Προς το περιεχόμενο

Γιατί είναι ντροπή να παίζεις λαϊκά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλε Gangster όπως έλεγε και ο παπούς μου,κάθε άνθρωπος (και συνεπώς κάθε λαός) παίρνει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που του αξιζει...

αυτοί είναι οι Ελληνες ΑΥΤΟ τους αξίζει :cry:

απο εκεί και πέρα όπως λένε και τα Αμερικανάκια everybody for himself!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε Superfunk, ο παπούς σου ήταν μάλλον ακριβολόγος, ας μην παρερμηνεύουμε τα λόγια του. Αν υπάρχει κάποιο είδος εθνικής κατάρας που καταδικάζει τον έλληνα να ακούει, να παίζει και να ρεύεται λαϊκά τραγούδια, τότε ο καθένας από εμάς (σαν άτομο) δεν είναι αναγκαστικά δέσμιος αυτής της κατάρας, αλλά έχει τη δυνατότητα να ξεφύγει από τον μέσο όρο.

 

Αν μαζευτούν κάποια στιγμή αρκετοί με καλό γούστο, παιδεία και όρεξη για δουλειά, τότε θα έρθει η ημέρα όπου πλέον η "κατάρα" δεν θα έχει καμία δύναμη. Μια και το θέμα του thread είναι η ντροπή, νομίζω ότι ντροπή είναι να παραιτείται κανείς οικειοθελώς από αυτή τη προοπτική βελτίωσης και να θεωρεί ότι η σημερινή κατάσταση είναι η καλύτερη δυνατή. Αξίζουμε κάτι καλύτερο, και είμαστε υποχρεωμένοι να το θυμόμαστε και να το θυμίζουμε και στους άλλους, όσο πιο συχνά γίνεται.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α !! ας φροντισουν καποτε οι εμπνευστες του οπισθιου και οι στιχουργοι μελισσουργοι να μαθουν να προφερουν και να χρησιμοποιουν σωστα την ελληνικη γλωσσα .

ισως η λεξη ντροπη τελικα να ειναι πολυ λιγη για ολους αυτους .

 

 

Σωστός!

 

Αλλά πώς γίνεται τα σκυλοτράγουδα να έχουν τόσο μεγάλη απήχηση στην ελληνική κοινωνία;Μια φορά στη ζωή μου που βρεθηκα σε σκυλάδικο (και τελευταία για τα επόμενα 2000χρόνια-ας όψεται το ότι έκανα χάρη σε κάποιον που είχε γενέθλια) απόρησα με το πόσο πολύ γούσταρε ο κόσμος ακούγοντας $#!$τράγουδα γ' κατηγορίας από άθλιο τραγουδιστή (επαρχικό σκυλάδικο γαρ).

 

Έβλεπα κόσμο να διασκεδάζει με την ψυχή του-όχι αστεία!Πώς διάολο γίνεται αυτό;Γιατί μόνο τα δικά μου έντερα γύρισαν ανάποδα από αηδία;Φταίει μόνο η υπερπροβολή από τα ΜΜΕ;Η έλλειψη μουσική παιδείας;Τα ποτά που τους δίνουν;Ή μήπως φταίνε αυτά τα καταραμένα τα γονίδια της "ελληνικής ψυχής";

 

γενναιε πολεμιστη φταιει μονο ενα πραμα . η ελλειψη σεβασμου .

για το δημιουργημα και το προιον του , ο δημιουργος ή ο παραγωγος , πρεπει να νιωθει και να αισθανεται υπευθυνος και υπολογος πρωτα απεναντι στον εαυτο του , και μετα στους ακροατες του , για αυτο που τους προσφερει να ακουσουνε .

θα θυμισω κατι που ειχα πει και παλιοτερα . σε μια συνεντευξη του ο αλκινοος ειχε πει : " οταν μια νοικοκυρα στην κουζινα της ακουει στο ραδιοφωνακι ενα τραγουδι μου με το παραθυρο της ανοιχτο , και εκεινη την στιγμη τυγχανει να παιζουν στην αυλη απεξω μικρα παιδια , ειμαι και αισθανομαι τρομερα υπευθυνος για αυτο που ακουνε εκεινη την στιγμη τα παιδια απο μενα " .

απλα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο τζαζ το ειπα για παραδειγμα...θα μπορουσα να πω "Μια Ελλαδα Ροκ!!!"

 

Σκυλαδικο και λαικο ειναι σημερα ενα και το αυτο

 

οπως και ο καιρος και η μεζερια αυτων που την ακουνε ειναι μια και η αυτη

 

ακομα και το "εντεχνο λαικο" ειναι ιδιο με το "εντεχνο σκυλαδικο"

 

Αλλα αυτα ειναι προσωπικες αποψεις. Μη κρινουμε γενικα τα ειδη κατα πως μας βολευει!!

 

μακαρι να μπορουσαμε να βρουμε ενα site φτιαγμενο απο τους λαικο-σκυλους και να βλεπαμε πως αναφερονται στη τζαζ ροκ ποπ!!!

 

το ερωτημα του yameth ειναι πιο πολυ πιστευω γυρω απο το θεμα του επαγγελματικου προσανατολισμου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά.... άλλο λαικό και άλλο σκυλάδικο......

δύο τελείως διαφορετικά πεδία...

 

ΟΧΙ,ΟΧΙ,ΟΧΙ!

 

Για αυτό και εγώ θα πάω το απόγευμα να κόψω ξύλα ώστε να αναψω φωτιά και να τούς ΚΑΨΟΥΜΕ όλους αυτούς που τολμάνε και ακούνε λαϊκά!! :?

 

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΘΑΡΣΗ! :D

 

Κάτι ήξερε ο Μεταξάς που σαν ΓΝΗΣΙΟΣ Ελλην τα απαγόρευε! :D 8O

 

Πατρίς-θρησκεία-οικογένεια κύριοι! :D

 

Εξάλου μη ξεχνάμε και τις ρίζες μας!στο χωριό μου εμένα ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ John Coltrane ακούγανε... :D

Αλλα μετά ηρθαν αυτοί οι αλλόθρησκοι με τα τσιφτετέλια τους και τα μπουζούκια τους!!

 

Επανάσταση λοιπόν κύριοι και εθνική ανάταση μέσω της "ποιοτικής" μουσικής! 8O

 

Οχι παιζουμε... :D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία αυτή η παρέμβαση σε σχέση με τον Μεταξά - άλλωστε σε λίγες μέρες γιορτάζουμε και την επέτειο του ΟΧΙ. O Superfunk θίγει το θέμα της στάσης που τήρησαν οι κατά καιρούς πολιτικές εξουσίες απέναντι στο λαϊκό (...εμμμ, σκυλάδικο ήθελα να πω) τραγούδι. Εγώ βέβαια ήμουν πολύ μικρός την περίοδο του Μεταξά, αλλά ας δούμε ποια είναι η στάση πιο πρόσφατων κυβερνήσεων απέναντι στο φαινόμενο. Ποια είναι; Το υποστηρίζουν απολύτως. Με δημόσιες εμφανίσεις τους σε τέτοιους χώρους, με προνομιακή μεταχείριση των ιδιοκτητών "κέντρων διασκέδασης" όσον αφορά τις φορολογικές τους εκκρεμότητες και τις όποιες παραβάσεις τους, με την εξασφάλιση νομικού πλαισίου που καθιστά εφικτή τη λειτουργία τους χωρίς ουσιαστικό ποιοτικό έλεγχο για τα ποτά, τη τροφή, τον ήχο κλπ.

 

Γιατί άραγε; Μηπως γιατί είναι βολικότερο να έχουν τους πολίτες να αναρρωτιούνται που πήγε "το μωρό" και πόσο κάνει το "Gucci φόρεμα" από το να αναρρωτιούνται γιατί τα πάντα στην Ελλάδα είναι ακριβότερα από ότι στη Γερμανία (π.χ.); Η ακρόαση καλύτερης μουσικής οδηγεί σταδιακά τον άνθρωπο σε μία κατάσταση όπου δεν είναι πρόθυμος να μασάει το κουτόχορτο που του σερβίρουν τα τηλεοπτικά κανάλια, άρα σιγά-σιγά μπορεί να τον οδηγήσουν σε μία κατάσταση όπου να θέλει πραγματικές και ουσιαστικές βελτιώσεις στην καθημερινή του ζωή.

 

Επί τη ευκαιρία, το "Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια" ήταν μότο του Παπαδόπουλου, όχι του Μεταξά. Ο Παπαδόπουλος ήταν επίσης υπέρ του λαϊκού τραγουδιού και (κυρίως) υπέρ της παρακολούθησης ποδοσφαιρικών αγώνων (άλλη εξευγενισμένη δραστηριότητα στην ελληνική κοινωνία). Πάντως, αν ξεκινήσει ένα thread με τίτλο "Ποιος είπε πραγματικά το ΟΧΙ", μάλλον θα γελάσουμε πολύ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το να αναρρωτιούνται γιατί τα πάντα στην Ελλάδα είναι ακριβότερα από ότι στη Γερμανία (π.χ.)

 

ΓΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ!Μόνο απο τη Γερμανία?εδω καταντήσαμε να πηγαίνουμε στο Λονδίνο για ΦΘΗΝΕΣ διακοπές!!

 

Φυσικά και το πατρίς-θρησκεία-οικογένεια ήταν του Παπαδόπουλου (αν και ο ίδιος προτιμούσε τα τσαμικα και όχι τα λαϊκα :D )

 

Πάντως γενικά αναφερόμουν στο "εξευρωπαϊσμό" και "ποιοτικισμό" που ,ευτυχώς, αποτυχημένα επιχειρήθηκε απο πολλά "καθεστώτα" (εκλεγμένα και μη...) που γράπωσαν την Ελλάδα απο το σβέρκο...

 

Ας σοβαρευτούμε λοιπόν ,η Ελληνική μουσική πραγματικότητα είναι αυτή που είναι από εκεί και πέρα κάνουμε ο καθένας τίς επιλογές του ,άλλοι με λιγότερα και άλλοι με περισσότερα κολλήματα.

 

Πάντως το να ειμαστε απόλυτοι και να οδηγούμαστε από μια λογική ''KILL THEM ALL SHORT THEM OUT LATER..." δεν είναι και ότι καλύτερο :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνήσιο λαϊκό τραγούδι δεν πρέπει να το ισοπεδόνουμε και να το ταυτίζουμε με το σκυλάδικο καθότι έχουν γίνει πολλοί αγώνες για την διάσωση του από ανθρώπους με πολλή αγάπη γι αυτό, που δεν έκαναν τα χατηρια στις δισκογραφικές εταιρίες και δεν το μπαστάρδεψαν στις ενορχηστρώσεις, είναι άνθρωποι που συχαίνονται τα μαϊμουδάκια που ανεβαίνουν στα τραπέζια και στα κολοσκυλάδικα.

Πρίν ένα μήνα πάλι καλά τίμησαν τον δάσκαλο Θεόδωρο Δερβενιώτη για την προσφορά του στο ελληνικό λαϊκό τραγούδι.

Παρότι που δεν είμαι λάτρης του λαϊκού τραγουδιού το σέβομαι όπως και όλη την μουσική μας παράδοση και πιστεύω ότι πάμε παρακάτω κρατώντας τα καλά ακούσματα και πετώντας τα άχρηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι που δεν είμαι λάτρης του λαϊκού τραγουδιού το σέβομαι όπως και όλη την μουσική μας παράδοση και πιστεύω ότι πάμε παρακάτω κρατώντας τα καλά ακούσματα και πετώντας τα άχρηστα.

 

Σωστό και αυτό!Μάλλον πρέπει να είμαστε αρκετά ανοικτόμυαλοι και να μένουμε μακρυά από αφορισμούς,ώστε να ανακαλύπτουμε τα θετικά σημεία που υπάρχουν,ακόμα και σε είδη όπου βασιλεύει η πλέμπα.Δε μπορεί να μην υπάρχουν....Ίσως να είναι λίγα,αλλά όλο και κάτι θα έχουν να μας προσφέρουν.

 

Τα υπόλοιπα,πάλι τα κρατάμε,αλλά σαν παραδείγματα προς αποφυγείν...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου