Προς το περιεχόμενο

Γιατί είναι ντροπή να παίζεις λαϊκά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανεις δεν αφησε ελευθερη την επιλογη της μουσικης ταυτοτητας του κοινου. αμφιβαλετε οτι η ελλαδα θα μπορουσε να ειναι μια χωρα που θαα μπορουσε να ακουει μονο Τζαζ πχ?

 

δεν υπήρχε περίπτωση να ήταν η Ελλάδα ποτέ μια χώρα που ακούει μόνο τζαζ και λόγω τεράστιας τοπικής μουσικης παράδοσης & ιστορίας και λογω γεωγραφικής θέσης (αν και έχουμε δική μας τζαζ,βλέπε δημοτικά και αυτοσχεδιασμούς...)

 

πάντως η Ελλάδα ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΡΑΤΟΣ JAZZ :D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Superfunk, διαφωνώ... αν όλα τα κανάλια προβάλανε καλλιτέχνες jazz, οι 9.5 στους 10 ραδιοσταθμούς παίζαν αποκλειστικά τζαζ, αν όλες οι ταινίες και τα σήριαλ της Ελλάδας σου "περνούσαν" ότι είσαι σωστός αν πας στο τζαζάδικο (όπως λέμε σκυλάδικο)... τότε ΝΑΙ, όλη η Ελλάδα θα άκουγε τζαζ!!!

Όσο αφορά το ερώτημα περί ντροπής για τα λαικά, έχω να πω πως κανονικά θα έπρεπε να ντρέπεται όποιος παίζει μουσική, και από κάτω ο κόσμος τρώει μπριζόλες, πέρδεται και γίνεται σταφίδα από τις μπόμπες. Αλλά αφού η αξιοπρέπειά μας έχει προ πολλού καταργηθεί, ας μιλήσουμε μουσικά... για εμένα όποιος παίζει το "παντρεμένοι και οι δυο-γύρνα σε παρακαλώ" είναι ντροπή από μόνος του... και τι να λέει που ο Χριστοδουλόπουλος έχει φωνάρα... η φωνή είναι το μέσο για να περάσει το μήνυμα... αν το μήνυμα είναι "για σενα π'εφτω στον γκρεμό-ελα έλα σε παρακαλώ" να την χ*σω και την φωνάρα και όλα... ακόμα και ο μεγάλος Καζαντζίδης έχει πει κομμάτια που δεν λένε (Βλέπω μανούλες και παιδιά και καίγεται η καρδιά μου :lol: )... Η μεγαλύτερη ντροπή στην Ελλάδα δεν είναι τα λαικά... είναι που ταυτίζουμε το τραγούδι- δημιουργία του συνθέτη με τον τραγουδιστή. Φωνάρα σου λέει ο Τερζής.. δεν πα να λέει ότι θέλει...

Συνεπώς τα πάντα εξαρτώνται από την ποιότητα ή μη των κομματιών που επιλέγει κάποιος... και από εκεί θα φανεί αν θα νιώσει ανάταση όταν τα παίζει ή θα πρέπει να πιεί 7 φιάλες...νέφτι για να τα αντέξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζοντας τις απαντήσεις των φορουμιτών παρατήρησα πως το τοπικ αυτό ΠΡΕΠΕΙ να μετονομαστει σε <<Γιατι ειναι ΝΤΡΟΠΗ να παιζεις Σκυλάδικα>> και οχι Λαικά ,γιατί δεν νομίζω ποτέ κάποιος να μην συγκινήθηκε με κάποιο κομμάτι απο αυτό το μουσικό πεδίο,και ο τομέςας αυτός είναι πιο υγιής απο άλλους κλάδους.Ήμαρτον....

ντροπή είναι το να πουλάς το νέο triton studio με ΤΗΝ ποιότητα ήχων για ενα Gem των 1000 πρπ ευρώ επειδή δεν εχει τον σκυλοήχο που θές.. .(το έχω δεί το περιστατικό αυτό...ο τύπος για πολλές κλωτσιές...)....ντροπή είναι το να βάζεις τέζα τα πρίμα στον Solitaire μετά απο κανά δυο octaver στο τέρμα..ντροπή είναι το να πιάνουν τη κάψα του μικροφώνου σαν να κρατούν ενα καναρίνι κ φοβούνται μη τους φύγει...

Δεν μπορώ να πώ πως είναι ντροπή το υπόλοιπο τμήμα του "νέου Σκυλάδικου¨καθ'ότι δικά τους γούστα και στο κάτω κάτω η δουλειά δεν είναι ντροπή..(άσε που είναι και ποιο καλοπληρωμένη απο άλλες δουλειές κ με μεγαλύτερο συντελεστή απόσβεσης εξοπλισμού )....Ελλάδα είμαστε και προσπαθούμε να εκσυχρονιστούμε....(εγώ προσπαθώ τουλάχιστον.. :D )

 

 

ντροπή είναι να παίζεις μόνο σκυλάδικα και να μην δέχεσαι την προσωπική μουσική εξελιξή σου,παραδεχόμενος το μοτο ¨¨Εγώ είμαι σκυλάς¨

εγώ τουλ. είμαι ενας σκεπτόμενος κ κυνικός σκυλάς :x οδηγούμενος προς μία όποια μουσική ολοκλήρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ειναι ντροπη η οχι?

 

ναι ντροπη αν 1. δεν ειναι η μουσικη που γουσταρεις

2. αν το κανεις απο αναγκη οποτε ντροπιαζεις τον

εαυτο σου και τα αυτακια σου

 

δεν ειναι ντροπη αν σιου αρεσουν απλα και νοιωθεις οτι υπηρετεις τη "σωστη" κατ εσενα μουσικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντροπή δεν είναι να παίζεις λαϊκά.

Ντροπή είναι ο τρόπος που παίζουν τα λαϊκά. (20.000 λεύγες βάθος και delay αλα Grand Canyon)

Και δεν φταίνε πάντα οι μουσικοί. Φταίνε και οι σκυλο-μαγαζάτορες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk, διαφωνώ... αν όλα τα κανάλια προβάλανε καλλιτέχνες jazz, οι 9.5 στους 10 ραδιοσταθμούς παίζαν αποκλειστικά τζαζ, αν όλες οι ταινίες και τα σήριαλ της Ελλάδας σου "περνούσαν" ότι είσαι σωστός αν πας στο τζαζάδικο (όπως λέμε σκυλάδικο)... τότε ΝΑΙ, όλη η Ελλάδα θα άκουγε τζαζ!!!

 

Επιμένω ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ γιατί πολύ απλά ουδεμία σχέση έχει με την ψυχοσύνθεση του Ελληνα,και ειδικότερα η jazz λόγω του ότι εκ φύσεως είναι "δύσκολη" μουσική (ακόμα και στην Αμερική έχει σχετικά μικρό κοινό παρόλο που υποστηρίζεται πολύ και τηλεοπτικά και ραδιοφωνικά) δεν υπάρχει περίπτωση (ειδικά τα νεώτερα ειδη τα οποία είναι και πιό ελιτίστικα) να γίνει mainstream μουσική.

Ακόμα και στην ΙΑΠΩΝΙΑ που η jazz είναι δημοφιλέστερη απο παντού και πάλι πίσω απο την rock είναι.

 

 

Όσο αφορά το ερώτημα περί ντροπής για τα λαικά, έχω να πω πως κανονικά θα έπρεπε να ντρέπεται όποιος παίζει μουσική, και από κάτω ο κόσμος τρώει μπριζόλες, πέρδεται και γίνεται σταφίδα από τις μπόμπες.

 

αυτό γίνεται σε ΟΛΑ τα είδη μουσικής που παίζονται σε "καθιστικά" μέρη όπου υπάρχει και φαγητό.

 

Εχω πάει στο Blues CLUB του BB.KING και εκεί οι θαμώνες χλαπακιάζουν παϊδάκια και κατεβάζουν μπύρες !

Το ίδιο και σε πολλά εκπληκτικά country joints,το 86 είχα δει στη Florida τον θεό JOHNY CASH σε ενα saloon-bar&gril και δεν τον είδα να ενοχλείται που απο κάτω έτρωγαν τεράστια t bone steaks!

Το ίδιο συμβαίνει (και πάντα συνέβαινε) και στα πανηγύρια μας,το αρνι στη σούβλα δεν επιρέασε ποτέ το κλαρίνο του Χαλκιά ή τη φωνάρα του Aϊδονίδη.... :lol:

Αλλωστε και ο Τσιτσάνης και η Μπέλλου σε τέτοια μαγαζιά έπαιζαν,κάθε εποχή βέβαια έχει και τα Trend της,τότε εσπαγαν πιάτα τώρα ανεβαίνουν στα τραπεζια...ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΤΕ ΕΠΑΙΖΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΑΪΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ !

 

btw ο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ δεν έχει πει μόνο το "Παντρεμένοι κι οι δυό" (το οποίο έτσι κια αλλοιώς είναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανώτερο απο το ΥΠΟΦΕΡΩ τής ΒΑΝΔΗ :lol: ) έχει πεί και ΠΟΛΛΑ εκπληκτικά τραγούδια,μπορει να μην σου αρέσει το είδος αλλα δεν είναι όλα τα λαϊκα για πέταμα...

(παρεμπιπτόντως πριν απο μερικά χρόνια είχα την τύχη να παω με τους μουσικούς του BRUCE SPRINGSTEEN (τώρα πώς μη ρωτάς :wink: ) ,όταν είχε παίξει στο ΟΑΚΑ,στο Χριστοδουλόπουλο και οι τύποι είχαν ΠΑΘΕΙ ΠΛΑΚΑ με τον Μάκη και τους μουσικούς του,ΣΑΛΕΑΣ,ΖΕΡΒΑΣ και τους αυτοσχεδιασμούς τους,αλλα και με τη συμμετοχή του κόσμου....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μην κρυβομαστε , μεγαλοι πολεμιστες ειμαστε ,

η λεξη "λαικα" ειναι ενα ωραιο καμουφλαζ στη λεξη

σκυλαδικα . το σκυλαδικο ειναι για καψιμο . και για μενα

και οσοι μουσικοι συμβαλλουν σε αυτο , ειναι επισης για καψιμο .

να το δουμε απο μουσικης πλευρας θελετε , απο πολιτιστικης , κοινωνικης , ηθικης , ψυχαγωγικης , οικονομικης , καλλιτεχνικης , δεοντολογικης , απο ποια θελετε ??

υπαρχει στιχος σοβαρος , υπαρχει ποιοτητα συνθεσης , υπαρχει μουσικο ενδιαφερον και ενδιαφεροντα νεα ακουσματα , υπαρχουν φωνες , υπαρχει ποιοτητα στον χωρο οπου πρεπει να παρεβρεθεις για να παρακολουθησεις αυτα τα μοναδικα "θεαματα" , υπαρχει ηθος σεβασμος και αξιοπρεπεια απο το κοινο αυτες τις στιγμες της "live δημιουργιας " , υπαρχει τελικα πολιτισμος ?? η διασκεδαση σαν εννοια δεν πρεπει δικαιολογει την χυδαιοτητα , την υπερβολη , το παραλογισμο και την ελλειψη σοβαροτητας .

μην τρελαθουμε τελειως .μην θεωρουμε "μουσικη" οτι μας επιβαλει το κατεστημενο , το star system , οι γονεις μας ισως , τα μμε κατα κορον , τα γουστα της γκομενας , το "glamour life style " η καθολου ποιοτικη εποχη και χωρα που ζουμε και αναπνεουμε.

α !! ας φροντισουν καποτε οι εμπνευστες του οπισθιου και οι στιχουργοι μελισσουργοι να μαθουν να προφερουν και να χρησιμοποιουν σωστα την ελληνικη γλωσσα .

ισως η λεξη ντροπη τελικα να ειναι πολυ λιγη για ολους αυτους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α !! ας φροντισουν καποτε οι εμπνευστες του οπισθιου και οι στιχουργοι μελισσουργοι να μαθουν να προφερουν και να χρησιμοποιουν σωστα την ελληνικη γλωσσα .

ισως η λεξη ντροπη τελικα να ειναι πολυ λιγη για ολους αυτους .

 

 

Σωστός!

 

Αλλά πώς γίνεται τα σκυλοτράγουδα να έχουν τόσο μεγάλη απήχηση στην ελληνική κοινωνία;Μια φορά στη ζωή μου που βρεθηκα σε σκυλάδικο (και τελευταία για τα επόμενα 2000χρόνια-ας όψεται το ότι έκανα χάρη σε κάποιον που είχε γενέθλια) απόρησα με το πόσο πολύ γούσταρε ο κόσμος ακούγοντας $#!$τράγουδα γ' κατηγορίας από άθλιο τραγουδιστή (επαρχικό σκυλάδικο γαρ).

 

Έβλεπα κόσμο να διασκεδάζει με την ψυχή του-όχι αστεία!Πώς διάολο γίνεται αυτό;Γιατί μόνο τα δικά μου έντερα γύρισαν ανάποδα από αηδία;Φταίει μόνο η υπερπροβολή από τα ΜΜΕ;Η έλλειψη μουσική παιδείας;Τα ποτά που τους δίνουν;Ή μήπως φταίνε αυτά τα καταραμένα τα γονίδια της "ελληνικής ψυχής";

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου