Προς το περιεχόμενο

'NAMM 2018: Gibson no-show confirmed'


makam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Gibson και ειδικά η LP , είναι η πιο όμορφη "rock" κιθάρα όλων των εποχών.

 

Στα λυμένα και αυτό.

 

Ε, καλά :) στα θεματα ομορφιάς δεν υπάρχει "λύση"...

Η πιο όμορφη δεν ξέρω, αλλα σίγουρα μεσα στις 2 -3 πιο αναγνωρίσιμες/iconic και θελκτικές (ποιός δεν θέλησε μια les paul όταν πρωτοξεκίνησε τουλάχιστον)

Εγω δεν εχω πια καμια les paul αλλα πάντα τις αγαπάω και θα αποκτούσα πάλι αν το επέτρεπαν τα οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Ε, καλά :) στα θεματα ομορφιάς δεν υπάρχει "λύση"...

 

Φυσικά υπάρχει.

Είναι σαν να λέμε ότι η Tatjana Patitz δεν είναι η πιο όμορφη γυναίκα όλων των εποχών! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ποτέ δεν έπιασα σαβουρα gibson στα χέρια μου...

Ήσουνα τυχερός μάλλον

 

ενδεχομένως έπιασα όργανα (της φθηνης σειράς) που ήταν λιγότερο καλα - δεδομενης της εστω μικρής οικονομικής αξίας - σε σχέση με αντίστοιχα όργανα ανταγωνιστών.

Από τη στιγμή που προσφέρεις στον καταναλωτή ένα όργανο ακόμα και χαμηλότερης τιμής θα πρέπει να είναι αντάξιο του ονόματός σου, αλλιώς τον κοροιδεύεις. Αλλά εδώ δεν πορεί να το κάνει στα ακριβότερα. Για μένα στις 100 Gibson κιθάρες οι 95 πρέπει να είναι flawless, όχι διαλέγεις και να αισθάνεσαι ότι παίζεις τζόκερ. Και να το πάμε και στα αυτοκίνητα, φαντάσου όσοι αγοράζουν πόρσε οι μισοί να μένουν στο δρόμο από μηχανικά προβλήματα  ;D

 

ΥΓ. α, από αυτά που γράφω μάλλον φαίνεται ότι μισώ την εταιρία κλπ, αντιθέτως μου αρέσουν οι κιθάρες τους (LP, V, SG, Exp) και σαν σχέδιο και σαν ήχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήσουνα τυχερός μάλλον

 

 

...ή ήσουν άτυχος εσυ. Δεν εχω εμπειρίες "σαβουρας" και έχω πιάσει κάμποσες gibson στη ζωή μου. Δεν εννοώ οτι ήμουν κάτοχος όλων αυτών.

Οι χειρότερες ήταν κάποιες 70s (που βλέπω να πωλούνται σε εξωφρενικές τιμές) αλλά εδω επανερχόμαστε στις γνωστες ασυνεπειες για τις οποιες μιλουσαμε πριν (και οι οποιες ασυνεπειες αφορουσαν και τη φεντερ αυτη τη δεκαετία). Αλλα ακόμα και οι "κακές" 70ς δεν ήταν σαβουρες, απλα τραγικα υπερεκτιμημένες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Οι χειρότερες ήταν κάποιες 70s

 

μιλας για την norlin era της gibson. Και η  fender εχει περασει τετοιες εποχες που αφησαν στιγμα το οποιο η εταιρια παιδευτηκε δεκαετιες να το ξεπερασει μετα. Και στις δυο περιπτωσεις το προβλημα ξεκινησε απο το management των εταιριων απο ανθρωπους που δεν καταλαβαιναν τον χωρο και το αγοραστικο κοινο της κιθαρας, αλλα ερχονταν με generic business νοοτροπια και επαιρναν λαθος αποφασεις.  Σε τετοια φαση ειναι ξανα η gibson τα τελευταια χρονια, κανοντας κινησεις που εχουν κανει τελικα μεγαλο μερος των ανθρωπων που ειναι φαν της εταιριας να μην σκεφτονται καν την αγορα καινουργιας gibson, αλλα να πηγαινουν κατευθειαν σε μεταχειρισμενη.

 

Οπως εγινε και στο παρελθον, καλυτερη λυση θεωρω να την πουλησουν τη gibson σε καποιον του χωρου, που θελει να κανει καλες κιθαρες δηλαδη και οχι music lifestyle η consumer electronics  ::) (πχ στη heritage  ;D ;D), και να παμε παρακατω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλας για την norlin era της gibson. Και η  fender εχει περασει τετοιες εποχες που αφησαν στιγμα το οποιο η εταιρια παιδευτηκε δεκαετιες να το ξεπερασει μετα. Και στις δυο περιπτωσεις το προβλημα ξεκινησε απο το management των εταιριων απο ανθρωπους που δεν καταλαβαιναν τον χωρο και το αγοραστικο κοινο της κιθαρας, αλλα ερχονταν με generic business νοοτροπια και επαιρναν λαθος αποφασεις.  Σε τετοια φαση ειναι ξανα η gibson τα τελευταια χρονια, κανοντας κινησεις που εχουν κανει τελικα μεγαλο μερος των ανθρωπων που ειναι φαν της εταιριας να μην σκεφτονται καν την αγορα καινουργιας gibson, αλλα να πηγαινουν κατευθειαν σε μεταχειρισμενη.

 

 

Αυτά ακριβως περιγράφω παραπάνω στο μηνύματα μου, καθως και για την fender που πέρασε εκείνη την συγκεκριμενη δεκαετία με παρομοια ίωση :p

Πάντως μιας και αναφέρεσαι στο θεμα μεταχειρισμενης gibson την οποια πολλοί προτιμουν, ξαναλέω οτι ένα μεγάλο μέρος όλου αυτου αφορά ενα μύθο που λεει "οτι παλιο είναι και καλό".

Όχι, και η norlin εποχη το έχει αποδείξει αυτο. Παρ'όλα αυτα βλέπω κάτι τύπους που με εκνευρίζουν αφόρητα (σαν τον mark agnesi, ή οπως λέγεται δεν θυμαμαι) να πουλάνε φύκια για μεταξωτες κορδέλες σε αμέτρητους που ξερογλείφονται απο κάτω, στα κόμμεντς, για οτιδήποτε παλιό δουν. Υπάρχουν κάτι διαμάντια της τελευταίας 20ετιας που ουτε για αστείο δεν τα συγκρίνεις με  κάποια παλια απο ποιότητα κατασκευης και συνεπειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και το παράκανα σημερα με τα μηνύματα και μάλλον βρίσκομαι και οφφ τοπικ πλεον, ενα disclaimer για να μην παρεξηγηθω:

Δεν υπερασπίζομαι την gibson για καποιο λόγο... Ουτε λεω οτι η gibson ειναι η θεά εταιρία, ούτε οτι βγαζει τα καλύτερα.. απλα λέω οτι εχει γίνει ιδανικός στόχος (και φταιει η ίδια η εταιρία για αυτο) για να την "μισούμε" και να την βρίζουμε, αλλα σε καμια περίπτωση δεν συμμερίζομαι γενικευσεις - είτε διθυραμβικές είτε συνολικα κακές.

Καλά ή έστω μέτρια όργανα (ανάλογα την οικονομική κατηγορία) για κάθε πορτοφόλι και κυρίως για αυτους που θελουν ενα usa οργανο. Αυτό ειναι το point μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η Πόρσε έβγαζε Golf και αντικαθιστούσε το σήμα της VW με το δικό της και το κοστολογούσε 50 και 60 χιλ ευρώ και εσύ το αγόραζες νομίζοντας ότι έχεις Πόρσε δε θα είχες πρόβλημα ε?  ;)

  ;)

 

Εσύ που εκνευρίστηκες που σου θίξαμε τη μάρκα τα λες και μόνος σου Μια εταιρία δηλαδή που έδινες 1,5 + χιλιάρικο για να σου πασάρει σαβούρες μόνο και μόνο επειδή γράφει Gibson πάνω. Και τώρα το διόρθωσε μερικώς, σε κοροιδεύει λίγο δηλαδή όχι πολύ.

 

 

Δεν είπα ότι η Gibson έβγαζε πάντα άψογα όργανα, απλά ότι τα τελευταία χρόνια η ποιότητά τους έχει αποκατασταθεί σε τεράστιο βαθμό.

Επίσης θα δεις από πολλούς συμφορουμιτες (όχι μόνο εμένα) να σου λένε ότι μόνο σαβούρες δεν βγάζει πλέον. Και το 1,5+ χιλιάρικο που δίνεις είναι για όργανο που έχει τα ίδια ξύλα, το ίδιο σύρμα τάστου και το ίδιο hardware και ηλεκτρικά όπως όλες της οι κιθάρες, είναι 100% Gibson, όχι όπως από άλλους κατασκευαστές που σου πουλάνε τα ξύλα και τα υλικά της WMI και απλά αλλάζει το λογότυπο...

Κάποια πράγματα όντως δεν τα έχει διορθώσει, όπως το ηλίθιο richlite στις LP Custom, αλλά είναι κάτι που στο δηλώνει καθαρά στα specs, κι εφόσον ξέρεις τι αγοράζεις δεν σε κοροϊδεύει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Σε κάθε περίπτωση ελπίζω οτι πράγματι η εταιρία δεν έχει προβλήματα, δεν θα ήθελα να δω να κλείνει μια εταιρία σύμβολο της κιθάρας.. και όπως είπαμε και νωρίτερα, πιστευω ότι απλα κινείται στα θολά νερά του νέου τοπίου για την κιθάρα και θα επανέλθει

 

H εταιρεια ΕΧΕΙ προβληματα ......ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ GIBSON GUITARS  το οποιο ειναι το μοναδικο κερδοφορο τμημα της ,μαλιστα πρεπει να ειναι απο τα πιο κερδοφορα σε ολοκληρο τον κοσμο.

 

Με αλλα λογια ΜΙΑ ΧΑΡΑ ειναι οι κιθαρες Gibson και ακομα ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΑΝ ΖΕΣΤΑ ΨΩΜΑΚΙΑ...

 

Το ΠΡΟΒΛΗΜΑ ειναι ο ΥΠΕΡΔΑΝΕΙΣΜΟΣ της εταιρειας για ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΑ ανοιγματα σε consumer electronic goods  τα οποια εχουν δημιουργησει τεραστιο cash flow προβλημα στην εταιρεια με αποτελεσμα να προσπαθει να εξοικονομησει απο παντου...

 

Οποτε αυτο που θα γινει μοιραια θα ειναι να κλεισει οτιδηποτε ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ ,ξεκινησε ηδη με το software,και να κρατησει αυτο ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΛΟ δηλ. τις ΚΙΘΑΡΕΣ.... ;)

 

Επαναλαμβανω οτι η Gibson,oπως και η Fender φτιαχνει ΑΥΤΗ τη στιγμη ,και τουλαχιστον απο το 2005 και μετα,  τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ κιθαρες σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την ιστορια της (με εξαιρεση ισως τις LP των 50s  αλλα ας σκεφτουμε  οτι ΟΛΕΣ οι ....Les Paul των late 50s που.....χαλβαδιαζουμε ηταν δεν ηταν 800-1000 κομματια μια και το μοντελλο ηταν ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟ εμπορικα και η παραγωγη του δεν κρατησε ουτε 5 χρονια)  και για ΟΛΑ τα βαλαντια...

 

Ολα τα αλλα ειναι γκρινιες ή απλα αναπαραγωγη internet bullshit  ;)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιν ακουται τον Σουπερφανκ γιατι τα εχι αρπαξι απο τον Γιουζγκεβιτζ. Λεσ πωλ μια στις εικωσι παιζι αν εισε τυχερος. Εχο πιασει ωλεσ τις νΓκιμσον ολεσ ομως απο '66 μεχρι Απριλιο 2012, ολες μαπα. Κριμα τα παιδακια που πεσανε στη μπαγιδα. Κοιτα στα μεταχειρισμαινα μονο ποσεσ φευγουν.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου