Προς το περιεχόμενο

'NAMM 2018: Gibson no-show confirmed'


makam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ότι να ναι

συ είπας

Ε στις gibson δεν ισχύει αυτό. Η κιθάρα που θα δοκιμάσεις θα είναι μαμάτη και όταν σου δώσουν το ίδιο μοντέλο ολοκαίνουρια στο κουτί θα είναι χάλια, αυτό λέμε. Inconcistency ρε manmu, capisce?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα πέσω στο επίπεδο σου φίλε, αν θέλεις να το παίξεις μπαχαλάκης του φόρουμ be my guest. Δε θα συμμετέχω  ;)

Ωραία...οι υπόλοιποι μπορούμε τώρα να συνεχίσουμε γιατί η Gibson δεν πάει στην NAMM και όχι εάν η Gibson βγάζει ή δε βγάζει καλές-κακές κιθάρες

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα νιάτα μου είχα μια Gibson Standard και μια Studio. Φυσικά έχω παίξει και άπειρες φίλων αλλά και σε κιθαρομάγαζα, και standard και custom και άλλες που δεν ξέρω καν ποιο από όλα τα μοντέλα ήταν (κάτι traditional και classic και πράσινα άλογα) .  Από strat είχα μία Japan, δύο suhr και μια Eric Johnson (άλλο καυσόξυλο η τελευταία, που τις εκθειάζουν στα ξένα φόρα όλοι οι άσχετοι)

 

Όσες studio έχω παίξει δεν θα άξιζαν για πάνω από 300 ευρώ καινούριες. Από τις άλλες, τις "καλές", άλλες ήταν κακές, άλλες καλές και ελάχιστες εξαιρετικές.

 

Όπως είπε κι ένας φίλος βέβαια, περισσότερο μετράει η γνώμη κάποιου που καταλαβαίνει τι παίζει και ξέρει τι απαιτήσεις έχει από ένα όργανο, παρά κάποιου που είναι περισσότερο συλλέκτης ή να το θέσω κομψά, αρχάριος  ;). Κι ας έχει παίξει ο δεύτερος πεντακόσιες κιθάρες.

 

Έχω δει εδώ μέσα άτομα που όταν τους άκουσα να παίζουν τρεις νότες όλες κι όλες κατάλαβα πως η άποψη τους στα "κιθαριστικά" έχει μεγάλη βαρύτητα, υπάρχουν βέβαια και άλλοι που όταν τους βλέπεις να γράφουν αναλύσεις επί αναλύσεων με ύφος παντογνώστη σκέφτεσαι "πω πω αυτός πρέπει να είναι ο 'Ελληνας Bonamassa" αλλά όταν ανεβάσουν κανένα κλιπ καταλαβαίνεις πως...δεν  ;D 

 

Πλέον, αν γνωρίζεις τι ψάχνεις, και εάν κοιτάς πρώτα τον ήχο, το κούρδισμα και το playability και δευτερευόντως ή καθόλου το πόσο γυαλίζει το φινίρισμα ή το αν ξέφυγε λίγο η βαφή σε ένα σημείο ή το πόσο θα πουλήσεις όταν θα πουλήσεις, μπορείς να βρεις εκπληκτικές κιθάρες με 200 ευρώ και μάπα κιθάρες με 200 ευρώ, ή εκπληκτικές κιθάρες με 3κ και μάπα κιθάρες με 3κ.

 

Το πρόβλημα στις Gibson είναι πως στο range 2000+ ευρώ έχουν τεράστιες αποκλίσεις από όργανο σε όργανο, που δε συναντάς σε άλλες εταιρείες όπως στις Suhr, στις Anderson ή στις Prs (ναι έχω παίξει και με τέτοιες). Η ίδια ασυνέπεια υπάρχει φυσικά και στις Fender, αλλά τουλάχιστον αυτές έχουν το 1/3 της τιμής.

 

Αυτός είναι και ο λόγος που έχει βουήξει όλο το ιντερνετ με τις Gibson ενώ δεν ακούγονται αντίστοιχα πράγματα για τις ακριβές εταιρείες που προανέφερα.  Προσωπικά, θα έπαιρνα από εξωτερικό Suhr ή Prs με κλειστά μάτια, ξέροντας πως μπορεί να μην είναι η ιδανική κιθάρα για τα χέρια μου αφού δεν την δοκίμασα, αλλά γνωρίζοντας πως αποκλείεται να μου βγει μάπα. Αυτό δεν ισχύει για τις ακριβές Gibson τι να κάνουμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει εδώ μέσα άτομα που όταν τους άκουσα να παίζουν τρεις νότες όλες κι όλες κατάλαβα πως η άποψη τους στα "κιθαριστικά" έχει μεγάλη βαρύτητα, υπάρχουν βέβαια και άλλοι που όταν τους βλέπεις να γράφουν αναλύσεις επί αναλύσεων με ύφος παντογνώστη σκέφτεσαι "πω πω αυτός πρέπει να είναι ο 'Ελληνας Bonamassa" αλλά όταν ανεβάσουν κανένα κλιπ καταλαβαίνεις πως...δεν  ;D

Αυτή η σκέψη έχει ενδιαφέρον....θεωρείς δηλ ότι ο Σισκωφ (δεν ξέρω τον αντίστοιχο Custom shop της Gibson) που δεν ξέρει να βαράει τη Λα ότι δεν μπορεί να γράφει αναλύσεις επί αναλύσεων?

 

ΥΓ. Για τα υπόλοιπα που γράφεις, περί αποκλείσεων δεν έχω άποψη.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθένας μας έχει διαφορετικά στανταρ ως προς το ποια άποψη έχει μεγαλύτερη βαρύτητα ........

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η σκέψη έχει ενδιαφέρον....θεωρείς δηλ ότι ο Σισκωφ (δεν ξέρω τον αντίστοιχο Custom shop της Gibson) που δεν ξέρει να βαράει τη Λα ότι δεν μπορεί να γράφει αναλύσεις επί αναλύσεων?

 

ΥΓ. Για τα υπόλοιπα που γράφεις, περί αποκλείσεων δεν έχω άποψη.

 

Δεν τον ξέρω τον κύριο. Αναλύσεις επί αναλύσεων επί ποιου θέματος? Αν δεν ξέρει να βαράει τη Λα όπως λες και σου πει πχ για το φοβερό playability ή το φοβερό σκάσιμο στα καντίνια ή την παχιά στρογγυλή νότα μετά το 12ο τάστο της τάδε κιθάρας, θα τον πιστέψεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να χαλαρώσουμε λίγο με τα " επί προσωπικού" ένθεν κακείθεν , όποιους και αν εννοεί / υπονοεί έκαστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον ξέρω τον κύριο. Αναλύσεις επί αναλύσεων επί ποιου θέματος? Αν δεν ξέρει να βαράει τη Λα όπως λες

Fender Custom Shop Master Builder Yuriy Shishkov

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου