο το μυαλο μου. Το λεει ξεκαθαρα.Αν ειναι δυνατον τι καθομαι και εξηγω....

 

Επισης να μην πουλαμε τρελα. Το βιντεο ειναι εδω

Μπορεις να δεις  στο 3:35 οτι λεει το ονομα αλλου και οτι το βιντεο θα μεινει ατοφιο και δεν πρεπει να το πειραξουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Συγνώμη που δεν επέστρεψα νωρίτερα...

 

Λοιπόν, έχουμε και λέμε.

 

Καταρχήν, γενικά θα έλεγα ότι αν η μουσική σου είναι ΤΟΣΟ υπέροχη τότε έχεις πιθανότητες να κερδίσεις. Δεδομένου του ότι θα την έχεις δουλέψει, κλπ, πήγαινε σε έναν συμβολαιογράφο, βάλε μέσα ένα CD με το κομμάτι και τα αρχεία του DAW και προχώρα.

 

Το να σου κλέψει ο διαγωνισμός ή το μέγαρο ή αυτή που έκανε την ταινία είναι εξαιρετικά απίθανο.

 

Το ότι αφήσανε το όνομα του αρχικού συνθέτη στο βίντεο είναι βλακεία τους, αλλά ας κάνουν ότι νομίζουν.

 

Αμφιβάλω αν το Μέγαρο θα παίξει το βίντεο πάνω από μερικές φορές (το πολύ) με τη μουσική αυτών που έχουν φτάσει στον τελικό.. Στο κάτω κάτω τι νόημα έχει αν βάζει ένα βίντεο, χωρίς να λέει τίποτα. Απλά ΔΕΝ θέλουν να πάει μετά ο/η συνθέτης και να ζητάει τα ρέστα.

 

Αυτό που θέλουν είναι η ανωνυμία (και πολύ καλά κάνουν).

 

____________________________________________

 

Το copyright.gov είναι ο Αμερικάνικος οργανισμός καταχώρησης πνευματικών δικαιωμάτων. Κάνεις registration το/α έργο/α σου και σου δίνει απόλυτη κάλυψη σε περίπτωση δικαστηρίου:

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!

 

Στην Αμερική το copyright infringement είναι Federal Offense και άρα η διαδικασία πάει ΜΟΝΟ σε Federal Courts που δέχονται ΜΟΝΟ την πιστοποίηση  του copyright.gov. Συμβολαιογράφοι, συστημένοι φάκελοι στο όνομά σου, κοκ, ΔΕΝ ισχύουν ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ.

 

___________________________________________

 

Πάντως ο expired έχει ένα δίκιο:

 

Από τη στιγμή που ένα έργο τέχνης, σύμφωνα με το νόμο, μπει σε ένα μέσο (πίνακα, ηχογράφηση, χαρτή, κλπ) τότε τα δικαιώματα ισχύουν αυτόματα (το να το αποδείξεις είναι αλλού παπά ευαγγέλιο).

 

Αν βάλεις ένα βίντεο που λέει το όνομα ΑΛΛΟΥ συνθέτη, τότε πρακτικά δίνεις τη μουσική σου δωρεάν σε αυτόν τον ΑΛΛΟ συνθέτη.

 

Expired, ας πάρεις ένα τηλέφωνο το Μέγαρο και ζήτα εξηγήσεις. Εμείς δε νομίζω ότι μπορούμε να πάμε πολύ παραπέρα, αλλά δεν έχεις άδικο να αναρωτιέσαι (αν και όπως είπα κι εγώ και άλλοι, το πλέον πιθανό είναι να μη γίνει τίποτα και να είναι βλακεία των οργανωτών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Νικόλα μάλλον ούτε εσύ διάβασες τους όρους και βασίζεις τα λεγόμενα σου σε ότι αναφέρει ο καλός συμφορουμίτης expired. To βίντεο φίλε expired που μου έβαλες και στο οποίο βασίζεις όλη τη θεωρία σου υπό το καθεστώς καχυποψίας ΔΕΝ είναι αυτό με το οποίο θα συμμετάσχεις. Ξαναδιάβασε πάλι, αλλά επειδή βλέπω ότι βαριέσαι να διαβάζεις καλύτερα να στο κάνω copy/paste για να μην ψάχνεσαι

 

Η ταινία υπάρχει ήδη στο site του Μεγάρου (Μέγαρο Μουσικής Αθηνών) σε χαμηλή ανάλυση και χωρίς

ήχους για μια πρώτη προσέγγιση και στην περίπτωση συμμετοχής οι ενδιαφερόμενοι

μπορούν να απευθύνονται  στην παρακάτω διεύθυνση προκειμένου να τους σταλεί το video σε υψηλή ανάλυση (σε vimeo με κωδικό) έτσι ώστε να το «κατεβάσουν» και να δουλέψουν πάνω σε αυτό ([email protected])

 

Οπότε τα περί ονόματος άλλου συνθέτη κλπ δεν βλέπω να ισχύουν, εκτός κι αν έχεις στην κατοχή σου το υψηλής ανάλυσης βίντεο. Αλλά δεν το έχεις, έτσι δεν είναι?

 

Θα πρέπει επίσης να σε προβληματίσει κάπως το γεγονός ότι εγώ που ΔΕΝ θα πάρω μέρος έκατσα και διάβασα τους όρους πιο προσεκτικά από εσένα που θα πάρεις μέρος. Φιλικά. Καλή επιτυχία στη μουσική σου καριέρα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

blackcrow: Αυτό που λες το έχεις τσεκάρει; Δηλαδή έχει κάποιος το βίντεο υψηλής ανάλυσης και ΔΕΝ υπάρχει το όνομα του συνθέτη;

 

Προσωπικά δεν έχω χρόνο να το ψάξω, αλλά βασίζομαι, πράγματι σε αυτό που είπε ο expired. Μέχρι να αποδειχτεί κάτι άλλο, δε βλέπω γιατί θα έχουν αλλάξει το βίντεο, στην υψηλή ανάλυση, αλλά όχι στη χαμηλή... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά

γιατί τόση καχυποψία ένθεν και κείθεν?

διαγωνισμός είναι σοβαρός.

δεν είναι τίποτα λαμόγια να θέλουν να σε τυλίξουν σε μιά κόλλα χαρτί.

 

φίλε op με την λογική αυτή δεν θα συμμετέχουμε πουθενά.

 

Και αν όντως έχεις την μουσική του αιώνα, κατοχύρωσέ την με έναν α, β τρόπο που σου υπόδειξαν και προχώρα.

Ο χρόνος τρέχει.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βιντεο υψηλης αναλυσης ΥΠΑΡΧΕΙ το ονομα του συνθετη. Εκει το ειδα πρωτη φορα. Ειναι το ιδιο βιντεο σε υψηλη αναλυση. Και με αυτο το βιντεο θα συμετασωει οποιος θελει. ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΤΑΔΕ.

Ο blackrow πουλαει τρελα και θελει να μας καταστρεψει τη συζητηση . Δεν αναφερει τιποτα επικοδομητικο και καλυτερα να ασχοληθει με την πολιτικη αντι της μουσικης.

Blackrow μονο αναληθειες λες, με ενοχλει παρα πολυ και για αυτο στο λεω ευθεως. Εισαι επιεικως απαραδεκτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υπάρχει όντως ένα θέμα (δεν γνωρίζω το λόγο) που στο σιωπηλό video , αναφέρεται το όνομα κάποιου μουσικού συνθέτη.

Εδώ βάζουμε ένα ερωτηματικό (δεν μπορεί κανεις να δώσει απάντηση από εμάς, πέραν από τους οργανωτες).

 

Όλοι οι λοιποί όροι είναι ΣΩΣΤΟΙ και ΛΟΓΙΚΟΙ.

 

Κατά τα λοιπά, όπως είπαν και οι άλλοι.

Κατοχύρωσε (κτήση  βεβαίας χρονολογίας ) με μια πάγια συμβολαιογραφική πράξη τη μουσική σου , πριν τη στείλεις (δεν έχει πολλά έξοδα . κάνα 50άρικο ευρώ).

 

Από εκεί και πέρα, ΑΝ στην κλέψουν (να το εύχεσαι) παραπάνω $ θα βγάλεις από ό,τι ΑΝ κέρδιζες τον διαγωνισμό  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει οτι και στο βίντεο υψηλής ανάλυσης υπάρχουν οι τίτλοι τέλους για τους οποίους έχει γίνει εδώ ένας μικρός χαμός. (Έχω λάβει και 'γώ μέρος)

Νομίζω οτι είναι απλά ανοργανωσιά ο προβληματισμός σου expired.

Έχω ζητήσει κάποιες διευκρινίσεις απο τους διοργανωτές και ακόμα (μια μέρα πριν το deadline του διαγωνισμού) δε μου έχουν απαντήσει.......

Νομίζω αυτό επιβεβαιώνει τη φάση "ταβέρνα" και οτι μάλλον δεν αξίζει να χολοσκάς.

Για να μην ανοίξω το κουτί της Πανδώρας, το θέμα ΠΑΡΑΓΚΑ,  για το οποίο είμαστε στην Ελλάδα τόσο μαστόργια  ;D  ;D  ;D

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επειδή μένω κοντά στο Μέγαρο αν μπορώ θα πεταχτώ αύριο να ρωτήσω επι τόπου...

 

Πάντως ξαναλέω για πολλοστή φορά ότι δε νομίζω ότι είναι κακία ή πονηρία: Ανοησία τους είναι μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μένω κοντά στο Μέγαρο

 

Εξ' ου και έχει γραφτεί το άσμα "εγώ δεν πάω Μέγαρο, θα μείνω με τον Παίδαρο".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου