Προς το περιεχόμενο

New project "ESCAPE"


loucas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε όλους.

 

Προσφατα τελείωσα την 2η προσωπκή δουλειά με τίτλο "Escape" .

Η ολη παραγωγή δεν έγινε πρός εμπορικο σκοπό όπως και η προηγούμενη , αλλά για διανομή σε φίλους , γνωστούς και γενικότερη ακρόαση .

 

Πάνω απο όλα έγινε χωρίς πίεση και πάντοτε με σκοπό την ευχαρίστηση μου και την χαρά να μοιραστώ την μουσική με άλλους μουσικούς που συμμετείχαν .

Iδιαίτερη τιμή μου ήταν και η συμμετοχή του πολύ καλού μουσικού και φίλου μας αγαπητού απο το forum αυτό fusiongtr στο τραγούδι Far from coast ο οποίος πέραν αυτού με τις υποδείξεις του με έκανε να δω πράγματα που δεν ήξερα πάνω στήν μουσική .

 

Επίσης έπαιξαν στο "escape route " οι Στάθης Παπαλάμπρος μπάσο και Σπύρος Πανουργιάς κιθάρα στο "Harlem walk" οι Βλάχος Θωμάς μπάσο και Βλάχος ΓΙάννης κιθάρα.

 

Oποια άποψη καλοδεχούμενη .

Ευχαριστώ.

ESCAPE.thumb.jpg.b5bcc8ad8c77a2cbcf23237bb921e26b.jpg

Sundown._ride.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Πωπω... μ' εφτιαξες ρε Λουκά. Ιδιαίτερα τα τρία πρώτα, εξαιρετικές συνθέσεις.

Μου άρεσε η ενορχηστρωτική άποψη με τα "φυσικά" και ηλεκτρικά πιάνα στα σόλο και τα άψογα pads στις πλάτες. Kαι μ αρέσει  το παίξιμο σου γιατί δεν "πλακώνεσαι" και δίνεις τόπο στην μελωδία.

Οχι πως δεν θα ανέφερα το σόλο του φάσιον... αλλά είναι out of this world.

Ωραία ηχογράφηση. Μπράβο για το επιχείρημα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ειναι εξαιρετα,μ'αρεσει πολυ αυτο το laid back feel που βγαζουν.

Απο καθε αποψη,παιξιμο,αισθητικη,τα παντα ολα.

Τι ωραια τα θεματα στα "πνευστα" εχει το  Harlem walk,θα αξιζε κανεις πιστευω να τα ακουσει και με πραγματικα πνευστα(οτι του καπνισει θα πεις του καθενος :)).

Οσο για τα του φασιον τι να πω αλλο

αλλά είναι out of this world.

Αυτο.

Εξαιρετικη δουλεια,μπραβο Λουκα,μπραβο σε ολους οσους βοηθησαν να γινει πραξη!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι.

Γιάννη ευχαριστώ για τα σχόλια και το χρόνο σου.

Πολύ σωστά  τα σχόλια σου !

Χρησιμοποίησα το Rhodes Mark  II που είχα για το πρώτο κομμάτι.

When it comes to the  Rhodes piano you cqn't  go wrong  with the original !!

Επίσης έχω κόλλημα με τα ωραία pads και το εντοπίσεις!

Γενικά μου αρέσουν τα original όργανα όπως το wurlitzer 200 που χρησιμοποιώ σε άλλο κομμάτι του δίσκου.

Τα τύμπανα επίσης φυσικά .

Φίλε  gvour επίσης  ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Πολύ σωστά τα σχόλια σου για τα brass... Πραγματικά τα σκεφτόμουν με αληθινά αλλά ...τι να κάνω?χαχα..

Όσο για τον fusiongtr μου πήρε ώρα να καταλάβω τι έκανε ο άνθρωπος ! Φανταστικός !

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαστε φιλοι με το ΛΟΥΚΑ.Τα σχολια μου θα ειναι ''αυστηρα''. 8) 8)

Το sundown ride ,escape route & Harlem walk ειναι αριστουργηματα.Ο Λουκας μου εχει στειλει το CD ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΑΚΟΥΩ 4-5 φορες στο αυτοκινητο ετσι για να ''φτιαχνομαι ψυχολογικα'' και πιστεψτε με ειναι πολλα τα καθημερινα χιλιομετρα.Ειναι καθαρα smooth jazz και αξιζει προσοχης και επαινων.Συμφωνω με τον Yameth ( ειμαστε και της ιδιας ηλικιας βλεπετε ) και επαυξανω.Μπραβο Λουκα και μεσω NOIZ.ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ;D ;D ειναι η μουσικη που μου αρεσει βλεπεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα.

 

- Κατ' αρχήν για το cd.

Έχοντας ακούσει πολύ το πρώτο cd του Λουκά, ήξερα ότι θα είναι καλό.

Αλλά έπεσα έξω.

Είναι καταπληκτικό, όχι απλά καλό.

Το έχω περίπου μια εβδομάδα, και το έχω λιώσει στην κυριολεξία.

Είναι επίσης πολύ δροσερό, τώρα με την ζέστη παίζει όλη μέρα. :)

Ακροβατεί ανάμεσα στην ευρωπαϊκή και την αμερικάνικη jazz, πολύ ECM, και πολύ Metheny ύφος.

Αλλά έχει απ' όλα, latin, tango (αυτό Λουκά πρέπει να το ανεβάσεις είναι φανταστικό), κλπ.

Ωραία θέματα, καταπληκτικά πλήκτρα, και υπέροχη ατμόσφαιρα.

Έπαθα πλάκα.

 

- Για τον Λουκά

Είναι ένα εξαιρετικό παιδί και πολύ καλός μουσικός.

Έχει αυτή την ικανότητα που αναφέρατε, να δημιουργεί χώρο, και να τον εκμεταλλεύεται με τα κατάλληλα pad.

Ο τρόπος που χειρίζεται τις μελωδίες και ο χώρος που δημιουργεί έτσι ώστε να τις αναδείξει, μου θυμίζουν πολύ τον Lyle Mays, πράγμα που είπα και στον ίδιο.

Έχει επίσης εξαιρετική ενορχηστρωτική αίσθηση, κάθε όργανο έχει την δική του παρουσία, όταν και όσο πρέπει.

 

- Για μένα

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια αν και υπερβολικά, και δεν τα αξίζω.

Είμαι πραγματικά χαρούμενος που ο Λουκάς μου έκανε αυτή την τιμή, και μου έδωσε την ευκαιρία συμμετοχής σ' ένα project που μου αρέσει τόσο πολύ.

Να 'σαι καλά Λουκά μου και ... ότι θέλεις ... ξέρεις. ;)

 

Τα υπόλοιπα παιδιά που πλαισιώνουν τον Λουκά είναι πάρα πολύ καλοί μουσικοί όλοι, και ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στον Σπύρο τον Πανουργιά, για την σύνθεσή του Tango 4 Eve, και το εκπληκτικό του παίξιμο στην κιθάρα εκεί.

 

Είναι φοβερός.

Λουκά ανέβασέ το, ΣΚΟΤΩ.

 

Μεγάλη μου τιμή, και σας ευχαριστώ όλους που ανέχεστε τις καλαμπορτζιές μου. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου