Προς το περιεχόμενο

'NAMM 2018: Gibson no-show confirmed'


makam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Κοστολογώ" με βάση αυτό που ακούω και που νιώθω στα χέρια μου, ασχέτως της χώρας κατασκευής, της εμφάνισης ή των ξύλων.

Πώς μπορείς να "κοστολογείς" τον ήχο και την αίσθηση?

Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι είναι εντελώς άκυρη αυτή η "κοστολόγηση/τιμή".

 

 

1. Επίσης, με το πόσο εύκολα παίρνω καλά tones. Υπάρχουν κιθάρες που σου δίνουν απευθείας καλό τόνο, σε όποιον ενισχυτή κι αν τις βάλεις. Υπάρχουν και άλλες που δε σου δίνουν καλό τόνο με τίποτα, όσο και αν το παλέψεις με μαγνήτες, ρυθμίσεις στον ενισχυτή κλπ.

 

2. Πάλεψα χρόνια με την Ej να βγάλω καλό tone (η οποία βέβαια είχε εκπληκτικό intonatiοn παντού για να λέμε και τα καλά), μέχρι που το κολλητάρι μου μου έφερε μια squier japan με το δεκαπλάσιο "σκάσιμο".

 

3. Πιο συγκεκριμένα, όλες οι Studio που έχω παίξει ήταν "θαμπές". Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω, έλειπε αυτός ο bell-like ήχος. Επίσης, δεν είχαν το bite που θέλεις από μία LP.

 

Οι εξαιρετικές είχαν αυτό ακριβώς που θέλεις από μια LP. καθαρό συχνοτικά ήχο, bite, στρογγυλές νότες και sustain, τόσο στο καθαρό όσο και στο γκάζι. Ακούγανε τα χέρια περισσότερο και κατά κάποιο τρόπο "κολάκευαν" το παίξιμο, και βγάζανε πανεύκολα κορυφαίο ήχο χωρίς να το πολυπαιδεύεις με eq κλπ.

 

1. Το "καλά tones" είναι εντελώς υποκειμενικό. Σκέψου ότι ....

2. ... κάποιοι μπορεί να μην γουστάρουν τόσο σκάσιμο.

3. Άρα οι Studio έχουν consistency, από την στιγμή που έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά (κακά για σένα, ίσως όμως καλά για άλλους).

 

Είτε πάντως αναφέρεσαι σε καλές, σε κακές, ή σε εξαιρετικές Gibson, το θέμα είναι να συγκρίνεις κιθάρες που ανήκουν στο ίδιο μοντέλο της εταιρείας, και την ίδια χρονιά/χρονιές με παραπλήσια χαρακτηριστικά-μαγνήτες (από την στιγμή που τα specs αλλάζουν σχεδόν κάθε χρόνο).

 

Εκεί μετράει το consistency.

Το να πεις ότι πχ "μια studio του 2015 είναι θαμπή ενώ μια Standard του 2005 είναι εξαιρετική" δεν δείχνει inconsistency.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο κουραστικό και πιο επίμονο (στην γνώμη του) είδος απο εμάς τους κιθαρίστες...

Υπάρχει.. οι πληκτράδες. Αν δεν έχεις διαβάσει εδώ ή ακούσει πληκτράδες να διαφωνούν δεν έχεις δει τίποτα  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος. Υπάρχουν και κιθάρες που κατασκευαστικά δεν κουρδίζουν, αλλά και κιθάρες που δεν κρατάνε το κούρδισμα όσο άλλες. Δεν είναι πυρηνική φυσική, σε όλους έχει τύχει  ;)

 

Όχι ΔΕΝ υπάρχουν ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή δεν είναι πυρηνική φυσική.

 

Αν σεταρεις σωστά μια κιθάρα..θα... κουρδίζει...

 

Τόσο απλό.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έπαιζα με την gibson και ήταν να να είχα μια κουβέρτα πάνω από τον ενισχυτή και γυρίζω και τι να δω? Η γυναίκα μου είχε βάλει μια κουβέρτα πάνω στον ενισχυτή. Την έβγαλα και αμέσως ο τόνος έγινε πιο κρυστάλλινος σαν να είχα βγάλει μια κουβέρτα πάνω από τον ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορείς να "κοστολογείς" τον ήχο και την αίσθηση?

Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι είναι εντελώς άκυρη αυτή η "κοστολόγηση/τιμή".

 

1. Το "καλά tones" είναι εντελώς υποκειμενικό. Σκέψου ότι ....

2. ... κάποιοι μπορεί να μην γουστάρουν τόσο σκάσιμο.

3. Άρα οι Studio έχουν consistency, από την στιγμή που έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά (κακά για σένα, ίσως όμως καλά για άλλους).

 

Είτε πάντως αναφέρεσαι σε καλές, σε κακές, ή σε εξαιρετικές Gibson, το θέμα είναι να συγκρίνεις κιθάρες που ανήκουν στο ίδιο μοντέλο της εταιρείας, και την ίδια χρονιά/χρονιές με παραπλήσια χαρακτηριστικά-μαγνήτες (από την στιγμή που τα specs αλλάζουν σχεδόν κάθε χρόνο).

 

Εκεί μετράει το consistency.

Το να πεις ότι πχ "μια studio του 2015 είναι θαμπή ενώ μια Standard του 2005 είναι εξαιρετική" δεν δείχνει inconsistency.

 

 

Η κιθάρα δύο πράγματα είναι: Ήχος και αίσθηση. Αν δεν κοστολογήσει αυτά ο τελικός καταναλωτής τι θα κοστολογήσει? Το αν το ξύλο είναι τριανταφυλλιά ή εάν το καπάκι είναι 3Α ή 2Α? Αυτό το κάνουν αυτοί που τις κοιτάνε, όχι αυτοί που παίζουν.

 

Κατά τα άλλα, ήμουν αρκετά σαφής. Ο κακός ήχος δεν είναι consistency - ούτε είπα πως είχαν τον ίδιο κακό ήχο, κάθε μία ήταν μέτριότατη με το δικό της τρόπο :) άλλες θαμπές και άλλες πιο θαμπές και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ΔΕΝ υπάρχουν ΑΚΡΙΒΏΣ επειδή δεν είναι πυρηνική φυσική.

Αν σεταρεις σωστά μια κιθάρα..θα... κουρδίζει... Τόσο απλό.

 

Σε άλλες κιθάρες το μπράτσο κουνιέται κάθε μέρα (και όταν την πιάνεις βρίσκεις όλες τις χορδές λίγο sharp ή flat) , και σε άλλες παραμένει σταθερό για μήνες. Τις πρώτες, θα πρέπει να τις σετάρεις κάθε δύο ημέρες.

 

Επίσης, θα σου φέρω μια κινεζιά με στραβά τάστα, στραβή γέφυρα, κλίση στην ένωση μπράτσου-σώματος, με κλειδιά απο...κλειδαρά και μόλις μου τη σετάρεις φαντάζομαι θα πετάει  ;)

 

Επίσης πρέπει να σκεφτείς πως οι κιθάρες ξεκουρδίζουν πιο εύκολα σε αυτούς που κάνουν...bends.

 

Συνεπώς...κάνεις λάθος.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς...κάνεις λάθος.  ;)

 

Πρεπει να εχω σεταρει πανω απο...1000 κιθαρες στη ζωη μου και μονο ΔΥΟ ειχαν ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ προβλημα και δεν κουρδιζαν  ,λαθος βαλμενη γεφυρα η μια (μια ΕΚΟ του 60) και προβλημα στο neck pocket η αλλη (μια VOX απο τα 70s). 

 

Πως σου πετυχαν ΕΣΕΝΑ τοσες πολλες κιθαρες με αυτο το προβλημα ενας θεος κΣερει  ;D

 

Την επομενη φορα που θα σου ξεκουρδιζει μια κιθαρα τσεκαρε το nut,το intonation & αν οι χορδες εχουν μπει σωστα για αρχη.

 

Σε άλλες κιθάρες το μπράτσο κουνιέται κάθε μέρα

 

Καθε μερα?

 

ΠΟΥ ζεις?...το πρωι στην Καλιφορνια και το βραδυ στο Σικαγο?

 

;D

 

προσωπικα στις δικες μου κιθαρες εχω να ρυθμισω το trussrod χρονια.....(και στις Gibson) τωρα αν ζεις καπου με εντονες διακυμανσεις υγρασιας και θερμοκρασιας τοτε οντως χρειαζεται καποια ρυθμιση καθε 2-3 μηνες...

 

και όταν την πιάνεις βρίσκεις όλες τις χορδές λίγο sharp ή flat

 

αυτο δεν γινεται λογω του μπρατσου αλλα λογω της αλλαγης της τασης των χορδων λογω αλλαγης στη θερμοκρασια...ΟΛΕΣ οι κιθαρες το παθαινουν εκτος και αν τις εχεις σε ...κενο αερα  ;D

 

 

Επίσης, θα σου φέρω μια κινεζιά με στραβά τάστα, στραβή γέφυρα, κλίση στην ένωση μπράτσου-σώματος, με κλειδιά απο...κλειδαρά και μόλις μου τη σετάρεις φαντάζομαι θα πετάει

 

ειπαμε ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ προβλημα εχουν ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ κιθαρες δεν εχω δει παρα ΔΥΟ ολα αυτα τα χρονια και δεν ηταν κινεζιες.....ιταλιες ηταν απο τα 60s....Gibson παντως με αυτα τα προβληματα που λες ΔΕΝ εχω δει ακομα....

 

Επίσης πρέπει να σκεφτείς πως οι κιθάρες ξεκουρδίζουν πιο εύκολα σε αυτούς που κάνουν...bends.

 

Δεν εχει καμμια σημασια αν κανουν ή δεν κανουν...bends...αν η κιθαρα εχει σεταριστει σωστα ΔΕΝ θα ξεκουρδιζει...

 

end of story.

 

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ειπαμε ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ προβλημα εχουν ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ κιθαρες δεν εχω δει παρα ΔΥΟ ολα αυτα τα χρονια και δεν ηταν κινεζιες.....ιταλιες ηταν απο τα 60s

 

 

κιθαρες που ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ δεν....κουρδιζουν απλα ΔΕΝ υπαρχουν.

 

Βρες το λάθος. Ένας από τους δύο λέει ψέμματα.

 

End of story

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες το λάθος. Ένας από τους δύο λέει ψέμματα.

 

End of story

 

Ωραια πηρες το βραβειο σοφιστειας για το 2018,περιμενε λιγο θα σου φερουμε και λουκουμι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου