Προς το περιεχόμενο

Γιατί είναι ντροπή να παίζεις λαϊκά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Η πλειοψηφία (67%) ψήφισε Ναι... Είναι ντροπή να παίζεις λαϊκά!

 

Μήπως κάποιος μουσικός που το κάνει και ντρέπεται ή που δεν το κάνει για να μην ντραπεί, μπορεί να εξηγήσει γιατί?

 

*Σημείωση: Θα ήταν σωστό να ληφθούν υπ'όψη και οι παρακάτω παράμετροι.Απ' όσους παίζουν υπάρχουν:

  • α.αυτοί που παίζουν από επάγγελμα

  • β.αυτοί που γουστάρουν να τα παίζουν/συνθέτουν γιατί τους αρέσει το είδος

 

*Υποσημείωση:

  • α.Γιατί είναι η δουλειά ντροπή?

  • β.Γιατί π.χ. (μουσικά μιλάω πάντα) είναι πιό "εντάξει" να παίζουμε ροκ 4/4 12μετρα (I-IV-V), αντί 9/8 χιτζάζ?

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχήν έχει σημασία να ορίσουμε τι εννούμε λέγοντας "παίζω λαικά".

Εννοούμε ότι μας αρέσει η λαική μουσική και δεν "φοβόμαστε" να παίξουμε λαικά κομμάτια?

(οπότε θα πώ ότι ΔΕΝ είναι ντροπή,γιατί εμένα προσωπικά τα λαικά μου αρέσουν πάρα πολύ,βέβαια και εδω πέφτει πολύ συζήτηση για το τι είναι λαικό και τι όχι,πχ.ο ΤΕΡΛΕΓΚΑΣ και ο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ για εμένα ΕΙΝΑΙ λαικό,η ΒΙΣΥ & η ΒΑΝΔΗ ΔΕΝ είναι!!)

 

Αν όμως εννοούμε "παίζω λαικά" την ενασχόληση μας με τα σκυλομάγαζα θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με ότι είπε ο Feather.

 

Το τραγικό είναι ότι πολλοί "σκύλοι" τραγουδιστές (μιλάς εκ πείρας γιατί έχω δουλεψει ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΑ μαζί τους ή έχει τύχει να τους γνωρίσω στο στούντιο) είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ταλαντούχοι (ειδικοτερα κάποιοι της παλαιάς φρουράς) ασύληπτοι τραγουδιστές και εκπληκτικοί ΑΝΘΡΩΠΟΙ (με κεφαλαίο Α)...

 

είχα την τύχη να γνωρίσω απο κοντά κάποια μεγάλα ονόματα (δυστυχώς και πάλι της "παλαιάς φρουράς..) και έπαθα την πλάκα μου απο το ήθος,το ανοιχτό μυαλό τους και την καλοσύνη τους)

 

αρα χίλιες φορες να συνεργαστώ μαζί τους παρά με κάποιον ξυνισμένο και ανασφαλή "ποιοτικό"....καλλιτέχνη

 

(ήμουν πχ. παρόν σε μια απο τις τελευταίες ηχογραφήσεις του ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ και το τι φάση γινοταν στο στούντιο δεν περιγράφεται..ασε που κοντεψαμε να πάθουμε εγκεφαλικό με το τι έκανε με τη φωνή του ο θεός.. :lol: )

 

Το μεγαλύτερο λάθος πάντως είναι να τους ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ.

 

Για παράδειγμα αλλιώς υπηρετεί το λαικό τραγούδι η ΠΙΤΣΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ και ο ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΤΕΡΖΗΣ και αλλοιώς η ΠΕΓΚΥ ΖΗΝΑ και ο ΝΙΝΟ:?

 

όπως και ,παλι εκ πείρας μιλάω,έχω γνωρίσει πολλούς "εντεχνους" με πολύ πιό σκυλάδικη νεοτροπία (συγκεκαλυμένη βέβαια) από πολλούς "σκύλους" ....

 

Μουσικά πάντως το λαικό τραγούδι είναι πανέμορφο και πολύ ενδιαφέρον...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την ταπεινή μου άποψη,κανείς δεν θα πρεπε να ντρέπεται για αυτά που παίζει ή συνθέτει,αρκεί να το κάνει επειδή του αρέσει.

 

Ακόμη και αυτοί που ασχολούνται με τη λαϊκοπόπ καλά κάνουν και ασχολούνται αν κάτι τέτοιο τους αρέσει.Το πρόβλημα αρχίζει όταν οι συνθέτες κατακλέβουν άλλους συναδέλφους τους (ονόματα δεν λέμε,από Φ αρχίζουν) και όταν εμπλέκονται όλα τα άλλα παρελκόμενα που εκφράζουν τη στάση κάποιων ανθρώπων απέναντι στη μουσική (βλέπε τον κατάλογο του feather).

 

Καθαρά από μουσική άποψη (μακριά από σκυλάδικα,μπράβους και άλλα εμετικά),ο καθένας ασχολείται με ότι γουστάρει!Είτε αυτό είναι γνήσιο λαϊκό είτε χαζο-λαϊκοπόπ είτε ο,τιδήποτε άλλο.

 

Υπάρχει μια περίπτωση ο διαζωρισμός που προσπαθώ να κάνω μεταξύ μουσικής και attitude (που λέμε στο χωριό μου...) να είναι λαθασμένος.Απόψεις δεκτές!

 

Υ.Γ. Θα μου εξηγήσει κάποιος ποια η καλλιτεχνική διαφορά μεταξύ των τραγουδιών των motorhead και αυτών που τραγουδάει η Πέγκυ Ζήνα;Και μένα μ' αρέσουν πιο πολύ οι Motorhead,αλλά από κει και πέρα;;

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου εξηγήσει κάποιος ποια η καλλιτεχνική διαφορά μεταξύ των τραγουδιών των motorhead και αυτών που τραγουδάει η Πέγκυ Ζήνα;Και μένα μ' αρέσουν πιο πολύ οι Motorhead,αλλά από κει και πέρα;;

 

αυτό που δεν μπορουν να κατανοήσουν οι Ελληνες "ροκάδες" είναι ότι για τον ΜΕΣΟ Αμερικάνο ,Αγγλο ουσιαστικά δεν υπάρχει καμμία διαφορά!

 

Η ροκ μουσική είναι η "καθημερινή" και ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ λαική μουσική τους.'Οπως στα Ελληνικά σουβλατζίδικα ακούγεται στο background ο Σφακιανάκης έτσι και στα εγγλέζικα fish & chips ακούγονται στο background oι OASIS.

 

Η να το πω αλλοιώς ο εξνηντάχρονος θείος μου που γεννήθηκε και ζεί στην Αμερική ακούει ΒΟΒ DYLAN o άλλος επίσης εξηντάχρονος θειος μου που ζει και γεννηθηκε στην Ελλάδα ακούει Καζαντζίδη..

 

Τι να κάνουμε δηλαδή,στην Ελλάδα ζούμε και η πιό δημοφιλής μουσική είναι και πάντα θα είναι τα λαικά (με τη μια μορφή ή την άλλη).....

 

Οταν ο μέσος Ελληνας (και δεν μιλάω για εμάς στο forum γιατί εμείς ασχολουμαστε νυχθημερόν με τη μουσικη) θέλει να διασκεδάσει με μουσική συνηθως θα ακούσει λαικά (μια προσεκτική ακρόαση του τι βγαίνει απο τα στέρεο των αυτοκινήτων στα φανάρια θα το επιβεβαιώσει...).

 

Η μόνη διαφορά είναι ότι ο γραβατωμένος τύπος που οδηγάει το καινούργιο του Golf και έχει αράξει δίπλα σου στο φανάρι στην Ελλάδα ακούει Πέγκυ Ζήνα ενώ στην Αγγλία ακούει Deep Purple.

 

εξάλλου το λέει και η λέξη ΛΑΙΚΑ=POPULAR δηλ. ΠΟΠ!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους ΑΓΓΛΟΣΑΞΩΝΕΣ δεν υπάρχει απολύτως καμμία διαφορά η ροκ έτσι κι αλλιώς είναι super popular!

 

(αν και μουσικολογικά με τον όρο pop πολλές φορές αναφέρονται σε πιο ελαφρύ ροκ,πχ.οι STONES είναι ροκ ενω οι BEATLES ποπ,αλλα και πάλι η ουσία είναι ΙΔΙΑ)

 

ΓΕΝΙΚΑ ΕΞΩ ΔΕΝ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ "ΕΤΙΚΕΤΕΣ" ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΟΠΩΣ ΕΔΩ.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλο το σεβασμό στην παρέα (δεν είμαι μουσικός κατ' επάγγελμα), θα επισημάνω ότι όλες οι μουσικές ξεκινάνε σα λαϊκές μουσικές. Όμως από εκεί και πέρα ανοίγονται διάφοροι δρόμοι. Η ελληνική λαϊκή μουσική επέλεξε (και καθημερινά επιλέγει) το δρόμο της τελμάτωσης (όσον αφορά το μουσικό περιεχόμενο) και της παρακμής (όσον αφορά τη κοινωνική της λειτουργικότητα). Σαν μουσικό είδος είναι προ πολλού ανίκανη να μιλήσει για οτιδήποτε εκτός από τον έρωτα - όπως τον φαντάζεται ο μέσος έλληνας αστός. Ο Καζαντζίδης είχε συναίσθηση αυτής της κατάστασης (όπως και τον προβλημάτων με τους επιχειρηματίες-γκάγκστερς που καπέλωσαν την όλη υπόθεση για να βγάλουν χρήματα) και για αυτό τα είχε παρατήσει όλα για πολύ-πολύ καιρό. Είχε μάλιστα μιλήσει για αυτά τα πράγματα σε συνεντεύξεις, ώστε να τα ξέρουν όλοι.

 

Στην Αγγλία και την Αμερική (και όχι μόνο) οι λαϊκές μουσικές δεν αυτοπεριορίζονται. Και εκεί υπάρχει η φρίκη - βλέπε το υλικό της Beyonce ή της Britney Spears, αλλά επίσης υπάρχει διάθεση για έρευνα σε κάθε επίπεδο: στιχουργικό, μουσικολογικό, ύφος, πρακτική επικοινωνίας με το κοινό, πολιτική τοποθέτηση κλπ. Ανάλογα με το που πάει η βάρκα, προκύπτουν οι Beatles, ο Dylan, οι Stones και πολλοί άλλοι.

 

Θέλουμε να λέμε ότι τα αποτελέσματα αυτών των αναζητήσεων είναι η λαϊκή μουσική του αμερικανού; Ας το λέμε (παρ' ότι δεν είναι ακριβές, οι αμερικάνοι είναι διάφορες φυλές και καθεμία έχει τις δικές της λαϊκές μουσικές), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει τεράστια διαφορα ποιότητας ανάμεσα στην ελληνική λαϊκή μουσική και τη λαϊκή μουσική εκείνων.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω απόλυτα με ότι λές.Και σίγουρα αθριστικά η σύγχρονη Αμερικάνικη μουσική είναι ΠΟΛΥ πιο ενδιαφέρουσα και πολύ καλύτερη σε όλα τα επίπεδα (αισθητική,παραγωγή,σύνθεση,ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ κτλ)

 

και σίγουρα η σύγχρονη ελληνική μουσική έχει φτάσει στο χαμηλότερο επίπεδο που ήταν ποτέ (από τη μία "δήθεν" και αναιμικό "έντεχνο¨ και από την άλλη...ΚΑΛΟΜΟΙΡΑ..) :cry:

 

Το ελληνικό αξίωμα που διέπει την ζωή στη χώρα μας τα τελευταία 20 χρόνια είναι άλλωστε το ΠΑΝ ΜΕΤΡΙΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ! μη το ξεχνάμε αυτό...

 

και αυτό διέπει και το σύνολο της παραγόμενης τέχνης στην Ελλάδα η οποία τα τελευταία 20-30 χρόνια ουσιαστικά παράγει μετριότητες (αλλο αν παρουσιάζονται σαν αριστουργήματα απο τους αιωνια και αδικαιολογητα ελληνοκεντρικούς "ημέτερους" :cry: )

 

γιατί έχουμε τηλεόραση,σινεμά ,λογοτεχνία η θέατρο της προκοπής??

(και δεν μιλάμε για τις ελάχιστες εξαιρέσεις..)

 

κάτι πολύ σημαντικό είναι και το γεγονός ότι σε μια χώρα όπως οι ΗΠΑ υπάρχει χώρος για ΟΛΟΥΣ (ακόμα και οι εναλλακτικοί μπορούν να βρούν κοινό για να τους στηρίξει...)

π.χ ενας καλλιτέχνης όπως ο Nick Cave ζει ανετότατα στο εξωτερικό φαντάζεσαι αν ήταν Ελληνας τι θα μπορούσε να κάνει?..

αλλο να απευθύνεσαι σε 10 εκ κι άλλο σε 300...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα παλι σε κουβεντα για ταμπελες παει το πραγμα!!

 

κατ εμε οτι πουλαει ειτε ειναι καινουργιο (πχ Britney Spears) ειτε παλιο

(η 100η επανεκδοση του πρωτου lp απο Doors) ειναι ποπ=popular = δημοφιλες.

 

Το ποπ δεν ειναι ειδος μουσικης, ειναι προσδιορισμος της αποδοχης του κοσμου.

 

στην ελλαδα και το λαικο και το ραπ και το ροκ και ολα τα αλλα μπορουν νε γινουν ποπ.

 

το θεμα ειναι ποιος το καθοριζει αυτο?

 

ο εμπορος?

 

η εταιρεια?

 

ο παραγωγος?

 

ο συνθετης?

 

οι περιστασεις ατομικες και κοινωνικες?

 

 

και συμφωνω στο οτι αν ολα τα ειδη προσεφεραν επιβιωση σε ολους τους μουσικους τοτε και το ερωτημα του yameth θα ηταν ατοπο γιατι κανεις δεν θα ασχολουνταν με αυτο το θεμα και ολοι θα ειμασταν ευχαριστημενοι.

 

το οτι τιθεται θεμα τετοιο ομολογειται μια ενοχη του λαικου τραγουδιου που με αθεμιτες μεθοδους εχει παρει τη μεριδα το λεοντως και για αυτο ολοι οι μουσικοι για να επιβιωσουν ασχετα με το τι ακουνε καταληγουν να εχουν ονειρο ζωης μια θεση σε καλη λαικη /σκυλαδικη ορχηστρα.

 

κανεις δεν αφησε ελευθερη την επιλογη της μουσικης ταυτοτητας του κοινου. αμφιβαλετε οτι η ελλαδα θα μπορουσε να ειναι μια χωρα που θαα μπορουσε να ακουει μονο Τζαζ πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου