Προς το περιεχόμενο

TAO Guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν θα αγόραζα μια τέτοια κιθάρα.

 

ΑΛΛΑ θεωρώ πως όσοι τις αγοράζουν δεν τις αγοράζουν για το τι αυτές οι κιθάρες θα δώσουν στους άλλους, στο ακροατήριο, στο Youtube π.χ. για τον ήχο (που αν βγάλεις το φορμάρισμα των αυτιών μας είναι και λίγο υποκειμενικό θέμα), την εμφάνιση κτλ.

 

Τις αγοράζουν για αυτό που θα πάρουν οι ίδιοι. Παίξιμο, άνεση, ευκολία, ήχος στα δικά τους αυτιά, αφή, μυρωδιά, εικόνα, ικανοποίηση gas, self-image πίσω από αυτή την κιθάρα κτλ.

 

Οπότε ένα βίντεο είναι για μένα ένας εντελώς λάθος παρουσίασης αυτής της καταναλωτικής ανάγκης.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ένα βίντεο είναι για μένα ένας εντελώς λάθος παρουσίασης αυτής της καταναλωτικής ανάγκης.

Οι φωτογραφίες όμως (και μάλιστα με τον συγκεκριμένο τρόπο και αισθητική φωτογράφισης) κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φωτογραφίες όμως (και μάλιστα με τον συγκεκριμένο τρόπο και αισθητική φωτογράφισης) κάνουν πολύ καλή δουλειά.

 

Ναι αλλά μόνο ως teaser.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι αλλά μόνο ως teaser.

 

Γιατί έχουν κάποια άλλη χρήση οι φωτογραφίες; Κράχτες είναι για να διερευνηθεί περαιτέρω από ενδιαφερόμενους.

 

Ούτε κι εγώ θα αγόραζα. Δεν με αποτρέπει από να τις θαυμάσω όμως! Αν μου κάναν και μία δώρο, θα χεζόμουν από χαρά, δεν το κρύβω. :D

 

Τις αγοράζουν για αυτό που θα πάρουν οι ίδιοι. Παίξιμο, άνεση, ευκολία, ήχος στα δικά τους αυτιά, αφή, μυρωδιά, εικόνα, ικανοποίηση gas, self-image πίσω από αυτή την κιθάρα κτλ.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Φάνη (εάν μου επιτρέπεις), σου εύχομαι μια τέτοια δώρο σε μια γιορτή σου.....Ας πούμε στα γενέθλιά σου......

 

Χαχα! Ευχαριστώ, αλλά δε γιορτάζω εγώ. Είναι η επέτειος έναρξης του φορολογικού μου κατήφορου που λέγεται ελεύθερο επάγγελμα ;D ;D ;D

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχουν κάποια άλλη χρήση οι φωτογραφίες; Κράχτες είναι για να διερευνηθεί περαιτέρω από ενδιαφερόμενους.

Για πες το στον Thomann... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι όμως, θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για πρωτοτυπία μέσω του fusion ( Λεσπολ σιλουέτα, strat pickup και control config, thinline αέρας - το headstock δεν μου μοιάζει για PRS). Kι όλα αυτά μαζί, μας κάνουν ένα elegant κιτς. Δεν είναι κάτι που το συναντάς συχνά.

 

Σε κάποιο review της κιθάρας του Gibbons πάντως, για να επιστρέψω στο θέμα, είχαν χαρακτηρίσει το design των TAO, αρκετά εύστοχα, φουτουριστικό ρετρό. Εγώ θα πρόσθετα ότι αντλούν στοιχεία, όπως πάμπολλες κιθάρες, από το χώρο του αυτοκινήτου και της μοτοσυκλέτας, κυρίως στις vintage μορφές τους, έχουν απόλυτη αίσθηση και σχεδιαστικά αλλά και εκτελεστικά, της διατήρησης της φόρμας μέσω της εμφανούς εναλλαγής ακμών-καμπυλών, που είναι φυσικά το Α και το Ω όσον αφορά το επίπεδο χειρισμού του ξύλου και παίζουν πάρα πολύ με αντιθέσεις σε σχήματα, χρώματα και υφές. (πχ ξύλο vs πλαστικό, μαύρο πορώδες ματ vs κόκκινο gloss, σφυρήλατο brass vs σατινέ έβενος, παραλληλόγραμμα ένθετα pickguard vs καμπύλες οργάνου κ.ο.κ.). Ακόμη και τα χρώματα που επιλέγουν να χρησιμοποιήσουν είναι ασυνήθιστα. Αρκετά εμφανή είναι και στοιχεία Ιαπωνικής αισθητικής. Έχει δωθεί η ίδια προσοχή στα σημαντικά ( χρώμα, design, layout, contours) και στα ασήμαντα ( side dots, hardware, ηλεκτρικά) και όλα δένουν ακολουθώντα τη θεματική που ορίζει κάθε συγκεκριμένο μοντέλο.

 

Λίγο ακόμη οφθαλμόλουτρο για να ξεπλυθούν τα μάτια από το ατόπημα του Ribekke. Sorry για την υπερβολική ανάλυση.

 

tao_guitars-3.png

the-tao-guitar.jpg?itok=1VU3wcLQ

tao19_zps5zie8qma.jpg

tumblr_npub8aurkL1texqglo5_1280.jpg

tumblr_npub8aurkL1texqglo3_1280.jpg

width=374 height=500https://static1.squarespace.com/static/53325370e4b02860094125d9/53326194e4b008227261f984/589014d6ebbd1a33c53229b0/1485837527632/Tao+Anish+2.jpg?format=500w[/img]

width=374 height=500https://static1.squarespace.com/static/53325370e4b02860094125d9/53326194e4b008227261f984/589014d6197aea6ab408e40c/1485837527443/Tao+Anish+1.jpg?format=500w[/img]

width=374 height=500https://static1.squarespace.com/static/53325370e4b02860094125d9/53326194e4b008227261f984/589014d73a04116aa6e80534/1485837527625/Tao+Anish+5.jpg?format=500w[/img]

Tao-Guitars-5.png

TaoGuitars.jpg

TAO-Guitars-2012-ElMirage04.jpg

 

η δεύτερη ειναι φτυστη μια "εργονομικη" κιθαρα που ηταν στις αγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω να γραψω τι μου θυμιζουν οι κιθάρες αυτές.  τουλάχιστον η παρουσίαση τους

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω να γραψω τι μου θυμιζουν οι κιθάρες αυτές.  τουλάχιστον η παρουσίαση τους

Γυναικεία εσώρουχα? ;D

Κοσμήματα?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου