Προς το περιεχόμενο

Η Fender ξεκινά να αντικαθιστά το rosewood...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 σελίδες thread σε μισή μέρα και κάποιοι θα επιμείνουν ακόμα στο ότι τα ξύλα δεν παίζουν ρόλο. :P :P

 

Επειδή δε μιλάμε για κριθαράκι χονδρό, αλεύρι, ή φασόλια γίγαντες αλλά για κιθάρες, καταλαβαίνουμε πιστεύω ότι η προσέγγιση του πελάτη απέναντι στο προϊόν είναι εξαρχής... ερωτική. Και ως τέτοια είναι και ξεροκέφαλη, και εμμονική, και κυκλοθυμική, και και και...

Αν το καλοσκεφτείτε όμως, ακόμα και στο supermarket όμως ουκ ολίγοι πελάτες επιμένουν στη δική τους αλήθεια: ποτέ το X κριθαράκι, λασπώνει, ή πάντα Ψ γίγαντες, όποτε έχω πάρει άλλους έχουν τον άβραστο κλπ.

Αν το κριθαράκι εμπνέει brand loyalty δε θα εμπνεύσει η Martin και η PRS;

 

Σημασία λοιπόν δεν έχει το τί θέλουμε, τί νομίζουμε, τί θα κάναμε αν και εφόσον...

Σημασία έχει ότι η στροφή προς το sustainable αλλά και το man-made έχει ξεκινήσει προ πολλού. Δύσκολα η βιομηχανία θα στρίψει προς την παλιά ρότα, δύσκολα θα επιμείνει σε ένα μονοπάτι γεμάτο γραφειοκρατικά δόκανα.

Ψυχραιμία λοιπόν, δεν αξίζει να κάνουμε ντέρμπι τέτοια ζητήματα. Είναι που είναι συναισθηματικής φύσης η σχέση μας με τα όργανα, αν πέσουμε και σε απολυτότητες/αφορισμούς, χάθηκε το τόπι.

 

+1000 

 

οσο και να νοιωθω τη συζήτηση, οσο και να αντιλαμβάνομαι το πνεύμα των συμφορουμιτων... η συζητηση εμπίπτει στην κατηγορία προβλημάτων του τυπου:

 

ζωη ειναι αυτη; μουχλιασμενο το τυρι, παλιο το κρασι, ωμο το ψαρι κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου, αν γνωρίζεις πόσο περίπου κοστίζει μια ταστιέρα από καλό (με ωραία νερά, όχι πολύ σκοτεινό, κλπ) snakewood?

 

Σοβαρά, με ενδιαφέρει.

 

Aνάλογα την προέλευση του προμηθευτή (Ευρώπη ή Αμερική), για ένα καλό snakewood, με μπόλικα speckles σε όλη την επιφάνεια, νομίζω χρειάζεται τουλάχιστον 80άρι. Υπάρχουν και φθηνότερα με κανα 50άρικο αλλά είναι λαχείο. Αν ο προμηθευτής είναι Αμερική παίζει και πάνω από 100άρικο. Επίσης, κυκλοφορούν και ebay κομμάτια, αν έχεις υπομονή να βρεις και να "χτυπήσεις" .

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

+1000 

 

οσο και να νοιωθω τη συζήτηση, οσο και να αντιλαμβάνομαι το πνεύμα των συμφορουμιτων... η συζητηση εμπίπτει στην κατηγορία προβλημάτων του τυπου:

 

ζωη ειναι αυτη; μουχλιασμενο το τυρι, παλιο το κρασι, ωμο το ψαρι κλπ

 

Οκ, λογικό είναι, αλλά δεν είναι κακό.

Μιλάμε σε ένα forum μουσικής τεχνολογίας, άρα εξ΄ορισμού σε ένα forum με «είδη πολυτελείας».

 

Προφανώς κανένας που ενδεχομένως «αντιπαρατίθεται» με κάποιον άλλο, δεν έχει πρόθεση (ούτε και ουσιαστικό κίνητρο) να προσβάλει κανέναν.

 

Αυτές οι κουβέντες (καλώς , αν με ρωτήσεις), έχουν μια δόση «υπερβολής», του στυλ «τα καρμπυρατέρ είναι καλλίτερα από τα injection». ;D ;D

 

Επίσης είναι προφανές ότι όλοι κατανοούμε ότι μιλάμε για κιθάρες και όχι για τη θεραπεία του καρκίνου.  ;D

 

Τέλος, καλό είναι και το «χαϊλίκι», αρκεί να μην γίνει τρόπος ζωής αν δεν υπάρχουν οι προϋπόθεσης, ακόμα και στο μέτρο που σε βοηθάει να ξεκολλήσεις από κάτι πιο μίζερο.

 

Αν διάβασες , από την πρώτη μου τοποθέτηση, το τόνισα ότι «τέτοια προβλήματα» ξεκίνησαν από τύπους σαν εμένα…..τον ΛΚ. ;D

 

Παρ’ όλα αυτά, αν και κάνοντας αυτοκριτική και φτάνοντας  σε σημείο να με χλευάζω, δεν μπορώ να παραβλέψω ότι χωρις αυτά «τα προβλήματα» η ζωή (μου-μας) θα ήταν πιο βαρετή.

 

Χωρίς «αυτά τα προβλήματα» δεν θα υπήρχε καν…..το Noiz.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, κυκλοφορούν και ebay κομμάτια, αν έχεις υπομονή να βρεις και να "χτυπήσεις" .

Έχω βρει, αλλά μάλλον πάνω από τις τιμές που έγραψες, ή περίπου εκεί.

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, λογικό είναι, αλλά δεν είναι κακό.

Μιλάμε σε ένα forum μουσικής τεχνολογίας, άρα εξ΄ορισμού σε ένα forum με «είδη πολυτελείας».

 

Προφανώς κανένας που ενδεχομένως «αντιπαρατίθεται» με κάποιον άλλο, δεν έχει πρόθεση (ούτε και ουσιαστικό κίνητρο) να προσβάλει κανέναν.

 

Αυτές οι κουβέντες (καλώς , αν με ρωτήσεις), έχουν μια δόση «υπερβολής», του στυλ «τα καρμπυρατέρ είναι καλλίτερα από τα injection». ;D ;D

 

Επίσης είναι προφανές ότι όλοι κατανοούμε ότι μιλάμε για κιθάρες και όχι για τη θεραπεία του καρκίνου.  ;D

 

Τέλος, καλό είναι και το «χαϊλίκι», αρκεί να μην γίνει τρόπος ζωής αν δεν υπάρχουν οι προϋπόθεσης, ακόμα και στο μέτρο που σε βοηθάει να ξεκολλήσεις από κάτι πιο μίζερο.

 

Αν διάβασες , από την πρώτη μου τοποθέτηση, το τόνισα ότι «τέτοια προβλήματα» ξεκίνησαν από τύπους σαν εμένα…..τον ΛΚ. ;D

 

Παρ’ όλα αυτά, αν και κάνοντας αυτοκριτική και φτάνοντας  σε σημείο να με χλευάζω, δεν μπορώ να παραβλέψω ότι χωρις αυτά «τα προβλήματα» η ζωή (μου-μας) θα ήταν πιο βαρετή.

 

Χωρίς «αυτά τα προβλήματα» δεν θα υπήρχε καν…..το Noiz.  ;D

 

καλα τα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι αναπόφευκτη η σταδιακή μετάβαση σε συνθετικά υλικά για κιθάρες παραγωγής. Όχι βέβαια σύντομα αλλά κάποια στιγμή η μαζική υλοτομία θα απαγορευτεί. Ασφαλώς και θα χρησιμοποιείται το ξύλο αλλά όχι στις κλίμακες που απαιτούν οι μεγάλες βιομηχανίες.

 

Ας κρατήσουμε κατά νου ότι μέχρι πριν από 50-60 χρόνια ήταν απόλυτα φυσιολογικό τα πλήκτρα του πιάνου να είναι καλυμμένα με ελεφαντόδοντο. Η YAMAHA μόνο, θα έπρεπε σήμερα  να σκοτώνει 500 ελέφαντες την ημέρα, να κόβει τα δόντια τους φέτες και να τα κολλάει στα πλήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κρατήσουμε κατά νου ότι μέχρι πριν από 50-60 χρόνια ήταν απόλυτα φυσιολογικό τα πλήκτρα του πιάνου να είναι καλυμμένα με ελεφαντόδοντο.

And what about the guitar nut? ::)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 7εnδεr αντικαθιστά τον παλίσανδρο και συζητάτε για Gibson.    :o

Κλάιν η αντικατάσταση επί προσωπικού. Με κελεμπέκι τα γουστάρω τα εγγόνια του Leo .

 

Και για να μη χαλιόμαστε , ένας οργανοποιός που θέλει να φτιάξει ηλεκτρικό όργανο , το φτιάχνει με χίλια δυο υλικά. Δόξα τον γιαραμπή , με ένα αυτοκόλλητο έχεις κάτι ξύλινα νερά, μα κάτι νερά, στο σταυρό που σας κάνω, σαν του Νιαγάρα .

 

;)

 

και για να παραφράσω τον ποιητή

Pine sells but who's buying ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαβασα ολα τα γραφομενα ,

 

οπτικα και μονο βαση προσωπικου γουστου που μου αρεσουν τα φυσικα χρωματα στα ξυλα που να κανουν και 'νερα ' , καποτε ειχα δει μια φανταστικου χρωματος ταστιερα σε μια κιθαρα που δεν ηταν ουτε maple και ουτε σκουρα σαν rosewood και ρωτησα και μου ειπαν οτι ειναι pau ferro , αν δεν κανω λαθος καποιες  suhr εχουν τετοιες ταστιερες . Οποτε οπτικα bird's eye maple και pau ferro ειναι για μενα οι πιο ενδιαφερουσες οπτικα ταστιερες .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εμένα πάλι αυτό το θέμα μου θύμισε την ατάκα που είχε πει ο "γκουρού" Κώστας Χάτσιος- οι παλιότεροι θα τον θυμάστε από το Λυρικό, τον Καγμάκη και από το δικό του μαγαζί- σε εντελώς ανύποπτο χρόνο, (στις αρχές της δεκαετίας του '90): "Πάρτε όργανα, τελειώνουν τα ξύλα".

Τότε όσοι τον ακούσαμε, γελάσαμε. Μας φάνηκε εξωπραγματικό.

Τελικά είχε απόλυτο δίκιο.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου