Προς το περιεχόμενο

'NAMM 2018: Gibson no-show confirmed'


makam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια πηρες το βραβειο σοφιστειας για το 2018,περιμενε λιγο θα σου φερουμε και λουκουμι.

 

Έλα γράψτο, παραδέξου το. Πες "είπα μια μαλακία με ύφος χιλίων καρδιναλίων και μετά αυτοαναιρέθηκα". Δεν είναι κακό να παραδεχτείς το λάθος σου μια φορά  :D

 

Συνεπώς, κάνεις λάθος  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η κιθάρα δύο πράγματα είναι: Ήχος και αίσθηση. Αν δεν κοστολογήσει αυτά ο τελικός καταναλωτής τι θα κοστολογήσει? Το αν το ξύλο είναι τριανταφυλλιά ή εάν το καπάκι είναι 3Α ή 2Α? Αυτό το κάνουν αυτοί που τις κοιτάνε, όχι αυτοί που παίζουν.

Ο τελικός καταναλωτής δεν κοστολογεί.

 

Αξιολογεί την τιμή (που προέρχεται από την κοστολόγηση όχι του ήχου και της αίσθησης, αλλά των υλικών, εργασίας, παγίων, και ένα σωρό άλλων παραγόντων) σε σχέση με το τι αυτός παίρνει από το όργανο (που ανάμεσα σε άλλα είναι ο ήχος και η αίσθηση).

 

Αν ήταν έτσι, θα πηγαίναμε να δοκιμάσουμε κιθάρες, και θα λέγαμε "αυτή κάνει 200, αυτή κάνει 450, αυτή είναι λίγο καλύτερη και κάνει 500", κι ας είναι Squier η μια και Suhr η άλλη.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τελικός καταναλωτής δεν κοστολογεί.

 

Αξιολογεί την τιμή (που προέρχεται από την κοστολόγηση όχι του ήχου και της αίσθησης, αλλά των υλικών, εργασίας, παγίων, και ένα σωρό άλλων παραγόντων) σε σχέση με το τι αυτός παίρνει από το όργανο (που ανάμεσα σε άλλα είναι ο ήχος και η αίσθηση).

 

Αν ήταν έτσι, θα πηγαίναμε να δοκιμάσουμε κιθάρες, και θα λέγαμε "αυτή κάνει 200, αυτή κάνει 450, αυτή είναι λίγο καλύτερη και κάνει 500", κι ας είναι Squier η μια και Suhr η άλλη.

 

Εσύ με ρώτησες πώς τις "κοστολογώ". Αν με ρωτούσες πως τις "αξιολογώ" θα απαντούσα ανάλογα.

 

ediΤ; Τα "πάγια" που αναφέρεις είναι άλλο πράγμα από αυτό που μάλλον εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα γράψτο, παραδέξου το. Πες "είπα μια μαλακία με ύφος χιλίων καρδιναλίων και μετά αυτοαναιρέθηκα". Δεν είναι κακό να παραδεχτείς το λάθος σου μια φορά  :D

 

Συνεπώς, κάνεις λάθος  ;)

 

Κοιτα ενα απο τα resolutions 2018 που εχω κανει ειναι να μην ανοιγω κουβεντες με τους,πολλους,συμπατριωτες μου που ζουν θολωμενοι σε μια ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ πραγματικοτητα και οχι στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ πραγματικοτητα.  :)

 

Οποτε ΜΗΝ περιμενεις να συνεχισω να κουβεντιαζω μαζι σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ με ρώτησες πώς τις "κοστολογώ". Αν με ρωτούσες πως τις "αξιολογώ" θα απαντούσα ανάλογα.

Εσύ έγραψες για 300 ευρώ.

Πες μου λοιπόν μια που κάνει 200.

Ποια έχει ήχο και αίσθηση για 200?

Αξιολόγησέ μου ένα 200άρι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ενα απο τα resolutions 2018 που εχω κανει ειναι να μην ανοιγω κουβεντες με τους,πολλους,συμπατριωτες μου που ζουν θολωμενοι σε μια ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ πραγματικοτητα και οχι στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ πραγματικοτητα.  :)

 

Οποτε ΜΗΝ περιμενεις να συνεχισω να κουβεντιαζω μαζι σου.

 

Σε ποια εναλλακτική πραγματικότητα αναφέρεσαι? Σε αυτή που υπάρχουν κιθάρες με κατασκευαστικά προβλήματα ή σε αυτή που δεν υπάρχουν? Διότι απ΄οτι είδαμε μπαινοβγαίνεις και στις δύο κατά βούληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ έγραψες για 300 ευρώ.

Πες μου λοιπόν μια που κάνει 200.

Ποια έχει ήχο και αίσθηση για 200?

Αξιολόγησέ μου ένα 200άρι.

 

Έχω μια  ibanez rg ενός φίλου στο σπίτι, αυτή πρέπει να είχε κανα τρακοσάρι καινούργια, κουρδίζει καλούτσικα αλλά ο ήχος αρκετά generic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια  ibanez rg ενός φίλου στο σπίτι, αυτή πρέπει να είχε κανα τρακοσάρι καινούργια, κουρδίζει καλούτσικα αλλά ο ήχος αρκετά generic.

Δεν με νοιάζει πόσο κάνει, με νοιάζει πόσο την "αξιολογείς".

Αυτή είναι στο 200άρι?

Πες μου μου τώρα ποια έχει 3 φορές καλύτερο ήχο και αίσθηση (συνεπώς θα κάνει 600)?

'Η ποια έχει 5 φορές καλύτερο ήχο και αίσθηση (πάμε στο 1000άρικο με βάση την "αξιολόγηση")?

 

Δηλαδή μπορείς να μετρήσεις πράγματα όπως ο ήχος και η αίσθηση ενός οργάνου και να αξιολογήσεις/τιμολογήσεις ως καταναλωτής με βάση αυτά?

Μπορείς να πεις αυτό μου αρέσει περισσότερο (πόσο περισσότερο όμως? διπλάσια? τριπλάσια?) και ότι αυτό έχει καλύτερο ήχο (πόσο καλύτερο?), ή μου αρέσει περισσότερο η αίσθηση που μου δίνει (επίσης δεν μετριέται).

 

Όμως δεν μπορείς να πεις ότι με βάση αυτά τα χαρακτηριστικά (αίσθηση και ήχος) θα έπρεπε να κάνει τόσο, ειδικά όταν δεν υπάρχει μια βάση σύγκρισης (δηλαδή ποια κάνει 100 για να κάνει η άλλη 200).

 

Αν έλεγες ότι "εγώ γι' αυτή την κιθάρα δεν θα έδινα πάνω από 300", θα σου έλεγα γούστο σου και καπέλο σου.

Αλλά το να πεις ότι δεν αξίζει για πάνω από 300 είναι άλλη ιστορία.

 

Τα "πάγια" που αναφέρεις είναι άλλο πράγμα από αυτό που μάλλον εννοείς.

Τα πάγια μιας εταιρείας είναι συγκεκριμένα.

Κτήρια, εξοπλισμός, μηχανήματα, κλπ.

Εσύ τι κατάλαβες?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ενα απο τα resolutions 2018 που εχω κανει ειναι να μην ανοιγω κουβεντες με τους,πολλους,συμπατριωτες μου που ζουν θολωμενοι σε μια ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ πραγματικοτητα και οχι στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ πραγματικοτητα.  :)

Μίλα με ξένους τότε, για να δούμε λίγο ένα δείγμα από το τι λένε και αυτοί

 

https://www.thegearpage.net/board/index.php?threads/discuss-gibson-qc-is-unacceptable-and-they-are-taking-consumers-for-granted.977389/

 

My brother bought 2 Gibsons last year. A LP Jr and a SG Tribute. Both had nice neck and finish. Intonation ? not even close. Both went back.
ωπ, τι έγινε ρε παιδιά? πρόβλημα με το ιντονέισιον? πως γκέγκεν ατό?

 

I had a client come in recently with a brand new J-45 for a setup. The fit and finish were excellent except for one thing;either the neck was set wrong or the bridge was in the wrong place, but the high E was falling off the fretboard and there was nearly a half an inch between the edge of the fretboard and the low E. Just plain bad workmanship and obviously terrible QC. I don't know how it could have even left the shop like that. I told him to take it back and get a new one.
αφού υπάρχει cnc και plek, ρε τον άσχετο, καλύτερα να διαβάζει εδώ μέσα να μαθαίνει

 

Gibson QC strikes again

Needless to say it has one of the worst necks ever. The neck set was way off with a severe uplift from the 12th to 20th frets. The bridge is jacked up almost as high as it can go. The strings fret out past the 10th fret. The frets are pleked down to nothing. 3 dents in the back of the neck. The action is higher than a Sears and Roebuck flattop. This coming from the Crimson Custom shop.
αφού είπαμε cnc και plek, άσχετοι όλοι

 

https://www.ultimate-guitar.com/news/general_music_news/gibson_in_trouble_their_employees_hate_them_and_their_customers_think_theyre_crap.html

"Even after we stopped carrying Gibson, we would have people bring them in, brand new, to be setup. The tuners on the $1,000+ models were as cheap as the Chinese knockoffs. The necks were incredibly off and difficult to keep straight. The frets needed a level & dress from day 1."
CNC και PLEK ρε άσχετε.

 

και μιλάμε για πριν 2-3 χρόνια. Αυτά με λίγο ψάξιμο, όποιος ψάξει θα βρει και άλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλα με ξένους τότε, για να δούμε λίγο ένα δείγμα από το τι λένε και αυτοί

 

https://www.thegearpage.net/board/index.php?threads/discuss-gibson-qc-is-unacceptable-and-they-are-taking-consumers-for-granted.977389/

ωπ, τι έγινε ρε παιδιά? πρόβλημα με το ιντονέισιον? πως γκέγκεν ατό?

αφού υπάρχει cnc και plek, ρε τον άσχετο, καλύτερα να διαβάζει εδώ μέσα να μαθαίνει

 

Gibson QC strikes again αφού είπαμε cnc και plek, άσχετοι όλοι

 

https://www.ultimate-guitar.com/news/general_music_news/gibson_in_trouble_their_employees_hate_them_and_their_customers_think_theyre_crap.html CNC και PLEK ρε άσχετε.

 

και μιλάμε για πριν 2-3 χρόνια. Αυτά με λίγο ψάξιμο, όποιος ψάξει θα βρει και άλλα

 

ΔΕΝ ΚΣΕΡΟΥΝ ΑΦΤΟΙ ΚΣΕΡΟΙ Ο ΣΟΥΠΕΡΦΑΝΚ  ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙΘΑΡΕΣ ΜΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΥΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΑΝΑΙ... ;D ΝΑ ΣΟΥ ΣΕΤΑΡΩ ΕΓΩ ΡΑΚΕΤΑ ΤΟΥ ΤΕΝΝΙΣ ΜΕ ΧΟΡΔΕΣ ΦΙΛΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΤΖΙΜΙ ΤΟ ΧΕΝΤΡΙΞ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου