Προς το περιεχόμενο

(Ούτε) όλοι μαζί μπορούμε


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είστε μοντέλο?

Θέλετε να κάνετε καριέρα στο modelling?

 

Στείλτε μας τώρα το βιογραφικό σας,

και αφεθείτε στα έμπειρα χέρια των

ειδικών ΓΕΡΩΝ

 

 

LK-BonWBig-logo.png

 

ΚΟΡΕΚΤΕΝΤ

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ας κάνω μια ανακεφαλαίωση του θέματος.  :D

 

Κατά τα άλλα, εγώ ήμουν και ειρωνικός και προσβλητικός, εκτός των άλλων. Και γιατί; Επειδή διαφώνησα. Μάλλον θα αρχίσω να πιστεύω στη θεωρία του 70-30 τελικά. Μαζευτήκατε αρκετοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατά τα άλλα, εγώ ήμουν και ειρωνικός και προσβλητικός, εκτός των άλλων. Και γιατί; Επειδή διαφώνησα. ...

Όχι επειδή διαφώνησες. Επειδή είπες ότι "νομίζουμε ότι είμαστε ελίτ". Δεν είναι "διαφωνία" (γενικώς) να λες τον άλλο "ψώνιο". Είναι προσβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κατά τα άλλα, εγώ ήμουν και ειρωνικός και προσβλητικός, εκτός των άλλων. Και γιατί; Επειδή διαφώνησα. Μάλλον θα αρχίσω να πιστεύω στη θεωρία του 70-30 τελικά. Μαζευτήκατε αρκετοί. 

 

ρε φίλε μου otto##, χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ (να σημειωθεί στα πρακτικά αυτό  ;D) τον Χάρη, μη το ξαναβαρύνουμε το κλίμα τώρα που πάει να εκτονωθεί μέσω του χιούμορ...

 

εγώ βρήκα τον εαυτό μου μέσα σε αυτό και γέλασα... εσύ το θεώρησες άστοχο εκ του αποτελέσματος... οκ... απλά μη γελάσεις...

 

μην το γυρίσουμε σε δίκη προθέσεων πάλι... ας μείνουμε στο αποτέλεσμα κάθε φορά που είτε μας κάνει είτε όχι και αντιδρούμε (ή αδιαφορούμε) ανάλογα...


edit... άργησα αλλά επιμένω... μακρυά από δίκες προθέσεων...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία επισήμανση: μέσα σε 10 ημέρες αναφέρθηκε η φράση "δίκη προθέσεων" ως κάτι το μεμπτό και αποφευκτέο, αρκετές φορές. Προσωπικά, θεωρώ ότι οι προθέσεις κάποιου χρωματίζουν τελεσίδικα το όποιο αποτέλεσμα των ενεργειών του, συνεπώς είναι αδύνατο να αναφερθείς σε οτιδήποτε χωρίς να γίνει κριτική προσέγγιση των όποιων προθέσεων, αλλά υπάρχει και κάτι άλλο.

 

Ότι μέσα από ένα δημόσιο φόρουμ, δεν μπορεί να υπάρξει κανένα άλλο είδος δίκης (όπου βέβαια η λέξη "δίκη" είναι ούτως ή άλλως ακατάλληλη διότι δεν έχουμε θεσμικό ρόλο για την ανάληψη απονομής δικαιοσύνης).

 

Οπότε ο κριτικός απολογισμός των προθέσεων εκάστου, είναι όντως το μόνο αντικείμενο συζήτησης, π.χ. αν ο Σαββόπουλος αποδεικνυόταν ότι χρηματίζεται από την αντιπολίτευση για να υποστηρίξει επικοινωνιακά τον ΣΚΑΙ (λέω επίτηδες κάτι αδιανόητο), τότε η ποιότητα του κινήτρου/πρόθεσης θα απέκλειε οποιαδήποτε άλλη προοπτική απολογισμού της συναυλίας.

 

Οπότε, ανασκόπηση: α) η λέξη "δίκη" είναι άκυρη, β) η φράση "δίκη προθέσεων" είναι επίσης άκυρη, επαγωγικώς,  γ) η κριτική επί των προθέσεων/κινήτρων εκάστου είναι το μόνο θέμα συζήτησης οπότε είναι φύσει περιττό να επικαλείται κάποιος την ανάγκη αποκλεισμού αυτής της προσέγγισης.

 

Κάτι επιπλέον: το παρόν νήμα αποδείχθηκε (παρά τις αρχικές προθέσεις μου, τις οποίες μπορείτε να κρίνετε/"δικάσετε" όσο θέλετε) ότι είναι πολιτικό. Συνεπώς, οι προθέσεις όλων μας καλό είναι να βρίσκονται στο φως και να "δικάζονται" ανελέητα. Για σκεφθείτε να αποδεικνυόταν ότι εγώ (ή οποιοσδήποτε άλλος) ανήκω σε κάποιο πολιτικό φορέα και ότι γράφω όσα γράφω όντας πληρωμένος από αυτό το φορέα. Η αγνότητα των προθέσεων των συμμετεχόντων έχει κεφαλαιώδη σημασία για 'μένα - το ξέρω ότι κάποιοι από εσάς απλά επαναλαμβάνετε την κομματική σας κατήχηση, αλλά επίσης ξέρω ότι οι περισσότεροι μιλάτε από καρδιάς και αυτό είναι προϋπόθεση για να βρίσκομαι εδώ.

 

Αν αυτή η ισορροπία ανατρεπόταν αποδεδειγμένα, αν οι προθέσεις σας ήταν άλλες, θα αποχαιρετούσα.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. είναι αδύνατο να αναφερθείς σε οτιδήποτε χωρίς να γίνει κριτική προσέγγιση των όποιων προθέσεων,

 

2. Οπότε ο κριτικός απολογισμός των προθέσεων εκάστου, είναι όντως το μόνο αντικείμενο συζήτησης,

 

η κριτική επί των προθέσεων/κινήτρων εκάστου είναι το μόνο θέμα συζήτησης

 

3. Συνεπώς, οι προθέσεις όλων μας καλό είναι να βρίσκονται στο φως και να "δικάζονται" ανελέητα.

 

4. Για σκεφθείτε να αποδεικνυόταν ότι εγώ (ή οποιοσδήποτε άλλος) ανήκω σε κάποιο πολιτικό φορέα και ότι γράφω όσα γράφω όντας πληρωμένος από αυτό το φορέα.

 

5.το ξέρω ότι κάποιοι από εσάς απλά επαναλαμβάνετε την κομματική σας κατήχηση, αλλά επίσης ξέρω ότι οι περισσότεροι μιλάτε από καρδιάς και αυτό είναι προϋπόθεση για να βρίσκομαι εδώ.

 

1. Μάλιστα. Την επόμενη φορά πχ που ο SF προτείνει μια γέφυρα, θα πρέπει να σκεφτόμαστε ότι το κίνητρό του μπορεί να είναι το γεγονός ότι παίρνει ποσοστά από την εταιρεία, το ίδιο με οποιονδήποτε που προτείνει κιθάρες, ενισχυτές, κλπ

 

2. Ίσως είναι το μόνο αντικείμενο που δεν επιδέχεται συζήτηση. Εννοείς δηλαδή ότι αποτελούν αντικείμενο συζήτησης τα κίνητρα και οι προθέσεις του Σαββόπουλου?

Πώς μπορεί αυτό να γίνει αντικείμενο κουβέντας, από την στιγμή που ο ένας μπορεί να πιστεύει άσπρο και ο άλλος μαύρο, χωρίς όμως πραγματικά να ξέρει κανένας την αλήθεια εκτός από τον ίδιο τον Σαββόπουλο?

 

3. Λάδι στην φωτιά δηλαδή, να έχετε λόγο να "σκοτώνεστε" χωρίς πραγματική αιτία.

 

4. Πώς να αποδειχθεί? Για σκεφτείτε όλοι, να σκεφτόταν αυτό το πράγμα ο ένας για τον άλλο σε κάθε θέμα τι θα συνέβαινε. Αντιός noiz.

 

5. Πώς το ξέρεις? Σου το είπαν οι ίδιοι ή το υποθέτεις? Ακόμα κι αν το κάνουν εσένα γιατί σε ενοχλεί, αν δεν ενοχλεί τους ίδιους?

 

Φίλτατε trolley, όλα αυτά που γράφεις είναι εδώ, να ενισχύουν την καχυποψία (που πάντα υπάρχει σε κάποιο βαθμό) καθενός απέναντι στον άλλο.

Που είναι εκείνα που έχουμε κοινά, και θα έπρεπε να τους δίνουμε μεγαλύτερη σημασία από αυτά που μας διχάζουν?

Ποια η σημασία της συνύπαρξης σε έναν διαδικτυακό τόπο, αν αντί να διαβάζουμε απόψεις, διαβάζουμε προθέσεις?

Αυτό είναι για σένα οι ανθρώπινες σχέσεις?

 

Ναι οι προθέσεις είναι σημαντικές (πολύ σημαντικές), αλλά η υπερβολική σημασία σ' αυτές, δεν δημιουργεί τις καλύτερες συνθήκες συνύπαρξης, ειδικά διαδικτυακά, που δεν υπάρχει η άμεση διαπροσωπική επαφή, έτσι ώστε να λύνονται άμεσα οι όποιες πιθανές παρεξηγήσεις.

 

Σκεφτείτε τα όλα αυτά και αποφασίστε παιδιά. :)

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου