Προς το περιεχόμενο

'NAMM 2018: Gibson no-show confirmed'


makam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά, όταν δίνεις 2+ χιλ για Gibson και φοβάσαι τι θα σου ρθει, μετά τι άλλο να πούμε? Γιατί η συμβουλή απευθυνόταν σε υποψήφιους αγοραστές Gibson από ήδη κατόχους. Υποτίθεται ότι σε αυτό το επίπεδο τιμών παίρνεις κάτι άριστο και χωρίς προβλήματα. Δεν αγοράζεις κινεζιά των 200 ευρώ για να έχεις το σκεπτικό "γουρούνι στο σακί"

 

δυό squier που αγόρασα, πήγα από δυό φορές στο Νάκα και άκουσα συνολικά 13-14. 2 ή τρεις τις βγάλανε κι από τα χαρτόνια.

Αλλος αγοράζει από τον κατάλογο ταχυδρομικά.

Κιθάρα είναι. Δεν είναι κινητό.

Σε άλλο μαγαζί στη Θεσσαλονίκη δεν θέλανε να την δοκιμάσω γιατί θα φαίνονταν οι δαχτυλιές, θα έβγαζαν τα καρτελάκια....

Όταν τους είπα αν ήθελα να αγοράσω μια φέντερ, αλλά να δοκιμάσω πχ 3 ήταν κάθετοι. Όχι.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  Σαν ένα πωλητή, παλια, που του λέω 'οκ, θα την πάρω' και πάει να φέρει μια άλλη σφραγισμένη και του λέω 'τί κάνεις; ::)'

Επρεπε όμως να τον βάλω να δοκιμάσω και την άλλη  αλλά βλέπεις, δεν ήταν γιβσον χαχααχα  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, εγω σας ρωτησα πιο πάνω: Τσαπμαν παίξατε; Heritage? Gibson standard? πως σας φανηκαν;

 

ε αφού αναφέρθηκε ας πω κι εγώ την εμπειρία μου, αν και ελάχιστη

 

Όσον αφορά τη Κορέα , έχω μια schecter hellraiser solo 6 του 2009 που είναι ίσως η καλύτερα κιθάρα που έχω πιάσει στα χέρια μου στο οικονομικό εύρος under-1000 ευρώ . Χωρίς ούτε ένα ελάττωμα out of the box . Ομοίως είχα μια schecter blackjack σουπερστρατ . Δεν έμεινα ευχαριστημένος από μια Κορεάτικη PRS SE Custom 24 αλλά αυτό ίσως ήταν και ατυχία μιας και ο κόσμος μιλάει πολύ καλά για αυτές . Εγώ δύσκολα θα ξανατιμήσω . Βρήκα ενοχλητικά προβλήματα στα τάστα και στα κλειδιά

 

Όσον αφορά Κίνα / Ινδονησία , είχα αποκτήσει μια Vintage V100 lemondrop για την οποία ο κόσμος πίνει νερό στο όνομα της , αλλά εγώ ούτε να την ακούω δεν θέλω . Τέλειοι μαγνήτες , τίποτε άλλο έστω αξιοπρεπές

 

Επειδή , λοιπόν, λατρεύω τις Les Paul και πάντα ήθελα μια, θεώρησα απίστευτα κουραστικό να ψάχνομαι με τις gibson όσον αφορά την πληθώρα μοντέλων ( ποια είναι τι ;;, τι προσφέρει ;; σε τι διαφέρει ;; κλπ)  . Πέρασαν απ τα χέρια μου αλλά δεν κατείχα , μια Les Paul Custom και 2 Les Paul Studio . Το δείγμα ελάχιστο όποτε η άποψη μου δεν μετράει και τόσο . Οι 2 studio ήταν μια χαρά και μου άρεσαν

 

οταν όμως επισκέφθηκα οικία ενός ανθρώπου για να δοκιμάσω μια Heritage H-157 και έπαιξα δίπλα δίπλα την Heritage με την Les Paul Custom ( προς πώληση και οι 2 ) δεν μπόρεσα σε καμία περίπτωση να δικαιολογήσω την τεράστια οικονομική διαφορά των 2 οργάνων ως μεταχειρισμένα και επέλεξα φυσικά την Heritage . Δεν θα αναφέρω καν τα ελαττώματα που κατά την άποψη μου βρήκα στην Gibson γιατί ίσως αυθυποβάλεσαι σε τέτοιες περιπτώσεις

 

Για μένα η Heritage ου τελικά αγόρασα, είναι ό,τι καλύτερο έχω πιάσει ποτέ , μια τέλεια κιθάρα και οπτικά , και σαν αίσθηση στο παίξιμο και ηχητικά . Να έχει ο Θεός καλά τους ελάχιστους υπαλλήλους του εργοστασίου που βάζουν ψυχή & σώμα για την κατασκευή τέτοιων αριστουργημάτων . Οι founders ( ίσως ζει μόνος ένας πλέον ) είχαν μεράκι και μεγάλη αγάπη στην οργανοποιία και χαίρομαι που το όραμα τους απέδωσε

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ εσύ θα αγόραζες Lamborghini βάσει διαδικτυακών reviews; Μάλιστα...

Δηλαδή εσύ θα την δοκίμαζες? Και αν την δοκίμαζες θα αγόραζες το αυτοκίνητο που σου δώσανε και το έχουν για test drive? δε νομίζω. Θα έπαιρνες το αντίστοιχο μοντέλο του κουτιού θεωρώντας ότι είναι ακριβώς το ίδιο σε ποιότητα και οδηγική συμπεριφορά.

 

Ε στις gibson δεν ισχύει αυτό. Η κιθάρα που θα δοκιμάσεις θα είναι μαμάτη και όταν σου δώσουν το ίδιο μοντέλο ολοκαίνουρια στο κουτί θα είναι χάλια, αυτό λέμε. Inconcistency ρε manmu, capisce?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, να αναφερουμε οτι παιζει ρολο στο αν ειναι καλο ενα οργανο και το εξης:

 

1. Το επιπεδο της εμπειριας στην κιθαρα (ασχετα να καποιος εχει παιξει με 1 ή χίλες) γιατι αλλιως εκτιμαω πχ εγω που μπορει να μην ξερω κιθαρα, 100 gibson που θα πεσουν στα χερια μου, και αλλιως εκτιμαει ενας αλλος που ξερει πραγματικα να παιζει κιθαρα in and out, και ακομα αν εχει πιασει μονο 2-3.

 

2. Οπως επισης παιζει ρολο η προσωπικη αποψη και ιδεα στον καθενα "τι ειναι για αυτον καλο οργανο"

Πχ, εμενα δεν μπου αρεσει καθολου το SG μοντελο. Που και η καλυτερη παικτικα κιθαρα να ειναι, αφου δεν γουσταρω, αλλα λογια να αγαπιωμαστε...

 

3.  Ακομα, μπορει να παιζει ρολο ακομα πχ και το πώς καθεται στο χερι του καθενα (δεν εχουν ολοι το ιδιο χερι, το ιδιο κρατημα, την ιδια δυναμη)

 

4. Αλλη φοραει 9αρες χορδες σε LP και του φαινεται ευκολοπαιχτη, αλλη 10αρες και του φαινεται σκληρη. Σε αλλη μπορει να εχει παρει λιγο το μανικι, και αλλη να θελει καλο σεταπ.

 

 

 

ΟΟΟΟλα αυτα, ειναι περι ορεξεως, σε δουλεια και πληκτρολογιση να βρισκομαστε  ;D

 

Τι ψαχνουμε;;;!!!!!! 8)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε στις gibson δεν ισχύει αυτό. Η κιθάρα που θα δοκιμάσεις θα είναι μαμάτη και όταν σου δώσουν το ίδιο μοντέλο ολοκαίνουρια στο κουτί θα είναι χάλια, αυτό λέμε. Inconcistency ρε manmu, capisce?

 

Σε καμιά κιθάρα δεν ισχύει αυτό.

 

Γι' αυτό δοκιμάζεις αυτό που θα αγοράσεις, ή δοκιμάζεις το test drive, αποφασίζεις, και μετά ζητάς να δοκιμάσεις αυτό για το οποίο θα πληρώσεις. Και γι'αυτό όταν είναι να ακουμπήσεις 3k πας στον Thomann πχ που έχει πενήντα κιθάρες διαθέσιμες και διαλέγεις. Αλλά και οποιοδήποτε σοβαρό online μαγαζί θα σε αφήσει να επιστρέψεις την κιθάρα που δεν σου άρεσε αν την αγόρασες ως γ'ρούνι στο σακί.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ε στις gibson δεν ισχύει αυτό. Η κιθάρα που θα δοκιμάσεις θα είναι μαμάτη και όταν σου δώσουν το ίδιο μοντέλο ολοκαίνουρια στο κουτί θα είναι χάλια, αυτό λέμε. Inconcistency ρε manmu, capisce?

 

Οι Gibson οπως και ΟΛΕΣ οι κιθαρες του πλανητη φτιαχνονται με CNC...,επιπλεον ΟΛΕΣ περνανε απο PLEK .......οποτε η ΜΟΝΑΔΙΚΗ διαφορα που θα εχει η μια κιθαρα απο την αλλη θα ειναι το ΒΑΡΟΣ και ,ισως ,το set up (το οποιο ετσι κι αλλοιως ειναι θεμα γουστου).

 

Δεν υπαρχει περιπτωση μια ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ Gibson να εχει inconsistency καπου αλλου.

 

Τωρα στην,απιθανη,περιπτωση που η κιθαρα εχει ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ προβλημα (αν και δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να εχει κατασκευαστικο προβλημα αλλα λεμε τωρα),απλα την στελνεις πισω και παιρνεις αλλη...προσωπικα κιθαρα ,οποιασδηποτε μαρκας και τιμης ,με σοβαρο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ προβλημα εχω να δω....ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ και δεν εχω δει και....λιγες κιθαρες.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε στις gibson δεν ισχύει αυτό. Η κιθάρα που θα δοκιμάσεις θα είναι μαμάτη και όταν σου δώσουν το ίδιο μοντέλο ολοκαίνουρια στο κουτί θα είναι χάλια, αυτό λέμε. Inconcistency ρε manmu, capisce?

απάτη κανονική δηλαδή....!!!!! Ένας φίλος τη πάτησε έτσι, τον πλησίασε ένα γυφτάκι στο δρόμο να του πουλήσει μια φωτογραφική μηχανή σε ένα κουτί και όταν πήγε σπίτι και το άνοιξε...είχε ένα τούβλο μέσα!!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απάτη κανονική δηλαδή....!!!!! Ένας φίλος τη πάτησε έτσι, τον πλησίασε ένα γυφτάκι στο δρόμο να του πουλήσει μια φωτογραφική μηχανή σε ένα κουτί και όταν πήγε σπίτι και το άνοιξε...είχε ένα τούβλο μέσα!!!!!!

βλέπω διάθεση για μπάχαλο από τη πλευρά σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω διάθεση για μπάχαλο από τη πλευρά σου.

...ενώ εσύ μιλάς σοβαρά.....όταν προσπαθείς να μας πείσεις ότι η (οποιαδήποτε) Gibson χρησιμοποιεί τακτικές που επιφέρουν ποινική δίωξη....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου