Προς το περιεχόμενο

'NAMM 2018: Gibson no-show confirmed'


makam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Δεν ξέρω βρε Νίκο αλλά Gibson (Les Paul) χωρίς binding στο σώμα και στο μπράτσο, χωρίς το "διαμάντι" εις την κεφαλήν και χωρίς τα καπάκια στους humbuckers (πέρα από τους P90...)  για μένα προσωπικά είναι λειψή....

 

Η συγκεκριμένη εχει faux binding, φαίνεται το καπάκι γύρω, δεν ειναι βαμμενο και το λες και binding... διαμάντι έχουν οι custom les paul, εκτός αν εννοεις το διαμάντι που βάζει στις sg (σε λες πολ δεν το θυμάμαι να υπάρχει) και καπάκια στους humbuckers δεν εχουν ολες, ακόμα και vintage ή ακριβά μοντέλα ειναι χωρίς καπάκια.. ασε δε που η συγκεκριμένη εχει p90s

 

EDIT: στη συγκεκριμενη (και σε αλλα budget μοντελα) αυτο που μου λείπει ειναι το binding στο μπράτσο... αλλα για αυτα τα λεφτά που κοστίζει, και για το ποσο ωραία παίζει, ζω ανετα χωρις αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ουτε θα τα βαλω με τον ταδε που μπορει να παρει Gibson/ Porsce κτλ, αλλα ουτε και με την ιδια την Porsche που Ντροπή της  ;D πουλάει αυτοκινητα 250.000ευρω!!!! και δεν δινει στο Λαό!!! ;D

 

Απλα, θα παω να παρω ενα πολυ ωραιο Golf και θα κανω τη δουλεια μου  8)

Αν η Πόρσε έβγαζε Golf και αντικαθιστούσε το σήμα της VW με το δικό της και το κοστολογούσε 50 και 60 χιλ ευρώ και εσύ το αγόραζες νομίζοντας ότι έχεις Πόρσε δε θα είχες πρόβλημα ε?  ;)

 

(ΥΓ.: μακαρι να ειχα και εγω μια σωστή και αντάξια των χρημάτων που δίνω Gibson χωρίς προβλήματα intonation και χωρίς deadspot κλπ.... :'( )

  ;)

 

Εσύ που εκνευρίστηκες που σου θίξαμε τη μάρκα τα λες και μόνος σου

Υπήρχε έλλειψη συνοχής στις Gibson όταν τα ηλεκτρικά που τους βάζανε ήταν της πλάκας και όταν τα τάστα και το nut φτιάχνονταν στο χέρι.

 

Εχει κάνει και πολλά άλλα, μερικά τα διόρθωσε μερικά όχι.

Μια εταιρία δηλαδή που έδινες 1,5 + χιλιάρικο για να σου πασάρει σαβούρες μόνο και μόνο επειδή γράφει Gibson πάνω. Και τώρα το διόρθωσε μερικώς, σε κοροιδεύει λίγο δηλαδή όχι πολύ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το binding στο μπράτσο, ζω ανετα χωρις αυτο

  Για τα προηγούμενα, πάω πάσο!  Αλλά εγώ με Gibson χωρίς binding στο μπράτσο, δεν μπορώ να ζήσω... :P ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Για τα προηγούμενα, πάω πάσο!  Αλλά εγώ σε Gibson χωρίς binding στο μπράτσο, δεν μπορώ να ζήσω... :P ;D

 

Δεκτό και σεβαστό... εδω είναι όμως και το καλό της υπόθεσης, ότι κάποιος που δεν εχει να διαθεσει χιλιάρικα μπορεί να πάρει μια πιο φθηνη usa gibson με λιγότερα features και να μην εχει ενδεχομένως προβλημα. Σίγουρα αυτο το όργανο δεν απευθύνεται σε αυτον που "τα έχει", αλλά βρίσκει αγοραστές και ανάμεσα σε αυτούς που δεν τυς νοιάζουν απαραίτητα τέτοια πράγματα (ειμαι σε αυτους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιος που δεν εχει να διαθεσει χιλιάρικα μπορεί να πάρει μια πιο φθηνη usa gibson με λιγότερα features και να μην εχει ενδεχομένως προβλημα.....

....ή να πάρει μια (καλή) Epiphone Les Paul, με τους 57ρηδες ας πούμε και να μην του λείπει τίποτα (εκτός του ονόματος στο κεφάλι....) ας πούμε! ::)   

Σόρυ για το οφτόπικ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εταιρία δηλαδή που έδινες 1,5 + χιλιάρικο για να σου πασάρει σαβούρες μόνο και μόνο επειδή γράφει Gibson πάνω. Και τώρα το διόρθωσε μερικώς, σε κοροιδεύει λίγο δηλαδή όχι πολύ.

 

Εγω ποτέ δεν έπιασα σαβουρα gibson στα χέρια μου... ενδεχομένως έπιασα όργανα (της φθηνης σειράς) που ήταν λιγότερο καλα - δεδομενης της εστω μικρής οικονομικής αξίας - σε σχέση με αντίστοιχα όργανα ανταγωνιστών. Δηλαδη σε λιγοτερο απο 1000 ευρώ μπορεί να έβρισκα όργανο άλλης μάρκας με καλύτερα specs...

Όμως..... εδω είναι και το θεμα με την gibson: δεν μας έπεισε το μαρκετινγκ να θελουμε να εχουμε το logo της στο headstock! μας έπεισαν τα ακουσματα με τα οποία μεγαλώσαμε, η αίσθηση οτι αγοράζεις ενα όργανο αμερικάνικο - με ότι συνεπάγεται - και όχι φιταγμένο στο matsimotsou shenjenitsou, διότι σε αυτή τη χώρα (και γενικά στον δυτικό κόσμο) ευδοκίμησαν αυτα τα μουσικά είδη και όχι στην ασία... αν λοιπον μπορω να μην αγοράσω ασιατικό όργανο (και με δεδομένο οτι δεν αγοράζω σαβουρα, διότι αν πιστευεις κατι τετοιο τότε δεν τιθεται θεμα) τότε θα αγοράσω μη ασιατικό όργανο.

Δεν υποτιμώ το "μάτι" σε ένα όργανο.. το τι μου λεει οταν το κοιτάζω, σημαίνει πολλά για εμενα και για όλους μας. Και τονιζω οτι δεν νιώθω οτι με έπεισε κανένα μαρκετινγκ να θελω αμερικάνικο (ή δυτικο όργανο)

For the record, δεν εχω τίποτα κατα των ασιατικων οργανων, το αντιθετο, είχα και πολύ ωραίες μάλιστα και θα μπορουσα να αποκτήσω και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....ή να πάρει μια (καλή) Epiphone Les Paul, με τους 57ρηδες ας πούμε και να μην του λείπει τίποτα (εκτός του ονόματος στο κεφάλι....) ας πούμε! ::)   

Σόρυ για το οφτόπικ...

 

Πολύ σωστό! και κάποιος που το κάνει αυτο κάνει πολύ καλά.. στο βαθμο που κάποιους δεν τους νοιαζει το λογκο στο headstock κάνουν πολύ καλά. Στο βαθμο που κάποιος νιώθει καλά να γραφει gibson εκει πάνω, κάνει επισης καλά και έχει την δυνατότητα με λίγα λεφτα να αγοράσει ενα αξιόλογο όργανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....ή να πάρει μια (καλή) Epiphone Les Paul, με τους 57ρηδες ας πούμε και να μην του λείπει τίποτα (εκτός του ονόματος στο κεφάλι....) ας πούμε! ::)   

Σόρυ για το οφτόπικ...

Και η Gibson les paul Studio είναι φοβερή κιθαρα έχω διαβάσει τα καλυτερα γι'αυτή.Επίσης δεν υπαρχει μονο στο φυσικό χρώμα του μαονιού που για εμένα είναι top αλλα και κάποια solid χρώματα.Οι μαγνήτες είναι επίσης αξιοπρεπέστατοι.

Βέβαια υπάρχει και η συνηθισμένη κόντρα αν υπάρχουν καλύτερα όργανα της epiphone σε αυτή την τιμή.

Εγώ για παράδειγμα  es335 τοσο ακριβή που είναι δεν θα την έπαιρνα.Αλλά ούτε και την απομίμηση της Harley Benton.Μια epiphone dot καινούρια θα την έπαιρνα ομως.

Πάντως η  Namm χωρίς τη Gibson θα είναι πιο Φτωχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η Gibson και ειδικά η LP , είναι η πιο όμορφη "rock" κιθάρα όλων των εποχών.

 

Στα λυμένα και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Gibson και ειδικά η LP , είναι η πιο όμορφη "rock" κιθάρα όλων των εποχών.

 

Στα λυμένα και αυτό.

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω..... :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου