Προς το περιεχόμενο

Η Fender ξεκινά να αντικαθιστά το rosewood...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις το γιατί είναι κακό κάποιος να σχηματίζει άποψη χωρίς να μπορεί να την στηρίξει σε επιχειρήματα ή γεγονότα, τότε δεν μπορώ να στο εξηγήσω. (Με σεβασμό, πάντα).

 

 

Το παρακάτω είναι πραγματική ιστορία: Πριν κανα 3-άρι χρόνια, όταν είχε θέματα (άλλης φύσης) η Gibson με το rosewood, και χρησιμοποιούσε grenadillo στις ταστιέρες της SG Standard, στεκόμουν μπροστά από μια, στον τοπικό αντιπρόσωπο, με έναν γνωστό χομπίστα-κιθαρίστα. Τον ρώτησα πώς του φαίνονται οι νέες ταστιέρες στις SG και με ρώτησε με απορία τί νέο είχαν (οπτικά δεν είχε καταλάβει τίποτα). Του εξήγησα την ιστορία και σαν απάντηση, χωρίς να σηκωθεί από την θέση του, χωρίς να πλησιάσει την κιθάρα, χωρίς να την πιάσει στα χέρια του, με διαβεβαίωσε ότι αυτός ακόμα προτιμούσε τις παλιές...  ::)

 

Για εμένα, αυτός είναι αδιανόητος τρόπος διαμόρφωσης γνώμης. Και άμα είναι για τις κιθάρες, πάει στα κομμάτια. Σκέψου τα υπόλοιπα...

 

Το θέμα έχει να κάνει καθαρά με την ψυχολογία του καταναλωτή και όχι με την ποιότητα των οργάνων.Το 60 αγόραζε ο άλλος φέντερ και κανείς δεν έκανε κουβέντα για ξύλα ή μαγνήτες. Απλά ψώνιζε κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Το θέμα έχει να κάνει καθαρά με την ψυχολογία του καταναλωτή και όχι με την ποιότητα των οργάνων.Το 60 αγόραζε ο άλλος φέντερ και κανείς δεν έκανε κουβέντα για ξύλα ή μαγνήτες. Απλά ψώνιζε κιθάρα.

 

Την οποία ψυχολογία, η ίδια η εταιρια δημιουργησε (Προφανώς συνεπικουρούμενη και από τον «ειδικό τύπο» , που του έχωνε διαφημίσεις. ).

Αυτή  μπαίνει στο trip να εξηγήσει, ότι "οι νέες εναλλακτικές" είναι......ό,τι είναι.

 

Γιατί η ίδια παλαιότερα, είχε μπέι στο trip να ξαναμιλήσει για την ποιότητα των ξύλων της, και να υπερτονίσει τις αρετέ;ς των...

 

Τι να κάνουμε, έπεσε στον λάκκο που έσκαψε (όχι μόνον αυτη).

 

Όταν θέλουν να πουλήσουν παράδοση.....το πανε αλλιως, όταν θέλουν να λανσάρουν νεο προιόν, μας αρχίζουν τα innovation και τα "εφάμιλλα".... ..και ξέρω  γω.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα έχει να κάνει καθαρά με την ψυχολογία του καταναλωτή και όχι με την ποιότητα των οργάνων.Το 60 αγόραζε ο άλλος φέντερ και κανείς δεν έκανε κουβέντα για ξύλα ή μαγνήτες. Απλά ψώνιζε κιθάρα.

 

Σαφέστατα, ακριβώς αυτό θέλω να πω. Αν και ο όρος "ψυχολογία" είναι μάλλον... ευημισμός για την τρικυμία στο κρανίο του καταναλωτή και τα άπειρα συμπλέγματά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την οποία ψυχολογία, η ίδια η εταιρια δημιουργησε (Προφανώς συνεπικουρούμενη και από τον «ειδικό τύπο» , που του έχωνε διαφημίσεις. ).

Αυτοί μπαίνει στο trip να εξηγήσει, ότι "οι νέες εναλλακτικές" είναι......ό,τι είναι.

 

Γιατί η ίδια παλαιότερα, είχε μπέι στο trip να ξαναμιλήσει για την ποιότητα των ξύλων της, και να υπερτονίσει τις αρετέ;ς των...

 

Τι να κάνουμε, έπεσε στον λάκκο που έσκαψε (όχι μόνον αυτη).

 

Όταν θέλουν να πουλήσουν παράδοση.....το πανε αλλιως, όταν θέλουν να λανσάρουν νεο προιόν, μας αρχίζουν τα innovation...και ξέρω  γω.  ;D

 

 

 

Εντάξει, πρέπει και οι καημένοι marketing executives να ζήσουν. Τί να γίνουν, κλέφτες...;  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου κακό. Αν έχει να ξοδέψει 5-6 χιλιάρικα που δεν θα του λείψουν, να τα ξοδέψει όπως νομίζει το παλουκάρι και σε καλή μεριά.

 

Αν όμως δεν τα έχει, τα μαζεύει 30 - 30 ευρώ κάθε μήνα από τον κάτω των 1000€ μισθό του και πάει και τα χώνει στην R156 (σόρρυ δεν τα πάω καλά με τα ονόματα της Gibson) επειδή είναι το όνειρό του να την παίζει στην κρεβατοκάμαρα, αντί να τα βάλει στην άκρη για μια δύσκολη ώρα, τότε είναι κακό...

 

Σωστότατο . Το πρόβλημα στο συγκεκριμένο παράδειγμα είναι ότι ο  Χ Ψ , θέλει R7-8-9  ή True Historic ενώ αυτά που ζητάει τα βρίσκει σε Les Paul Standard ή Traditional π.χ.

 

τεσπα νομίζω ότι πιανόμαστε σε φράσεις ή λέξεις και κάθε φορά η συζήτηση πάει ένα βήμα παραπέρα ξεφεύγοντας απ την αρχική τοποθέτηση ... ακόμα κι απ το θέμα του τοπικ

 

Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις το γιατί είναι κακό κάποιος να σχηματίζει άποψη χωρίς να μπορεί να την στηρίξει σε επιχειρήματα ή γεγονότα, τότε δεν μπορώ να στο εξηγήσω. (Με σεβασμό, πάντα).

 

Δεν πειράζει καλή καρδιά .

 

Εγώ πάντως αναφέρθηκα σε κάτι πιο συγκεκριμένο και όχι στο να έχεις άποψη χωρίς να ξέρεις ( δλδ rosewood >>> granadillo χωρίς να έχεις παίξει )

 

Ρώτησα γιατί είναι κακό να θες κάτι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ γιατί έτσι γουστάρεις . For No reason

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Εντάξει, πρέπει και οι καημένοι marketing executives να ζήσουν. Τί να γίνουν, κλέφτες...;  ;D

 

Φύκια για μεταξωτές κορδέλες πουλάνε.

Το ξέρω, μου αρέσουν, άνθρωπος είμαι και εγώ, κατρακυλώ καμία φορά και αγοράζω ;D.

 

Οποιοδήποτε είδος πολυτελείας, είναι σαφώς υπερτιμημένο σε υπεραξία, αλλά τι να κάνουμε, ο άνθρωπος είναι ματαιόδοξος…..

 

Πάμε παρακάτω, ποσό θα κάνουν αυτές;  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να πω και του στραβού το δίκιο, δεν θυμάμαι (αλλά μπορεί και να κάνω λάθος) μεγάλες εταιρείες να διαφημίζουν μαγικά κσύλα. Δεν θυμάμαι καμία Fender π.χ. να λέει: "εδώ το καλό το alder, με το μαχαίρι, πρώτα βαράς τη λα κι ύστερα αγοράζεις"...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως για να πω και του στραβού το δίκιο, δεν θυμάμαι (αλλά μπορεί και να κάνω λάθος) μεγάλες εταιρείες να διαφημίζουν μαγικά κσύλα. Δεν θυμάμαι καμία Fender π.χ. να λέει: "εδώ το καλό το alder, με το μαχαίρι, πρώτα βαράς τη λα κι ύστερα αγοράζεις"...

 

Και εγώ δεν το έχω πρόχειρο, αν θες το ψάχνω (αλλα βαριέμαι  ;D ;D) κάπου σε ένα video στο youtube, τωρα θες νατανε Gibson , νατανε fender custom shop ....κατι κουρδισμένα ξυλα θυμάμαι να έλεγε εκει ο τζιμανης μάστορης και κάτι τέτοια .....αλλα πρέπει να το ψάξω  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Για παράδειγμα: δεν δέχονται κάποιοι ότι μια Les Paul Custom να έρχεται με ταστιέρα από richlite, όταν δεν έχουν ούτε επιχειρήματα για το γιατί ο έβενος (που τα παλιά μοντέλα είχαν) είναι καλύτερος, ούτε καν μπορούν να ξεχωρίσουν τα 2 υλικά σε ένα blind test. Αυτό είναι σκέτη άρνηση. Αυτό είναι το κακό.

 

Θα μιλήσω για τον εαυτό μου: Τα ξύλα είναι η βάση της κιθάρας, εγώ ξύλινες κιθάρες γνώρισα και αυτές προτιμώ. Όπως προτιμώ και τους δίσκους αλλά μουσική ακούω και από CD και files και οποιαδήποτε πηγή αφού η μουσική είναι πιο σημαντική από τη πηγή. Θα παίξω με κιθάρες με συνθετικά υλικά όταν το αποφασίσω εγώ, όχι η κάθε εταιρεία.

 

Είμαι ο ορισμός του anti-vintage correct τύπου, καμία partcaster μου δε θυμίζει οπτικά Fender. Επικροτώ "νεοτερισμούς" τύπου contoured heel, two point tremolo κλπ. Τη Les Paul Custom τη θέλω όπως τη γνώρισα, ειδικά όταν η Gibson τη κοστολογεί 3500 ευρώ. Όταν υπάρχουν εταιρείες όπως οι Reverend, Jackson, Charvel, Bacchus και πολλές άλλες που κυκλοφορούν κιθάρες με έβενο κάτω των 1000 ευρώ εγώ Gibson δε θα πάρω. Δεν είναι θέμα αν το richlite είναι καλύτερο ή χειρότερο, είναι προσωπικό γούστο.

 

Θα πάρω ακουστική με ανθρακονήματα, θα έπαιρνα Parker αν με βόλευε το μπράτσο αλλά πήρα στα μισά χρήματα Γιαπωνέζικη LPC με έβενο. Η αλήθεια είναι ότι στη περίπτωση της LPC η τιμή ήταν το πρώτο κριτήριο για μένα, όλες ακόμα και οι μεταχειρισμένες ήταν πάνω του budget μου. Όμως δίλημμα για τη ταστιέρα ποτέ δεν είχα. Από τη στιγμή που είναι ακόμα διαθέσιμες κιθάρες με έβενο τότε το richlite δεν είναι επιλογή για μένα. Οι περισσότεροι προτιμούν να γράφει Gibson η κιθάρα τους, εγώ θέλω Les Paul. Αν γράφει ή δε γράφει Gibson λίγο με νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για να δει καποιος ποια ξυλα ειναι πιο καταλληλα για κιθαρες, αρκει να παει σε εποχες οπου, και υπερπροσφορα ξυλου υπηρχε, και φτηνες τιμες, και νομικο ελευθερο να χρησιμποποιεις οτι ξυλο ηθελες κτλ. Ποια επικρατησαν τελικα, προφανως οι καλυτερες επιλογες. Δε βλεπω richite, pau fero κτλ αναμεσα τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου