Προς το περιεχόμενο

'NAMM 2018: Gibson no-show confirmed'


makam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω μια απορία και θα την πω ακόμα και αν παρεξηγηθώ.

 

Όταν γράφετε για την ποιότητα της Gibson μέσα στα χρόνια, πόσες Gibson από πόσες χρονικές περιόδους έχετε πιάσει (δεν ρωτάω καν πόσες Gibson έχετε);

 

Γιατί, εντάξει, αν είστε στις ΗΠΑ που μπαίνεις σε ένα Guitar Center και έχεις 35 διαφορετικές Les Paul από κάθε υπομοντέλο να δοκιμάσεις και, ξερω γω, δέκα Custom Shop στο ακριβό δωμάτιο ε έχεις μια εμπειρία ακόμα και ολιγόλεπτη.

 

Αλλά στην Ελλάδα;;;

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όταν γράφετε για την ποιότητα της Gibson μέσα στα χρόνια, πόσες Gibson από πόσες χρονικές περιόδους έχετε πιάσει (δεν ρωτάω καν πόσες Gibson έχετε);

 

Respect!!!!

 

Τι ειπες τωρα!!! :o

 

 

Λοιπον, θα το ομολογησω πρωτος:

 

1. Gibson LP Custom του '70 (νομιζω) Cherry sunburst

 

2. Gibson Flying V ασπρη

 

 

:-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X

 

 

Και δυστυχως ή ευτυχως, δεν εχω τα λεφτα για να παρω μια... Αλλα και να τα ειχα, παλι προβληματιζομαι οτι ακριβως δεν θα βρω την ΜΙΑ αυτη, ακριβως γιατι μονο αν ειχα στη σειρα αρκετες θα αποφασιζα δικιμαζοντας τες.

 

 

Α ρε ατιμη ζωη! Δεν εχεις λεφτα; Δεν παιρνεις. Αν ειχες λεφτα; Πού να βρισεις την Μια και Αυτη!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η Γίβσον με την απόφασή της να μην παρευρεθεί στη Namm δημιούργησε μεγαλύτερο ντόρο γύρω απ' το όνομά της απ' ότι αν πήγαινε. Το λες και έξυπνη στρατηγικά κίνηση έστω και κατά λάθος.

 

Εδιτ: Σαν γνήσιος ελληνάρας φτωχομπινές που δεν μπορώ να αποκτήσω αυτή την καλύτερη κιθάρα όλων των εποχών και επειδή ζηλεύω αυτούς που κατέχουν μια τέτοια, αρκούμαι στο να τους βρίζω και να μειώνω την εταιρία με ανυπόστατα ψεύδη. Έτσι αισθάνομαι λίγο καλύτερα  ;D

 

μηπως να σταματούσαν τα παιδιαστικα του τυπου: "στο δικο μου δε χωραει, στο δικο σου κολυμπαει"; δε μπορω να καταλάβω γιατί τα παίρνετε προσωπικα.

 

δεν εχει να κανει με την ελληνικη καταγωγή, εχει να κάνει με τις προτεραιότητες. εγω προσωπικά δεν εχω να διαθεσω 2+k για κιθάρα αυτή τη στιγμη αλλα δε μου φταίει η γκιμπσον.

 

+1

 

Τελικά εκτός από τις Ρουβίτσες των Beatles υπάρχουν και αυτές της Gibson :)

 

Όπως εμείς είμαστε φτωχομπινέδες που δε μπορούμε να τις αγοράσουμε και γι αυτό τις μισούμε (δεν είναι όλοι κουτοπόνηροι, κρίνουν εξ' ιδίων τα αλλότρια μάλλον) , φαντάζομαι αυτοί είναι άλλο τόσο πικραμένοι μην πέσει η αξία του καυσόξυλου που αγόρασαν και το πουλήσουν κοψοχρονιά ή τους μείνει στα αζήτητα. Καθόλου large η φάση.

 

Όσο ευσταθεί η μία θεωρία, άλλο τόσο ευσταθεί και η άλλη, αφού και οι δύο βασίζονται σε εξίσου αυθαίρετα συμπεράσματα  ;)

 

Όπως και η εξυπνάδα του στυλ "τις έχεις παίξει όλες και ξέρεις πως δεν είναι καλές?" που εξάγει το λογικό συμπέρασμα πως ο μάστορας που την έγραψε προφανώς και τις έχει παίξει όλες και ξέρει πως μαμάνε.

 

Εν τω μεταξύ τα κλασσικά παραδείγματα με τα αυτοκίνητα όπως πάντα τελείως άκυρα...

 

Και όσο είναι internet hype το ότι η Gibson είναι για γέλια, άλλο τόσο είναι internet hype από τις προαναφερθείσες Ρουβίτσες ότι αγοράζεις μία τοπ κιθάρα. Διαλέγεις και παίρνεις.

 

δε ξερω ποιες ειναι οι ρουβιτσες στις οποιες αναφέρεσαι αλλα μηπως να χαλαρωνες λιγο; εισαι σε δημόσιο διάλογο, όποιος εχει αντίθετη άποψη δεν ειναι απαραίτητα φαν μποι.

 

Παιδια, εγω σας ρωτησα πιο πάνω: Τσαπμαν παίξατε; Heritage? Gibson standard? πως σας φανηκαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Otto## Νομίζω πως Κορέα και Ινδονησία διαφέρουν αρκετά (ειδικά στο QC).

 

Αλήθεια, ποια Chapman δοκίμασες και πως σου φάνηκε; Θα με ενδιέφερε να ακούσω μια γνώμη για τα καινούργια μοντέλα. Από ό,τι έχω καταλάβει, τα μοντέλα της Standard σειράς (Ινδονησία) είναι κιθάρες των 400-500€ που παίζουν κι ακούγονται ως τέτοιες. Τα μοντέλα της Pro σειράς, από την άλλη (Κορέα), διαβάζω πως έχουν πολύ καλή ποιότητα - αυτό έλλειπε, βέβαια, στα 1100-1400+€ και χωρίς aftermarket pickups...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Otto## Νομίζω πως Κορέα και Ινδονησία διαφέρουν αρκετά (ειδικά στο QC).

 

Αλήθεια, ποια Chapman δοκίμασες και πως σου φάνηκε; Θα με ενδιέφερε να ακούσω μια γνώμη για τα καινούργια μοντέλα. Από ό,τι έχω καταλάβει, τα μοντέλα της Standard σειράς (Ινδονησία) είναι κιθάρες των 400-500€ που παίζουν κι ακούγονται ως τέτοιες. Τα μοντέλα της Pro σειράς, από την άλλη (Κορέα), διαβάζω πως έχουν πολύ καλή ποιότητα - αυτό έλλειπε, βέβαια, στα 1100-1400+€ και χωρίς aftermarket pickups...

 

φυσικα και διαφέρουν ινδονησία, κινα, κορεα, ιαπωνια και usa. Αυτο λεω. Εγω θα επαιζα με ολες χωρις φόβο και παθος αλλα δε θα βάπτιζα την squire fender απλα για να αισθανθω καλα με την επιλογη μου.

 

Για τσαπμαν επιφυλάσσομαι να γραψω ενα μικρο ριβιου οταν βρω χρονο. εχω περασει αρκετό χρόνο με ml3 και πρόσφατα φιλος αγορασε την hot rod. αυτη που ειναι με ενα μονο μαγνητη στο bridge. Εν ταχει, μια χαρα οργανα είναι αλλα σε καμία δεν αποφεύγεις θεματάκια ποιότητας (ταστα, κουρδιστηρια κλπ).

 

Δε ξέρω ποσο εχουν αυτες αλλα 1000+ δε ξερω αν θα τα έδινα.

 

Μιλησα για Chapman γιατι εχει πεσει τοσο hype στα fora λογο του συμπαθους ytb διδύμου που ειχα παραμυθιαστει οτι θα ηταν esp.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όταν γράφετε για την ποιότητα της Gibson μέσα στα χρόνια, πόσες Gibson από πόσες χρονικές πριόδους έχετε πιάσει (δεν ρωτάω καν πόσες Gibson έχετε);

 

 

 

εχω..πιασει  ;D  πολλες (κυριως στο εξωτερικο) αλλα ειχα/εχω και αρκετες...

 

κατσε να θυμηθω λοιπον αυτες που ειχα...  ;D

 

1.LP Special του 1957....ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ κιθαρα με παναλαφρο mahogany σωμα και baseball bat neck....ειχε πολυ low output μαγνητες και υπεροχα καθαρα....επωληθει με σοβαρο περιθωριο κερδους το 2000  ;)

 

2.Les Paul Custom του 1968....η ΚΑΛΥΤΕΡΗ Gibson που εχω πιασει στη ζωη μου...παναλαφρη με τους πιο low output humbuckers που εχω ακουσει ποτε μου... υποτιθεται οτι ηταν φτιαγμενη απο σωματα και μπρατσα 50s τα οποια ειχαν βαλει στην ακρη μετα την αποσυρση του μοντελλου και τα ξαναχρησιμοποιησαν στα late 60s οταν ξαναεβγαλαν την LP.....ΕΚΛΑΠΗ το 1997... :'(

 

3.Les Paul Custom του 1975....ΚΑΥΣΟΚΣΥΛΟ κανονικο....την αγορασα λιγες μερες μετα την κλοπη της παραπανω αλλα οπως την πηρα ετσι την εδωσα...800 κιλα βαρος,ΑΘΛΙΑ ποιοτητα κατασκευης (η γεφυρα ηταν μισο ποντο πιο αριστερα απο οτι επρεπε... ;D) και χαλια μαγνητες

 

4.Les Paul Custom του 1990....καπως καλυτερη απο την 74αρα αλλα μαπα μαγνητες και 300 κιλα βαρος,συμπαθητικη κατασκευη με ενα προβληματακι στο binding....επωληθη και αυτη

 

5.Les Paul Special dc 1998....πολυ ωραια κιθαρα κακως την πουλησα,αψογη απο ολες τις πλευρες

 

6.ΕS 335 του 2000....και αυτη πολυ καλη απο ολες τις αποψεις....επωληθη και αυτη (ποτε μου δεν μπορεσα να συμπαθησω τις  335)

 

7.Gibson SG Custom......του 2005 ltd edition...με εβενινη ταστιερα ,ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ κατασκευη και ηχο...και αυτη επωληθη κατα τη διαρκεια των capital controls και δημοΨωφισματος του 2015  μαζι με το μεγαλυτερο μερος της τοτε συλλογης μου μια και επρεπε να προετοιμασθω για τη φυγη απο τη χωρα λογω επιβολης κομμουνιστικου καθεστωτος & επιστροφης στη δραχμη  οποτες οι κιθαρες περισσευαν...και cash was king

 

8..Gibson Μidtown Custom....Η κιθαρουκλα......ΤΖΑΜΠΑ και εκπληκτικη απο καθε αποψη και αυτη την εφαγε το δημοφηφισμα.... 

 

8.Les Paul Traditional του 2008....απιστευτη κιθαρα ,η καλυτερη LP που εχω παιξει απο την εποχη της 68αρας....ΤΕΛΕΙΑ κατασκευη (ειχε αλλαγμενους μαγνητες σε DM 36th anniversary οποτε ο ηχος της δεν ειναι....στοκ )την εχω ακομα αν και την εχω δανεισει εδω και κανα χρονο σε εναν φιλο που δεν εχει κιθαρα   

 

9.Les Paul Tribute....καλα πως ειναι δυνατον μια τοσο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ κιθαρα,ειδικα απο πλευρας κατασκευαστικης ποιοτητας και ηχου να κανει 600 ευρω?Την εχω ακομα και τη χρησιμοποιω σχεδον οσο και τις tele μου.

 

10.Gibson 1963  FirebIrd custom shop  ...αυτη δεν την ειχα..αλλα παραλιγο να την αγορασω οταν μεσολαβησα για την πωληση της...την πηρε Βολιωτης συμφορουμιτης και την χαιρεται ...ηταν ισως η καλυτερη ΚΙΘΑΡΑ γενικα που εχω πιασει στη ζωη μου ΟΛΟΚΛΗΡΗ... ;)  (φορουσε SD Antiquities)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Στο βίντεο ο Philip McKnight λέει κάτι ενδιαφέρον: προηγούμενη χρονιά που είχε περίπτερο (στο NAMM ή κάπου αλλού -δεν πρόσεξα) γινόταν αδιαχώρητο με μεγάλη ουρά ενώ το προσωπικό έδιωχνε το κοινό γιατί δέχονταν μόνο dealers. Ίσως έπαιξε κι αυτό ένα ρόλο.

  Από τη μια υπάρχει η λογική ότι τα νέα μοντέλα πρέπει να παρουσιάζονται και από την άλλη ότι η έκθεση είναι καλύτερος τόπος για ανερχόμενες εταιρίες(?) (αλλά όταν έχεις κι άλλες μεγάλες φίρμες γιατί όχι..?)

 

  Επίσης, εκτιμώ αφάνταστα το να μπορεί η Gibson να βγάλει αμερικάνικες κιθάρες σε τιμή πιο χαμηλά κι από fender USA και μην ξεχνάμε ότι κατασκευαστικά τείνει να έχει μεγαλύτερο κόστος.

 

Αυτό που δεν μ'αρέσει είναι ότι καμιά φορά τα φινιρίσματα της σε φτηνά ίσως μοντέλα ξεβάφουν ή σπάνε άσχημα αλλά κι εδώ νομίζω φταίει το αγοραστικό κοινό που ζητάει 'βιντατζο-λακερο-ειδή πράγματα' και έτσι μπορεί να γίνεται καμιά μακακία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα το τι εχω ακουσει/διαβασει αυτές τις μερες για Gibson δε λέγεται. Παιδια αν θελετε να εκτιμησετε την gibson δοκιμάστε μια chapman καινούργια απο το κουτι της. το εκανα πρόσφατα και προσγειώθηκα στην πραγματικότητα. ολοι να πουλησουν θέλουν. ο ενας με internet hype και ο αλλος με rock history ΑΛΛΑ κακα τα ψεματα. Η Ινδονησία, κορεα κλπ φαίνεται αμεσως. Χωρις παρεξήγηση. Και οι Ιμπανεζ απο Ινδονησία τα ιδια κλπ κλπ.

 

Δε χρειαζεται να μειώνουμε οτι δε μπορουμε να αγοράσουμε, ουτε να αποθεωνουμε αυτο που αγοράσαμε. Λιγη καταναλωτική ωριμοτητα χρειαζεται.

 

δηλ?

για πες για την τσάπυ...  ;)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7.Gibson SG Custom......του 2005 ltd edition...με εβενινη ταστιερα ,ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ κατασκευη και ηχο...και αυτη επωληθη κατα τη διαρκεια των capital controls και δημοΨωφισματος του 2015  μαζι με το μεγαλυτερο μερος της τοτε συλλογης μου μια και επρεπε να προετοιμασθω για τη φυγη απο τη χωρα λογω επιβολης κομμουνιστικου καθεστωτος & επιστροφης στη δραχμη  οποτες οι κιθαρες περισσευαν...και cash was king

 

8..Gibson Μidtown Custom....Η κιθαρουκλα......ΤΖΑΜΠΑ και εκπληκτικη απο καθε αποψη και αυτη την εφαγε το δημοφηφισμα.... 

 

 

μα καλά.... 50ρικα έριχνες στην κάλπη? ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου