Προς το περιεχόμενο

Η Fender ξεκινά να αντικαθιστά το rosewood...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ που είμαι βλάκας να ρωτήσω κάτι?

Πώς γίνεται οι low cost εταιρείες (και κιθάρες) να χρησιμοποιούν ακόμα χωρίς προβλήματα rosewood και έβενο, ακόμα κι αν είναι θυγατρικές μεγαλύτερων?

Δηλαδή η Epiphone δεν έχει θέμα, και έχει η Gibson?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

για να δει καποιος ποια ξυλα ειναι πιο καταλληλα για κιθαρες, αρκει να παει σε εποχες οπου, και υπερπροσφορα ξυλου υπηρχε, και φτηνες τιμες, και νομικο ελευθερο να χρησιμποποιεις οτι ξυλο ηθελες κτλ. Ποια επικρατησαν τελικα, προφανως οι καλυτερες επιλογες. Δε βλεπω richite, pau fero κτλ αναμεσα τους..

 

Pau ferro κακό κσύλο; Ή επειδής τότε δεν υπήρχε μέταλ;

 

Σοβαρά τώρα, απλοποιείς πολύ τα πράγματα. Ιδίως αν λάβει κανείς υπόψη του ότι τον Λεωνίδα τον κρατούσαν να μην κάνει κιθάρες από παλέτες επειδή θα έβγαιναν με πιο χαμηλό κόστος...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια επικρατησαν τελικα, προφανως οι καλυτερες επιλογες.

 

Οσον αφορα τον Leo Fender επικρατησαν οι ΦΘΗΝΟΤΕΡΕΣ επιλογες (maple/ash,nitro απο το διπλανο επιπλαδικο  ;D) ή οι ANAΓΚΑΣΤΙΚΕΣ επιλογες,μη ξεχναμε οτι απο το 1960 μεχρι και την ημερα που ΠΟΥΛΗΣΕ την Fender οι MAPLE ταστιερες ειχαν ουσιαστικα ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ γιατι...λερωνοντουστασανε και οι αγοραστες τις επεστρεφαν  ;D ;D ;D ...για αυτο αλλωστε χρησιμοποιησε rosewood..... ;)

 

Απο εκει και περα ΠΑΠΑΛΑ το rosewood για ΟΛΕΣ τις εταιρειες που φτιαχνουν κιθαρες.....εδω στη Γερμανια....μπουκαρουνε στα κιθαρομαγαζα και κανουνε ΕΛΕΓΧΟΥΣ για το αν η κιθαρα συνοδευεται απο πιστοποιητικο σωστης κοπης του δεντρου...

 

Ενας γνωστος μου που πουλαει VINTAGE κιθαρες εχει αναγκαστει να δωσει ΧΙΛΙΑΔΕΣ ευρω για να πιστοποιησει καποιος....ειδικος της ΕΕ οτι οι κιθαρες που πουλαει ειναι απο...παλιο rosewood....

 

Ετσι κι αλλοιως ΗΧΗΤΙΚΑ η ταστιερα δεν εχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμμια επιπτωση στον ΗΧΟ του οργανου,ειδικα του ηλεκτρικου....οποτε μας ενδιαφερει το feel.....εκει ο ΕΒΕΝΟΣ απλα ειναι ο βασιλιας,αλλωστε και στις vintage κιθαρες τα ΤΟΡ μοντελλα ΠΑΝΤΑ ειχαν ΕΒΕΝΟ.....το rosewood ηταν φτηνατζουρα  ;D

 

 

Φερτε εβενους λοιπον να γουστΕΡνουμε  ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα όμορφα και εύηχα ξύλα για ταστιέρες, ο παλίσανδρος μας μάρανε;

 

Και κοιτάζω δίπλα μου και βλέπω:

Warwick

Wenge 3 κομμάτια με μπρουτζοτάστα μαντολίνου-like

Ποίημα

Δε μεταδίδω άλλο ....

Άντε γεια

;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κιθάρες με τα εξής ξύλα (μπράτσο/ταστιέρα):

Wenge, Goncalo Alves, Kingwood, Pau Ferro, Limba, Rosewood, Maple, Μango, Έβενος, Μαόνι.

 

Όλα ωραία είναι και όλες ακούγονται θαυμάσια. Επειδή κάποια από αυτά δεν τα χρησιμοποιούσαν στις κιθάρες του '50 δε σημαίνει ότι είναι ακατάλληλα για μουσικά όργανα. Ένας από τους  λόγους που διάλεξα τη Warmoth για parts ήταν η ποικιλία ξύλων που διαθέτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλήσω για τον εαυτό μου: Τα ξύλα είναι η βάση της κιθάρας, εγώ ξύλινες κιθάρες γνώρισα και αυτές προτιμώ. Όπως προτιμώ και τους δίσκους αλλά μουσική ακούω και από CD και files και οποιαδήποτε πηγή αφού η μουσική είναι πιο σημαντική από τη πηγή. Θα παίξω με κιθάρες με συνθετικά υλικά όταν το αποφασίσω εγώ, όχι η κάθε εταιρεία.

 

Είμαι ο ορισμός του anti-vintage correct τύπου, καμία partcaster μου δε θυμίζει οπτικά Fender. Επικροτώ "νεοτερισμούς" τύπου contoured heel, two point tremolo κλπ. Τη Les Paul Custom τη θέλω όπως τη γνώρισα, ειδικά όταν η Gibson τη κοστολογεί 3500 ευρώ. Όταν υπάρχουν εταιρείες όπως οι Reverend, Jackson, Charvel, Bacchus και πολλές άλλες που κυκλοφορούν κιθάρες με έβενο κάτω των 1000 ευρώ εγώ Gibson δε θα πάρω. Δεν είναι θέμα αν το richlite είναι καλύτερο ή χειρότερο, είναι προσωπικό γούστο.

 

Θα πάρω ακουστική με ανθρακονήματα, θα έπαιρνα Parker αν με βόλευε το μπράτσο αλλά πήρα στα μισά χρήματα Γιαπωνέζικη LPC με έβενο. Η αλήθεια είναι ότι στη περίπτωση της LPC η τιμή ήταν το πρώτο κριτήριο για μένα, όλες ακόμα και οι μεταχειρισμένες ήταν πάνω του budget μου. Όμως δίλημμα για τη ταστιέρα ποτέ δεν είχα. Από τη στιγμή που είναι ακόμα διαθέσιμες κιθάρες με έβενο τότε το richlite δεν είναι επιλογή για μένα. Οι περισσότεροι προτιμούν να γράφει Gibson η κιθάρα τους, εγώ θέλω Les Paul. Αν γράφει ή δε γράφει Gibson λίγο με νοιάζει.

 

 

Ειλικρινείς ερωτήσεις:

 

Έχεις παίξει με κιθάρα που είχε richlite ταστιέρα;

 

Αν ναι, πώς σου φάνηκε;

 

Αν όχι, αποκλείεις την περίπτωση να την νιώθεις (wait for it) ακόμα καλύτερη από την εβένινη ταστιέρα;

 

Είσαι σίγουρος ότι θα καταλάβαινες διαφορά;

 

Και με ποιό σκεπτικό αν οι παίκτες κατέληγαν να την προτιμούν στην αίσθηση από την εβένινη, δεν θα έπρεπε η Gisbon να αναβαθμίσει τις Les Paul Custom (γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση για... αναβάθμιση θα επρόκειτο) το κορυφαίο μοντέλο της με richlite;

 

 

(ωραία κουβέντα γίνεται πάντως, ας την συνεχίσουμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φύκια για μεταξωτές κορδέλες πουλάνε.

Εγώ από την άλλη γουστάρω να αγοράζω φύκια για μεταξωτές κορδέλες γιατί αισθάνομαι ωραία και στην τσέπη μου κουμάντο κάνω μόνο εγώ και κανείς άλλος.

 

Είναι σα να αγοράσεις Μερσεντικό των 50 χιλιάδων ευρώ με δερμάτινα καθίσματα και επειδή μεθαύριο θα απαγορευτεί το δέρμα να βάζει η εταιρία αντί για δέρμα καραβόπανο. Και στις 2 περιπτώσεις δεν αλλάζει τίποτα στις επιδόσεις του αυτοκινήτου αλλά η αίσθηση όταν θα μπαίνεις να κάτσεις μέσα θα είναι διαφορετική.

 

Και εγώ γουστάρω να πληρώνω για να γεύομαι την πολυτέλεια, την μυρωδιά, τη γεύση κ.ο.κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ από την άλλη γουστάρω να αγοράζω φύκια για μεταξωτές κορδέλες γιατί αισθάνομαι ωραία και στην τσέπη μου κουμάντο κάνω μόνο εγώ και κανείς άλλος.

 

Είναι σα να αγοράσεις Μερσεντικό των 50 χιλιάδων ευρώ με δερμάτινα καθίσματα και επειδή μεθαύριο θα απαγορευτεί το δέρμα να βάζει η εταιρία αντί για δέρμα καραβόπανο. Και στις 2 περιπτώσεις δεν αλλάζει τίποτα στις επιδόσεις του αυτοκινήτου αλλά η αίσθηση όταν θα μπαίνεις να κάτσεις μέσα θα είναι διαφορετική.

 

Και εγώ γουστάρω να πληρώνω για να γεύομαι την πολυτέλεια, την μυρωδιά, τη γεύση κ.ο.κ

 

Τόσο πολύ βαριέσαι να διαβάσεις μια σειρά παρακάτω;

 

Φύκια για μεταξωτές κορδέλες πουλάνε.

Το ξέρω, μου αρέσουν, άνθρωπος είμαι και εγώ, κατρακυλώ καμία φορά και αγοράζω ;D.

 

 

 

Το ίδιο λέμε.

 

Επίσης, δεν νομίζω να σου απαγόρευσα  εγώ να αγοράσεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σα να αγοράσεις Μερσεντικό των 50 χιλιάδων ευρώ με δερμάτινα καθίσματα και επειδή μεθαύριο θα απαγορευτεί το δέρμα να βάζει η εταιρία αντί για δέρμα καραβόπανο. Και στις 2 περιπτώσεις δεν αλλάζει τίποτα στις επιδόσεις του αυτοκινήτου αλλά η αίσθηση όταν θα μπαίνεις να κάτσεις μέσα θα είναι διαφορετική.

Ξύλινα ταμπλό λέμε.

Όχι τις πλαστικούρες που βάζουν τώρα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου