Προς το περιεχόμενο

Λυση για 24 in/out audio interface


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Καλημερα

 

Και σε presonus κατι υπαρχει. Οικονομικη σιγουρα πρεπει να ειναι η λυση χωρις να ειναι απαγορευτικη η rme. Апλα στη δικη μου προταση χρειαζομαι αλλον εναν converter ενω με την  rme 2.Η κονσολα ειναι soundcraft lx7 ii. Δεν ειναι και κατι φευγατο για αυτο δεν ξερω αν αξιζει να παω σε ακριβη λυση για τη συνδεση της.

 

Απλα μ'αρεσει η ιδεα του χειρισμου και της ευκολιας της και στο tracking και στο mixing.

 

αν εννοείς την 192 δεν έχω κατ ιδίαν επαφή και δεν μπορώ να πάρω υπεύθυνη θέση γι αυτήν (παρεμπιπτόντως όμως οι dac υλοποιήσεις σε όσα audio interface presonus γνωρίζω, χωρίς να είναι "κακές" δεν είναι αντάξιες ως προς τις υπόλοιπες χάρες τους, όπως η εργονομία στις ψηφιακές της πχ)...

 

τώρα η lx7 ii είναι μια χαρά... καλόηχη και εργονομική μεν, αλλά σίγουρα δεν αξίζει "μεγάλη" επένδυση μέσω της rme και καλών converters (να μιλούσαμε για καμιά vintage full in line "κονσολίτσα", τότε ναι να το συζητήσουμε ;) )...

 

Ούτε η Alesis io-26 κυκλοφορεί πια, αλλά αν την πετύχεις, πάρτην με κλειστά μάτια. :)

 

Βασικη προυποθεση για ολα αυτα βεβαια ειναι το interface να εχει routing  συμβατο με τα σημερινα δεδομενα υπολογιστων οπως το total mix της rme η τα αντισχοιχα σε focusrite και presonus που εχω προσωπικη εμπειρια. Αν ειναι κατι πολυ παλιο θα υπαρχουν drivers πχ? Θα εχει zero latency και direct monitor? Ολα πρεπει να τα συμψηφισω τελικα.

 

η Alesis io|26 που αναφέρει ο Στράτος, ήταν ότι καλύτερο σε ήχο και δυνατότητες με πραγματικά άριστη απόδοση προς τιμή και είχε και μια χαρά control software και δοκιμασμένους drivers στα win 7  (η pro 26 είχε απλά πιο commercial ήχο στους mic pre που κάποιοι προτιμούσαν)... δεν την πρότεινα όμως γιατί προσωπικά είχα κάποια προβλήματα στον συγχρονισμό μέσω οπτικής με το adc module του focusrite isa 430 MkII που είχα δοκιμάσει, οπότε για την χρήση που την προορίζεις είμαι επιφυλακτικός (αν την βρεις δοκίμασε πριν αγοράσεις)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις αναλυτικες πληροφοριες σας.

 

Αν υπηρχε τετοια κονσολα θα υπηρχε ανεση λογικα και δε θα ψαχνα φτηνες λυσεις  8)

 

Την alesis δεν την εχω καθολου σε εκτιμηση κακως βεβαια καθως δεν εχω εμπειρια απλα ετσι το χω στο μυαλο μου. Το κακο ειναι οτι οι λυσεις που παιζουν ειναι σε μεταχειρισμενα και δεν υπαρχει ανεση να τα βρεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη λυση που προτεινε ο φιλος στην αρχη του θεματος σχετικα με το daisy chain και αφελως την προσπερασα χωρις πολυ σκεψη εχει επιχειρησει κανεις να συνδεσει focusrite pro 24dsp και pro 40?

Ειναι εφικτο να εμφανιζονται ολα τα καναλια τους? Σε αυτη την περιπτωση θα χω 20 In και 22 out χωρις να υπολογιζω τα spdf γιατι δεν εχω τροπο να τα χρησιμοποιησω.

Με καλυπτει μια τετοια λυση  αν μπορει καποιος να πει οτι δουλευει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου