Προς το περιεχόμενο

'NAMM 2018: Gibson no-show confirmed'


makam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ποιος έχει πιο βαρύνουσα άποψη για την καλή φασολάδα, αυτός που την μαγειρεύει ή αυτός που την τρώει?  ;D

 

Υπάρχουν βιρτουόζοι στην κατανάλωση φασολάδας?

(Μη γίνεστε φανμποιζ με τα μαυρομάτικα, δεν έχουν καμμία διαφορά στον ήχο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ναι τον είδα. Φιλοσοφικό το ερώτημα.

καθόλου φιλοσοφικό...όταν ο κύριος αντιπροσωπεύει το "βαρύ πυροβολικό" της Fender, με κιθάρες 5-7-10.000 ευρώ, χρειάζεται κατά την άποψη σου να βαράει τη Λα για να σου πουλήσει πχ  το φοβερό playability ή το φοβερό σκάσιμο στα καντίνια ή την παχιά στρογγυλή νότα μετά το 12ο τάστο της τάδε κιθάρας,της κιθάρας που αγόρασες?

 

Η κιθάρα που αγόρασες που γράφω, ΕΙΝΑΙ  φιλοσοφικό ερώτημα, γιατί δεν ξέρω τι κιθάρα έχεις και η ερώτηση είναι γενική και όχι αποκλειστικά για σένα.

 

Υπάρχουν βιρτουόζοι στην κατανάλωση φασολάδας?

(Μη γίνεστε φανμποιζ με τα μαυρομάτικα, δεν έχουν καμμία διαφορά στον ήχο.)

Διαφορά στον ήχο δεν έχουν φίλος...η οπή κάνει την διαφορά και τη αντήχηση!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν βιρτουόζοι στην κατανάλωση φασολάδας?

(Μη γίνεστε φανμποιζ με τα μαυρομάτικα, δεν έχουν καμμία διαφορά στον ήχο.)

 

Εάν υπήρχαν, θα ήταν πετυχημένο το παράδειγμα. Ας υποθέσουμε πως κάποιοι την...τρώνε καλύτερα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Να ρωτήσω με ποιο τρόπο κοστολογείς?

Επίσης αν άξιζαν 300 ευρώ made in USA, πόσο θα κόστιζαν αν ήταν Ινδονησιακές (που τα κόστη είναι μικρότερα)?

Καμιά 150αριά?

 

2. Να ρωτήσω επίσης, αν θα μπορούσες να πεις τι εννοείς με το "κακές", τι παραπάνω/καλύτερο είχαν οι "καλές", και τι ήταν αυτό που έκανε κάποιες εξαιρετικές?

Την δική σου άποψη θέλω.

 

"Κοστολογώ" με βάση αυτό που ακούω και που νιώθω στα χέρια μου, ασχέτως της χώρας κατασκευής, της εμφάνισης ή των ξύλων. Επίσης, με το πόσο εύκολα παίρνω καλά tones. Υπάρχουν κιθάρες που σου δίνουν απευθείας καλό τόνο, σε όποιον ενισχυτή κι αν τις βάλεις. Υπάρχουν και άλλες που δε σου δίνουν καλό τόνο με τίποτα, όσο και αν το παλέψεις με μαγνήτες, ρυθμίσεις στον ενισχυτή κλπ. Επίσης, κοστολογώ με βάση το πόσο intonάρουν και πόσο κρατάνε κούρδισμα. Υπάρχουν κιθάρες με ήχάρα που όμως δεν κουρδίζουν καλά, κιθάρες που ιντονάρουν φανταστικά αλλά δεν έχουν ήχο.

 

Πάλεψα χρόνια με την Ej να βγάλω καλό tone (η οποία βέβαια είχε εκπληκτικό intonatiοn παντού για να λέμε και τα καλά), μέχρι που το κολλητάρι μου μου έφερε μια squier japan με το δεκαπλάσιο "σκάσιμο".

 

Πιο συγκεκριμένα, όλες οι Studio που έχω παίξει ήταν "θαμπές". Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω, έλειπε αυτός ο bell-like ήχος. Επίσης, δεν είχαν το bite που θέλεις από μία LP.

 

Οι εξαιρετικές είχαν αυτό ακριβώς που θέλεις από μια LP. καθαρό συχνοτικά ήχο, bite, στρογγυλές νότες και sustain, τόσο στο καθαρό όσο και στο γκάζι. Ακούγανε τα χέρια περισσότερο και κατά κάποιο τρόπο "κολάκευαν" το παίξιμο, και βγάζανε πανεύκολα κορυφαίο ήχο χωρίς να το πολυπαιδεύεις με eq κλπ.

 

Οι υπόλοιπες...κάπου ενδιάμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέρτε μου μια Gibson 3.000 ευρώ και μια chibson 200 ευρώ και θα δείτε ότι το ίδιο χάλια θα παίξω και στη μία και στην άλλη!  ;D

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κιθάρες με ήχάρα που όμως δεν κουρδίζουν καλά, κιθάρες που ιντονάρουν φανταστικά

 

Αρα μιλας καθαρα για setup.

Ακομα και στην,απιθανη αλλα λεμε τωρα,περιπτωση που μια κιθαρα εχει τοσο χαλια σεταπ  που δεν....κουρδιζει με τιποτα ενα καλο σεταπ θελει περιπου 30 λεπτα απο τον χρονο σου  ,αν ξερεις να το κανεις μονος σου,και 30 ευρω σε ενα καλο τεχνικο  αν δεν ξερεις να το κανεις.

 

κιθαρες που ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ δεν....κουρδιζουν απλα ΔΕΝ υπαρχουν.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα μιλας καθαρα για setup.

Ακομα και στην,απιθανη αλλα λεμε τωρα,περιπτωση που μια κιθαρα εχει τοσο χαλια σεταπ  που δεν....κουρδιζει με τιποτα ενα καλο σεταπ θελει περιπου 30 λεπτα απο τον χρονο σου  ,αν ξερεις να το κανεις μονος σου,και 30 ευρω σε ενα καλο τεχνικο  αν δεν ξερεις να το κανεις.

 

κιθαρες που ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ δεν....κουρδιζουν απλα ΔΕΝ υπαρχουν.

 

Κάνεις λάθος. Υπάρχουν και κιθάρες που κατασκευαστικά δεν κουρδίζουν, αλλά και κιθάρες που δεν κρατάνε το κούρδισμα όσο άλλες. Δεν είναι πυρηνική φυσική, σε όλους έχει τύχει  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος. Υπάρχουν και κιθάρες που κατασκευαστικά δεν κουρδίζουν, αλλά και κιθάρες που δεν κρατάνε το κούρδισμα όσο άλλες. Δεν είναι πυρηνική φυσική, σε όλους έχει τύχει  ;)

έχουν δηλ. κατασκευαστικό πρόβλημα? Προσπαθώ να καταλάβω πώς μία Gibson που κατασκευάζεται με επαναλαμβανόμενη διαδικασία και στανταρισμένα υλικά, έχει τόσες αποκλίσεις....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν δηλ. κατασκευαστικό πρόβλημα? Προσπαθώ να καταλάβω πώς μία Gibson που κατασκευάζεται με επαναλαμβανόμενη διαδικασία και στανταρισμένα υλικά, έχει τόσες αποκλίσεις....

 

Το μόνο "κατασκευαστικό" πρόβλημα που έχουν αυτές οι κιθάρες είναι οι 40 χρονών χορδές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου