Προς το περιεχόμενο

TAO Guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως για 18 χιλιάρικα θα περιμένα κάποιον άλλο κιθαρίστα στο βίντεο..

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πάντως για 18 χιλιάρικα θα περιμένα κάποιον άλλο κιθαρίστα στο βίντεο..

 

Για 18 χιλιάρικα θα περίμενα και κανα διαμέρισμα δώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ξέρω "άλλους" που  τα μισά τουλάχιστον απ'τα 18 (πάνω κάτω) χιλιάρικα που πουλάνε μερικά όργανα τους,  πάνε στο "όνομα βαρύ σαν ιστορία"... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πανέμορφες και με θαυμάσιο καθαρό σχεδόν ακουστικό ήχο.

Ο κιθαρίστας στο demo δυναμική περιοχή, ηχητική ισορροπία και sustain προσπαθεί να επιδείξει με το παίξιμο αυτό. Χάλια παραμόρφωση όμως ρε φίλε. It doesn't do justice που λένε κι οι κινέζοι.

Οι μαγνήτες για Lace alumitones μοιάζουν αλλά μάλλον Benedetti πρέπει να είναι.

 

*Τωρα το είδα: Σύμφωνα με τον κατασκευαστή, Custom wound Stephens Design pickups.(+700€).  :o Handmade pickup covers with black front grill rubber.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο άνθρωπος φτιάχνει hiend κιθάρες, ακριβώς με την κακώς εννοούμενη ερμηνεία του όρου hiend στη στεροφωνία πχ.

cost no matter

Κάπου εκεί το χάνω.

 

Δεν ξέρω αν ο κιθαρίστας ήταν είναι κάποιος σπουδαίος και αύριο θα πρέπει να παω να κρυφτώ σε μια τρύπα, αλλά νομίζω ότι ο σκηνοθέτης ήταν πολύ καλύτερος στη δουλειά του από αυτόν.

Εχω ακούσει 20άχρονα με χάρλευ μπέντον να πλασάρουν πολύ καλύτερα υλικό.

Να μην πούμε πχ για Mike Hermans που κάθε του νότα σου λέει "αγόρασέ με τώρα"

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ο άνθρωπος φτιάχνει hiend κιθάρες, ακριβώς με την κακώς εννοούμενη ερμηνεία του όρου hiend στη στεροφωνία πχ.

cost no matter

Κάπου εκεί το χάνω.

 

Δεν ξέρω αν ο κιθαρίστας ήταν είναι κάποιος σπουδαίος και αύριο θα πρέπει να παω να κρυφτώ σε μια τρύπα, αλλά νομίζω ότι ο σκηνοθέτης ήταν πολύ καλύτερος στη δουλειά του από αυτόν.

Εχω ακούσει 20άχρονα με χάρλευ μπέντον να πλασάρουν πολύ καλύτερα υλικό.

Να μην πούμε πχ για Mike Hermans που κάθε του νότα σου λέει "αγόρασέ με τώρα"

 

Γιατί ρε παιδιά τι έχει ο κιθαρίστας; Μια χαρά, ένα demo λιτό περιορισμένο και καλαίσθητο κάνει, δεν είναι κανα review. Kαι λίγο πένα και λίγο δάχτυλα και παίζει και λίγο με το volume και αφήνει να ηχήσει και παίζει κοφτές. Τι άλλο δηλαδή; Επίδειξη σύνθεσης να κάνει;

 

Αυτό είναι και το κακό με τον Mike Hermans. Έχω πάρει εξοπλισμό εξαιτίας τους και τον πούλησα την επόμενη μέρα. Ο άνθρωπος πουλάει, δεν κάνει review (και πουλάει εξαιρετικά!). Kαι εν πάσει περιπτώσει, συγκρίνουμε έναν, κατ' επάγγελμα demίστα, που του στέλνουν κατά συρροή εξοπλισμό της σειράς (με την καλή έννοια), με δυο τύπους που φτιάχνουν μέχρι και το knob μόνοι τους ( το τερματίζουν στο φτιάξιμο δηλαδή ). Και περιμένουμε να δουλέψουν με το ίδιο (επιθετικό) μάρκετινγκ?

 

Το "κακώς εννοούμενη" το αντιλαμβάνομαι ως ένα βαθμό, αλλά από εκεί και πέρα το εκλαμβάνω και ως "όσα δεν φτάνει η αλεπού". Το ξέρω γιατί το έχω πει άπειρες φορές κι εγώ και εξακολουθώ να το λέω για πολλά προϊόντα. Αλλά το hi fi και η κιθάρα, δεν είναι απλά προϊόντα, στα δικά μου μάτια. Και εντέλει, αυτό στο οποίο καταλήγουμε, είναι ο καλύτερος δυνατός συμβιβασμός.

 

Από τη μια λοιπόν υπάρχει ο x οργανοποιός/χειρονάκτης/καλλιτέχνης ο οποίος, αναλόγως τη φιλοσοφία του, ξοδεύει και τον εύλογο, για αυτόν, χρόνο για να φτιάξει ένα έργο. Η κοστολόγησή του είναι καθαρά προσωπική υπόθεση και εξαρτάται από τη σοβαρότητα της δουλειάς του αν, όντως είναι τίμια ή θα ρισκάρει να γελοιοποιηθεί. Σίγουρα πάντως είναι θέμα βιοπορισμού, το έχω ξαναπεί. Από την άλλη, υπάρχει ένα ποσοστό κιθαριστών που τους κάνει κλικ αυτό το πάθος, αυτή η αφιέρωση κάποιου στη δουλειά του, και εν τέλει, συχνωτίζονται αισθητικά, ηχητικά και φιλοσοφικά, γίνεται το κλικ, και τα επόμενα χρόνια κάνει το σκατό του παξιμάδι (ό,τι είναι το σκατό και το παξιμάδι για τον καθένα, ανάλογα την οικονομική του κατάσταση) για να αποκτήσει ένα τέτοιο αντικείμενο.

 

Παρεμπιπτόντως, τα 18χιλιάρικα (πάλι για λεφτά καταλήξαμε να μιλάμε :-\ ) είναι για τη Phaeton τη full archtop, η Disco Volante που είναι και στο video πάει στο 6χίλιαρο. Και πάλι βέβαια, δεν μπορείς να μιλάς με pricetags σε κάτι το οποίο είναι custom και one off.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν είναι δίκαιο πάντως να κολλήσουμε στα 18 χιλιάρικα που κοστίζει μία κιθάρα του, γιατί οι υπόλοιπες κιθάρες του έχουν φυσιολογικές τιμές για custom οργανα. Και δε μιλάμε για custom όργανα από κατασκευαστή που έχει αντιγράψει Fender και Gibson και χρησιμοποιώντας καλύτερα/εξωτικά ξύλα και μαγνήτες ή κάνοντας μικρές αλλαγές σε radius, πάχος neck κλπ για να έρθει η κιθάρα πιο κοντά στα specs που ζητάει ο πελάτης και την πουλάνε για 4 και 5 χιλιάρικα.

 

  Εδώ μιλάμε για κάποιον που έχει σχεδιάσει την κιθάρα και όλα τα parts από το μηδέν και που οι τιμές του για αυτά τα έργα τέχνης είναι πάρα πολύ φυσιολογικές κατά τη γνώμη μου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως, τα 18χιλιάρικα (πάλι για λεφτά καταλήξαμε να μιλάμε :-\ ) είναι για τη Phaeton τη full archtop,

 

αρα ΑΠΟΛΥΤΩΣ  φυσιολογικες τιμες

 

Buscarino 20th Anniversary Virtuoso Archtop | Soundpure.com

 

Master Series – Ribbecke Guitars

 

http://benedettoguitars.com/boutique/cinnamon-pearl-16b/

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης στον φίλο Πνοή και Νύξη που τον γνωρίζω μόνο από τα γραπτά του και τα έργα του εδώ, θα πω ότι έβαλα το "μπα" όχι μόνο επειδή διαφωνώ, αλλά επειδή ίσως δεν έγινε κατανοητή η αντίρησή μου.

Ασε τον κιθαρίστα έξω....

Ας έπαιξε ό,τι έπαιξε. Αυτό που άκουσα δεν με έπεισε, περισσότερο από (ή ούτε καν) μια νορμάλ τελε.

(για να μην πω τη δικιά μου τελε...  :P)

 

αυτό που ήθελα να πω είναι ότι καλό ίσως το hiend και το cost no matter hiend στα knobs και στις γέφυρες και τις βίδες ή τα τελειώματα των ξύλων ή των δερμάτων, αλλά αυτά προσφέρουν και συνεισφέρουν στον ήχο?

Ισχύει το FFF που λενε οι εγγλέζοι?

Εγώ ή ο χ θέλει να παίζει μουσική και να ακούγεται καλά.

Το knob αλλάζει τον ήχο που βγαίνει έξω?

ή ευχαριστεί το μάτι?

 

και μόνο      ?

δηλαδή η fender και οι άλλοι κολοσσοί δεν μπορούν να φτιάξουν κάτι εξωτικό με 18χι?

απλά είναι σαν την κόκα κόλα. Όλοι θέλουν μια νέα γεύση αλλά να μην ξεφύγουμε από την παλιά στη γεύση, στο μπουκάλι, στο χρώμα

 

αυτά είναι όργανα μπουτικ.

ειπώθηκε ότι θα τα παίζουμε στα νάυλα.

 

και απ την άλλη, να έπαιζαν κι όλας....

Εγώ, ηχητικά, wow δεν είπα.

 

οπτικά....

μόνο την τσιγαρίλα που θα πιάσει, με πιάνει ταράκουλο....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, ηχητικά, wow δεν είπα.

 

Καλα ρε αρχηγε μου απο ΒΙΝΤΕΟ στο youtube περιμενεις να πεις wow??  ???

 

 

αλλά αυτά προσφέρουν και συνεισφέρουν στον ήχο?

 

οχι, αλλα ΕΥΤΥΧΩΣ δεν αγοραζουμε τις κιθαρες μονο για τον ηχο τους.

 

δηλαδή η fender και οι άλλοι κολοσσοί δεν μπορούν να φτιάξουν κάτι εξωτικό με 18χι?

 

καλα αυτοι ΚΛΕΒΟΥΝ τον κοσμο πουλωντας μια CS  strat  6 -10 χιλιαρικα γιατι ειναι λεει....masterbuilt (ο...."luthier" δηλ. παει στο διπλανο εργοστασιο και διαλεγει απο τα ετοιμα και κομμενα απο το cnc σωματα &μπρατσα απο την γραμμη παραγωγης και μετα τα ΒΙΔΩΝΕΙ !!)  ;D

 

τα 18 χιλιαρικα ενος FULL ARCHTOP απο μικρο κατασκευαστη σε χαλασαν?  ;D

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου