Προς το περιεχόμενο

Η Fender ξεκινά να αντικαθιστά το rosewood...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί κολλάμε τόσο πολύ στο " έχεις ακούσει το τάδε υλικό ;;; "

 

Η ουσία για εμάς τους κολλημένους είναι η εξής

 

Τη Les Paul Custom τη θέλω όπως τη γνώρισα
του @KostasP

 

Για μοντέρνα πράγματα υπάρχουν άπειρες επιλογές που τις αποδέχομαι και τις "αγκαλιάζω"

 

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

LK μην αρπάζεσαι τόσο εύκολα. Δεν είπα για σένα τίποτα. Απλά χρησιμοποίησα μια φράση σου για να πω την άποψή μου. Για μένα , όπως και σε σένα υποθέτω δεν παίζει ρόλο μόνο η χρηστικότητα και η λειτουργικότητα ενός πράγματος αλλά μας ενδιαφέρει και το design αλλά και η ποιότητα των υλικών. Κι ας είναι μερικές φορές αχρείαστα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

LK μην αρπάζεσαι τόσο εύκολα.

 

Έχεις "απρακτόμετρο" και διαπίστωσες ότι αρπάχτηκα;  ;D ;D ;D

 

Δεν αρπαχτηκα καθόλου, απλά απαντάω., γιατί μου έκανες quote

 

Y.Γ. Δεν αρπάζομαι στο Internet, και γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κολλάμε τόσο πολύ στο " έχεις ακούσει το τάδε υλικό ;;; "

 

Η ουσία για εμάς τους κολλημένους είναι η εξής

του @KostasP

 

Για μοντέρνα πράγματα υπάρχουν άπειρες επιλογές που τις αποδέχομαι και τις "αγκαλιάζω"

 

 

Α, μάλιστα. Τότε ας διευκρινήσουμε και το εξής:  η Gibson Les Paul Custom είναι μοντέρνα κιθάρα. Παλιά σχεδίαση μεν, αλλά μοντέρνα, με την έννοια ότι δεν είναι Re-Issue. Είναι κιθάρα του σήμερα. Είναι η ναυαρχίδα της Gibson Les Paul, με την έννοια ότι είναι η καλύτερη δυνατή Gibson Les Paul, που μπορεί η Gibson να φτιάξει σήμερα. Γι'αυτό εξάλλου έχουν καπάκι από maple και όχι από μαόνι, όπως είχαν οι (πολύ) παλιές.

 

Τώρα...; Που και αυτό το επιχείρημα πάει...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η ουσία για εμάς τους κολλημένους

2. Για μοντέρνα πράγματα υπάρχουν άπειρες επιλογές που τις αποδέχομαι και τις "αγκαλιάζω"

Νομίζω ότι όλη η ουσία κρύβεται μέσα σ' αυτά τα δύο.

 

1. Και για τους μη-κολλημένους.

Και εξηγούμαι.

Κατά την γνώμη μου είναι λάθος πολιτική, να πας να βάλεις σε ένα όργανο το οποίο πουλάει και ιστορία, ένα μοντέρνο χαρακτηριστικό, επειδή το αυθεντικό είναι σε έλλειψη.

 

Ένα όργανο που διαφημίζεις την ιστορία του και προσπαθείς να μιμηθείς τα αυθεντικά χαρακτηριστικά που είχε ανά τις εποχές στις οποίες γράφτηκε η ιστορία του που πουλάς.

 

Και μάλιστα όσο πιο κοντά στα αυθεντικά χαρακτηριστικά, τόσο πιο ακριβά το πουλάς, και το διαφημίζεις ως το holy grail.

Εδώ άλλοι το παίρνουν ακριβότερα αν φαίνεται σαν παλιό και βασανισμένο. ;D

 

2. Θέλεις να βάλεις μοντέρνα χαρακτηριστικά (επειδή τα παραδοσιακά έχουν θέμα)?

Φτιάξε ένα άλλο όργανο, με την ανάλογη την νέων χαρακτηριστικών σχεδίαση, και προώθησέ το ως μοντέρνο όργανο, με κάποια νέα υλικά, με τεχνικές και τεχνολογικές καινοτομίες που δεν υπήρχαν στο παρελθόν.

Πούλησε το μέλλον.

 

Είναι δύσκολο να έχεις και τον σκύλο ολόκληρο, και την πίτα χορτάτη.

 

EDIT: Παράδειγμα η Vigier.

Καινοτόμησε και πούλησε μέλλον.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Κατά την γνώμη μου είναι λάθος πολιτική, να πας να βάλεις σε ένα όργανο το οποίο πουλάει και ιστορία, ένα μοντέρνο χαρακτηριστικό, επειδή το αυθεντικό είναι σε έλλειψη.

 

 

 

ΕΜ Φασιον μου, τα χω πει αυτά....σε ανύποπτους χρόνους  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειλικρινείς ερωτήσεις:

 

Έχεις παίξει με κιθάρα που είχε richlite ταστιέρα;

 

Αν ναι, πώς σου φάνηκε;

 

Αν όχι, αποκλείεις την περίπτωση να την νιώθεις (wait for it) ακόμα καλύτερη από την εβένινη ταστιέρα;

 

Είσαι σίγουρος ότι θα καταλάβαινες διαφορά;

 

Και με ποιό σκεπτικό αν οι παίκτες κατέληγαν να την προτιμούν στην αίσθηση από την εβένινη, δεν θα έπρεπε η Gisbon να αναβαθμίσει τις Les Paul Custom (γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση για... αναβάθμιση θα επρόκειτο) το κορυφαίο μοντέλο της με richlite;

 

 

(ωραία κουβέντα γίνεται πάντως, ας την συνεχίσουμε).

 

Όχι δεν έχω δοκιμάσει. Διαφορά θα καταλάβαινα αισθητικά αφού το richlite δε έχει πόρους όπως ο έβενος.  Το θέμα της αίσθησης της ταστιέρας δε με απασχολεί τόσο όσο με απασχολεί για το μπράτσο.

 

Το θέμα για μένα είναι πρώτα ψυχολογικό. Με φτιάχνει να έχω κιθάρες από διαφορετικά ξύλα γι αυτό άλλωστε έχω πειραματιστεί με τα λεγόμενα εξωτικά ξύλα στις partcasters μου. Δεν με ενδιαφέρει αν το Χ ξύλο δεν το χρησιμοποίησε ο Leo Fender ή ο Ted McCarty,  μου αρέσει που έχω διαφορετικές κιθάρες με διαφορετικά specs. Το richlite δεν είναι ξύλο και μου είναι αδιάφορο, ειδικά σε ένα κλασικό και πολύ ακριβό μοντέλο όπως η LPC. Δε θα ένιωθα καλά να έχω LPC με richlite όταν τόσοι άλλοι έχουν με έβενο. Θα το κανα μόνο αν δεν υπήρχε καμία διαθέσιμη με έβενο.

 

Αν μιλάγαμε για μια κιθάρα των 300 ευρώ τότε δε θα είχα πρόβλημα, αλλά τα δικά μου χρήματα τα ξοδεύω σύμφωνα με το δικό μου γούστο. Επειδή η κάθε Gibson θέλει να φτιάχνει έτσι τις κιθάρες της δε σημαίνει ότι θα είμαι πρόβατο και θα ακολουθήσω. Γι αυτό άλλωστε ποτέ μου δεν είχα Fender, αφού μπορώ να διαλέξω τα πάντα και να τις φτιάξω εγώ γιατί να περιμένω τη Fender να κάνει τον συνδυασμό που θέλω?

 

Έχω διαβάσει σχόλια του τύπου φτιάχνω ρέπλικα '58 στρατ και μου αρέσει το Χ χρώμα αλλά επειδή η Fender δεν έφτιαξε '58 στρατ με το Χ χρώμα θα βάλω το Ψ χρώμα για να είμαι ακριβής. Ή πως κάποιοι δίνουν 200 ευρώ για vintage correct knobs & pickup rings για τις Les Paul τους. Ή πως υπάρχει κόσμος που ψάχνει να βρει ποντεσιόμετρο του '68 γιατί η κιθάρα του είναι του '68. Τα διαβάζω και δε ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω αλλά η κιθάρα του καθενός είναι προσωπικό θέμα. Προσωπικό θέμα είναι και για μένα από τη στιγμή που μπορώ να επιλέξω τον έβενο από το richlite να τον επιλέξω. Χωρίς δοκιμή, απλά γιατί θέλω η κιθάρα μου να έχει ξύλο στη ταστιέρα.

 

Όπως προείπα όμως, η μουσική είναι πάνω απ' όλα. Αν στο μέλλον για κάποιο λόγο οι μόνες διαθέσιμες κιθάρες είναι αυτές με συνθετικά υλικά θα δοκιμάσω κιθάρες με συνθετικά υλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τώρα...; Που και αυτό το επιχείρημα πάει...;

 

τώρα θα μου αλλάξεις τα προσωπικά μου γούστα ..........

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα θα μου αλλάξεις τα προσωπικά μου γούστα ..........

 

 

Όχι φίλε μου, τίποτα δεν θέλω να σου αλλάξω. Συζήτηση κάνουμε. Απλά προτιμώ να συζητώ με επιχειρήματα. Δεν θα πω στον καθένα πώς να ξοδέψει τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου