Προς το περιεχόμενο

Η Fender ξεκινά να αντικαθιστά το rosewood...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το κακό στο να σου αρέσουν τα ρετρό / vintage δεν καταλαβαίνω .........

 

 

 

 

Κανένα κακό δεν έχει, από μόνο του. Κακό είναι να μην αντιλαμβάνεται κάποιος ότι και οι καιροί αλλάζουν, και η τεχνολογία εξελίσσεται και νέα υλικά κατασκευάζονται που μπορεί πολλές φορές να είναι και καλύτερα ακόμα (ναι!) από τα παλαιότερα.

 

Για παράδειγμα: δεν δέχονται κάποιοι ότι μια Les Paul Custom να έρχεται με ταστιέρα από richlite, όταν δεν έχουν ούτε επιχειρήματα για το γιατί ο έβενος (που τα παλιά μοντέλα είχαν) είναι καλύτερος, ούτε καν μπορούν να ξεχωρίσουν τα 2 υλικά σε ένα blind test. Αυτό είναι σκέτη άρνηση. Αυτό είναι το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

δλδ ο "μικρός" να μην κοιτάει ποτέ ψηλά ή μπροστά .... αλλά πάντα πίσω ή χαμηλά

 

Να του υπενθυμίζουμε πάντα ότι είναι .... ο μικρός

 

Αν ρωτάς εμένα, δεν νομίζω να είπα κάτι τέτοιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ ο "μικρός" να μην κοιτάει ποτέ ψηλά ή μπροστά .... αλλά πάντα πίσω ή χαμηλά

Να του υπενθυμίζουμε πάντα ότι είναι .... ο μικρός

 

Οι οποιοιδήποτε (μικροί / μεγάλοι) να απλώνουν το χέρι τους μέχρι εκεί που φτάνει. Ίσως και λίγο λιγότερο και να κρατάνε και καμιά καβάντζα. Ιδίως όταν δεν

 

μπορούν να ξεχωρίσουν τα 2 υλικά σε ένα blind test.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ρωτάς εμένα, δεν νομίζω να είπα κάτι τέτοιο.

 

όχι δεν υπονόησα ότι είπες κάτι τέτοιο

 

Πιάστηκα σε κάτι που είπες για να πω ότι είμαι αντίθετος στη νοοτροπία ότι " η μικρομεσαία τάξη  θέλησε προνόμοια αριστοκράτη που δεν άξιζε " .

 

@RayDTutto το πήγες εντελώς ...αλλού

 

Σωστό αλλά και πάλι ο καθένας που δεν μπορεί να ξεχωρίσει ακόμα και maple με rosewood με εβενο , έχει δικαίωμα να γουστάρει την Les Paul Custom του με έβενο και όχι με richlite γιατί ..... έτσι

 

Γιατί είναι κακό αυτό δεν καταλαβαίνω ;; Αληθινή απορία

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Πιάστηκα σε κάτι που είπες για να πω ότι είμαι αντίθετος στη νοοτροπία ότι " η μικρομεσαία τάξη  θέλησε προνόμοια αριστοκράτη που δεν άξιζε " .

 

 

 

Εγώ είπα αυτό  ;) :

 

, και αναφέρομαι κυρίως στην "άνοδο  της μικρομεσαίας τάξης"  ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ που ξαφνικά θέλησε προνόμια  "αριστοκράτη" (καλώς ή κακώς) ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, δεν χρειάστηκε καμία "κρίση" , και καμία κυβέρνηση, για να καταλάβω κάποια πράγματα.

 

Αντιλαμβάνομαι ότι το θέμα, όπως μπήκα εγω, και εγώ φταίω, μπορεί να πάρει ¨πολιτική" χρειά, και αναφέρομαι κυρίως στην "άνοδο  της μικρομεσαίας τάξης"  ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ που ξαφνικά θέλησε προνόμια  "αριστοκράτη" (καλώς ή κακώς) , και όχι σε Συριζα, Πασοκ, Νδ....κ.λ.π., αλλά ας μην το συνεχίσουμε εδω.

 

disclaimer:

δεν είχα σκοπό να πολιτικοποιήσω το νήμα....

είπα απλώς να το ελαφρύνω λίγο...

 

;)

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@RayDTutto το πήγες εντελώς ...αλλού

Σωστό αλλά και πάλι ο καθένας που δεν μπορεί να ξεχωρίσει ακόμα και maple με rosewood με εβενο , έχει δικαίωμα να γουστάρει την Les Paul Custom του με έβενο και όχι με richlite γιατί ..... έτσι

Γιατί είναι κακό αυτό δεν καταλαβαίνω ;; Αληθινή απορία

 

Δεν είναι καθόλου κακό. Αν έχει να ξοδέψει 5-6 χιλιάρικα που δεν θα του λείψουν, να τα ξοδέψει όπως νομίζει το παλουκάρι και σε καλή μεριά.

 

Αν όμως δεν τα έχει, τα μαζεύει 30 - 30 ευρώ κάθε μήνα από τον κάτω των 1000€ μισθό του και πάει και τα χώνει στην R156 (σόρρυ δεν τα πάω καλά με τα ονόματα της Gibson) επειδή είναι το όνειρό του να την παίζει στην κρεβατοκάμαρα, αντί να τα βάλει στην άκρη για μια δύσκολη ώρα, τότε είναι κακό...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν όμως δεν τα έχει, τα μαζεύει 30 - 30 ευρώ κάθε μήνα από τον κάτω των 1000€ μισθό του και πάει και τα χώνει στην R156 (σόρρυ δεν τα πάω καλά με τα ονόματα της Gibson) επειδή είναι το όνειρό του να την παίζει στην κρεβατοκάμαρα, αντί να τα βάλει στην άκρη για μια δύσκολη ώρα, τότε είναι κακό...

 

και αν παίρνει δάνειο γι αυτό τότε λέγεται...........; fill the gap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σωστό αλλά και πάλι ο καθένας που δεν μπορεί να ξεχωρίσει ακόμα και maple με rosewood με εβενο , έχει δικαίωμα να γουστάρει την Les Paul Custom του με έβενο και όχι με richlite γιατί ..... έτσι

 

Γιατί είναι κακό αυτό δεν καταλαβαίνω ;; Αληθινή απορία

 

 

Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις το γιατί είναι κακό κάποιος να σχηματίζει άποψη χωρίς να μπορεί να την στηρίξει σε επιχειρήματα ή γεγονότα, τότε δεν μπορώ να στο εξηγήσω. (Με σεβασμό, πάντα).

 

 

Το παρακάτω είναι πραγματική ιστορία: Πριν κανα 3-άρι χρόνια, όταν είχε θέματα (άλλης φύσης) η Gibson με το rosewood, και χρησιμοποιούσε grenadillo στις ταστιέρες της SG Standard, στεκόμουν μπροστά από μια, στον τοπικό αντιπρόσωπο, με έναν γνωστό χομπίστα-κιθαρίστα. Τον ρώτησα πώς του φαίνονται οι νέες ταστιέρες στις SG και με ρώτησε με απορία τί νέο είχαν (οπτικά δεν είχε καταλάβει τίποτα). Του εξήγησα την ιστορία και σαν απάντηση, χωρίς να σηκωθεί από την θέση του, χωρίς να πλησιάσει την κιθάρα, χωρίς να την πιάσει στα χέρια του, με διαβεβαίωσε ότι αυτός ακόμα προτιμούσε τις παλιές...  ::)

 

Για εμένα, αυτός είναι αδιανόητος τρόπος διαμόρφωσης γνώμης. Και άμα είναι για τις κιθάρες, πάει στα κομμάτια. Σκέψου τα υπόλοιπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου