Προς το περιεχόμενο

Ποιοτικές ακριβές κιθάρες με χαμηλή μεταπωλητική αξία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα το παρακάτω βιντεάκι και μου προκάλεσε μια μικρή έκπληξη με τις μάρκες που είδα. Για κάποιες νόμιζα ότι κρατούσαν την αξία τους και αντί αυτών περίμενα να δω κάποιες άλλες μάρκες.

 

 

Για όσους βαριούνται να το δουν το Top 5 του τύπου είναι

 

1.G&L

2.Tokai/Japanese guitars in general

3.PRS

4.Music Man

5.Reverend

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ρε φιλωΟυς οι Φεντεργκιμπσον εχουν ΠΡΑΧΤΟΡΕΣ που παραμυθιαζουν τον κοσμακη οτι ειναι και καλα οι πλεον value for money κιθαρες.... ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εκπλησομαι ιδιαιτερα να σου πω την αληθεια. Οι G&L για παραδειγμα ειναι γνωστες για το οτι δεν πιανουν μια μεταχειρισμενες, ειδικα στην χωρα παραγωγης τους σε σημειο που ειναι κριμα να πας μεχρι US και να μη γυρισεις με μια μεταχειρισμενη G&L  ;D

 

Παρομοια πραματα βλεπεις και με τις PRS οπου ο καθε γιατρος/δικηγορος που εχει αγορασει την Custom 24 για να θυμαται τα γρατσουνισματα επι φοιτητικων χρονων την σκοτωνει καθε 2-3 χρονια για να παρει το τελευταιο μοντελο, καπως σαν τα iphone. Iσως να μην ειναι "εμφανης" αυτη η αγοραστικη συμπεριφορα στην Ελλαδα (και σε πολλα αλλα μερη) αλλα σε Αγγλια και North America το παρατηρεις ξεκαθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ρε φιλωΟυς οι Φεντεργκιμπσον εχουν ΠΡΑΧΤΟΡΕΣ που παραμυθιαζουν τον κοσμακη οτι ειναι και καλα οι πλεον value for money κιθαρες.... ;D ;D ;D

Για γκίμπσον δε νομίζω αλλά φέντερ παίρνεις αξιοπρεπές οργανο με 500αρικάκι μαξ και βγαίνεις και σε λάηβ άνετα. Να γράφει φέντερ πάνω και σε κάποιες περιπτώσεις μτχ να είναι και γιουεσέη. Εδώ βγαίνουν σκουάιερ έτοιμες για λάηβ. Και έχουν και μεταπώληση καλή.

 

Δεν εκπλησομαι ιδιαιτερα να σου πω την αληθεια. Οι G&L για παραδειγμα ειναι γνωστες για το οτι δεν πιανουν μια μεταχειρισμενες, ειδικα στην χωρα παραγωγης τους σε σημειο που ειναι κριμα να πας μεχρι US και να μη γυρισεις με μια μεταχειρισμενη G&L  ;D

 

Παρομοια πραματα βλεπεις και με τις PRS οπου ο καθε γιατρος/δικηγορος που εχει αγορασει την Custom 24 για να θυμαται τα γρατσουνισματα επι φοιτητικων χρονων την σκοτωνει καθε 2-3 χρονια για να παρει το τελευταιο μοντελο, καπως σαν τα iphone. Iσως να μην ειναι "εμφανης" αυτη η αγοραστικη συμπεριφορα στην Ελλαδα (και σε πολλα αλλα μερη) αλλα σε Αγγλια και North America το παρατηρεις ξεκαθαρα.

Καλά οι G&L παίζει να χάνουν πολλά λόγω του κακάσχημου headstock. Για τις Πιαρές δεν το ήξερα ότι έχουν τέτοιο στάτους, αλλά αυτό που ήξερα είναι ότι για μένα είναι λίγο.. πως να το πω ευγενικά.. είναι ας πούμε χωρίς χαρακτήρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις Πιαρές δεν το ήξερα ότι έχουν τέτοιο στάτους, αλλά αυτό που ήξερα είναι ότι για μένα είναι λίγο.. πως να το πω ευγενικά.. είναι ας πούμε χωρίς χαρακτήρα.

 

Οι PRS εχουν ΚΑΙ το status της απολυτης κιθαρας-μπιμπελο για τον φτασμενο δικηγορο/γιατρο. Ισως αυτο να εχει ατονησει λιγο πλεον...ηταν ιδιαιτερα εμφανες την προηγουμενη δεκαετια αλλα λιγο τα γουστα που αλλαζουν, λιγο η βιντατζολαγνεια πλεον τα status items του ποθου ειναι πιο...varied ;D

 

Δε παει να πει αυτο φυσικα οτι οι κιθαρες δεν ειναι εξαιρετικες ή οτι τις αγοραζουν μονο τετοιοι τυποι, ουτε κατα διανοια. Απλα σου λεω οτι εχουν (ειχαν?) ως μαρκα πολυ μεγαλο μερος αυτου του αγοραστικου κοινου και πολλοι απο αυτους τις αγοραζουν και τις πουλανε σαν καραμελες με το που βγει το νεο μοντελο.

 

Πλακα πλακα μολις γκουγκλαρα απο περιεργεια τον ορο "dentist guitar" (που θυμαμαι να μου τον αναφερει ενας απο τους μεγαλυτερους PRS dealers στην Ευρωπη)  και βρηκα αυτο που πανω κατω λεει αυτο που μολις εγραψα ;D

PRS McCarty: My Life with the Dentist’s Guitar of Choice | Jeztone.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι PRS εχουν ΚΑΙ το status της απολυτης κιθαρας-μπιμπελο για τον φτασμενο δικηγορο/γιατρο. [/url]

 

ή τον Μποναμάσα.... >:D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ισχύει πάνω κάτω ό,τι και στα αυτοκίνητα.

Ειδικά για Ελλάδα μεταπολιτική αξία έχουν μόνο BMW και Mercedes.

 

Στα αυτοκίνητα φυσικά , παίζει ρόλο (βασικό) και ο παράγοντας ευκολία ανταλλακτικού.

 

Τι να το κάνεις π.χ το datsun 280z αν είναι να ψάχνεις φίλτρο λαδιού για κάνα χρόνο.  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή τον Μποναμάσα.... >:D

 

Σιγα μη παιξει ο ΜΠΟΝΑΜΑΣΑΣ πρσ φιλωΟΥσ  ;D

 

Παντως αν κανεις ...οδοντογιατρός θελει να μου χαρισει μια goldtop DGΤ

 

DGT

 

εγω δεν θα πω οχι... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παντως αν κανεις ...οδοντογιατρός θελει να μου χαρισει μια goldtop DGΤ

 

εγω δεν θα πω οχι... ;D

;D ;D ;D ;D ;D

 

"Από οδοντίατρο ζητώ να μου χαρίσει μια Supereagle 2 "

 

;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου